Рішення від 30.10.2020 по справі 480/2460/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року Справа № 480/2460/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

розглянувши у спрощеному провадженні без виклику сторін у приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/2460/20 за позовом Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

21 квітня 2020 позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи його тим, що 18.12.2019 р. Головним управлінням ДПС у Сумській області за результатами камеральної перевірки складений акт № 2220/18-28-54-04/31931024 «Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних ДП «Сумський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» за жовтень - листопад 2019 р.» Цим актом встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що, на думку податкового органу , є порушенням пункту 201.10 статті 201 глави 2 розділу V Податкового кодексу України за яке встановлена відповідальність в п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України.

На підставі вказаного акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0010285404 від 28.01.2020р., яким за затримку реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 3 487 562,79 грн., застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 348 756,28 грн.

Позивач вважає протиправним і просить скасувати податкове повідомлення-рішення, зазначаючи, що ДП «Сумський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» є таким, що звільнений від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних, які не надавалися покупцям товарів/послуг.

Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення вимог заперечив, зазначив, що За даними АС «Податковий блок» станом на 18.12.2019р. в АС «Податковий блок» - «Податковий аудит» - «Несвоєчасна реєстрація податкових накладних /розрахунків коригування» по ДП «Сумський Облавтодор» значилися нараховані штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період жовтень-листопад 2019р. на загальну суму ПДВ 3 487 562,79 грн. Нараховані штрафні санкції в розмірі 10% в сумі 348 756,28 грн. При перевірці використано дані Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до даних електронного рахунку ДП «Сумський Облавтодор» в системі електронного адміністрування ПДВ (Архів електронної звітності - Реєстр операцій ПДВ) встановлено, що до граничного терміну реєстрації вищезазначених податкових накладних за жовтень-листопад 2019р. відсутній достатній ліміт для їх реєстрації в період з наступного дня після їх складання.

ДП «Сумський Облавтодор» в порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України не забезпечено перерахування потрібної суми коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість для своєчасної реєстрації вищезазначених податкових накладних за жовтень-листопад 2019р. на загальну суму ПДВ 3 487 562,79 грн.

В результаті чого, встановлена несвоєчасна реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних за жовтень-листопад 2019р., чим порушено вимоги пункту 201.10 статті 201 глави 2 розділу V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-У1 із змінами і доповненнями.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що на підставі акту № 2220/18-28-54-04/31931024 «Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних ДП «Сумський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» за жовтень - листопад 2019 р». відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 0010285404 від 28.01.2020р., яким за затримку реєстрації податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ 3 487 562,79 грн., до позивача застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 348 756,28 грн. ( а.с.9, 11-12) Відповідач вказав про порушення пункту 201.10 статті 201 глави 2 розділу V Податкового кодексу України за яке встановлена відповідальність в п. 120-1. 1 ст. 120-1 ПК України.

При цьому в ході розгляду справи судом встановлено, що зазначені у акті перевірки податкові накладних/розрахунки коригувань, виписані згідно операцій, які не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), що підтверджуються цими податковими накладними ( а.с.11-12,14-27)

Суд не погоджується з рішенням податкового органу, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на таке.

Відповідно до п.201.1. ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. У разі порушення встановлених термінів застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

23.05.2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».

Цим Законом Підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу доповнено пунктом 73, відповідно до якого штрафи за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", строк сплати грошових зобов'язань за якими не настав або грошові зобов'язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов'язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", застосовуються в розмірі 1 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 510 гривень.

Штрафи, застосовані через відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних за операціями, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, операціями, що оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою, операціями, що не передбачають надання податкової накладної отримувачу (покупцю), а також податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", строк сплати грошових зобов'язань за якими не настав або грошові зобов'язання за якими неузгоджені (відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження та грошові зобов'язання за ними не сплачено) станом на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві", застосовуються в розмірі 2,5 відсотка обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1700 гривень.

Контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).

Виходячи товного та синтаксичного аналізу конструкції наведеної вище норми права, суд вважає, що в такий спосіб законодавець мав на меті убезпечити платників податків від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними положеннями п. 120-1.2 ст. 120 ПК України, у випадках та за умов, наведених у пункті 73 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

При цьому, відповідно до вказаних змін, контролюючий орган за місцем реєстрації платника податку здійснює перерахунок суми штрафу і надсилає (вручає) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним), без вчинення будь-яких додаткових дій з боку контролюючого органу, тобто в силу закону.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часі це дія нового нормативно - правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

В даному випадку законодавець передбачив ретроспективну дію положень пункту 73, підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України в частині порядку застосування штрафів за порушення платниками податку на додану вартість порядку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, за операціями, визначеними таким пунктом, яка проявляється в тому, що такі положення поширюють свою дію на всі штрафні санкції нараховані платникам податків протягом періоду з 1 січня 2017 року до 31 грудня 2019 року, у разі, якщо відповідні податкові повідомлення-рішення знаходяться в процедурі адміністративного або судового оскарження (без обмеження інстанційності судового розгляду) та грошові зобов'язання за ними не сплачено станом на дату набрання чинності цим Законом.

Таким чином, зважаючи на встановлені судом обставини у даній справі, зокрема щодо порушення строків реєстрації податкових накладних за операціями, де передбачено надання податкової накладної отримувачу та податкових накладних за операціями, де не передбачено надання податкової накладної отримувачу, суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення не відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Зазначена позиція суду узгоджується із усталеною практикою Верховного Суду, викладеною у постановах від 17.07.2020 у справі № 640/5138/19, від 22.07.2020 у справі №826/15459/18, від 29.07.2020 у справі №2040/7658/18.

Виходячи з законодавчо встановленого обов'язку податкового органу здійснити перерахунок суми штрафу і надіслати (вручити) такому платнику нове податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій, спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню в повному обсязі.

На підставі ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Сумській області в рахунок відшкодування судових витрат 5231,36 грн. ( а.с.37).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" ( код ЄДРПОУ 31931024, вул.Роменська, 79/2, м.Суми, 40002) до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області ( код ЄДРПОУ 43144399,вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Сумській області від 28 січня 2020 року № 0010285404 про застосування до Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" штрафу у сумі 348756 ( триста сорок вісім тисяч сімсот п'ятдесят шість) грн. 28 коп. за платежем податок на додану вартість.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області на користь Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 5231 ( п'ять тисяч двісті тридцять одну) грн. 36 коп. судових витрат.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах