Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 жовтня 2020 р. Справа№200/6566/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Хохленкова О.В. за участю секретаря судового засідання Синкової А.О.
за участю:
позивача : ОСОБА_1
представника позивача: Тарасенко О.І.
представника відповідача: Яковлевої А,С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, скасування боргу та скасування пені, про прийняття рішення, яким вирішити нараховані та сплачені грошові кошти надміру сплаченими та такими, що підлягають поверненню, -
Позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, скасування боргу та скасування пені, про прийняття рішення, яким вирішити нараховані та сплачені грошові кошти надміру сплаченими та такими, що підлягають поверненню.
Позовні вимоги позивача обґрунтовані наступним.
Позивач, який є суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою-підприємцем, має у користуванні на умовах оренди земельну ділянку сільськогосподарського призначення, яка надана йому в оренду відповідно до договору оренди від 5 вересня 2001 року, укладеного між ОСОБА_1 та Новопетриківською сільською радою Великоновосілківського району Донецької області на підставі рішення про передачу в оренду земельної ділянки площею 66,0 га із земель резервного фонду Новопетриківської сільської ради терміном на 20 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У п. 3 зазначеного договору встановлено орендну плату з 2001 року в розмірі 120 % земельного податку, що становить в 2001 році: пашня - 13,33 грн. за га, пасовища - 4,17 грн. за га.
Прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 22.04.2020 року № 24128- 5782-0538 позивачу визначено до сплати податкове зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку з фізичних осіб - тоді як позивач на протязі років використовує зазначену у договорі земельну ділянку у своїй підприємницькій діяльності як фізична особа-підприємець згідно цільового використання, зазначеного в договорі оренди, підтвердженням чого є щорічне подання ОСОБА_1 до податкового органу декларацій із зазначенням в них орендної плати за землю, як то передбачено положеннями п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, а також фактична сплата орендної плати за орендовану земельну ділянку згідно поданих декларацій.
Відповідно, правові підстави для визначення відповідачем податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку контролюючим органом відсутні, а тому спірне рішення є протиправним.
Згідно відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ФОП ОСОБА_2 (код НОМЕР_1 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася АТО, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015р. №1275-р відповідно до п.5 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення АТО» №1669-\/ІІ від 02.09.2014р. село Новопетриківка Донецької області, в якому мешкає ОСОБА_1 , входить до переліку.
Відповідно суб'єкти господарювання, що здійснюють свою діяльність на території с. Новопетриківка Донецької області, підпадає під дію норми ст..6 та ст..7 Закону №1669, якою звільняється від сплати орендної плати за період з 14.04.2014р. - дати набрання чинності Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014р. №405/2014 та по 08.06.2016р.
Просить суд:
- Скасувати та визнати протиправним ППР від 22.04.2020року №24128- 5782-0538 у розмірі 100080грн. 03коп. (сто тисяч вісімдесят грн.. 03 коп.);
- Визнати безнадійним борг відповідно до квитанції ППР від 22.04.2020року №24128-5782-0538 у розмірі 49160грн. 34 коп.(сорок дев'ять тисяч сто шістдесят грн.. 34 коп.);
- Визнати безнадійною пеню відповідно до квитанції ППР від 22.04.2020року №24128-5782-0538 у розмірі 1202 грн. 06 коп.(одна тисячі двісті дві грн.. 06 коп.);
- Нараховані та сплачені за період проведення АТО суми в розмірі 4 737.90грн. з орендної плати за землю у період з 14.04.2014р. по 08.06.2016р. вважати надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та такими, що підлягають поверненню;
26 серпня 2020 року через канцелярію суду відповідач надав відзив на позовну заяву. У зазначеному відзиві на позов відповідач зазначає наступне.
Згідно договору оренди № 2 від 10 вересня 2001 року Новопетриківською сільською радою у позивача знаходиться в оренді земельна ділянка площею 66 га в тому числі пашні - 55,3 га, пасовищ - 7,6 га, лісних полос 3,1 га, де встановлено сплату в розмірі 5% від суми земельного податку.
