ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" жовтня 2020 р. справа № 300/1855/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відповідно до змісту якого, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить визнати протиправною бездіяльність відповідача в непроведені перерахунку пенсійного забезпечення з 60% щомісячної додаткової грошової винагороди від щомісячного грошового забезпечення та зобов'язати провести нарахування пенсійного забезпечення, як військовослужбовцю Збройних Сил України, врахувавши 60% щомісячну додаткову грошову винагороду від щомісячного грошового забезпечення з 09.06.2020.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, в порушення вимог частин 1, 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», частини 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15.11.2010 № 595, листа Міністерства соціальної політики України від 12.06.2017 №136/0/103-17, протиправно не проведено перерахунок пенсії з урахуванням 60% щомісячної додаткової грошової винагороди від щомісячного грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження військової служби до дати виключення зі списків особового складу військової частини - 09.11.2016. Позивач стверджує, що щомісячна додаткова грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення, є однією з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а відтак повинна бути включена для розрахунку його пенсійного забезпечення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 у справі відкрито спрощене позовне провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що функції визначення грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсії відповідним категоріям військовослужбовців, не входить до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Із врахуванням положень частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 за №4-рп/2015 стверджує, що щомісячна додаткова грошова винагорода не входить до складу грошового забезпечення як для перерахунку, так і для призначення пенсії. Також відмічає, що норми статей 43 та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 12.02.2008, не містять положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія таких виплат як щомісячна додаткова грошова винагорода. Стосовно поданої позивачем довідки №1240 від 05.01.2017 відповідач звернув увагу на невідповідність такої довідки встановленій Порядком №45 формі. Окрім зазначеного, звертає увагу на пропущення позивачем строку звернення до суду (а.с.16).
Позивач надав суду відповідь на відзив, в якому зазначає, що додаткова щомісячна грошова винагорода військовою частиною не була включена в довідку - розрахунок на призначення пенсійного забезпечення, вказаний документ позивач домігся отримати з власної ініціативи (а.с.27).
Правом подання заперечення відповідач не скористався.
В зв'язку з перебуванням головуючим суддею з 17.08.2020 по 29.09.2020 у відпустці, строки розгляду справи продовжено.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
09.11.2016 ОСОБА_1 звільнений в запас та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується протоколами за пенсійною справою позивача.
За даними протоколу за пенсійною справою позивача 0901005419 (Міноборони) від 01.12.2017 грошове забезпечення для обчислення пенсії складалось із посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, середньомісячної сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі - надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 450%. Основна сума пенсії визначена в розмірі 70% грошового забезпечення (а.с.52).
З 01.01.2018, на підставі прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови №103 від 21.02.2018, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , при цьому, грошове забезпечення позивача розраховано із врахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 50%. Основний розмір пенсії визначений виходячи з розміру 70% сум грошового забезпечення (а.с.53).
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 09.06.2020, в якій просив провести перерахунок пенсійного забезпечення з врахуванням 60% щомісячної додаткової грошової винагороди від його щомісячного грошового забезпечення, яке він отримував під час проходження військової служби до 09.11.2016, а саме до дати виключення зі списків особового складу військової частини. До заяви долучив копію довідки Військової частини НОМЕР_1 за №1240 від 05.01.2017 про складові грошового забезпечення позивача, у якій також вказано щомісячну додаткову грошову винагороду (60%) (а.с.4).
Відповідач листом від 03.07.2020 за №1864-1753/Д-02/8-0900/20 відмовив позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії, вказавши на відсутність правових підстав, оскільки статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою; окладу за військове (спеціальне) звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зазначив, що вказана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія таких виплат як щомісячна додаткова грошова винагорода, оскільки цей вид виплати є разовим платежем та за своєю суттю є державною соціальною гарантією, для осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону, а тому вона не входить до додаткових видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія (а.с.6).
Позивач, вважаючи протиправною відмову органу пенсійного фонду у проведенні перерахунку пенсії із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 9 Закону України 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі також - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 вказаного Закону до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (ч.1 ст.15 Закону № 2011-ХІІ).
У відповідності до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, визначено включення щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Аналогічна правова позиція наведена Великою Палатою Верховного Суду України в постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17.
У цій постанові Велика Палата Верховного Суду прийшла до висновку, що щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Як встановлено судом, позивач, звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, долучив довідку №1240 від 05.01.2017, зміст якої свідчить про щомісячну виплату ОСОБА_1 в липні-жовтні 2016 року щомісячної додаткової грошової винагороди.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що отримувана позивачем згідно з довідкою Військової частини НОМЕР_1 за №1240 від 05.01.2017 щомісячна додаткова грошова винагорода, з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
З приводу тверджень відповідача щодо відсутності підстав для врахування висновків Великої Палати Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 по справі №522/2738/17, з огляду на правову позицію Верховного Суду у рішенні від 13.03.2019 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19), суд зазначає наступне.
Відповідно до змісту рішення Верховного Суду, ухваленого у зразковій справі №240/6263/18, предметом спору у зразковій справі було встановлення правомірності проведеного територіальним органом Пенсійного фонду України перерахунку пенсії особі з 01.01.2018 на підставі прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови №103 від 21.02.2018. При цьому, у своєму рішенні Верховний Суд наголосив, що питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення не охоплювалось предметом спору у зразковій справі. Рішення Верховного Суду та постанова Великої Палати Верховного Суду, ухвалені за наслідком розгляду зразкової справи №240/6263/18 не містять жодних вказівок на відступ від правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 06.02.2019 по справі №522/2738/17, оскільки питання наявності підстав для включення, зокрема, щорічної додаткової грошової винагороди до додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовця саме при призначенні пенсії судом у межах розгляду справи №240/6263/18 не досліджувалось.
З приводу доводів відповідача на необхідність застосування у спірному випадку висновків, наведених в Рішенні Конституційного Суду України від 13.05.2015 у справі №4-рп/2015, то суд відзначає, що предметом конституційного звернення було офіційне тлумачення саме положень першого речення частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ, які врегульовують правовідносини із перерахунку пенсії.
У спірних же відносинах предметом застосування є приписи частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ і пункту 7 Постанови №393, що врегульовують питання призначення пенсії колишнім військовослужбовцям.
Стосовно тверджень відповідача про невідповідність доданої позивачем до заяви довідки Військової частини НОМЕР_1 за №1240 від 05.01.2017 вимогам Порядку №45, суд зважає на таке.
Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 за №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1 (надалі по тексту також - Порядок №3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.
Тобто, на обласні військові комісаріати покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Зважаючи на вказане, доводи відповідача щодо відсутності підстав врахування для здійснення перерахунку пенсії позивачу довідки, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 за №1240 від 05.01.2017, яка містить відомості про здійснені ОСОБА_1 виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, є необґрунтованими та безпідставними. Суд зазначає, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії не у зв'язку із зміною виду грошового забезпечення або визначенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а у зв'язку з неврахуванням при призначенні пенсії до складу грошового забезпечення, з якого обчислена його пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди. Тому, беручи до уваги висновок суду про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода є одним із видів щомісячного додаткового грошового забезпечення, із розміру (складу) якого обчислюється пенсія, самостійно подана позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідка №1240 від 05.01.2017 є достатнім та належним документом для проведення перерахунку пенсії. Разом з цим, суд звертає увагу, що невідповідність вказаної довідки вимогам Порядку №45, не було підставою у відмові відповідача врахувати до складу грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія позивачу, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Також є необґрунтованими доводи відповідача про пропущення позивачем шестимісячного строку звернення до суду.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню. Порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною відмову відповідача, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії позивачу із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія сум щомісячної додаткової грошової винагороди, та зобов'язання відповідача здійснити з 09.06.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 за №1240 від 05.01.2017, із урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що полягає у нездійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія сум щомісячної додаткової грошової винагороди.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 09.06.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з включенням до складу (розміру) грошового забезпечення, з якого призначається (обчислюється) пенсія, сум щомісячної додаткової грошової винагороди, відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 за №1240 від 05.01.2017, із урахуванням раніше виплаченої пенсії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 )
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018)
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.