Ухвала від 29.10.2020 по справі 01-07/146/2020

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

з питань забезпечення позову до пред'явлення позову

"29" жовтня 2020 р. № 01-07/146/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панов М.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до пред'явлення позову, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про забезпечення позову до пред'явлення позову.

В даній заяві ОСОБА_1 зазначає, що має намір звернутись до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника Головного управління Держпраці у Харківській області Петренко Олени Миколаївни від 05.10.2020 №08-03/300 "Про оголошення добору з призначення на вакантну посаду державної служби категорії "Б" на період карантину; визнання протиправним та скасування подання уповноваженої особи - начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_2 про призначення на вакантну посаду заступника начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ОСОБА_3 та прийняття рішення про укладення контракту; визнання протиправним та скасування рішення про визначення переможця добору на вакантну посаду заступника начальника Управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_3 .

Позов він просить забезпечити шляхом заборони Головному управлінню Держпраці у Харківській області вчиняти дії, направлені на прийняття подання на призначення на вакантну посаду заступника начальника Управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_3 , шляхом укладання з ним контракту про проходження державної служби на період дії карантину та вчинення дій щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади" та Законом України "Про запобігання корупції".

З матеріалів заяви вбачається, що 08 жовтня 2020 року ОСОБА_1 подав до ГУ Держпраці у Харківській області заяву про допуск його до участі в доборі на зайняття посади заступника начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера. Його було допущено до участі у конкурсі та призначено співбесіду на 13 жовтня 2020 року.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначив, що очевидність незаконності наказу про оголошення добору на вакантну посаду та процедури проведення добору полягає в тому, що призначення на посади державної служби на час дії карантину в Україні здійснюється у встановленому Кабінетом Міністрів України Порядку призначення на посади державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженому постановою КМУ №290 від 22.04.2020, пункт 2 якого передбачає, що добір і призначення осіб на вакантні посади державної служби відповідно до цього Порядку здійснюється у виняткових випадках, пов'язаних з необхідністю виконання завдань і функцій державних органів на період дії карантину.

Заявник наголошує, що зазначений наказ не містить у собі жодних обґрунтувань наявності виняткових випадків, пов'язаних з необхідністю виконання завдань і функцій державних органів, що прямо суперечить п. 2 Порядку №290 та є свідченням незаконності факту оголошення добору.

Крім того, в ГУ Держпраці у Харківській області введено в дію нову структуру ГУ Держпраці у Харківській області відповідно до якої у її складі утворено Управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення з чисельністю осіб - 21.

Заявник зазначає, що наведеним спростовується наявність будь-яких виняткових випадків до оголошення добору на вакантну посаду, адже штат працівників у кількості 21-ї особи цілком може забезпечити діяльність зазначеного Управління, очолюваного головним бухгалтером, що не спростовано змістом наказу №08-03/300 від 05.10.2020.

Повідомляється, що при визначенні кваліфікаційних вимог до претендентів на зайняття вакантної посади заступника начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області не було враховано вимоги профільного законодавства, зокрема ч. 1 ст. 2, ч. 7 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", п. 9, 11 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №59 від 26.01.2011 та Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №336 від 29.12.2004 в частині того, що до посади заступника головного бухгалтера застосовуються наступні кваліфікаційні вимоги: повна вища економічну освіта, стаж роботи у сфері фінансів, бухгалтерського обліку та оподаткування не менше трьох років, чого не було передбачено в оголошенні про добір на період дії карантину, затвердлого наказом №08-03/300 від 05.10.2020.

Відповідно до п. 21 Порядку №290, суб'єкт призначення або керівник державної служби в державному органі розглядає таке подання та приймає рішення про укладення контракту про проходження державної служби на період дії карантину (далі - контракт), який укладається на підставі Типового контракту про проходження державної служби на період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №290, або про відхилення поданої кандидатури.

Згідно п. 22 Порядку №290, рішення про призначення на посаду державної служби приймається суб'єктом призначення або керівником державної служби в державному органі після підписання контракту. Таке рішення оформляється шляхом видання відповідного наказу (розпорядження).

Також у заяві зазначено, що водночас, на поданні про призначення на вакантну посаду заступника начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області від 13.10.2020 керівником державної установи поставлено резолюцію: "До відділу персоналу: до наказу про визначення переможця добору, забезпечити проведення спец перевірки 13.10.2020".

Таким чином, лише ця резолюція, яка, як вбачається з правової позиції заявника, не відповідає вимогам п. 21 Порядку №290, на сьогоднішній день є єдиною правовою перепоною на шляху укладання контракту про проходження державної служби на період дії карантину з ОСОБА_3 , що у будь-який час може бути усунено.

Відповідно ч. 1 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Згідно ч. 2 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Відповідно ч. 3 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалу про забезпечення позову постановляє суд першої інстанції, а якщо розпочато апеляційне провадження, то таку ухвалу може постановити суд апеляційної інстанції.

Згідно ч. 4 ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України, подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Відповідно ч. 1 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Згідно ч. 2 ст. 151 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Відповідно ч. 1 ст. 153 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.

Згідно ч. 2 ст. 153 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.

Таким чином, невжиття заходів забезпечення позову в даному випадку може істотно ускладнити ефективний захист прав та інтересів, за захистом яких позивач має намір звернутися, оскільки фактична реалізація резолюції керівника державного органу - ГУ Держпраці у Харківській області на поданні про призначення на вакантну посаду заступника начальника управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ОСОБА_3 та укладання з ним контракту за час розгляду адміністративної справи призведе до того, що у випадку задоволення позовних вимог та скасування відповідного наказу про оголошення добору та втілення його результатів у життя, звільнення незаконно призначеної за результатами такого добору особи буде суттєво ускладненим, оскільки вказані правовідносини мають регулюватися Законом України "Про державну службу" та положеннями КЗпП України, які мають складні процедури звільнення працівників і не містять у собі положень щодо звільнення працівника у випадках визнання незаконним проведених конкурсних процедур, шляхом добору на вакантну посаду на період дії карантину.

Виходячи з вищезазначеного, суд вважає за необхідне задовольнити заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до пред'явлення позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 150, 151, 153, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову до пред'явлення позову - задовольнити.

Вжити заходи забезпечення позову до пред'явлення позову шляхом заборони Головному управлінню Держпраці у Харківській області (ЄДРПОУ 39779919) вчиняти дії, направлені на прийняття подання на призначення на вакантну посаду заступника начальника Управління бухгалтерського обліку, фінансово-господарського, організаційно-аналітичного та документального забезпечення - заступника головного бухгалтера ГУ Держпраці у Харківській області ОСОБА_3 , шляхом укладання з ним контракту про проходження державної служби на період дії карантину та вчинення дій щодо проведення перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади" та Законом України "Про запобігання корупції".

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Панов М.М.