Рішенням Господарського суду Донецькій області від 7 вересня 2015 року по справі № 905/507/15 внесені зміни до договору оренди землі від 5 вересня 2001 року щодо визначення грошової оцінки землі. Позивач у 2015 - 2017 роках подавав декларації з орендної плати за землю із своїми обрахунками сплати податку до Великоновосілківського відділення Мар'їнської ОДПІ, які не відповідають законодавству.
26.09.2019 року Новопетриківська сільська рада прийняла рішення №7/59-285 «Про встановлення ставок, пільг зі сплати земельного податку на 2020 рік» та рішення № 7/59-288 «Про затвердження ставки орендної плати за оренду земельних ділянок в межах населених пунктів сільської ради на 2020 рік» з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року №483 «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Новопетриківська сільська рада прийняла ставки з орендної плати на 2020 рік з установленим переліком земельних ділянок відповідно до типової форми.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення в типових формах відсутні, тому рішення № 7/59-288 «Про затвердження ставки орендної плати за оренду земельних ділянок в межах населених пунктів сільської ради на 2020 рік» Новопетриківської сільської ради не враховано ділянку, яка знаходиться в оренді у
ОСОБА_1 п. 12.3.5 п.12.3 ст.12 ПК України передбачено, у разі якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та/або зборів, сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та/або зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки та/або збори справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та/або зборів.
На підставі вищевикладеного, розраховано суму орендної плати відповідно рішення Новопетриківської сільської ради № 7/27-133 від 20.07.2017 року, в якому затверджено Положення про плату за землю.
Відповідно до п.п.6.3 п.6 Розділу ІІ « Положення про плату за землю» розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, орендодавцем яких виступає сільська рада, у відсотках до нормативної грошової оцінки землі становить відповідно до договорів оренди : - для земельних ділянок, які не увійшли в цей перелік - 5%.
Новопетриківською сільською радою направлено до ГУ ДПС у Донецькій області лист № 48 від 25.02.2020 року, в якому визначено суму нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться в оренді у ОСОБА_1 .
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки, згідно даних Новопетриківської сільської ради склала :
У 2015 році 1 668 000,45 грн.
У 2016 році коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки склав 1,2
З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь нормативно грошова оцінка земельної ділянки склала:
1 668 000,45 *1,2=2 001 600,54
У 2017-2019 роках коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки склав 1.
З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2020 рік становить : 2 001 600,54 грн.*1=2 001 600,54
Таким чином, орендна плата за земельну ділянку за 2020 рік становить 2 001 600,54 грн.*5%=100 080,03 грн.
Орендна плата за земельну ділянку за місяць 2020 року становить 100 080,03 грн./12 міс.=8 340 грн.
Згідно з п.288.4 ст.288 Кодексу нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному ст. 58 цього Кодексу.
Враховуючи вищезазначене та інформацію Новопетриківської сільської ради щодо Договору оренди землі від 05.09.2001 року, ГУ ДПС у Донецькій області проведено нарахування орендної плати за 2020 р. по коду платежу 18010900 (ОРЕНДНА ПЛАТА З ФІЗИЧНИХ ОСІБ) ОСОБА_1 та прийнято податкове повідомлення рішення від
22.04.2020 № 24128-5782-0538 на суму 100 080,03 грн.(
Згідно п. 287.5 ст.287 Кодексу податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи, те що після набуття позивачем статусу фізичної особи підприємця (24.05.2004 року) між сторонами Договору оренди будь яких додаткових угод не укладалося, а орендар в даному Договорі визначена саме, як «Фізична особа» ОСОБА_1 , в зв'язку з чим можливо зробити висновок, що позивач фактично в односторонньому порядку змінив умови договору та визначає розмір орендної плати за землю згідно п.2 ст.286 ПК України Відповідно до якої платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
12.02.2020 року ФОП ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 ) подано декларацію з орендної плати за 2020 рік № 1270 на суму 9 293,78 грн. В зв'язку з чим, ФОП ОСОБА_1 направлено лист від 22.06.2020 № 51700/10/05-99-57-33, в якому ГУ ДПС у Донецькій області повідомило позивача, про заниження останнім податкових зобов'язань в податковій декларації від 12.02.2020 № 1270, та пропозицією надати уточнюючу декларацію.
