Рішення від 12.10.2020 по справі 580/2026/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року справа № 580/2026/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі : головуючого судді - Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаського обласного центру зайнятості про визнання протиправними дій щодо припинення реєстрації як безробітного та припинення виплат допомоги по безробіттю, зобов'язання відновити статус безробітного та поновити з 31.10.2019 виплати допомоги по безробіттю,-

ВСТАНОВИВ:

11.06.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Черкаського обласного центру зайнятості, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення з 31.10.2019 реєстрації позивача як безробітного та припинення виплат допомоги по безробіттю;

- зобов'язати відповідача з 31.10.2019 відновити позивачу статус безробітного та поновити з 31.10.2019 виплати допомоги по безробіттю.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що у зв'язку з анулюванням свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю припинена його нотаріальна діяльність з 17.07.2019, а з 25.07.2019 йому присвоєно статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. Проте 31.10.2019 припинена реєстрація позивача як безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю, оскільки рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 визнано протиправним наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 19.12.2018 №928/06 про зупинення нотаріальної діяльності позивача та зобов'язано направити Черкаській філії ДП «Національні інформаційні системи» повідомлення щодо відновлення доступу позивача до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України.

Позивач вважає, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 №490/06 про припинення нотаріальної діяльності та анулювання реєстраційного посвідчення позивача не скасовані, діяльність він не здійснював і не здійснює, тому припинення реєстрації як безробітного є протиправним.

Відповідач 03.07.2020 подав відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив з тієї підстави, що у зв'язку з прийняттям постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 позивач з 31.10.2019 є особою, яка забезпечує себе роботою самостійно і належить до категорії зайнятого населення, тому було прийнято рішення про припинення виплати позивачу допомоги по безробіттю та припинення реєстрації в службі зайнятості. Крім цього, позивач не надав доказів передачі документів нотаріального діловодства та архіву до Черкаського обласного державного нотаріального архіву, а до відповідача надходили неодноразові телефонні повідомлення про продовження позивачем нотаріальної діяльності. У позові просив відмовити.

15.07.2020 позивач подав відповідь на відзив, у якому зазначив, що збереження ним архіву нотаріуса не підтверджує факту надання послуг та не є підставою для віднесення позивача до зайнятого населення.

Ухвалою судді від 16.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Ухвалою суду від 16.06.2020 позивача звільнено від сплати судового збору.

Обставини справи, встановлені судом.

Згідно з наказом Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 19.12.2018 №928/06 зупинено нотаріальну діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 (позивача у справі).

Згідно з наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2019 №1860/5 анульовано свідоцтво на право на зайняття нотаріальною діяльністю ОСОБА_1 .

Згідно з наказом Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 №490/06 припинено діяльність приватного нотаріуса Шполянського районного територіального округу ОСОБА_1 з 17 липня 2019 року.

Згідно листа Черкаського обласного центру зайнятості від 17.02.2020 №13-15/448, довідки Шполянської районної філії Черкаського обласного центру зайнятості №2122 від 25.11.2019 та відзиву на позовну заяву позивач отримав статус безробітного з 25.07.2019 та йому призначена допомога по безробіттю.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 визнано протиправним та скасовано наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » від 19.12.2018 №928/06.

Реєстрація позивача як безробітного та виплата допомоги по безробіттю припинені з 31.10.2019 з тієї підстави, що після прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 позивач належить до категорії зайнятого населення, а саме до осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2020 у адміністративній справі №640/19337/19, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020, визнані протиправними та скасовані наказ Міністерства юстиції України від 18.06.2019 №1860/5 та наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 №490/06.

Нормативно-правове обгрунтування.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-111 (далі - Закон №1533); Законом України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 №5067-V1 (далі - Закон №5067); Податковим кодексом України, Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792 (далі - Порядок №792), Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України № 613 від 15.06.2015, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.2015 за №821/27266 (чинним на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №613).

Так, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ст. 22 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Ст. 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону №1533 страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, цивільно-правового договору чи на інших підставах, передбачених законом, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби) та інші особи, які проходять службу та отримують грошове забезпечення (далі - військовослужбовці), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичні особи - підприємці, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону №1533 право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону №1533 видами забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону №1533 право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч. 3 ст. 22 Закону №1533 допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Згідно ч. 4 ст. 22 Закону №1533 загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років, а для осіб, зазначених у частині другій статті 6 цього Закону та абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", - 180 календарних днів.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону №5067: 2) безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; 7) зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно; 8) зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи;

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону №5067 до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 43 Закону №5067 статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно з ч. 2 ст. 43 Закону №5067 статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону №5067 зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону №5067 реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі зайнятості особи.

Згідно п. ч. 1 ст. 31 Закону №1533 виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.

Згідно з п.п. 14.1.226 п. 1 ст. 14 Податкового кодексу України самозайнята особа -платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого пунктом 65.9 статті 65 цього Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб;

Згідно з п.п 1) п. 30 Порядку №792 Центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня: початку зайнятості особи (крім участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру, зайнятості працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів); працевлаштування за наймом на умовах трудового договору (контракту); укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг); забезпечення роботою самостійно.

Згідно з п. 2 ч. V Порядку №613 виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року N 198 (з дня припинення реєстрації або в разі невідвідування без поважних причин центру зайнятості).

Правові висновки суду.

За змістом вказаних приписів право на отримання допомоги по безробіттю має застрахована особа віком від 15 до 70 років, яка здійснювала незалежну професійну діяльність, проте через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування і зареєстрована як безробітний. За загальним правилом загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Підставою для припинення реєстрації безробітним в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, є зайнятість особи; реєстрація припиняється з дня початку зайнятості особи.

В свою чергу виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування особи з дня припинення реєстрації як безробітного.

Судом встановлено, що позивач здійснював незалежну професійну діяльність як приватний нотаріус та у зв'язку з припиненням нотаріальної діяльності відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 №490/06 був зареєстрований у Шполянській районній філії Черкаського обласного центру зайнятості як безробітний з 25.07.2019 і отримував допомогу по безробіттю.

31.10.2019 за рішенням відповідача припинена реєстрація позивача як безробітного та виплата допомоги по безробіттю у зв'язку з тим, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 визнано протиправним та скасовано наказ Головного територіального управління юстиції у Черкаській області «Про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 » від 19.12.2018 №928/06. Реєстрація позивача як безробітного та виплата допомоги по безробіттю припинені з 31.10.2019 з тієї підстави, що після прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.10.2019 у справі №2340/5084/18 позивач належить до категорії зайнятого населення, а саме до осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

Проте припинення нотаріальної діяльності позивача відбулось за наказом Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 10.07.2019 №490/06, який визнаний протиправним та скасований рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2020 у адміністративній справі №640/19337/19, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.05.2020. Таким чином, саме з 26.05.2020 позивач належить до категорії зайнятого населення, а саме до осіб, які забезпечують себе роботою самостійно.

З огляду на зазначене рішення відповідача від 31.10.2019 про припинення реєстрації позивача як безробітного та припинення виплати допомоги по безробіттю є протиправними і підлягають скасуванню.

Щодо посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здав архів, що свідчить про здійснення ним нотаріальної діяльності, то зазначена обставина не вказана у листі від 17.02.2020 №13-15/448 як підстава для припинення реєстрації позивача як безробітного та припинення виплати допомоги по безробіттю, тому суд не надає їй правову оцінку.

З врахуванням викладеного позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Ухвалою суду від 16.06.2020 позивач звільнений від сплати судового збору, отже судовий збір у сумі 840 грн. підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаського обласного центру зайнятості від 31 жовтня 2019 року про припинення реєстрації як безробітного та припинення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 .

Зобов'язати Черкаський обласний центр зайнятості в особі Шполянської районної філії (вул. Володимира Ложешнікова, 56, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 02771598) поновити реєстрацію як безробітного та виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 31 жовтня 2019 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаського обласного центру зайнятості (вул. Володимира Ложешнікова, 56, м. Черкаси, 18008, код ЄДРПОУ 02771598) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів УК у м.Черкасах/Черкаси/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 38031150, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA418999980313121206084023002, код класифікації доходів бюджету 22030101) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня прийняття судового рішення.

Головуючий суддя А.В. Руденко