Справа № 766/16960/20
н/п 2-о/766/951/20
27 жовтня 2020 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого - судді Прохоренко В.В.,
секретар Кравченко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа - Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті,
Заявник звернулася до суду з вказаною заявою посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який проживав в АДРЕСА_1 . Оскільки м. Сімферополь як і уся територія АР Крим на даний час є окупованою, вона не має можливості здійснити належну реєстрацію та отримати свідоцтво про смерть батька, у зв'язку із чим просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь.
Заявник в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заявлені вимоги підтримала, просила їх задовольнити з підстав зазначених в заяві.
Представник Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтво про народження виданим повторно 17.09.2020 року Херсонським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), серії НОМЕР_1 , зареєстрованого Херсонським міським відділом РАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис №1025 від 15.03.1972 року.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян по шлюб сформованого 17.09.2020 року вбачається що ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_4 та змінила прізвище на ОСОБА_5 . Крім того, відповідно до актового запису №73 від 11.10.2004 року внесено відомості про розірвання шлюбу.
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 99100027 Красноперекопським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь.
Заявник зверталася до Херсонський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) щодо реєстрації смерті батька ОСОБА_2 , та видачі їй свідоцтва про смерть. Однак, відповідно до відмови від 22.10.2020 року за №5454/175-22 відмовлено в державній реєстрації смерті, у зв'язку з тим, що подане нею свідоцтво про смерть, є недійсними і не створюють правових підстав, оскільки будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконною, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законом.
Згідно ч.3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Приписами п.8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Таким чином, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 , видане НОМЕР_3 Красноперекопським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на викладене, суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації смерті особи є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якою є заявник, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявником свідоцтво про смерть, виданого державним органом України.
Керуючись ст.ст. 6-13,80,81, 263-265, 293, 315,317 ЦПК України, ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд,
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , на тимчасово окупованій території, а саме в м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження - с. Нежурівка, Херсонська область Чаплинський район, громадянин України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: В.В.Прохоренко