01.07.2020 року ФОП ОСОБА_1 було подано уточнюючу декларацію з орендної плати № 3612 на суму 5 576,27 грн., отже платник зменшив зобов'язання зі сплати орендної плати на 3 717,52 грн.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-УП (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Отже, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14 квітня 2014 року.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016 року) під час проведення антитерористичної операції звільнити суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Аналіз наведених положень дозволяє дійти висновку, що після 08 червня 2016 року правом на звільнення від сплати за користування земельними ділянками та орендної плати за землю користуються лише ті суб'єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність у межах населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження або розташованих на лінії зіткнення земельні ділянки, які розташовані на території Новопетріківської селищної ради, Великоновоселківського району Донецької області до переліку таких населених пунктів не належить.
На цих підставах в позові просив відмовити.
01 вересня 2020 року позивач надав свою відповідь на відзив в який наполягав на позовних вимогах.
Ухвалою суду від 27 липня 2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 27 серпня 2020 року.
27 серпня 2020 року суд відклав підготовче засідання на 23 вересня 2020 року.
Ухвалою суду від 23 вересня 2020 року підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 22 жовтня 2020 року.
22 жовтня 2020 року до судового засідання з'явилися позивач, представник позивача та представник відповідача.
Позивач та його представник 22 жовтня 2020 року у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні просила суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про держану реєстрації є суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою-підприємцем з 24 травня 2004 року, з 29 грудня 2004 року є платником єдиного податку на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку від 29 грудня 2004 року № 332344 та з 1 січня 2012 року на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку від 31 травня 2012 року № 816146 є платником єдиного податку на спрощеній системі оподаткування (а.с. 25-27).
Відповідач, Головне управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Донецькій області, управління), зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 43142826 та суб'єктом владних повноважень.
В даних правовідносинах відповідач реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження, є суб'єктом владних повноважень та згідно ст. 48 КАС України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Рішенням Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області № 3/18-5 від 20 серпня 2001 року про надання земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 вирішено передати позивачу земельну ділянку площею 66,0 га із земель резервного фонду Новопетриківської сільської ради в оренду строком на 20 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Також у рішенні зазначено, що орендна плата з 2001 року має бути встановлена в розмірі 120 % земельного податку, що складає в 2001 році: пашня 13,33 грн за 1 га, пасовище 4,17 грн за 1 га (а.с.9 об.).
5 вересня 2001 року на виконання цього рішення між ОСОБА_1 та Новопетриківською сільською радою Великоновосілківського району Донецької області укладено договір оренди землі, посвідчений державним нотаріусом Великоновосілківської державної нотаріальної контори Плаксіним С.В., згідно умов якого позивач прийняв в тимчасове платне користування та володіння ділянку землі сільськогосподарського призначення площею 66,0 га, в тому числі ріллі - 55,3 га, пасовища - 7,6 га, лісові смуги - 3,1 га, для товарного сільськогосподарського виробництва (цільове призначення) строком на 20 років (а.с. 10-13).
Як вбачається зі змісту цього договору ставка орендної плати визначена пунктом 3.1 договору, у п. 3.2 визначені умови щодо форми платежу, у п. 3.3 - порядок сплати орендної плати, у п. 3.4 - порядок перегляду орендної плати. Зокрема, у п. 3.1 договору, яким врегламентована ставка орендної плати, вказано, що орендна плата становить 768,84 грн в рік. Також цей пункт договору містить допис, зроблений кульковою ручкою наступного змісту: “ 120% земельного податку, що складає у 2001 році: пашня - 13,33 грн за га, пасовища - 4,17 грн за га”. На останньому аркуші договору міститься запис “дописаному 120% земельного податку, що складає у 2001 році: пашня - 13,33 грн за га, пасовища - 4,17 грн за га - вірити”. Біля цього запису вказана дата - 5 вересня 2001 року - та міститься підпис нотаріуса (а.с. 10-13).
