Рішення від 28.10.2020 по справі 240/18690/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/18690/20

категорія 101030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Липи В.А.,

секретар судового засідання Кутня Т.В.,

за участю: позивача ОСОБА_1 ;

представника позивача Кривоноса Семена Юрійовича;

представника відповідача Корень Галини Олексіївни;

представника відповідача Ясюнецького Олексія Олексійовича;

представника відповідача Якубової Наталії Ференцівни;

представника відповідача Плис Оксани Андріївни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кандидата у депутати Житомирської міської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії територіального виборчого округу №2, Богунської районної в місті Житомирі територіальної виборчої комісії Житомирської області, Житомирської міської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області про визнання дій незаконними, визнання недійсним голосування на виборчій дільниці, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Кандидат у депутати Житомирської міської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Дільничної виборчої комісії територіального виборчого округу №2, Богунської районної в місті Житомирі територіальної виборчої комісії Житомирської області, Житомирської міської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області, у якому просить:

-визнати незаконними дії дільничної виборчої комісії № 181367;

-визнати недійсними голосування на виборчій дільниці №181367;

- зобов'язати Богунську районну в м. Житомирі територіальну виборчу комісію внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів до Житомирської міської ради Житомирського району Житомирської області міської ради в територіальному виборчому окрузі №2;

- зобов'язати Богунську районну в м. Житомирі територіальну виборчу комісію внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів Житомирського міського голови;

- зобов'язати Житомирську міську територіальну виборчу комісію Житомирського району Житомирської області внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Житомирської районної ради;

- зобов'язати Житомирську міську територіальну виборчу комісію Житомирського району Житомирської області внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Житомирської обласної ради;

Ухвалою суду від 28 жовтня 2020 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 12.00 28.10.2020.

В обґрунтування позову зазначив, що під час проведення голосування та підрахунку голосів 25 жовтня 2020 року на виборчій дільниці, що знаходиться за адресою вул. Олександра Клосовського, буд. 8, відповідною виборчою комісією №181367 було здійснено низку грубих порушень виборчого законодавства, що дають підстави визнання голосування на зазначеній виборчій дільниці недійсним, а саме: під час підрахунку голосів відданих виборцями за кандидатів на посаду Житомирського міського голови було виявлено невідповідність кількості бюлетенів, не здійснено підрахунок загальної кількості голосів бюлетенів, порушено порядок підрахунку голосів, зокрема не враховано недійсні бюлетені, порушено вимоги ч.1 чт.251 ВК України, не надано на вимогу кандидата в депутати ОСОБА_2 копії протоколу про підрахунок голосів. За фактом підписання членами комісії незаповнених протоколів про підрахунок голосів виборців, що є порушенням ч.5 ст.251 ВК України, в Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження та проводиться досудове розслідування.

Про час, дату та місце розгляду справи учасники справи повідомлені у відповідності до вимог ст.268 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник позивача та позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача - Дільничної виборчої комісії територіального виборчого округу №2 в судовому засіданні проти позову заперечувала, стверджувала, що дії дільничної виборчої комісії № 181367 є правомірними та відповідають вимогам ВК України.

Представник відповідача -Богунської районної в місті Житомирі територіальної виборчої комісії Житомирської області в судовому засіданні проти позову заперечувала.

Представник відповідача - Житомирської міської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області в судовому засіданні проти позову заперечувала.

В судовому засіданні в якості свідків були допитані ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Свідок ОСОБА_3 по суті спору надав наступні пояснення. Зазначив, що був уповноваженим кандидата на посаду міського голови. Близько 19 год. 20 хв. 25 жовтня 2020 року до нього зателефонував спостерігач і повідомив, що здійснюються фальсифікації виборів на виборчій дільниці № 181367, а саме: невстановлена особа жіночої статі вкинула до виборчої скриньки чотири бюлетені одного кольору. Стверджує, що коли приїхав безпосередньо до виборчої дільниці та реєструвався у секретаря, то помітив, що протоколи, як лежали там, були підписані членами дільничної виборчої комісії, однак не заповнені, у зв'язку з чим, викликав поліцію, яка вилучила вказаний протокол та відповідно написав заяву про здійснення злочину. На даний час за фактом підписання членами дільничної виборчої комісії незаповненого протоколу про підрахунок голосів Житомирським відділом поліції ГУНП в Житомирській області в Єдиному державному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №12020060020003802 та проводиться досудове розслідування. Надалі був присутнім при підрахунку голосів, під час якого помітив, що засідання комісії не проводилося, ніхто з членів комісії не складав актів, виборчі бюлетені знаходилися на столах, а не так як вимагає ВК України, знаходилися не на видному місці. Окремо зазначив, що бюлетені знаходилися на столах разом з кульковими ручками, при цьому жодних обговорень членами комісії не відбувалося. На думку, свідка підрахунок був неправильний та незаконний, оскільки не відповідав вимогам ВК України. Відмітив, що на членів дільничної комісії мав вплив один із кандидатів в депутати ОСОБА_4 , який фактично керував виборчим процесом. Зазначив, що хоча корінці бюлетенів і зійшлися, проте були бюлетені, які вийняті з урн з корінцем, присутнім на певних бюлетенях. На запитання представника позивача щодо того, яким чином відкривалися урни з бюлетенями, відповів, що бюлетені з урн відразу викладалися на стіл, тобто висипалися всі, з усіх урн відразу. На запитання представника позивача чи здійснювався підрахунок загальної кількості бюлетенів , які взяли участь в голосуванні відповів, що урни відкривалися, висипалися бюлетені і розкладалися по кольорам, загальний підрахунок не вівся. Повідомив, що комісія жодних рішень не приймала, не виставляла на голосування. Зауважив, що один з членів дільничної комісії залишила виборчу дільницю до закінчення підрахунку голосів.

Свідок ОСОБА_2 по суті спору надав наступні пояснення. Зазначив, що є фізичною особою-підприємцем, кандидатом у депутати. При відвідуванні виборчої дільниці помітив, що ОСОБА_3 тримав протокол, який був незаповнений, але підписаний. Зазначив, що коли зачинили дільниці і поліція почала опитування, голова ДВК консультувалася із кандидатом в депутати ОСОБА_4 як їй діяти, що відповідно відзняв на телефон та висвітлив у мережі Інтернет. Під час процесу підрахунку голосів була невідповідність корінців бюлетенів, повідомлено, що один бюлетень пошкоджений, але акт складено не було, лише заява особи. Також, зазначив, що йому було відмовлено у наданні протоколу про підрахунок голосів. Відмітив, що не підписавши протокол, бюлетені пакувалися по конвертах. Один з членів комісії покинула приміщення до повного підрахунку голосів. З чотирьох урн бюлетені висипалися на один стіл і потім сортувалися по кольорах. Загальна кількість бюлетенів не оголошувалася.

Заслухавши пояснення учасників справи та свідків, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.

ОСОБА_1 є кандидатом у депутати Житомирської міської ради Житомирського району Житомирської області від ЖОО Політична партія "Слуга народу" включеним до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №2 відповідно до посвідчення №277.

Вважаючи, що виборчою комісією №181367 під час проведення голосування та підрахунку голосів 25 жовтня 2020 року допущено порушення вимог виборчого законодавства, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та положеннями Виборчого Кодексу України № 396-IХ від 19.12.2019 р. (далі - ВК України).

Згідно з пунктом 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Виборчий Кодекс України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно ч.1 ст. 32 ВК України в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Відповідно до ч.1 ст. 33 ВК України - виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Порядок підрахунку голосів на виборчій дільниці регламентований нормами ст.250 ВК України.

За приписами ч.1 ст.250 ВК України підсумкове засідання дільничної виборчої комісії розпочинається після закінчення голосування виборців на виборчій дільниці і проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування. Підсумкове засідання проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до ч.2 ст.250 ВК України підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться дільничною виборчою комісією в такій послідовності:

1) підрахунок голосів на виборах Президента України, виборах народних депутатів України або на всеукраїнському референдумі (в разі одночасного проведення місцевих виборів із виборами Президента України, виборами народних депутатів України або всеукраїнським референдумом);

2) підрахунок голосів на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради;

3) підрахунок голосів на виборах депутатів районної ради;

4) підрахунок голосів на виборах міського голови;

5) підрахунок голосів на виборах депутатів міської ради;

6) підрахунок голосів на виборах міського голови міста, яке входить до складу іншого міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм;

7) підрахунок голосів на виборах депутатів районної у місті ради, міської ради міста, яке входить до складу іншого міста згідно з адміністративно-територіальним устроєм;

8) підрахунок голосів на виборах сільського, селищного голови;

9) підрахунок голосів на виборах депутатів сільської, селищної ради.

Підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів завершується складанням протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів в порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу.

У відповідності до ч.5 ст. 250 ВК України підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і прозоро виключно членами дільничної виборчої комісії. Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці проводиться у послідовності викладених положень цієї статті та у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією.

Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців (порівняння списку виборців та витягу із списку виборців) встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем (секретарем засідання) виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів ( ч.9 ст. 250 ВК України).

Згідно із ч.10 ст. 250 ВК України дільнична виборча комісія підраховує невикористані виборчі бюлетені. Кількість таких бюлетенів оголошується головою і заноситься секретарем комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. Невикористані виборчі бюлетені погашаються шляхом відокремлення правого нижнього кута бюлетеня. Погашені невикористані виборчі бюлетені разом з бюлетенями, зіпсованими виборцями під час їх заповнення і повернутими членам дільничної виборчої комісії, які їх видавали, запаковуються. На пакеті робиться напис "Невикористані виборчі бюлетені", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, кількість запакованих виборчих бюлетенів, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії.

Відповідно до ч.12 ст. 250 ВК України дільнична виборча комісія підраховує кількість контрольних талонів виборчих бюлетенів з підписами виборців та членів виборчої комісії, які їх видавали, окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці. Кількість таких талонів оголошується.

Положеннями ч.13 ст.250 ВК України закріплено, що у разі відповідності кількості контрольних талонів, зазначеної у частині дванадцятій цієї статті, кількості виборців, зазначеній у частині одинадцятій цієї статті, ця кількість оголошується і заноситься секретарем виборчої комісії до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці як кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені.

