Ухвала від 31.10.2020 по справі 200/10087/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про витребування доказів

31 жовтня 2020 р. Справа №200/10087/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді - Кониченка Олега Миколайовича, судді Смагар Світлани Володимирівни, судді Арестової Людмили Валеріївни, ознайомившись з матеріалами адміністративної справи за позовною заявою

кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №5 Донецької обласної організації політичної партії «Слуга народу» з виборів депутатів Маріупольської міської ради Маріупольського району Донецької області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області (87524, Україна, Донецька область, місто Маріуполь, проспект Металургів, 150)

про визнання протиправним та скасування протоколу про результати виборів депутатів Маріупольської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі, зобов'язання здійснити перерахунок голосів

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2020 року об 11 год. 27 хв. до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №5 Донецької обласної організації політичної партії «Слуга народу» з виборів депутатів Маріупольської міської ради Маріупольського району Донецької області ОСОБА_1 до Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області про визнання протоколу Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області про результати виборів депутатів Маріупольської міської ради в єдиному багатомандатному виборчому окрузі від 29.10.2020 року таким, що не відповідає вимогам законодавства (є протиправним), порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу та скасувати його та зобов'язання Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області здійснити перерахунок голосів з виборів депутатів Маріупольської міської ради Маріупольського району Донецький області.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.10.2020 року адміністративну справу № 200/10087/20-а передано на розгляд судді Кониченку О.М.

30 жовтня 2020 року ухвалою суду, в порядку визначеному ст. 171, 273 Кодексу адміністративного судочинства України, відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 31 жовтня 2020 року о 13 год. 00 хв.

Згідно частини 1 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, Національного банку України, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.

Згідно витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 30 жовтня 2020 року, визначено колегію з трьох суддів для розгляду даної справи у складі: головуючого судді - Кониченка Олега Миколайовича, судді Смагар Світлани Володимирівни, судді Арестової Людмили Валеріївни.

31 жовтня 2020 року о 01 год. 20 хв. відповідачем до суду засобами електроного зв'язку надано відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що Маріупольська міська територіальна виборча комісія Маріупольського району Донецької області, відповідно до положень Виборчого кодексу України не здійснює підрахунок голосів виборців, оскільки підрахунок голосів виборців здійснюється відповідними дільничними виборчими комісіями, про що складаються відповідні протоколи, які, в свою чергу, обробляються районними виборчими комісіями, які складають свій зведений протокол за підсумками голосування у відповідних районах. Після підготовки зведених протоколів районні виборчі комісії передають їх до міської територіальної виборчої комісії, яка на основі отриманої інформації складає протокол про результати виборів у виборчому окрузі.

Відповідно до ч. 4 ст. 242 Виборчого кодексу України, територіальна виборча комісія, яка встановлює результати місцевих виборів, передає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача територіальним виборчим комісіям, які встановлюють підсумки відповідних місцевих виборів, кожна дільнична виборча комісія, отримавши бюлетені для голосування, після розкриття пакунків з отриманими виборчими бюлетенями, упакованими підприємством-виготовлювачем, провела підрахунок бюлетенів, які фактично знаходились в пакунку. При встановленні розбіжностей комісіями були складені відповідні акти про розбіжність кількості бюлетенів, зазначених в акті прийому-передачі, фактичній кількості бюлетенів, які знаходились в пакунку. Вищевказана розбіжність була відображена у відповідних протоколах з підрахунку голосів виборців та жодним чином не вплинула на результат.

В обгрування відзиву на адміністративний позов відповідач надав витребувані ухвалою суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 30 жовтня 2020 року документи.

Дослідивши Протокол засідання Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області від 19 жовтня 2020 року №28, суд встановив, що відповідно до п. 4 вказаного Протоколу Маріупольська міська комісія отримала від підприємства-виготовлювача "Зоря" згідно акту приймання-передачі виборчих бюлетенів з виборів депутатів Маріупольського району Донецької області в кількості 305777 (відповідно до маркування на упаковці підприємства-виготовлювача) (акт додається).

Відповідно до п. 5 Протоколу Маріупольська міська комісія отримала від Маріупольської районної комісії (Протоколи з передачі бюлетнів додаються)

Відповідно до п. 6 Протоколу Маріупольська міська комісія передала бюлетені наступним комісіям: Кальміуській районній комісії; Приморській районній комісії; Центральній районній комісії; Лівобережній районній комісії (Протоколи передачі бюлетенів додаються).

Дослідивши надані відповідачем документи, суд дійшов висновку, що для повного та всебічного з'ясування обставин справи, у відповідача необхідно витребувати Протоколи передачі бюлетенів з виборів депутатів Маріупольського району Донецької області Кальміуській районній комісії; Приморській районній комісії; Центральній районній комісії; Лівобережній районній комісії та Протоколи з передачі бюлетнів від Маріупольської районної комісії до Маріупольської міської комісії.

Також суд вважає за необхідне витребувати у відповідача належним чином засвідчені копії Протоколів передачі бюлетенів з виборів депутатів Маріупольського району Донецької області від Кальміуської районної комісії; Приморської районної комісії; Центральної районної комісії; Лівобережної районної комісії до Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області після проведення голосування.

Крім того, з доданих до суду документів суд вбачає, що наявні розбіжності щодо кількості виборчих бюлетенів, виготовлених на замовлення територіальної виборчої комісії - пункт 1 (517 796 бюлетенів) та кількості виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями пункт 2 (518 137 бюлетенів), що зазначені в Протоколі Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької від 25 жовтня 2020 року "Про результати виборів депутатів Маріупольської міської ради".

Також суд встановив, що кількість виборчих бюлетенів, виготовлених на замовлення територіальної виборчої комісії, зазначена в пункті 1 Протоколу Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької від 29 жовтня 2020 року "Про результати виборів депутатів Маріупольської міської ради" не відповідає кількості виготовлених бюлетеней, що зазначена в Акті приймання-передачі виборчих бюлетеней від підприємства-виготовлювача від 18 жовтня 2020 року (305 777 бюлетенів) та Протоколу засідання Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області від 19 жовтня 2020 року №28 (305 777 бюлетенів).

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне витребувати у відповідача письмові грунтовні пояснення з приводу наявних розбіжностей в кількості виготовлених бюлетеней в Протоколі Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької від 29 жовтня 2020 року "Про результати виборів депутатів Маріупольської міської ради", Акті приймання-передачі виборчих бюлетеней від підприємства-виготовлювача від 18 жовтня 2020 року та Протоколі засідання Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області від 19 жовтня 2020 року №28.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно ч.ч. 1-3, 9, 10 ст. 79 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви.

Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Докази, які не додані до позовної заяви чи до відзиву на неї, якщо інше не визначено цим Кодексом, подаються через канцелярію суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи.

Відповідно до ч.ч. 3-9 ст. 80 Кодексу адміністративного судочинства України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Суд може витребувати докази також до подання позову в порядку, встановленому статтями 114-117 цього Кодексу.

Суд може уповноважити на одержання таких доказів заінтересовану особу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

У разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись статтею 72, 79, 80 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати у Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області:

- належним чином засвідчені копії Протоколів передачі бюлетенів з виборів депутатів Маріупольського району Донецької області Кальміуській районній комісії; Приморській районній комісії; Центральній районній комісії; Лівобережній районній комісії;

- належним чином засвідчені копії Протоколів з передачі бюлетнів від Маріупольської районної комісії до Маріупольської міської комісії;

- належним чином засвідчені копії Протоколів передачі бюлетенів з виборів депутатів Маріупольського району Донецької області від Кальміуської районної комісії; Приморської районної комісії; Центральної районної комісії; Лівобережної районної комісії до Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області після підрахунку голосів;

- письмові грунтовні пояснення з приводу наявних розбіжностей в кількості виготовлених бюлетеней в Протоколі Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької від 29 жовтня 2020 року "Про результати виборів депутатів Маріупольської міської ради", Акті приймання-передачі виборчих бюлетеней від підприємства-виготовлювача від 18 жовтня 2020 року та Протоколі засідання Маріупольської міської територіальної виборчої комісії Маріупольського району Донецької області від 19 жовтня 2020 року №28.

Витребувані документи Маріупольській міській територіальній виборчій комісії Маріупольського району Донецької області надати до суду на електронну поштову скриньку: inbox@adm.dn.court.gov.ua та на поштову адресу суду: 84112, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1, в строк до 31 жовтня 2020 року до 15 год. 00 хв.

Роз'яснити сторонам, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено Кодексом адміністративного судочинства України, електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України “Про електронний цифровий підпис” (ч. 2 ст. 94, ч. 2 ст. 99 КАС України).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки ://court.gov.ua/).

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Головуючий суддя О.М. Кониченко

Судді С.В. Смагар

Л.В. Арестова