Рішенням Господарського суду Донецької області від 7 вересня 2015 року у справі № 905/507/15 (набрало законної сили 17 вересня 2015 року) до договору оренди землі від 5 вересня 2001 року внесені зміни, а саме: пункти 3.1, 3.3, 3.4. договору викладені в наступній редакції:
«3.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (К 3,997) становить 1 668 000,45 грн (один мільйон шістсот шістдесят вісім тисяч гривень сорок п'ять копійок), що підтверджено відомостями, наданими відділом Держземагенства у Великоновосілківському районі Донецької області.
3.3. Розмір нормативної грошової оцінки землі не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог чинного законодавства.
3.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до договору».
При цьому у мотивувальній частині цього рішення зазначено, що “не підлягають задоволенню позовні вимоги прокурора щодо внесення змін до п. 3.2 договору оренди в частині зміни ставки орендної плати” (а.с.14-16).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 після укладення договору оренди землі набув статусу суб'єкта господарювання (фізичної особи-підприємця) (а.с.25) та використовував зазначену у договорі оренди земельну ділянку в своїй підприємницької діяльності - вирощування зернових культур (окрім рису), бобових культур та насіння олійних культур з метою здійснення товарного сільськогосподарського виробництва - зазначене встановлено на підставі пояснень позивача та його представника, наданих у судовому засіданні, та вбачається із судового рішення, яким встановлені зазначені обставини.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року, прийнятого за результатом розгляду адміністративної справи № 0540/5230/18-а, в якому, зокрема, зазначено, що позивачем, як суб'єктом підприємницької діяльності, протягом 2014-2018 років щорічно подавались декларації з плати за землю за орендовану земельну ділянку; зазначені у поданих деклараціях нарахування відображені в обліковій картці позивача (а.с. 18-20).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16 вересня 2019 року, прийнятого за результатом розгляду адміністративної справи № 200/7997/20-а, в якому, зокрема, зазначено, що позивачем, як суб'єктом підприємницької діяльності, протягом 2014-2019 років щорічно подавались декларації з плати за землю за орендовану земельну ділянку; зазначені у поданих деклараціях нарахування відображені в обліковій картці позивача (а.с. 142-146).
Також в матеріалах справи міститься копії податкових декларацій з плати за землю, поданих позивачем за звітні 2014 - 2020 роки (а.с. 29-44).
22 квітня 2020 року відповідачем прийнято спірне повідомлення-рішення форми «Ф» №24128- 5782-0538 яким ОСОБА_1 як фізичні особі визначено до сплати орендну плату з фізичних осіб (код платежу - 18010900) за 2020 рік в сумі 100 080,03 грн., з яким позивач не погоджується та вважає протиправним (а.с.6).
Відповідно до листа № 145/12.1-21-03 від 13.03.2018 року Донецька торгово - промислова палата повідомила ФОП ОСОБА_1 про те, що суб'єкти господарювання що здійснюють свою діяльність на території м. Новопетриківка Донецької області, підпадають під дію норми ст..6 та 7 Закону № 1669, якою звільняються від сплати орендної плати за період з 14.04.2014 року - дати набрання чинності Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та по 08.06.2016 року (а.с.56-57).
Згідно з розрахунком орендної плати за земельну ділянку наданої відповідачем нормативно грошова оцінка земельної ділянки, згідно даних Новопетриківської сільської ради склала:
У 2015 році 1 668 000,45 грн.
