26 жовтня 2020 року справа № 580/2135/20
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Уманської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Уманської міської ради, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 04 березня 2020 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 : площею 0,0307 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та площею 0,0875 га, для ведення особистого селянського господарства, та надання цих земельних ділянок у власність;
- зобов'язати Уманську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 : площею 0,0307 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та площею 0,0875 га для ведення особистого селянського господарства, та надання земельних ділянок у власність у встановлені законом строки.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 04.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що у 2016 році з метою реалізації законного права на приватизацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як співвласники будинку, звернулись до ПП «ГЕОПЛАН», яке виготовило Технічну документацію на земельну ділянку по АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0307 га, в т.ч. сервітути (прохід): площею 0,0033 га, 0,0010 га, 0,0007 га, та було визначено кадастрові номери: 7110800000:02:004:0652 площею 0,0103 га, 7110800000:02:004:0653 площею 0,0103 га, 7110800000:02:004:0654 площею 0,0093 га, 7110800000:02:004:0653 площею 0,0008 га, для ведення особистого селянського господарства площею, 0,0875 га, в т.ч. сервітут (прохід) площею 0,0007 га, кадастровий номер 7110800000:02:004:0651 площею 0,00875 га, в межах м. Умані, та із усіма необхідними документами ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 неодноразово звертались до Уманської міської ради із клопотанням про затвердження Технічної документації і передачі земельної ділянки (ділянок) у власність, однак систематично отримували відписки.
Так, 20.03.2020 року на заяву ОСОБА_1 №1287 та №1288 від 04 березня 2020 року щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки, та передачі земельної ділянки у власність Уманською міською радою рішення не прийнято.
Позивач зазначає, що відповідач не прийняв жодного рішення, прийняття якого передбачено законом, тому допустив протиправну бездіяльність.
Відповідачем подано відзив на позов в якому останній позовні вимоги не визнав, та просив в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, аргументуючи свою позицію тим, що рішенням Уманської міської ради №5-1/7 «Про регламент Уманської міської ради VII скликання» від 01.12.2015 затверджено Регламент Уманської міської ради (далі Регламент). Відповідно до п. 1 ст. 9 Регламенту зазначено та визначено, що постійні комісії Уманської міської ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів для вивчення та попереднього розгляду питань винесених на засідання сесії Уманської міської ради.
В той же час, рішенням №7-1/7 «Про Положення про постійні Уманської міської ради VII скликання» від 01.12.2015 (далі - Положення) затверджено положення про постійні Уманської міської ради, яким визначено повноваження постійних комісій при Уманській міській раді. До повноважень таких комісій належить регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, входить питання архітектури, звернення підприємств, установ громадян з питань землекористування, приватизації земельної ділянки, про попереднє погодження місце розташування об'єкта.
20.03.2020 на засіданні постійної комісії з питань архітектури, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Уманської міської ради, розглянуто заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність площею 0,0307 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та площею 0,0875 для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 . Проте, вимоги ст. 55 Закону України «Про землеустрій» при виготовленні технічної документації не дотримано. Також додатково слід повідомити, що під час вивчення поданої документації, встановлено наявність порушення вимог наказу Державного комітету України із земельних ресурсів №376 від 18.05.2010 «Про затвердження Інструкції про встановлення (відновлення) земельних ділянок в натурі (на місцевості) про що повідомлено заявника.
Наведене на думку відповідача є підставою для відмови в задоволенні позову повністю.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником 2/5 частин будинку за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 172,0 кв.м., що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 . Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 02.04.2008, що підтверджується витягом від 02.04.2008 № 18351667.
Рішенням Уманської міської ради №6.51-22/7 від 23.12.2016 надано згоду на відновлення меж земельних ділянок ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 (присадибна ділянка). Запропоновано ОСОБА_1 звернутися до осіб, які мають дозвіл на проведення комплексу землевпорядних робіт для замовлення робіт із землеустрою. Розробнику технічної документації із землеустрою врахувати вимоги затвердженого генерального плану міста, іншої містобудівної документації та Державного земельного кадастру, уточнити площі земельних ділянок, дати обґрунтування відхилень від площ, які перебували в попередньому користуванні, за наявності на земельній ділянці транзитних мереж, встановити право власників мереж (експлуатуючих організацій) на їх обслуговування, відповідно до чинного законодавства.
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як співвласники будинку, звернулись до ПП «ГЕОПЛАН», яке виготовило технічну документацію на земельну ділянку по АДРЕСА_1 з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0307 га, в т.ч. сервітути (прохід): площею 0,0033 га, 0,0010 га, 0,0007 га, та було визначено кадастрові номери: 7110800000:02:004:0652 площею 0,0103 га, 7110800000:02:004:0653 площею 0,0103 га, 7110800000:02:004:0654 площею 0,0093 га, 7110800000:02:004:0651 площею 0,0008 га, для ведення особистого селянського господарства площею, 0,0875 га, в т.ч. сервітут (прохід) площею 0,0007 га, кадастровий номер 7110800000:02:004:0651 площею 0,00875 га, в межах м. Умані.
У подальшому після виготовлення технічної документації позивач звернувся до Уманської міської ради із заявами №1287 від 04.03.2020 (вх. №353/14-11) та №1288 від 04.03.2020 (вх. №354/14-11) про затвердження технічної документації та надання у власність земельних ділянок по АДРЕСА_1 : площею 0,0307 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та площею 0,0875 га, для ведення особистого селянського господарства.
Згідно протоколу засідання постійної комісії з питань архітектури, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Уманської міської ради №111 від 20.03.2020 позивачу рекомендовано спільно з розробником документації із землеустрою доопрацювати подані матеріали у відповідність до ст. 55 Закону України «Про землеустрій».
Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передані земельних ділянок у власність або надання їх у користування (п.2 цієї статті). Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (п. 4 цієї статті).
Згідно з ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у відповідних розмірах.
Частина 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 46 цього ж Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, щодо вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Ст. 12 ЗК України передбачає, що до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Таким чином, враховуючи вищевказані законодавчі приписи, органи місцевого самоврядування наділені повноваженнями розпоряджатися землями, які перебувають у комунальній власності. Реалізовуючи зазначені повноваження, органи місцевого самоврядування мають право безоплатно передавати землі у приватну власність громадянам.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про землеустрій» землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Ст. 22 цього Закону передбачає, що землеустрій здійснюється на підставі, зокрема укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою.
Згідно зі ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлений порядок та вимоги до технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Так, встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.
Встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися.
Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.
Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.
У разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) розробляється без надання дозволу Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст.122 Земельного кодексу України, у разі передачі: а) у власність чи користування земельної ділянки державної чи комунальної власності, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано. Така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку; б) у користування земельної ділянки державної чи комунальної власності, що перебуває в постійному користуванні підприємств, установ, організацій, на якій розташоване нерухоме майно (будівля, споруда), яке є об'єктом державно-приватного партнерства (концесії). Така технічна документація розробляється на замовлення державного партнера (концесієдавця).
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) включає: а) завдання на складання технічної документації із землеустрою; б) пояснювальну записку; в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою (у випадках, передбачених законом); г)згоду власника земельної ділянки, а для земель державної та комунальної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на відновлення меж земельної ділянки користувачем; ґ) довідку, що містить узагальнену інформацію про землі (території); д) копію документа, що посвідчує фізичну особу, або копію виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; е) копію документа, що посвідчує право на земельну ділянку (у разі проведення робіт щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); є) копію правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за умови якщо права власності на такі об'єкти зареєстровані); ж) матеріали польових топографо-геодезичних робіт; з) план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначення власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); и)кадастровий план земельної ділянки; і) перелік обмежень у використанні земельної ділянки; і) у разі необхідності документ, що підтверджує повноваження особи діяти від імені власника (користувача) земельної ділянки при встановленні (відновленні) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); й) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Ст. 30 Закону України «Про землеустрій» передбачає, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Згідно з ч. 8 ст. 118 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст. 186-1 цього Кодексу.
Частина 1 ст. 186 ЗК України передбачає, що схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель села, селища, міста затверджуються відповідною сільською, селищною або міською радою.
Згідно з п.13 ст.186 ЗК України технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель погоджується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і затверджується замовником технічної документації.
Оригінал відповідної документації із землеустрою подається розробником для погодження територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та іншим суб'єктам, які здійснюють погодження документації із землеустрою, - копії такої завіреної розробником документації.
Відповідно до п. 16 ст. 186 ЗК України органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії цих висновків є необмеженим.
Підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Разом з тим, за результатами розгляду заяв позивача Уманська міська рада не вчинила жодних дій відповідно до вимог ст. 186 ЗК України та не прийняла рішення ні про затвердження технічної документації із землеустрою, ні про відмову в затвердженні.
Суд звертає увагу, що повноваження міської ради щодо прийняття рішень з цього питання є виключними повноваженнями ради, проте вони не є дискреційними, оскільки законодавець передбачив лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов'язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, то така бездіяльність є протиправною.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд констатує, що відповідач розглянув заяви позивача від 04.03.2020 про погодження технічної документації не у порядку, встановленому законом, оскільки не прийняв відповідного рішення, тоді як виключною компетенцією міських рад є вирішення питання щодо регулювання земельних відносин, які розглядаються на пленарному засіданні ради із прийняттям відповідного рішення, тому у спірних правовідносинах відповідач допустив протиправну бездіяльність, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду його заяв та зобов'язання відповідача розглянути заяви є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що подана позивачем технічна документація не відповідає вимогам ст. 55 Закону України «Про землеустрій», оскільки Уманська міська рада не виносила на розгляд питання щодо затвердження технічної документації та виділення позивачу земельної ділянки, а також не приймала відповідних рішень у порядку, передбаченому ЗК України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин та особливостей правового регулювання, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу матеріалів справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Уманської міської ради щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 04 березня 2020 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 : площею 0,0307 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та площею 0,0875 га, для ведення особистого селянського господарства, та надання цих земельних ділянок у власність.
Зобов'язати Уманську міську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.03.2020 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) по АДРЕСА_1 : площею 0,0307 га, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та площею 0,0875 га для ведення особистого селянського господарства, та надання земельних ділянок у власність у встановлені законом строки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уманської міської ради (пл. Соборності, 1, м. Умань, Черкаської обл., 20300, код ЄДРПОУ 26535796) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко