Рішення від 15.10.2020 по справі 280/1446/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

15 жовтня 2020 року Справа № 280/1446/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н. В.,

за участю секретаря Фесик А.В.

представника позивача: Руденко А.Ю.

представника відповідача:Шалагінової М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом: Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро)

до Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області

про визнання дій протиправними та визнання протиправним і скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - позивач) до Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області щодо проведення планової перевірки Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції у Запорізькій області та витребування інформації та документів;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області від 06.02.2020 № 0002 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни та ціноутворення.

Ухвалою суду від 10.03.2020 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду 14.04.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження без виклику сторін та проведення судового засідання.

Ухвалою суду від 18.05.2020 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову .

Ухвалою суду від 15.06.2020 призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13.08.2020.

Підготовче засідання 13.08.2020 протокольною ухвалою суду відкладено на 26.08.2020 за клопотанням сторін.

26.08.2020 ухвалою суду у підготовчому засіданні задоволено клопотання представників сторін про виклик свідків, закінчено підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 21.09.2020.

21.09.2020 судове засідання з розгляду справи по суті за клопотанням позивача відкладено на 15.10.2020.

У судовому засіданні 15.10.2020 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, заслухав свідків, судом встановлено наступне.

Так, відповідно до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Держпродспоживслужби на 2020 рік, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 28.11.2019 № 1160 (а.с. 85), Головним управлінням прийнято наказ № 62 від 14.01.2020 про проведення планового заходу зі здійснення державного нагляду (контролю) на предмет дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін Вознесенівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області (Вознесенівським районним у місті Запоріжжі відділом реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у період з 22.01.2020 по 28.01.2020 (а.с. 88).

10.01.2020 Головне управління направило позивачу повідомлення про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) № 420 від 10.12.2019 (а.с. 86), що підтверджується поштовим повідомленням та відстеженням пересилання листів за трек- кодом, згідно якого повідомлення було отримано позивачем 13.01.2020 (а.с. 86-87).

22.01.2020 Головним управлінням було розпочато проведення планової перевірки та вручено примірник направлення від 14.01.2020 № 75 начальнику Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про що остання у направленні зазначила про не заперечення проти проведення перевірки (а.с. 89).

Як було з'ясовано судом з пояснень представника позивача та допитаної судом у якості свідка завідувача сектором контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області ОСОБА_1 , яка брала участь у здійсненні перевірки, під час проведення планової перевірки у позивача посадовими особами Головного управління спочатку в усній формі було надано начальнику Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) вимогу щодо надання необхідних документів для здійснення перевірки, проте начальником установи надано було тільки оригінали щомісячних фінансових звітів установи щодо наданих платних послуг за перевіряємий період та оригінали заяв фізичних осіб щодо замовлення платних послуг установи за перевіряємий період, але 23.01.2020 позивачем вже було відмовлено у наданні для здійснення перевірки оригіналів заяв фізичних осіб щодо замовлення платних послуг установи за перевіряємий період.

При цьому допитана судом у якості свідка начальник Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) суду пояснила, що перевіряючим були надані всі витребувані під час перевірки документи, однак деякі з них надати не було можливості, оскільки деякі містили конфіденційну інформацію, зокрема заяви фізичних осіб про надання відповідних послуг, а деякі не знаходились у позивача у зв'язку і для їх надання був потрібен певний час. Однак суд критично ставиться до пояснень свідка, оскільки по-перше як зазначила сама свідок вона не впевнена що пам'ятає точно всі події, по-друге факт надання позивачем до перевірки всіх витребуваних документів не підтверджується документально та спростовується дослідженими судом письмовими доказами.

Так, 23.01.2020 посадовими особами Головного управління надано позивачу письмову вимогу № 1 про надання інформації від 23.01.2020, яку отримано уповноваженою особою позивача 24.01.2020 (а.с. 90-91).

У зазначеній вимозі № 1 посадові особи Головного управління з метою здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в т.ч. для здійснення перевірки достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін запросили у позивача надати в термін до 15-00 год. 24.01.2020 інформацію та завірені належним чином копії наступних документів: 1. виписка або витяг з ЄДРПОУ; 2. статут або положення установи; 3. документи дозвільного характеру, необхідність одержання яких передбачено чинним законодавством; 4. накази щодо призначення: 4.1 керівника підприємства; 4.2 головного бухгалтера підприємства; 5. свідоцтво про реєстрацію установи як платника податку на додану вартість; 6. розпорядчі документи щодо встановлення розмірів плати за надання платних послуг протягом перевіряємого періоду; 7. щомісячні реєстри обліку наданих установою платних послуг за формою, встановленою чинним законодавством (Порядком надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.12.2010 №3335/5), за перевіряємий період; 8. щомісячні фінансові звіти щодо наданих платних послуг за перевіряємий період; 9. заяви фізичних осіб щодо замовлення платних послуг установи, документи, журнали, які підтверджують надання таких послуг установою, за перевіряємий період; 10. виписки банку щодо оплати наданих установою платних послуг за перевіряємий період; 11. документ, який підтверджує належність установи до Запорізького міського управління юстиції; 12. інші документи (за необхідності), що пов'язані із застосуванням розмірів плати на платні послуги, які надаються установою.

Однак, станом на 28.01.2020 зазначену у вимозі № 1 від 23.01.2020 інформацію (документи для здійснення перевірки) в повному обсязі посадовим особам Головного управління з боку позивача не надано. Доказів зворотнього позивачем суду не надано.

За результатами проведеного заходу відповідачем було складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 28.01.2020 № 75/09, яким зафіксовано порушення позивачем п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та абз. 4 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», що полягало у створенні перешкоди посадовою особою позивача для виконання Головним управлінням покладених на нього функцій, а саме не надано в повному обсязі інформацію та документи, зазначені у вимозі № 1 від 23.01.2020, що унеможливило здійснення перевірки щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (а.с. 93-95).

28.01.2020 Вознесенівським районним у м. Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану були надані заперечення до акту перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 28.01.2020 (а.с. 23-25), в яких позивач зазначив, що у відповідача не вбачається наявності підстав на проведення планової перевірки позивача з питань дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, відповідно вимоги №1 про надання інформації від 23.01.2020, надані спеціалістами відповідача щодо витребування завірених копій документів та інформації, не підлягають виконанню. В обгрунтування своєї позиції позивач у запереченнях зазначив, що статтею 8 Господарського кодексу України передбачено, що Держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання. Відповідно, Вознесенівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) не є суб'єктом господарювання. Також зазначив, що профільними нормативно-правовими актами не передбачено державне регулювання розмірів плати за платні послуги, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану.

06.02.2020 Головним управлінням у зв'язку із створенням перешкоди для виконання Головним управлінням покладених на нього контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо застосування державних регульованих цін, а саме ненадання в повному обсязі інформації та документів, зазначених у вимозі про надання інформації та документів від 23.01.2020 № 1, що призвело до неможливості здійснити планову перевірку щодо застосування державних регульованих цін Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, чим порушено з боку позивача вимоги абз. 4 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 2 та п. З ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», прийнято рішення №0002 про застосування адміністративно-господарських санкцій до Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у вигляді штрафу в сумі 3400,00 грн (а.с. 11-12).

Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до висновків, що позовна заява не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Закон України «Про ціни та ціноутворення» (далі Закон) визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.

Відповідно до ст. 2 Закону, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, органами, що здійснюють державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання, які провадять діяльність на території України, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення. Дія цього Закону не поширюється на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення».

Тобто, положеннями цієї статті чітко визначено на що не поширюється дія Закону України «Про ціни та ціноутворення», а саме на встановлення тарифів на медичні послуги та лікарські засоби в межах програми медичних гарантій згідно із Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Отже, на інші відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, Закон України «Про ціни та ціноутворення» розповсюджується.

Частинами 1 і 2 ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб'єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб'єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції.

Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ціни та ціноутворення» товар - продукція, роботи, послуги, матеріально-технічні ресурси, майнові та немайнові права, що підлягають продажу (реалізації).

Статтею 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.

Основними функціями уповноважених органів відповідно до ст. 17 Закону України «Про ціни та ціноутворення» є: 1) виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; 2) здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; 3) запобігання порушенням у сфері ціноутворення.

За приписами ч. 1 ст. 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 14.08.2017 №676, яке діяло до 24.02.2020, Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області є територіальним органом Держпродспоживслужби.

Підпунктом 10 п. 4 цього Положення визначено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, а саме: у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Аналогічні положення містяться і в Положенні про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 151, яке діє з 24.02.2020.

З аналізу вищевикладеного випливає, що Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області є органом виконавчої влади, яке відповідно до покладених на нього завдань здійснює реалізацію державної політики, зокрема у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Жодних застережень щодо здійснення контролю за цінами саме у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дезиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників) Положення про Головне управління не містить. Відтак, твердження позивача з цього приводу є хибним.

Згідно з ч. 2 ст. 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» повноваження та порядок діяльності уповноважених органів, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють державний контроль (нагляд) за дотриманням суб'єктами господарювання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін та державне спостереження у сфері ціноутворення, визначаються цим Законом, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами.

Статтею 3 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що законодавство про ціни і ціноутворення ґрунтується на Конституції України та складається з Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Податкового кодексу України, законів України «Про природні монополії», «;Про захист економічної конкуренції», цього Закону та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Господарського кодексу України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Разом із цим, статтею 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначені терміни, що вживаються в цьому Законі, мають таке значення, зокрема суб'єкт господарювання - юридична особа незалежно від організаційно-правової форми та форми власності чи фізична особа, що здійснює діяльність з виробництва, реалізації, придбання товарів, іншу господарську діяльність, у тому числі яка здійснює контроль над іншою юридичною чи фізичною особою; група суб'єктів господарювання, якщо один або декілька з них здійснюють контроль над іншими. Суб'єктами господарювання визнаються також органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю в частині їх діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності. Господарською діяльністю не вважається діяльність фізичної особи з придбання товарів народного споживання для кінцевого споживання. Також, положеннями ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» визначено, що товар - будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери).

Тобто, відповідно до положень цього Закону органи державної влади в частині їх діяльності з реалізації товарів (будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери) також визнаються суб'єктами господарювання, що спростовує доводи позивач з приводу того, що він не є суб'єктом господарювання.

Відповідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 20 цього Закону визначено, що за державну реєстрацію актів цивільного стану та за повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану і свідоцтв, що видаються у зв'язку із зміною і поновленням актових записів цивільного стану, справляється державне мито у розмірі, визначеному законом.

За видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян справляється плата в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відділи державної реєстрації актів цивільного стану можуть надавати платні послуги, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання платних послуг затверджується Міністерством юстиції України.

Кошти, одержані від надання платних послуг, зараховуються до державного бюджету.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 № 1168 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану» затверджено перелік платних послуг, які можуть надаватися відділами державної реєстрації актів цивільного стану. Платними послугами відповідно цього переліку є пошук актового запису цивільного стану без повідомлення заявником даних про рік державної реєстрації акта цивільного стану; пошук запису в метричних книгах, складених іншою ніж українська мовою до утворення органів державної реєстрації актів цивільного стану, за відсутності даних про рік складення запису; видача запрошення із зазначенням дати державної реєстрації шлюбу; надання правової допомоги, що включає складення заяв (анкет, прохань), у вирішенні питання щодо повторної видачі свідоцтв та інших документів про державну реєстрацію актів цивільного стану: відділами державної реєстрації актів цивільного стану не за місцем звернення заявника; компетентними органами іноземних держав; організація та проведення індивідуальних обрядів державної реєстрації шлюбу та народження (зокрема, обрядів ювілеїв весілля, обрядів заручин) з використанням різноманітних елементів урочистості: у відділі державної реєстрації актів цивільного стану; за межами відділу державної реєстрації актів цивільного стану; у вихідні та святкові дні та інше.

