ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
27 жовтня 2020 року м. Київ № 640/25677/20
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Федорчук А.Б., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали
за позовом Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (04119, м. Київ, вул.Шолуденка, 33/19)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення заборгованості
Головне управління ДПС у м. Києві звернулося до суду з адміністративним позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суми податкового боргу у розмірі 142 142,31 грн.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї документами, суд зазначає на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодеску адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 122 Кодеску адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший). Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень (абзац другий).
Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.
Податкова заборгованість платника податків, відносно стягнення якої подано даний позов виникла на підставі податкової вимоги № 33136-10 від 08.05.2020.
З доданих до позовної заяви позивачем вбачається, що копія податкової вимоги № 33136-10 від 08.05.2020 отримана ФОП ОСОБА_1 03.06.2020. Отже, вказана дата є юридичним фактом, з настанням якого слід відраховувати шестимісячний строк протягом якого платник податків має право оскаржити рішення, що є підставою для стягнення заборгованості в розмірі 142 142,31 грн., відповідно зі спливом цього строку виникає підстава у позивача як суб'єкта владних повноважень для звернення до суду протягом трьох місяців з відповідними вимогами.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені обставини, суд зазначає, що позивачем подано позов з вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення шестимісячного строку, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для повернення позовної заява Головного управління ДПС у м. Києві.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 26 лютого 2019 року в адміністративній справі №826/14908/18.
Керуючись пунктом 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Позовну заяву Головного управління ДПС у м. Києві про стягнення з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 суми податкового боргу у розмірі 142 142,31 грн. повернути.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвалу про повернення позовної заяви разом із доданими матеріалами повернути позивачу супровідним листом негайно шляхом їх направлення рекомендованим поштовим відправленням із зворотнім повідомленням.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя А.Б. Федорчук