про повернення позовної заяви
Справа №500/3311/20
29 жовтня 2020 рокум. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до проректора Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Дячука Степана Федоровича, Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,
24 жовтня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до проректора Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Дячука Степана Федоровича, Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, в якій позивач просить:
- cтягнути з Тернопільського технічного університету, проректора ОСОБА_2 моральну шкоду, відшкодування витрат на мою користь в розмірі середньої зарплати ректора (в т.ч. щомісячні премії) у подвійному розмірі станом на дату винесення рішення,
- визнати діяння Тернопільського технічного університету, проректора ОСОБА_2 неправомірними, незаконними, протиправними і т.д. зобов'язати надходження за вихідним номером №24323 від 19.08.2020 зареєструвати, підтвердити повідомленням в електронному вигляді отримання та зареєстрування, надати письмову відповідь у вигляді електронного документа на email а також на папері.
- притягнути до адміністративної відповідальності, в тому числі за статтею 212-3 КУпАП проректора Тернопільського технічного університету ОСОБА_2
Відповідно до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною другою статті 160, частиною першою статті 168 КАС України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.
Частиною восьмою статті 18 КАС України передбачено, що особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Відповідно до частини сьомої статті 44 КАС України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом заповнення форм процесуальних документів відповідно до Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (частина восьма статті 44 КАС України).
Із змісту частини десятої статті 44 КАС України вбачається, що якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, такі документи скріплюються електронним цифровим підписом учасника справи (його представника). Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).
Організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів встановлює Закон України "Про електронні документи та електронний документообіг" від 22.05.2003 №851-IV (надалі, Закон №851-IV).
Відповідно до статті 6 Закону №851-IV, для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов'язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом України "Про електронні довірчі послуги".
Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" (стаття 7 Закону №851-IV).
У відповідності до пункту 12 частини першої статті 1 Закону України "Про електронні довірчі послуги" від 05.10.2017 №2155-VIII електронний підпис - електронні дані, які додаються підписувачем до інших електронних даних або логічно з ними пов'язуються і використовуються ним як підпис.
Згідно підпункту 15.16 підпункту 15 пункту 1 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України визначено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Разом з тим, на час звернення позивача з даною позовною заявою Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система не розпочала роботу.
Однак, на підставі вимог наказу Державної судової адміністрації України від 21.12.2018 №628 було запроваджено тестовий режим експлуатації підсистеми "Електронний суд" у всіх місцевих та апеляційних судах України, Касаційному адміністративному суді (пілотних судах), під час якої місцевим та апеляційним судам, Касаційному адміністративному суді у ході тестового режиму експлуатації підсистеми "Електронний суд" слід керуватися вимогами Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 №30 (із змінами і доповненнями), у частині функціонування підсистеми електронного суд (пункт 2 наказу). Надсилання в електронному вигляді процесуальних документів до суду в такому випадку має здійснюватися з використанням сервісу Електронний суд, розміщеному за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login. відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) та з обов'язковим використанням власного електронного підпису.
Водночас, відповідно до підпункту 15.1 підпункту 15 пункту 1 розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі.
Системний аналіз наведених норм дає підстави вважати, що законодавцем було надано сторонам та учасникам справи альтернативне право звернення до суду з позовними заявами, скаргами та іншими визначеними законом процесуальними документами: в електронній формі через Електронний кабінет (з обов'язковим скріпленням вказаних документів власним електронним підписом) або в паперовій формі (з обов'язковим скріпленням вказаних документів власноручним підписом учасника справи чи його представника).
Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 2340/4648/18, від 22.08.2019 у справі №520/20958/18, ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.10.2020 у справі №9901/335/20.
Разом з тим, позивачем сформовано та надіслало позовну заяву на адресу Тернопільського окружного адміністративного суду не за допомогою підсистеми "Електронний суд", а електронною поштою, що свідчить про використання заявником способу звернення до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою, який не передбачений чинним процесуальним законодавством.
Обмеження, пов'язані з використанням підсистеми "Електронний суд", у тому числі щодо подачі процесуальних документів через Електронний кабінет, є легітимними, пропорційними та не перешкоджають доступу до правосуддя.
Також матеріали поданої позовної заяви не містять відомостей про підписання документа електронним цифровим підписом із застосування посиленого сертифікату відкритого ключа та перевірки електронного цифрового підпису, накладеного на позовну заяву підсистеми "Електронний суд".
Зазначене свідчить про використання позивачем непередбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до Тернопільського окружного адміністративного суду, як суду першої інстанції із позовною заявою.
Таким чином, суд вважає, що електронний документ не підписаний у визначений законом спосіб.
Відповідно пункту 3 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Також, суд зазначає, що, відповідно до пункту 3 частини першої статті 4 КАС України, адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Пунктом 3 частини другої статті 19 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи про накладення адміністративних стягнень, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Порядок притягнення до адміністративної відповідальності та застосування адміністративних стягнень встановлено нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Згідно із статті 221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статей 212-2 - 212-24 цього Кодексу.
У відповідності до частини другої статті 246 КУпАП, порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності має вирішуватись в порядку, визначеному КУпАП, а тому питання притягнення до адміністративної відповідальності не відноситься до повноважень окружного адміністративного суду.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить притягнути до адміністративної відповідальності, в тому числі за статтею 212-3 КУпАП проректора Тернопільського технічного університету Дячука С.Ф
Відповідно до частини першої статті 172 КАС України в одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги.
В свою чергу, частиною четвертою статті 172 КАС України передбачено, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку щодо неможливості об'єднання в одне провадження позовних вимог, які належить розглядати судам різної юрисдикції.
Аналогічний за змістом висновок викладений в ухвалі судді Великої Палати Верховного Суду від 24.05.2018 у справі №9901/3/17.
Отже, позивачем об'єднано позовні вимоги, які підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства та позовну вимогу, що підлягає розгляду в порядку, визначеному КУпАП, а тому, при зверненні до суду порушено правила об'єднання позовних вимог.
Відповідно до пункту 6 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Частиною шостою та восьмою статті 169 КАС України передбачено, що про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає поверненню з підстав, визначених пунктами 3, 6 частини четвертої статті 169 КАС України.
Керуючись статтями 169, 241, 248 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до проректора Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя Дячука Степана Федоровича, Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди повернути позивачу.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено і підписано 29.10.2020.
Суддя Мартиць О.І.