Рішення від 29.10.2020 по справі 340/2972/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2972/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою Комунального закладу “Медико-санітарна частина міста Кропивницького” до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Представник Комунального закладу “Медико-санітарна частина міста Кропивницького” звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Кіровоградській області (м. Кропивницький) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0075835207 від 15 07.2020 року про сплату Комунальним закладом “Meдико-санітарна частина м. Кропивницького” штрафу у розмірі 767651,73 грн. та пені за період з 21.01.2016 по 20.12.2019 у розмірі 94636,33 грн.

Представник позивача в обґрунтування вимог зазначив, що оскаржуваним рішенням нараховано штраф за несплату (неперерахування) або невчасну сплату (невчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 21.01.2016 до 20.12.2019. Однак, реєстрацію позивача, як юридичної особи здійснено 24.12.2019. Штрафні санкції та пеню нараховано за несвоєчасну сплату ЄСВ юридичною особою ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України", яку було припинено 23.12.2019. Дійсно позивач є правонаступником реорганізованої ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України", однак в Передавальному акті майна з балансу зазначеної юридичної особи на баланс позивача була відсутня заборгованість щодо сплати штрафів та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ. Отже, позивач не несе зобов'язань зі сплати єдиного внеску ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України".

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що посадовими особами закладу, правонаступником якого є позивач належним чином не виконувались вимоги ст. 9 Закону №2464, а саме єдиний внесок сплачувався з порушенням законодавчо встановлених термінів в період з січня 2016 по грудень 2019 року в результатів чого виникла недоїмка, яка була погашена лише станом на 20.12.2019 року. За несвоєчасну сплату єдиного внеску, по звітам, поданим посадовими особами позивача ГУ ДПС у Кіровоградській області винесено оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та зарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, згідно якого позивачу нараховано штраф за період з 21.01.2016 р. до 20.12.2019р. в сумі 767651,73 грн. та пеню в сумі 94636, 33 грн. Позивачем в позовній заяві не заперечується ні розмір застосованій штрафних санкцій ні пені, ні обставини на підставі яких винесено оскаржуване рішення. Однак, твердження позивача, що він не несе зобов'язань із сплати єдиного внеску, як правонаступник припиненої юридичної особи Державний заклад "Спеціалізована медико-санітарна частина №19 Міністерства Охорони Здоров'я України" суперечить положенням ч.8 ст.25 Закону №2464, згідно якої у разі злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення платника єдиного внеску зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов'язки. А тому на позивача покладено зобов'язання із сплати недоїмки з єдиного внеску, як на правонаступника, до якого перейшли права та обов'язки реорганізованого платника єдиного внеску (а.с.57-58).

Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому зазначено, що доводи, викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву, щодо застосування до спірних правовідносин положень ч.8 ст.25 Закону №2464 не вірні оскільки, заборгованість зі сплати недоїмки не була включена до передавального акту та відповідно, обов'язок щодо її погашення не перейшов до КЗ «Медико-санітарна частина м. Кропивницького». Також, відповідачем до відзиву не було додано складеної відомості про наявність заборгованості із сплати єдиного внеску за формою № 11-ЄСВ, яка повинна бути надіслана до комісії з припинення (ліквідаційної комісії, ліквідатору) (а.с. 123-126).

Суд дослідивши та оцінивши надані докази встановив наступне.

Рішенням Міської ради міста Кропивницького від 06.09.2018 року №1813 «Про реорганізацію державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №19 МОЗ України» шляхом, перетворення у Комунальний заклад «Медико-санітарна частина м. Кропивницького» було вирішено реорганізувати ДЗ «СМСЧ №19 МОЗ України» у юридичну особу Комунальний заклад «Медико-санітарна частина м. Кропивницького» (а.с.18-19).

Рішенням Міської ради міста Кропивницького №2484 від 07.05.2019 року затверджено передавальний акт майна з балансу ДЗ «СМСЧ №19 МОЗ України» на баланс Комунального закладу «Медико-санітарна частина м. Кропивницького» (а.с.20-31).

Запис про припинення юридичної особи ДЗ «СМСЧ №19 МОЗ України» внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 23.12.2019 року (а.с.34).

24.12.2019 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію юридичної особи КЗ «Медико-санітарна частина м. Кропивницького», яка утворена в результаті перетворення, та зазначена дата державної реєстрації - 03.04.1997 рок (а.с.37).

Згідно п.1.3 Статуту КЗ «МСЧ м. Кропивницького» - заклад є правонаступником усіх прав та обов'язків ДЗ «СМСЧ №19 МОЗ України» (а.с.12).

Рішенням Міської ради міста Кропивницького від 18.12.2019 року № 3077 «Про реорганізацію комунального закладу «Медико-санітарна частина міста Кропивницького» шляхом приєднання до комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня № 2 ім. Святої Анни» Міської ради міста Кропивницького» вирішено приєднати КЗ «Медико-санітарна частина міста Кропивницького» до КНП «Міська лікарня № 2 ім. Святої Анни» у вигляді створення окремого структурного підрозділу «Відділення відновного лікування» розташованого за адресою: м. Кропивницький вул. Салганні Піски. 14 (а.с.40-41).

Рішенням ГУ ДПС у Кіровоградській області (м. Кропивницький) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0075835207 від 15 07.2020 року застосовано до Комунального закладу “Meдико-санітарна частина м. Кропивницького” штраф у розмірі 767 651,73 грн. та пеня за період з 21.01.2016 по 20.12.2019 у розмірі 94 636,33 грн. (а.с.10).

