Постанова від 16.04.2010 по справі 2а-159/10

Справа № 2а-159/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2010 року Гайсинський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді С.М. Дєдова,

при секретарі Н.М. Отрошко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Гайсин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Гайсинському районі (далі відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,-

Встановив:

23.02.2010 року до суду заявлено цей позов.

Під час розгляду справи позивач свої вимоги підтримав, уточнив і пояснив, що він є інвалідом третьої групи, учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, відноситься до першої категорії осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і має пільги згідно з Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема, на отримання державної пенсії у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, проте відповідачем такі пенсії йому виплачуються в неповному обсязі, на його вимогу здійснити їх перерахунок відповідно до чинного законодавства та провести відповідні виплати йому було відмовлено, що порушує законне його право; просив визнати відмову відповідача в перерахунку його державної та додаткової пенсії за шкоду здоров'ю протиправними, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 1.02.2009 року по 1.02.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Представник відповідача, в судове засідання не з'явився, письмово проти заявлених вимог заперечив і пояснив, що розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, встановлюється Кабінетом Міністрів України, визначений ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір мінімальної пенсії за віком не поширюється на правові відносини, що виникають на підставі інших законів і для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” застосовуватись не може, а тому заборгованості перед позивачем по виплаті вказаних пенсій немає; просив в задоволенні позову відмовити, справу розглянути без участі представника відповідача.

З урахуванням позицій сторін та досліджених доказів суд визнає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких міркувань.

Достовірно доведено, що ОСОБА_1 є інвалідом третьої групи, учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, відноситься до першої категорії осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і має пільги згідно з Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема, на отримання державної пенсії у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідачем державна та додаткова пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю позивачу в період з 23.02.2009 року по 23.02.2009 року виплачувалася у розмірі меншому за 6,5 мінімальних пенсій за віком; законних підстав для збільшення строку для звернення за захистом своїх порушених прав у позивача немає.

Дані правовідносини регламентуються:

- ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (в редакції Закону до 31.12.2007 р.), за якими, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами за конституційними нормами, позивач має право на отримання державної пенсії в усіх випадках не нижчої шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі п'ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком;

- ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (в редакції від 26.12.2008 р.), згідно з якою прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у 2009 році встановлено в розмірі, що діяв у грудні 2008 року;

- ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно з якою, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у грудні 2008 року становив 498 грн.;

- ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (в редакції від 6.11.2009 р.), згідно з якою прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у листопаді-грудні 2009 року встановлено в розмірі 573 грн.;

- Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, що має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції згідно з яким положення пунктів 24-34 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" щодо визначення розміру пенсій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачених Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визнано неконституційними;

- ч. 2 та ч. 3 ст. 22 Конституції України, за змістом яких конституційні права гарантуються, а держава повинна утримуватись від прийняття будь-яких актів, які б призводили до скасування чи звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод;

- п.19 Постанови Пленуму Верховного суду України № 8 від 13.06.2007 року «Про незалежність судової влади», згідно з яким не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, що скасовують конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод;

- ст.99 КАС України, якою визначено, що адміністративний позов може бути подано в межах однорічного строку звернення до суду встановленого законом, якщо підстав для поновлення цього строку немає.

Оскільки, ОСОБА_1, як інваліду третьої групи та постраждалому від Чорнобильської катастрофи передбачено отримання державної пенсії у розмірі не меншому шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, однорічний строк звернення до адміністративного суду за захистом своїх порушених прав ним пропущено без поважних причин, відповідачем такі пенсії позивачу виплачувались в неповному обсязі у розмірі меншому за 6,5 мінімальних пенсій за віком, то з метою захисту прав позивача, суд визнає бездіяльність відповідача протиправною та вважає за необхідне захистити порушене право ОСОБА_1 шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити пенсії за період з 23.02.2009 року по 23.02.2010 року з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 за період з 1.02.2009 року по 23.02.2009 року необхідно відмовити через пропущення ним однорічного строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених його прав та відсутність підстав для його поновлення.

Висновки суду, крім пояснень позивача, підтверджуються ще й такими доказами:

- копіями посвідчень серії НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 з яких видно, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, відноситься до першої категорії осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи і має пільги згідно Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.12);

- довідкою серії МСЕ №027455, з якої видно, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ-ої групи в зв'язку з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи (а.с.13);

- довідкою Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі, з якої видно, що ОСОБА_1 державна та додаткова пенсії у лютому-березні 2009 року виплачувались у розмірі 2 470,53грн., у квітні-червні 2009 року - 2 478,03 грн., у липні-вересні 2009 року - 2 484,73 грн., у жовтні 2009 року - 2 498,93 грн., у листопаді-грудні 2009 року - 2 512,50 грн., у січні 2010 року - 2 526,07 грн., тобто в неповному обсязі і розмір недонарахування та недоотримання за період з лютого 2009 року по лютий 2010 року становить 10 427,16 грн. (7 Ч (498 Ч 6 + 498 Ч 50%) + 3 Ч (573 Ч 6 + 573 Ч 50%) - 2 Ч 2 470,53 - 3 Ч 2 478,03 - 3 Ч 2 484,73 - 2 498,93 -2 Ч 2 512,50 - 2 526,07) (а.с.а.с.25,26);

- листом УПФ України в Гайсинському районі вих. №182/06-46/02 від 19.02.2010 року, з якого видно, що відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку його пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (а.с.а.с.8-10).

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.4,11,70,71,159,160,161,162,163 КАС України, суд, -

Постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі щодо відмови за період з 23.02.2009 року по 23.02.2010 року ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті державної (в розмірі ненижчому шести мінімальних пенсій за віком) і додаткової пенсій за шкоду здоров'ю (в розмірі п'ятдесяти відсотків мінімальної пенсії за віком) протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 23.02.2009 року по 23.02.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Гайсинському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 23.02.2009 року по 23.02.2010 року з урахуванням проведених виплат.

Судові витрати компенсувати за рахунок державного бюджету України.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Гайсинський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя