вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
30 жовтня 2020 року Справа № 480/7411/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Савицької Н.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача - Зацепіна В.С.,
представника відповідача - Шабанова А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7411/20 за позовом Сумської обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" до Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,-
29.10.2020 Сумська обласна організація політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області, і просить суд:
- постанову Зарічної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області №12 від 28.10.2020 визнати протиправною та скасувати;
- визнати дію дільничної виборчої комісії з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці № 590919, щодо внесення недостовірних відомостей до протоколу від 26.10.2020 про підрахунок голосів виборців на вказаній дільниці з виборів кандидатів у депутати Сумської міської ради такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), та скасувати відповідний протокол від 26.10.2020 про підрахунок голосів;
- визнати дію дільничної виборчої комісії з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці № 590933, щодо внесення недостовірних відомостей до протоколу від 26.10.2020 про підрахунок голосів виборців на вказаній дільниці з виборів кандидатів у депутати Сумської міської ради такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), та скасувати відповідний протокол від 26.10.2020 про підрахунок голосів;
- визнати дію дільничної виборчої комісії з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці № 590889, щодо внесення недостовірних відомостей до протоколу від 26.10.2020 про підрахунок голосів виборців на вказаній дільниці з виборів кандидатів у депутати Сумської міської ради такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), та скасувати відповідний протокол від 26.10.2020 про підрахунок голосів;
- зобов'язати Зарічну у місті Сумах територіальну виборчу комісію Сумської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №590919, №590933 та № 590889 з виборів депутатів Сумської міської ради на місцевих виборах 25.10.2020.
Свої вимоги мотивує тим, що, у порушення вимог ст.250 Виборчого кодексу України, дільничою виборчою комісією з місцевих виборів виборчих дільниць № 590919, № 590933 та № 590889 було неправомірно внесені недостовірні відомості до протоколів про підрахунок голосів виборців на зазначених виборчих дільницях з виборів депутатів до Сумської міської ради, а саме: під час підрахунку голосів частина виборчих бюлетенів, що заповнені належним чином, безпідставно було віднесено до недійсних, зокрема через наявність на бюлетенях певних помарок або ж написів (риски, точки і т.п.), які не знаходилися у клітинках для заповнення. Такі, на думку позивача, протиправні дії суб'єктів оскарження ставлять під сумнів достовірність результатів підрахунку голосів виборців, відомості щодо яких внесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №590919, № 590933 та № 590889 з виборів депутатів до Сумської міської ради. Враховуючи систематичність подібних порушень, які порушують права виборців на врахування їх голосу у виборі кандидатів до Сумської міської ради, а також політичних партій, які висували кандидатів у депутати СУМСЬКОЮ ОБЛАСНОЮ ОРГАНІЗАЦІЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ» 27.10.2020 до Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області подана відповідна скарга на дії виборчих комісій, однак 28.10.2020 Зарічна районна у місті Сумах територіальна виборча комісія Сумського району Сумської області на своєму засіданні прийняла рішення про залишення скарги без розгляду з підстав порушення строків для її подання, передбачених ч.3 ст. 66 Виборчого кодексу України, що відображено у відповідній постанові № 12, яка є предметом оскарження у даній справі.
Ухвалою суду від 29.10.2020 позовну заяву в частині вимог про визнання протиправними дій дільничних виборчих комісій з місцевих виборів звичайної виборчої дільниці №590919, №590933, №590889 щодо внесення недостовірних відомостей до протоколів від 26.10.2020 про підрахунок голосів виборців на вказаних дільницях з виборів кандидатів у депутати Сумської міської ради та скасування відповідних протоколів зазначених дільниць від 26.10.2020 про підрахунок голосів - залишено без розгляду.
Ухвалою суду від 29.10.2020 відкрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Зарічної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумської області №12 від 28.10.2020 та зобов'язання Зарічної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №590919, №590933 та № 590889 з виборів депутатів Сумської міської ради на місцевих виборах 25.10.2020.
Розгляд справи призначено на 30.10.2020 о 13:00 год.