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-V (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок, ЄСВ) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Контроль своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати податків, зборів, платежів входить до функцій контролюючих органів (підпункт 19-1.1.2 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України).

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до абзацу першого ч. 8, п. 1 ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно п.2 ч.11 ст. 25 Закону № 2464-VI податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Згідно з ч.10 ст. 25 Закону України №2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.1 ч. 13 ст. 25 Закону № 2464-VI нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Згідно п.1 ч. 14 ст. 25 Закону № 2464-VI про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Відповідно до п. 2 ч.8 ст. 25 Закону № 2464-VI у разі злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення платника єдиного внеску зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов'язки.

Поняття недоїмки визначено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, а саме недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом №2464-VI, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 (далі - Інструкція №449).

Пунктом 1 розділу VIІ Інструкції №449 передбачено, що за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Підпунктом 2 п.2 розділу VIІ Інструкції №449 встановлено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах:...за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди.

Представник позивача обґрунтовуючи вимоги зазначає, що позивач не несе зобов'язань зі сплати єдиного внеску ДЗ "СМСЧ №19 МОЗ України" з посиланням на ст. 104-107 ЦК України, ст. 56 ГК України, ст. 4 закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Аналіз вищенаведених положень законодавства України, на які посилається представник позивача, дає суду підстави дійти висновку, що останні врегульовують підстави припинення юридичної особи шляхом перетворення, порядок такого перетворення, визначення черговості задоволення вимог кредиторів, зокрема складання Передавального акту, однак вони не встановлюють обмежень контролюючого органу, у разі наявності порушень порядку сплати Єдиного соціального внеску приймати рішення про застосування штрафу та нарахування пені, у відповідності до положень Закону №2464.

Суд зазначає, що в процесі перетворення державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №19 МОЗ України» у Комунальний заклад «Медико-санітарна частина м. Кропивницького» змінилась лише його організаційно-правова форма, а код ЄДРПОУ 23227054 та місцезнаходження юридичної особи залишилися незмінними.

Враховуючи, що при перетворенні до позивача перейшло усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи - державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №19 МОЗ України», яким допущено порушення порядку сплати Єдиного соціального внеску, а тому відповідачем правомірно застосовано штраф та пеню до позивача, як правонаступника державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №19 МОЗ України».

Щодо посилання представника позивача на ненадання відповідачем відомостей про наявність заборгованості із сплати єдиного внеску за формою № 11-ЄСВ, яка повинна бути надіслана до комісії з припинення (ліквідаційної комісії, ліквідатору) державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №19 МОЗ України» то суд зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 4, 5 Розділу ІV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України24.11.2014 № 1162, до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру у порядку інформаційної взаємодії відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску за формою № 11-ЄСВ (додаток 4).

Якщо до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог, на запит суб'єкта державної реєстрації контролюючим органом було надано відомості про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску та якщо у платника єдиного внеску виникла заборгованість зі сплати єдиного внеску до проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, то контролюючий орган формує та передає до Єдиного державного реєстру відомості про наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску.

Якщо контролюючим органом до Єдиного державного реєстру передано відомості про наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску, то після погашення такої заборгованості контролюючий орган передає до Єдиного державного реєстру відомості про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску.

У разі наявності заборгованості зі сплати єдиного внеску відомості за формою № 11-ЄСВ разом із додатком надсилаються (видаються) комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або відповідальній особі платника за його зверненням.

Згідно даних інформаційної системи (а.с.80) та пояснень представника відповідача, викладених у відзиві на позов, недоїмка зі сплати єдиного внеску державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина №19 МОЗ України», що виникла внаслідок не сплати в повному обсязі єдиного внеску, відповідно до поданої звітності, протягом періоду з січня 2016 року по грудень 2019 року, станом на 20.12.2019 року була погашена в повному обсязі.

Тобто, у відповідача були відсутні підстави надсилати відомості за формою № 11-ЄСВ разом із додатком комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або відповідальній особі платника за його зверненням.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до положень п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI штраф та пеня, нараховані відповідачем не є недоїмкою.

Судом встановлено, що штраф та пеня застосовано відповідачем на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів ( а.с.59-119), порушень положень зазначеного вище законодавства, з боку відповідача, при визначенні числових значень штрафу та пені, судом не встановлено.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що контролюючий орган приймаючи рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0075835207 від 15.07.2020 року, яким застосовано до Комунального закладу “Meдико-санітарна частина м. Кропивницького” штраф у розмірі 767651,73 грн. та пеня у розмірі 94636,33 грн., за період з 21.01.2016 по 20.12.2019, діяв в порядку та в межах своїх повноважень, а також з дотриманням норм Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який регулює спірні правовідносини.

Отже, позивачем не наведено суду аргументів на спростування вказаних висновків податкового органу, не подано доказів протиправності оскаржуваного рішення та наявності підстав для його скасування.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог Комунального закладу “Meдико-санітарна частина м. Кропивницького”, а тому у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Комунального закладу «Медико - санітарна частина міста Кропивницького» (вул. Салганні Піски, 4, м. Кропивницький, 25004, код ЄДРПОУ 23227054) до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 431142606) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун