Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження в адміністративній справі
30 жовтня 2020 р. Справа №200/10056/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Стойка В.В., розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Новогродівського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (ЄДРПОУ 34766842, м. Новоргодівка, в. Центральна, 17), третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та скасування постанов, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Новогродівського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування постанов.
У тому числі позивачем було заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору, яке обґрунтоване тим, що позивач: знаходився на лікарняному з приводу перелому стопи правої ноги та для відновлення йому потрібно багато часу ; є пенсіонером; не може працювати оскільки має гіпертонічну хворобу та сердечно-судинну дистонію, тобто тиск постійно підіймається, утримує будинок самостійно та купує вугілля для опалення; смерті годувальника. Позивач зазначає, що харчується, лікується та проживає виключно за кошти дітей, будь-якого доходу чи прибутку не має, про що свідчить довідка з ДПС.
Розглядаючи клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Аналізуючи вимоги зазначеної статті суд вважає, що позивачем не було додано до позовної заяви доказів перебування на лікарняному, а також наявність зазначених захворювань, інших доказів на обґрунтування клопотання про звільнення від судового збору. Крім цього, позивачем зазначено, що він має статус пенсіонера, що логічно має на увазі отримання останнім пенсії.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України “Про судовий збір” № 3674-VI від 8 липня 2011 року, судовий збір справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. За приписами ст. 2 вищевказаного Закону, платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Суд зазначає, що статтею 5 Закону України “Про судовий збір” визначено вичерпний перелік осіб, які звільнені від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за умови, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю тощо. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З огляду на вищевикладене, враховуючи обставини, викладені позивачем на обґрунтування заяви про звільнення від сплати судового збору та ті обставини, на підтвердження яких доказів надано не було, та беручи до уваги, що даний адміністративний спір виник внаслідок порушення соціальних прав, суд дійшов висновку про відстрочення сплати судового збору до прийняття рішення по справі.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України. Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом немає.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
У відповідності до ч. 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутись до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Пунктом 4 зазначеної статті визначено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Керуючись положеннями КАС України, -
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Новогродівського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та скасування постанов і відкрити провадження в адміністративній справі.
Призначити судове засідання у справі на 05.11.2020 року об 12-00 год. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.
Встановити відповідачу 3 (триденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. Докази надіслання відзиву на позовну заяву іншим учасникам справи одночасно з даними документами мають бути надані до суду.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачам триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Докази надіслання відповіді на відзив та заперечень іншим учасникам справи одночасно з даними документами мають бути надані до суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання, крім випадків відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
Суддя В.В. Стойка