Справа № 560/4888/20
іменем України
28 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у непроведенні обчислення та виплати пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV), частини 2 статті 56 Закону України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі по тексту - Закон №796-ХІІ), починаючи з 01.08.2020, та зобов'язати відповідача здійснити обчислення та виплату пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачка зазначила, що є потерпілою особою внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) та отримує пенсію за віком відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV. Вказала, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер, визначений частиною 2 статті 56 Закону №796-ХІІ. Вважає, що пенсійний орган протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку. Просила позов задоволити.
У відзив на позов відповідач зазначив, що 17.07.2020 позивачка подала до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяву про перерахунок пенсії з врахуванням статей 49, 50, частини 4 статті 54 Закону №796-ХІІ. Інших заяв про перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ остання до пенсійного органу не подавала. Вважає вимоги позивачки передчасними.
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв'язку зі складністю справи, та з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Ухвалою від 02.09.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивачка - ОСОБА_1 є потерпілою особою внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 .
17.07.2020 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просила надати відповідь на якій підставі призначена, нараховується та виплачується її пенсія.
На звернення позивачки листом від 17.08.2020 №4012-3406/Б-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що ОСОБА_1 з 22.01.1998 призначена пенсія по ІІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ. З 19.06.2011 позивачка переведена на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 55 Закону №796-ХІІ. Розмір пенсії з 01.05.2020 становить 3786,00 грн.
Крім цього, 17.07.2020 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням статей 49, 50 частини 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, визначивши її у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії, починаючи з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно.
Листом від 19.08.2020 №4069-3432/Б-03/8-2200/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку відсутність підстав для виплати пенсії з врахуванням статей 49, 50 Закону №796-ХІІ в інших розмірах, ніж визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у непроведенні обчислення та виплати пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII (в редакції, чинній до 11.10.2017) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії", згідно із пунктом 3 частини 2 розділу І якого частина 2 статті 56 Закону №796-XII доповнена словами і цифрами: "у разі призначення пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За змістом частини 2 статті 27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Отже, особам надане право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796-XII.
Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Оскільки позивачка є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на неї розповсюджується дія статті 56 Закону №796-XII, а перерахунок пенсії позивачки повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на один процент заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05.09.2018 (справа №565/1062/17) та від 10.10.2018 (справа №679/952/17).
Разом з тим, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України відновленню підлягають лише ті права, порушення яких встановлено під час судового розгляду справи і не стосуються дій відповідача у майбутньому, тому позовна вимога про зобов'язання відповідача сплачувати довічну пенсію не підлягає задоволенню.
Спірним у цій справі є питання щодо звернення позивачки до пенсійного органу з вимогами про обчислення та виплату пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020, та порушення прав останньої внаслідок непроведення такого перерахунку відповідачем.
Ухвалою від 30.09.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у ОСОБА_1 заяву, подану до пенсійного органу, про перерахунок пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
На виконання ухвали від 30.09.2020 позивачка надала заяву від 17.07.2020 про здійснення обчислення та виплату пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
Однак, вказана заява не містить відмітки про її отримання Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Ухвалою від 05.10.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у ОСОБА_1 докази надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області заяви від 17.07.2020 про здійснення перерахунку пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, та доказів отримання пенсійним органом цієї заяви.
На виконання ухвали від 05.10.2020 позивачка надала дві копії фіскальних чеків від 17.07.2020 про надіслання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рекомендованих листів.
Ухвалою від 05.10.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області пояснення щодо отримання та розгляду заяви ОСОБА_1 від 17.07.2020 про перерахунок пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ.
На виконання ухвали від 05.10.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надало пояснення, в яких зазначило, що станом на 09.10.2020 до пенсійного органу надійшли дві заяви ОСОБА_1 від 17.07.2020, зареєстрована за №3406/Б-2200-20 щодо правильності обчислення пенсії, від 17.07.2020, зареєстрована за №3432/Б-2200-20 щодо перерахунку та виплати пенсії з врахуванням статей 49, 50 частини 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, визначивши її у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50% мінімальної пенсії, починаючи з 01.01.2014 по 02.08.2014 включно. На вказані заяви надані відповіді від 17.08.2020 №4012-3406/Б-03/8-2200/20, від 19.08.2020 №4069-3432/Б-03/8-2200/20. Заява позивачки про перерахунок пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ не надходила.
В процесі судового розгляду позивачка не надала суду доказів звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вимогами про обчислення та виплату пенсії за віком з її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020.
Надана заява від 17.07.2020 не є належним доказом, оскільки не містить відмітки пенсійного органу про її отримання. Фіскальні чеки від 17.07.2020 суд також не приймає до уваги, оскільки з цих чеків неможливо встановити які саме документи надсилала позивачка до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Остання описів вкладення до зазначених фіскальних чеків суду не надала.
Таким чином, пенсійний орган фактично не відмовляв позивачці у здійсненні обчислення та виплати її пенсії за віком зі збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, але не вище 75% заробітку відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV, частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ, починаючи з 01.08.2020. Тобто, не порушував права останньої.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що вимоги позивачки є передчасними. Тому, враховуючи положення частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у задоволенні позов слід відмовити.
За таких обставин, судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.Л. Польовий