30 жовтня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/1949/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.06.2020 року №6/2/2201 про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року на підставі довідки від 11.06.2020 року №6/2/2201 про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду;
- стягнути з ГУ ПФУ в Херсонській області на користь ОСОБА_1 грошові кошти, у вигляді недоплаченої пенсії за період з 01.03. 2018 року по теперішній час.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу на виконання судового рішення від 03.01.2020 року по справі №540/2329/19, яке набрало законної сили, ІНФОРМАЦІЯ_1 видано довідку від 11.06.2020 року №6/2/2201 про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду. Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі наведеної довідки. Проте відповідачем без законної на те підстави відмовлено у проведенні перерахунку.
Ухвалою суду від 05.08.2020 року провадження у справі відкрито, вирішено здійснювати її розгляд у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).
З наданого до суду відзиву слідує, що відповідач не погоджується із позовом та вважає позовні вимоги пенсіонера необґрунтованими, наголошує на правомірності своїх дій, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, судом встановлено.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 був звільнений 10.05.2005 року з військової служби Збройних сил Російської Федерації у військовому званні майор з посади заступника начальника озброєння - начальника інженерно-авіаційної служби окремої вертолітної ескадрильї.
З 01.01.2007 року позивачеві призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
З 01.01.2018 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців відповідачем виготовлено та надіслано до ГУ ПФУ в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із врахуванням наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних сил України", посадовий оклад позивача визначений за 22 тарифним розрядом.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із застосуванням 26 тарифного розряду та направлення такої довідки до ГУ ПФУ в Херсонській області.
Листом від 25.10.2019 року № 6/23753 відповідач повідомив позивача про те, що згідно відповіді фінансово-економічного управління Командування Сухопутних військ ЗСУ, посадовий оклад за посадою, з якої його було звільнено необхідно встановити у розмірі 24 тарифного розряду, тобто у розмірі 5070 грн. Спеціалістами Херсонського ОВК підготовлено довідку для перерахунку пенсії з 01.03.2018 року з урахуванням 24 тарифного розряду та направлено до органу ПФУ.
Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо встановлення 24, а не 26 тарифного розряду, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 року по справі №540/2329/19, залишеним без змін ухвалою П'ятого апеляційного окружного суду від 26.05.2020 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю, тим самим ухвалено: визнати протиправними дії Херсонського ОВК щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду; зобов'язати Херсонський ОВК направити ГУ ПФУ в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду.
На виконання означеного судового рішення, Херсонським ОВК видано на ім'я ОСОБА_1 довідку від 11.06.2020 року №6/2/2201 із врахуванням розміру грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії з 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду.
17.06.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії згідно вказаної довідки, проте листом від 26.06.2020 року №2289-2327/Р-03/6-2100/20 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із наведеною відмовою, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступних приписів законодавства.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема,Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ(далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103) визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку №45).
Відповідно до п. 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (п. 6 Порядку № 45).
Згідно з п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 вказаного Порядку, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262 уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
11.06.2020 року Херсонським обласним військовим комісаріатом на ім'я позивача видано довідку №6/2/2201 із врахуванням розміру грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії з 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду (посадовий оклад - 5360 грн.).
17.06.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії згідно означеної довідки.
Суд зауважує на тому, що підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера.
Вказана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, що викладена в постановах 02.04.2019 року (справа №552/5663/16-а), від 12.06.2019 року (справа №643/212/17), від 19.07.2019 року (справа №640/17250/16-а).
Так, 30.08.2017 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що з 01.03.2018 року позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704, із врахуванням відомостей довідки Херсонського ОВК від 11.06.2020 року №6/2/2201.
Довідка відповідає вимогам пенсійного законодавства, так як видана на виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19.
Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за довідкою Херсонського ОВК від 11.06.2020 року №6/2/2201, оскільки ним дотримано всіх законодавчо визначених для цього умов: надано до територіального пенсійного органу заяву з документом (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом). Таким чином, позовна вимога щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових, зазначених у вказаній довідці, підлягає задоволенню.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірність своїх дій (бездіяльності), а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Судових витрат по справі не встановлено.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, 73005, м. Херсон, вул. 28-ї Армії) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.06.2020 року №6/2/2201, виданої Херсонським обласним військовим комісаріатом.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2018 року на підставі довідки від 11.06.2020 року №6/2/2201, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , про розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 року з урахуванням 26 тарифного розряду, та здійснити виплату недотриманих з 01.03.2018 року сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.В. Гомельчук
кат. 112010201