Згідно з п. 9 Порядку надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.12.2020 №3335/5, міжрегіональними управліннями Міністерства юстиції України розміри плати за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України затверджуються Міністерством юстиції України.

У 2019 році розміри плати за надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану Запорізької області були затверджені наказом Головного управління юстиції у Запорізькій області від 07.06.2011 № 583/04 та з 01.08.2019 наказом Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області від 11.07.2019 № 128/04.

Таким чином, Вознесенівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) при наданні адміністративних послуг є суб'єктом господарювання в розумінні Закону України «Про захист економічної конкуренції», та відповідно до вимог Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Про ціни і ціноутворення» територіальні органи Держпродсподживслужби мають право проводити у відділах державної реєстрації актів цивільного стану перевірки дотримання вимог щодо встановлення та застосування державних регульованих цін.

Пунктами 1, 2, 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» визначено, що уповноважені органи мають право:

1) проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки: достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін: наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб:

2) одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;

3) одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу.

Частиною 2 ст. 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані, зокрема, повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний нагляд (контроль) у межах повноважень, передбачених законом.

Відповідно до абз. 4 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

Отже, Законами України «Про ціни і ціноутворення» і «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначені права органів державного нагляду (контролю) та їх посадові особи (уповноважених органів) проводити перевірки, одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, а також визначений обов'язок суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) надавати, зокрема документи та матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.

У зв'язку з ненаданням Головному управлінню уповноваженою особою позивача у повному обсязі інформації та документів, зазначених у вимозі № 1 від 23.01.2020 позивачем створено перешкоди для виконання Головним управлінням покладених на нього функцій оскільки ненадання зазначених у вимозі документів та інформації унеможливило здійснення перевірки щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене та у зв'язку з бездіяльністю Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), що виразилась у ненаданні документів і матеріалів необхідних для проведення перевірки щодо порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, Головне управління при прийнятті рішення про застосування адміністративно- господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення від 06.02.2020 № 0002 діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України «Про ціни і ціноутворення», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про захист економічної конкуренції» та інше.

Щодо доводів позивача про порушення відповідачем приписів частини 4 ст. 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно яких органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу, суд зазначає, що повідомлення про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) № 420 від 10.12.2019 Головне управління направило позивачу 10.01.2020, що підтверджується поштовим повідомленням та відстеженням пересилання листів за трек-кодом, тобто повідомлення направлено за 12 днів до початку проведення планової перевірки.

Також, щодо доводів позивача про те, що у даному повідомленні як юридичну особу, щодо діяльності якої здійснюється захід зазначено Вознесенівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, а не Вознесенівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) та посилання позивача на ч.1 ст. 5 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» суд зазначає, що предметом оскарження у цій справі не є наказ про проведення перевірки, позивач допустив та погодився спочатку із проведенням перевірки відповідачем, але в подальшому з підстав відсутності у відповідача підстав для проведення такої перевірки відмовився надавати витребувані відповідачем документи. Крім того, відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на позивача, 28.12.2019 проведена реєстраційна дія - державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, а саме зміна повного найменування (а.с.101-104). Проведена ця реєстраційна дія вже після складання повідомлення про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) від 10.12.2019 № 420. Інших реєстраційних дій щодо внесення змін не здійснювалось.

За таких обставин, позовні вимоги Вознесенівського районного у м. Запоріжжя відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) є безпідставними та необгрунтованими, у зв'язку з чим, є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на те, що позов задоволенню не підлягає, судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) ( 69037, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 173, код ЄДРПОУ 04053944) до Головного управління Держпродспоживслужби у Запорізькій області (місцезнаходження: 69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, б. 105-а, код ЄДРПОУ 40311343) про визнання дій протиправними та визнання протиправним і скасування рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст. ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Рішення у повному обсязі складено 29.10.2020.

Суддя Н.В. Стрельнікова