Справа № 560/4000/20
іменем України
28 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача в частині призначення доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 26.05.2011 по день звернення з цим позовом до суду.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що має статус дитини війни. Постановою від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11 Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України від 18.11.2004 №2195-IV "Про соціальний захист дітей війни" (далі по тексту - Закон №2195-IV), виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений статтею 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 26.11.2010 по 26.05.2011 включно з врахуванням виплачених сум та по день припинення такого права. Позивач вважає, що має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком 26.05.2011 по день звернення з цим позовом до суду.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що на виконання постанови від 14.06.2011 позивачу за період з 26.11.2010 по 22.07.2011 нарахована та виплачена доплата до пенсії в розмірі 1035,65 грн. В подальшому з 23.07.2011 позивачу нараховувалась та виплачувалась доплата до пенсії у встановлених Кабінетом Міністрів України розмірах. Просив у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання, в якому просить позовну заяву з 26.05.2011 залишити без розгляду.
Вирішуючи вказане клопотання, суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
За змістом рішення Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17 у справах, де ставиться питання про виплату/перерахунок пенсії, застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого нормою Кодексу адміністративного судочинства України, має наслідком неможливість реалізувати передбачене право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час.
Про порушення своїх прав позивач дізнався з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 09.07.2020 №3308-2855/М-04/8-2200-20. Тому строк звернення до суду з вказаним позовом позивач не пропустив.
Ухвалою від 29.07.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .
Ухвалою від 14.08.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Постановою від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11 Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону №2195-IV, виходячи з мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначений статтею 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 26.11.2010 по 26.05.2011 включно з врахуванням виплачених сум та по день припинення такого права.
Вважаючи, що пенсійний орган порушив його право на доплату до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, позивач 12.06.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо виплати підвищення до пенсії як дитині війни за рішенням суду.
Листом від 09.07.2020 №3308-2855/М-04/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про виконання постанови від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо невиплати підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 26.05.2011, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Закон №2195-IV встановлює правовий статус дітей війни та визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Статтею 1 Закону №2195-IV передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Спірним питанням в межах цієї справи, є наявність або відсутність права у позивача на отримання соціальної допомоги як дитині війни в розмірі 30% надбавки до пенсії у період з 26.05.2011 по день звернення до суду.
Позивач вважає, що такий показник повинен застосовуватися виходячи з статті 6 Закону №2195-IV, а саме підвищення як доплата до пенсії повинна складати 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 6 Закону (в редакції на час прийняття постанови від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Разом з тим, пунктом 7 частини 1 Закону України від 14.06.2011 №3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" доповнені пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення статті 6 Закону №2195-IV застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання вимог цього Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 06.07.2011 №745 "Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набрала чинності 23.07.2011.
Тобто, до 23.07.2011 щодо розміру підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни застосуванню підлягали положення статті 6 Закону №2195-IV.
Відповідно до листа Головного управління ДКСУ в Хмельницькій області від 02.07.2020 №04-17-10/4343 на виконання постанови від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11 позивачу виплачені кошти в сумі 1035,65 грн (за період з 26.11.2010 по 22.07.2011).
Законом України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" частина 1 статті 6 Закону №2195-IV викладена в новій редакції: "дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Така редакція цієї статті є чинною з 01.01.2015, на час розгляду справи неконституційною не визнана.
Якщо положеннями попередньої редакції статті 6 Закону №2195-IV визначались одні правила та розмір, що підлягав застосуванню при підвищенні доплати - виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, то згодом, безпосередньо станом за спірний період, встановлений зовсім інший порядок та розмір, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким актом є постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (далі по тексту - Постанова №1381).
Так, відповідно до пункту 4 Постанови №1381 в редакції із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112, встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене статтею 6 Закону №2195-IV, провадиться у розмірі 66,43 гривні.
Зазначена норма є чинною з 24.04.2014 та момент розгляду справи не змінена.
Таким чином, відповідач не має правових підстав для застосування статті 6 Закону №2195-IV, в редакції, що діяла на час прийняття постанови від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11, оскільки відповідні норми на теперішній час існують та діють в іншій редакції закону, та у інший спосіб регулюють спірні правовідносини.
Постановою від 14.06.2011 у справі №2-а-3463/11 Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області зобов'язав відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону №2195-IV, зокрема, по день припинення такого права.
Оскільки, починаючи з 23.07.2011 Кабінетом Міністрів України змінений розмір підвищення до пенсії, тому суд вважає, що у позивача саме з 23.07.2011 припинене право на отримання такої доплати в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Враховуючи викладене, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими. Тому у задоволенні позову слід відмовити.
За таких обставин, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.Л. Польовий