Справа №403/387/20 провадження № 3/403/166/20
29 жовтня 2020 року смт.Устинівка
Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю. при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, який надійшов від Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
згідно відомостей, зазначених в протоколі,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса
зареєстрованого та фактичного місця
проживання:
АДРЕСА_1 , громадянина
України, непрацюючого
за ст.173 КУпАП, -
29.10.2020 року до Устинівського районного суду Кіровоградської області від Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія АПР18 №573020, складений 12.10.2020 року начальником СП Устинівського ВП Долинського ВП ГУНП в Кіровоградській області капітаном поліції Вознюком В.В. з доданими до нього матеріалами, згідно якого 05.08.2020 року о 18 год. 00 хв. в с.Докучаєве по вул.Докучаєвській в громадському місці гр-н ОСОБА_1 виражався нецензурними словами в адресу жителя с.Докучаєве гр-на ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП.
Згідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП та п.9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015 року (далі - Інструкції), а саме: при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема, у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла).
Натомість, всупереч зазначеним правовим нормам, в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному стосовно гр-на ОСОБА_1 , капітаном поліції ОСОБА_3 взагалі не зазначено документу на підставі якого ним було встановлено особу, щодо якої 12.10.2020 року складено протокол серія АПР18 №573020.
Таким чином, вказаний вище протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, не відповідає вимогам ст.256 КУпАП щодо зазначення в ньому відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки жодних належних та допустимих письмових доказів на підтвердження джерела отримання капітаном поліції Вознюком В.В. зазначених в протоколі відомостей про гр-на ОСОБА_1 , до нього додано не було.
Також суддя звертає увагу, що відповідно до положень ст.254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Разом з тим, в порушення зазначених вимог закону, капітаном поліції Вознюком В.В. протокол серія АПР18 №573020 про адміністративне правопорушення, вчинене 05.08.2020 року, був складений лише 12.10.2020 року (тобто більше, ніж через два місяці) та направлений до суду 29.10.2020 року, хоча письмові пояснення від громадян, додані до вказаного протоколу, були відібрані працівниками поліції 05.08.2020 року.
Крім того, відповідно до положень ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені, крім іншого, ст.173 КУпАП розглядаються протягом доби.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст.173 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Такий особливий порядок розгляду зазначеної вище категорії справ покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративні правопорушення, обов'язок забезпечити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому така особа має бути доставлена до суду для забезпечення її присутності під час розгляду справи стосовно неї.
Незважаючи на викладене, в порушення вимог ст.277 КУпАП, при направленні протоколу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 до суду, співробітниками Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області не забезпечено явку ОСОБА_1 до суду, що унеможливлює неупереджений та об'єктивний розгляд суддею справи по суті протягом доби шляхом виклику останнього до суду в порядку, передбаченому нормами КУпАП.
За змістом ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на викладене, приходжу до висновку про те, що протокол про адміністративне правопорушення стосовно гр-на ОСОБА_1 складений без додержання вимог ст.256 КУпАП, що з урахуванням обмежених строків розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, та відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перешкоджає вирішенню питання про призначення протоколу про адміністративне правопорушення від 12.10.2020 року до розгляду.
За змістом ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а положеннями ст.245 цього ж Кодексу визначено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Європейським судом з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Російської Федерації» від 20 вересня 2016 року (заява №926/08) зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Відповідно до роз'яснень викладених в п.12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17 жовтня 2014 року №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст.256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, з урахуванням того, що суд не може здійснювати функцію збирання доказів, що буде свідчити про порушення ним положень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагальності процесу, а протокол про адміністративне правопорушення стосовно гр-на ОСОБА_1 не відповідає вимогам чинного законодавства, що унеможливлює своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом та дотриманням процесуальної форми розгляду, суддя приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 до Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.221, 251, 256, 268, 277, 278 КУпАП,-
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 з доданими матеріалами - повернути до Устинівського відділення поліції Долинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Кіровоградській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя С.Ю.Атаманова