У 2016 році коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки склав 1,2
З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь нормативно грошова оцінка земельної ділянки склала:
1 668 000,45 *1,2=2 001 600,54
У 2017-2019 роках коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки склав 1
З урахуванням індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2020 рік становить : 2 001 600,54 грн.*1=2 001 600,54
Таким чином, орендна плата за земельну ділянку за 2020 рік становить 2 001 600,54 грн.*5%=100 080,03 грн.
Орендна плата за земельну ділянку за місяць 2020 року становить 100 080,03 грн./12 міс.=8 340 грн.
Сільським головою Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області наданий цей розрахунок (т.2 а.с.33-34).
Позивачем надана інша довідка видана Держгеокадастром 03.02.2020 року в якій вказується що грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 1421283600:03:001:0993 становить 1548964,68 грн. (т.1 а.с.92а).
Позивач вказує, що відповідно до договору оренди від 5 вересня 2001 року, з врахуванням приписів пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу та Рішення Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області від 20 червня 2019 року № 7\59-285 (щодо ставки земельного податку) розмір орендної плати за землю за договором оренди землі від 5 вересня 2001 року, зареєстрованим за № 2 від 10 вересня 2001 року, на 2020 рік складає:
120% * (0,5% * 1 548 964,68 грн) = 9 293,79 грн,
де:
120% - ставка річної орендної плати стосовно земельного податку;
(0,5% * 1 548 964,68 грн) - розмір земельного податку відповідно до грошової оцінки землі (а.с. 25) та встановленої Рішенням Новопетриківської сільської ради від 20 червня 2019 року № 7\59-285 відсоткової ставки земельного податку для земель сільськогосподарського призначення.
Саме такий розмір орендної плати позивач зазначав у поданій ним податковій декларації за 2020 рік (т.1 а.с.93-94).
Будучи не згодним із повідомленням-рішенням від 22.04.2020 року № 24128-5782-0538 та із тим, що відповідно до вказаного повідомлення-рішення (як зазначає у позові позивач) за ним рахується борг у сумі 49160,34 грн. та пеня у сумі 1202,06 грн., а також із тим, що йому не були повернуті сплачені ним орендні платежі за землю у 2014 - 2016 роках в розмірі 4737,90 грн. позивач звернувся до суду із даним позовом.
Правова оцінка суду встановленим обставинам полягає в наступному.
Правовідносини між сторонами регулюються Земельним Кодексом України, Законом України « Про оренду землі», Податковим кодексом України, Законом України, Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-УП (далі - Закон № 1669), Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р та іншими нормативно - правовими актами.
Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 22.04.2020 року № 24128-5782-0538.
Як вбачається з договору оренди від 5 вересня 2001 року орендарем земельної ділянки в ньому зазначена фізична особа - ОСОБА_1 .
За поясненням позивача станом на час укладення цього договору оренди він не мав статусу суб'єкта господарювання (не був суб'єктом підприємницької діяльності), але метою отримання землі в оренду було саме використання даної земельної ділянки в майбутній підприємницької діяльності позивача - для вирощування зернових культур (окрім рису), бобових культур та насіння олійних культур з метою здійснення товарного сільськогосподарського виробництва.
Зазначене підтверджується і рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2018 року, прийнятого за результатом розгляду адміністративної справи № 0540/5230/18-а, та рішенням від 16 вересня 2019 року, прийнятого за результатом розгляду адміністративної справи № 200/7997/20-а, в якому крім іншого, зазначено, що позивачем, як суб'єктом підприємницької діяльності, наведена земельна ділянка використовується в господарській (підприємницької) діяльності. Це рішення суду залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.01.2020 року.
Протягом 2014-2020 років позивачем своєчасно подавались декларації з плати за землю за орендовану земельну ділянку (а.с.93-104).
Використання зазначеної земельної ділянки з метою здійснення товарного сільськогосподарського виробництва в господарській (підприємницької) діяльності позивача не спростовано і відповідачем у справі.
Суд зауважує, що відповідачем, який протягом тривалого часу отримував від позивача податкові декларації щодо орендної плати за зазначеним договором оренди, після отримання податкової декларації за 2020 рік, як контролюючим органом не було вчинено дій, скерованих на перевірку правильності поданих декларацій, зокрема, не було проведено камеральної перевірки.
При цьому позивач, як суб'єкт підприємницької діяльності, відкрито протягом багатьох років використовує у своєї господарської діяльності орендовану земельну ділянку, своєчасно подає до фіскального органу відповідні податкові декларації та сплачує зазначені у деклараціях суми орендної плати за землю.
Таким чином, правовідносини щодо плати за землю зі сторони позивача розглядається судом як плата за землю суб'єктом підприємницької діяльності.
Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - Податковий кодекс).
Згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу платою за землю є обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Згідно пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п. 288.2 та п. 288.3 ст. 288 Податкового кодексу платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Як зазначено у пп. 288.4, 288.5 ст. 288 Податкового кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) та орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу (пп. 288.5.1) не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до договору оренди від 5 вересня 2001 року (з врахуванням виправлень, зроблених нотаріусом під час оформлення цього договору) ставка орендної плати складає 120% земельного податку.
Згідно п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 Податкового кодексу базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Згідно п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п. 286.1 ст. 286 підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України).
Згідно п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст..1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Згідно зі ст..6 Закону № 1669 передписано звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.
Відповідно до розпорядження КМУ № 1085-р від 07.11.2014 року с.Новопетриківка не значиться в числі населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Тому, діяльність позивача як суб'єкта господарювання не підпадає під дію ст..6 Закону №1669 і він повинен сплачувати орендну плату за землю.
Суд критично ставиться до розрахунку орендної плати за землю, наданого відповідачем.
Представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що грошову оцінку земельної ділянки, яка надана в оренду позивачу він отримав в Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області.
Дійсно в матеріалах справи маються листи підписані головою Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області (т.2 а.с.33-34).
Додатком № 1 до Рішення Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області від 20 червня 2019 року № 7\59-288 “Про встановлення ставок, пільг із сплати земельного податку на 2020 рік” ставка податку (% нормативної грошової оцінки) за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місця знаходження) для фізичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва складає 0,5% та земель запасу також 0,5% (т.2 а.с. 79-84).
Вищенаведене спростовує твердження відповідача щодо встановлення Новопетріківською сільською радою орендної плати у 2020 році у розмірі 5%.
Суд критично ставиться до аргументів позивача, щодо того що компетенція Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області не відноситься до земель резервного фонду цієї ради.
Позивач у зв'язку з цим вказує, що відповідно до вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 01.01.2013 року № 5245, повноваження органів місцевого самоврядування із розпорядженням земельними ділянками за межами населених пунктів були передані органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Дійсно відповідно до Закону № 5245 частину першу статті 15 Земельного Кодексу було доповнено підпунктом і) відповідно до якого до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належать: розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Але, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері земельних відносин щодо спрощення процедури відведення земельних ділянок» № 365 від 02.07.2013 року цей підпункт і) частини 1 ст.15 ЗК України було виключено.
Таким чином, редакція ст..15 ЗК України залишилася в первісному вигляді де
до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належать:
а) здійснення нормативно-правового забезпечення у сфері земельних відносин;
б) забезпечення проведення земельної реформи;
в) розробка та забезпечення реалізації загальнодержавних, регіональних програм використання та охорони земель;
г) забезпечення здійснення землеустрою, моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель;
ґ) забезпечення проведення державної експертизи документації із землеустрою у випадках та порядку, визначених законом, ведення та адміністрування Державного земельного кадастру, охорони земель, реформування земельних відносин;
д) розроблення економічного механізму регулювання земельних відносин;
е) участь у розробленні заходів щодо розвитку ринку земель;
є) міжнародне співробітництво в галузі земельних відносин;
ж) вирішення інших питань, визначених законами України та покладених на нього актами Президента України.
Згідно з п. 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 23 травня 2017 року № 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 травня 2017 року за № 679/30547 (який визначає процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища, перелоги) та несільськогосподарські угіддя на землях сільськогосподарського призначення та визначає в якості бази для нормативної грошової оцінки відомості Державного земельного кадастру та документацію із землеустрою), дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 1421283600:03:001:0993 площею 59.4011 га, отриманого на запит заявника - Тарасенка І.В. від державного кадастрового реєстратора відділу у Великоновосілківському районі Міськрайонного управління у Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 03 лютого 2020 року, нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 1 548 964,68 грн. (а.с. 92 а).
Суд враховує оцінку земельної ділянки надану Держгеокадастром 03.02.2020 року яка становить 1548964,68 грн. та яка не збігається з розрахунком наданим відповідачем (т.1 а.с.92а)
З урахуванням викладеного вище суд дійшов висновку, що спірне повідомлення-рішення від 22.04.2020 року № 24128-5782-0538, прийняте відповідачем стосовно позивача як фізичної особи на підставі п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу - є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги позивача в цій частині - підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача про визнання боргу безнадійним відповідно до квитанції податкового повідомлення - рішення від 22.04.2020 року у розмірі 49160,34 грн., визнання безнадійною пеню відповідно до квитанції податкового повідомлення - рішення від 22.04.2020 року у розмірі 1202,06 грн. та нараховані та сплачені за період проведення АТО суми в розмірі 4737,90 грн. з орендної плати за землю у період з 14.04.2014 року по 08.06.2016 року вважати надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та ткаими що підлягають поверненню.
Відповідно до додатку 61 форми 3 до податкового повідомлення-рішення № 24128-5782-0538 від 22 квітня 2020 року за ФОП ОСОБА_1 рахується борг у розмірі 49160,34 грн. та пеня відповідно до додатку 61 форми 3 до податкового повідомлення-рішення № 24128-5782-0538 від 22 квітня 2020 року у розмірі 1202,06 грн. (а.с.6).
Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що як вбачається із позовної заяви позивач мотивує свої вимоги тим, що даний борг з орендної плати за землю виник у зв'язку із винесенням відповідачем податкового повідомлення-рішення в 2014 року.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 вересня 2016 року у справі № 805/2858/16-а (набрала чинності 2 квітня 2018 року) вирішено спір щодо стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 податкового боргу у розмірі 39 222,45 грн. на підставі податкового повідомлення-рішення № 3791-15 від 17 червня 2014 року, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем - орендна плата з фізичних осіб за кодом платежу 13050500 у сумі 40 679,44 грн. (позов Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про стягнення боргу задоволено).
Також, цю позовну вимогу позивач висував при розгляді адміністративної справи № 200/7997/19-а.
Враховуючи, що рішенням по справі № 200/7997/19-а суд відмовив позивачу у задоволенні цих вимог,а постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 15.01.2020 року по цієї справі рішення суду першої інстанції залишено без змін, то суд вважає позовні вимоги в цій частині такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем при подачі даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у сумі 1551,80 грн. (а.с.1).
Позивач висував чотири вимоги, одна з котрих задоволена.
Беручи до уваги висновок суду щодо часткового задоволення позовних вимог позивача стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає 387,95 грн. (1551,80:4=387,95 грн.)
Керуючись ст.ст. 72-77, 94, 132, 134, 139, 242-246, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, скасування боргу та скасування пені, про прийняття рішення, яким вирішити нараховані та сплачені грошові кошти надміру сплаченими та такими, що підлягають поверненню - задовольнити частково.
Скасувати та визнати протиправним податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 22 квітня 2020 року № 24128-5782-0538 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем “орендна плата з фізичних осіб” за 2020 рік в сумі 100 080,03 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 43142826, юридична адреса: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору, в розмірі 387 (триста вісімдесят сім) грн. 80 копійок.
Рішення суду прийнято у нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому в присутності позивача, представника позивача та представника відповідача 22 жовтня 2020 року.
Повний текст рішення виготовлено 30 жовтня 2020 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті, закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя О.В. Хохленков