Представник позивача у судовому засіданні просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві. На переконання позивача, скарга ним була подана з дотриманням строку, визначеного ч. 3 ст. 66 ВК України.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.
У поданому суду 30.10.2020 відзиві на позовну заяву, зазначає, що у відповідності до ст.254 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія на своєму безперервному засіданні, яке розпочалося о 20 год 00 хв 25.10.2020 проводила прийняття та розгляд документів дільничних виборчих комісій. При прийнятті документів дільничних виборчих комісій №590919, №590933, №590889 було перевірено комплектність та цілісність упаковки, встановлено відсутність скарг про порушення вимог Виборчого кодексу України. Дані протоколи було проголошено на засіданні у присутності різних суб'єктів виборчого процесу. Виборча документація була прийнята та у супроводі представника поліції поміщена під охорону у окреме приміщення. За результатами розгляду документів було прийнято рішення врахувати відомості протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, як це передбачено ч.5 ст. 254 Виборчого кодексу України. Нормами Виборчого кодексу України не передбачено зміну рішення, прийнятого за результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії, у зв'язку з отриманням скарги на дії такої комісії після прийняття рішення. У зв'язку з чим, керуючись ст.66 Виборчого кодексу України вважає, що оскаржувана постанова відповідає вимогам Виборчого кодексу України.
Заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши подані докази у їх сукупності та встановивши всі фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
Під час розгляду справи судом встановлено, що СУМСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ» є суб'єктом виборчого процесу на відповідних місцевих виборах.
27.10.2020 СУМСЬКОЮ ОБЛАСНОЮ ОРГАНІЗАЦІЄЮ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ» до Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області була подана скарга на дії ДВК з місцевих виборів виборчих дільниць №590919, №590889, №590933. У скарзі зазначалося про те, що деякі бюлетені, які були заповнені належним чином та явно свідчили про волевиявлення виборця, віднесено до недійсних через помарки або ж описки, котрі малися на бюлетені. З урахуванням викладеного, позивач у поданій скарзі просив визнати дії ДВК з місцевих виборів на виборчих дільницях №590919, №590889, №590933 щодо внесення недостовірних відомостей до протоколу про підрахунок голосів виборців на вказаних дільницях з виборів кандидатів у депутати Сумської міської ради такими, що не відповідають вимогам законодавства (є протиправними), а також прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №590919, №590889, №590933 та виборчих дільницях міста Суми з виборів депутатів Сумської міської ради на місцевих виборах 25.10.2020 (а.с.36-37).
На засіданні Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області розглянуто скаргу СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ» та прийнято постанову №12 від 28.10.2020 о 17 год 00 хв про залишення вказаної скарги без розгляду.
Так, як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, залишаючи скаргу позивача без розгляду, відповідач посилається на те, що у відповідності до ч. 3 ст. 66 Виборчого кодексу України така скарга повинна бути подана не пізніше наступного дня після вчинення дій, але не пізніше часу прийняття відповідною виборчою комісією виборчих документів такої виборчої комісії. Виборчі документи дільничних виборчих комісій, дії яких оскаржуються, було прийнято 26.10.2020, тобто до надходження скарги. Таким чином, відповідач, приймаючи оскаржувану постанову, виходив з того, що скарга подана з порушенням строків, передбачених ч.3 ст. 66 Виборчого кодексу України (а.с.38).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зауважує, що зареєстрованим перед початком засідання 28.10.2020 представникам СУМСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ», не було надано часу для висвітлення власної позиції та наведення аргументів. При цьому текст постанови вже було складено і відразу передано представнику позивача, що свідчить про порушення порядку прийняття рішень, а відповідно і упередженості членів комісії.
На думку позивача, у зв'язку з викладеним вище, такими діями суб'єкта владних повноважень, які полягали у тому, що територіальна виборча комісія, не розглянувши по суті подану скаргу, та не впевнившись в законності внесених даних до протоколів дільничних виборчих комісій, порушила права виборців та права кандидатів, а тому винесена постанова № 12 є незаконною і підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Верховна Рада України постановою від 15.07.2020 №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25.10.2020.
Центральна виборча комісія постановою від 08.08.2020 №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14.08.2020 №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25.10.2020.
Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).
Згідно з ч. 1 ст. 63 ВК України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.
Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до відповідної виборчої комісії, а також розгляд скарг та прийняття рішення виборчою комісією здійснюються в порядку, визначеному ВК України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 65 ВК України суб'єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути, зокрема партія (організація партії) - суб'єкт відповідного виборчого процесу в особі її керівника, уповноваженого представника, уповноваженої особи партії (організації партії) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу організації партії) (п.2 ч.1 ст.65 ВК України).
До територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, може бути подана скарга на дії чи бездіяльність члена такої дільничної виборчої комісії.
Під час розгляду справи по суті судом встановлено, що скарга на дії ДВК була подана позивачем до Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області 27.10.2020 о 17 год 32 хв. Вказана обставина представником позивача не заперечувалася.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що скарга позивача залишена без розгляду як така, що подана з порушенням строків, передбачених ч.3 ст.66 ВК України.
Так, частиною 3 ст. 66 ВК України передбачено, що скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів виборчих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування та/або під час транспортування виборчих документів, може бути подана до виборчої комісії не пізніше наступного дня після дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, але не пізніше часу прийняття відповідною виборчою комісією виборчих документів такої виборчої комісії відповідно до цього Кодексу.
Процедура та строки розгляду скарг виборчими комісіями місцевих виборів урегульовані Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, який є Додатком до постанови Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 № 192 (далі - Порядок).
У відповідності до положень Порядку скарга щодо порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування у відповідному виборчому окрузі (частині виборчого округу) та/або під час транспортування виборчих документів, що надійшла на момент прийняття документів дільничної (окружної, територіальної) виборчої комісії, повинна бути розглянута до ухвалення відповідною виборчою комісією рішення щодо прийняття таких виборчих документів (п.8.8 Розділу 8 Порядку).
У судовому засіданні представник відповідача - Голова Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області Шабанов А.І. пояснив суду, що станом на дату подання позивачем скарги, а саме 27.10.2020, від дільничних виборчих комісій, дії яких оскаржуються, 26.10.2020 вже було прийнято виборчі документи. Вказана обставина підтверджується даними витягу із протоколу №7 засідання Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області, який міститься в матеріалах справи (а.с.59). Після подання скарги будь-яких рішень ТВК щодо виборчих дільниць №590919, №590889, №590933 не приймалося і будь-які документи від ДВК з місцевих виборів виборчих дільниць №590919, №590889, №590933 до ТВК не надходили.
Доказів, які б спростовували вищезазначене і підтверджували протилежне, матеріали справи також не містять.
Відповідно до положень ч.2,3 ст.72 ВК України перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення:
1) чи подано скаргу належним суб'єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом;
2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб'єкт розгляду скарги);
3) чи дотримано суб'єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.
Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб'єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб'єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Кодексом.
За встановлених у справі обставин та враховуючи те, що виборчі документи вищевказаних дільничних виборчих комісій ще 26.10.2020 було прийнято у відповідності до статті 254 Виборчого кодексу України, комісія, керуючись нормами ст. 72 ВК України, правомірно прийняла рішення про залишення скарги без розгляду як такої, що подана з порушенням строків, встановлених ВК України.
Посилання представника позивача на ч.4 ст.66 ВК України як на підставу дотримання ним строків, визначених статтею 66 цього Кодексу, є безпідставним щодо спірних правовідносин, оскільки строк подання скарги на дії ДВК обмежений певним часом настання події, а саме: фактом прийняття ТВК виборчих документів від ДВК (ч.3 ст.66 ВК України).
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, на підставі викладеного вище, оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що у зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір) відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 268, 272, 273, 275 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Сумської обласної організації політичної партії "ЗА МАЙБУТНЄ" до Зарічної районної у місті Сумах територіальної виборчої комісії Сумського району Сумської області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Суддя Н.В. Савицька