Миколаївський окружний адміністративний суд
вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54055
14.04.2010 р. 26.04.2010 № 2а-1083/10/1470
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Устинов І.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції (ДПІ) у Ленінському районі м. Миколаєва, вул. Гмирьова, 1/1, м. Миколаїв, 54028
дофізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 54018
за участю представників:
від позивача: не з'явився.
від відповідача: не з'явився.
проприпинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця,
Позивач звернувся до суду з заявою про скасування державної реєстрації та припинення підприємницької діяльності відповідача на підставі ст.11 Закону України “Про державну податкову службу”, посилаючись на те, що відповідач не подає звітності до ДПІ більше одного року, і про причину ненадання звітності не повідомив.
До суду надійшла заява від представника позивача про слухання справи за його відсутності у порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив,
Суд вважає, що справа може бути розглянута по суті на підставі наявних у справі доказів, а відсутність повноважного представника відповідача, відповідно до ст. 128 КАС України, не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно до вимог ч.6 ст.145 Господарського кодексу України відповідач як суб'єкт господарювання зобов'язаний на основі даних бухгалтерського обліку складати та надавати фінансову звітність за формами, передбаченими законодавством, відповідно до вимог закону та установчих документів. Строки подання податкових декларацій встановлені ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”.
Згідно акту перевірки дотримання податкового законодавства №472 від 12.10.2009 р., наданого ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва, відповідач не надає податкові декларації, документи бухгалтерської звітності з моменту реєстрації.
Довідка ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва свідчить, що заборгованості у відповідача перед бюджетом немає.
Згідно довідок ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва, Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Миколаївського обласного відділення Ленінської районної виконавчої дирекції, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ленінському районі м. Миколаєва, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва заборгованість відповідача перед Державними цільовими фондами також відсутня.
Згідно ч.2 ст.46 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 №755-ІV неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановляння судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Відповідно до п.17 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу” податкові органи мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ст.11, ч.1 ст.71 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідач своїм правом не скористався.
Згідно п.15 ст.58 Господарського кодексу України скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду, або в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з ст.247 Господарського кодексу України, у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Оскільки засновники в судове засідання не з'явились, не є стороною у справі, суд не знаходить підстав призначати ліквідаційну комісію.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та таким, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.49 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня від дати надходження рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем вносить до Єдиного державного реєстру відповідний запис.
Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Скасувати державну реєстрацію та припинити підприємницьку діяльність
фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 54018, ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстрованого 11.12.2007 р. за №25220000000035571.
3. У день набрання постановою законної сили направити її копію для виконання
Державному реєстратору Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, якого зобов'язати повідомити суд про внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України -з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Виконавчий лист у відповідності зі ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України видається за заявою позивача після набрання законної сили рішенням адміністративного суду.
Суддя І. А. Устинов