У разі невідповідності кількості контрольних талонів, зазначеної у частині дванадцятій цієї статті, кількості, зазначеній у частині одинадцятій цієї статті, складається акт із зазначенням встановленої рішенням дільничної виборчої комісії причини такої невідповідності, який підписується присутніми членами дільничної виборчої комісії. Підписи скріплюються печаткою комісії. Цей акт мають право підписати присутні кандидати у депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, довірені особи кандидатів, уповноважені особи організацій партій, офіційні спостерігачі. Після цього комісія приймає рішення про встановлення кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування з відповідних виборів. Ця кількість оголошується і заноситься до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці.

Відповідно до ч.19 ст.250 ВК України виборчі скриньки відкриваються дільничною виборчою комісією почергово. Першими відкриваються переносні виборчі скриньки, що використовувалися під час голосування виборців за межами приміщення для голосування, а останніми відкриваються (за наявності) виборчі скриньки з пошкодженими печатками або пломбами, а також іншими пошкодженнями, виявленими під час голосування.

Норма ч.20 ст.250 ВК України містить вказівку на те, що при відкритті непошкодженої виборчої скриньки її вміст висипається на стіл, за яким розміщуються члени дільничної виборчої комісії. При цьому перевіряється наявність у виборчій скриньці контрольного листа (у переносній виборчій скриньці - контрольних листів).

Так, згідно із положеннями ч.27 ст.250 ВК України виборчі бюлетені для голосування з кожних місцевих виборів і по кожному виборчому округу відокремлюються одні від одних. Виборча комісія підраховує загальну кількість виборчих бюлетенів окремо з кожних місцевих виборів та по кожному виборчому округу, за винятком бюлетенів, які не підлягають врахуванню.

Під час підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член комісії рахує виборчі бюлетені вголос. Усі предмети, що не є виборчими бюлетенями встановленої форми, складаються окремо і не підраховуються. У разі виникнення сумнівів, чи є предмет виборчим бюлетенем, дільнична виборча комісія вирішує це питання шляхом голосування. При цьому кожен член виборчої комісії має право особисто оглянути предмет. На час огляду підрахунок виборчих бюлетенів припиняється. Предмети, що не є виборчими бюлетенями, запаковуються в окремий пакет. До предметів відносять і контрольні листи. На пакеті робиться напис "Предмети", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. Встановлена у підсумку підрахунку кількість є кількістю виборців, які взяли участь у голосуванні. Ця кількість оголошується і заноситься секретарем комісії до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ч.1 ст.251 ВК України дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці.

За приписами ч. 5. ст.251 ВК України забороняється заповнення протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці олівцем, а також внесення до них без відповідного рішення комісії будь-яких виправлень, а також підписувати його та засвідчувати печаткою дільничної виборчої комісії до остаточного заповнення.

Аналіз наведених правових норм та встановлених обставин, дає підстави вважати, що при здійснення підрахунку голосів членами дільничної виборчої комісії № 181367 було допущено ряд порушень, а саме: порушено послідовність підрахунку голосів та не здійснено підрахунку загальної кількості виборчих бюлетенів, не враховано при підрахунку голосів недійсних бюлетенів, під час складання протоколів про підрахунок голосів не обговорено та не прийнято рішення шляхом відкритого голосування по будь-якому з питань, на вимогу кандидата у депутати не видано копії протоколу про підрахунок голосів, членами комісії підписано незаповнений протокол про підрахунок голосів виборців.

Отже, встановлене дає підстави для висновку, що відповідач при підрахунку голосів діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією України та Виборчим кодексом України.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що для належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача, слід зобов'язати Дільничну виборчу комісію №181367 територіального виборчого округу №2 здійснити перерахунок голосів з урахуванням висновків суду.

Щодо вимог в частині зобов'язання Богунської районної в м. Житомирі територіальної виборчої комісії внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів до Житомирської міської ради Житомирського району Житомирської області міської ради в територіальному виборчому окрузі №2 та внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів Житомирського міського голови; зобов'язання Житомирської міської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Житомирської районної ради та внести зміни до протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів Житомирської обласної ради, слід зазначити, що вказані вимоги задоволенню не підлягають, оскільки протоколу про підсумки голосування з виборів депутатів та міського голови суду надано не було.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене, суд вважає, що позов є таким, що підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 242, 244-246, 271, 272, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов кандидата у депутати Житомирської міської ради Житомирського району Житомирської області ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії територіального виборчого округу №2, Богунської районної в місті Житомирі територіальної виборчої комісії Житомирської області, Житомирської міської територіальної виборчої комісії Житомирського району Житомирської області про визнання дій незаконними, визнання недійсним голосування на виборчій дільниці, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати незаконними дії дільничної виборчої комісії № 181367.

Зобов'язати дільничну виборчу комісію № 181367 здійснити перерахунок голосів.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги у дводенний строк з дня його проголошення.

Рішення проголошено: 28 жовтня 2020 року о 20:30.

Головуючий суддя В.А. Липа