Рішення від 23.10.2020 по справі 480/5393/19

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 року Справа №480/5393/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Панасенко Б.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5393/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у Сумській області, в якій просить визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Немченко Олени Іванівни Тростянецького районного управління юстиції у Сумській області від 16.01.2014 року №26241750000002132, проведену відносно позивача у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про фізичну особу - підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним.

Свої вимоги мотивує тим, що оскаржувана реєстраційна дія є неправомірною, оскільки підприємницькою діяльністю він ніколи не займався, що підтверджується довідкою архівного відділу Тростянецької районної державної адміністрації Сумської області від 08.01.2019 року. Незважаючи на це, Головне управління Державної податкової служби у Сумській області продовжує нараховувати йому єдиний соціальний внесок як фізичній особі-підприємцю.

Ухвалою від 13.04.2020р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.99-101), в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити, посилаючись на те, що Ліквідаційна комісія з ліквідації Головного територіального управління юстиції у Сумській області не вчиняла оскаржувану реєстраційну дію, не взаємодіяла з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та на даний час взагалі не має до нього доступу (також не має у розпорядженні реєстраційної справи), а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні. Більше того, ОСОБА_1 не зазначає норми законодавства, які порушені під час реєстраційної дії, а також, в чому полягає протиправність дій державного реєстратора, який лише вносив дані, надані йому іншими органами, що проводили інвентаризацію реєстраційних справ. Крім того, у поданому відзиві зазначено клопотання про розгляд справи з викликом сторін для повного та всебічного з'ясування всіх обставин.

Ухвалою від 03.07.2020р. клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін задоволено та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити у задоволені позову.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, дослідивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21.05.1997р. ОСОБА_1 був зареєстрований фізичною особою-підприємцем, про що зроблено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.56).

В подальшому, 16.01.2014р. державним реєстратором Тростянецького районного управління юстиції вчинено реєстраційну дію щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним (а.с.58).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Станом на 1997 рік порядок державної реєстрації суб'єктів підприємницької діяльності визначав Закон України «Про підприємництво» №698-ХІІ від 07.02.1991р., , а з 1998 і Положення «Про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності», затверджене постановою Кабінету Міністрів України №740 від 25.05.1998р.

Згідно з статтею 8 Закону України «Про підприємництво» (у редакції станом на 21.05.1997р.) державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності проводиться у виконавчому комітеті міської, районної в місті Ради народних депутатів або в районній, районній міст Києва і Севастополя державній адміністрації за місцезнаходженням або місцем проживання даного суб'єкта, якщо інше не передбачено законодавчими актами України.

Для державної реєстрації підприємництва до виконавчого комітету відповідної Ради народних депутатів подаються такі документи: підприємці-громадяни, які здійснюють свою діяльність без створення юридичної особи, заповнену реєстраційну картку та документ, що засвідчує сплату коштів за державну реєстрацію.

Державна реєстрація суб'єктів підприємницької діяльності здійснюється (при наявності всіх документів) за заявочним принципом протягом не більше п'яти робочих днів. Орган, який здійснює реєстрацію, зобов'язаний протягом цього терміну видати посвідчення про реєстрацію і в десятиденний термін подати відомості до відповідної податкової інспекції та органу державної статистики.

Таким чином, станом на 21.05.1997р. необхідною умовою для державної реєстрації фізичної особи, яка має намір провадити підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, було подання до органу державної реєстрації реєстраційної картки, яка одночасно була заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, та документа, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію.

Згідно з відповідями на запит суду Тростянецької міської ради (а.с.114,133) відповідальним за збереження реєстраційних справ відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-ІV року, Наказу Міністерства юстиції України від 18.11.2016р. №3267/5 «Про затвердження Порядку формування та зберігання реєстраційних справ» визначена Тростянецька районна державна адміністрація; Тростянецька міська рада не відповідає за ведення та зберігання архіву Державного реєстру речових прав.

На виконання ухвали суду від 30 липня 2020 року про витребування доказів Тростянецькою державною адміністрацією листом від 03.09.2020р. (а.с.126) повідомлено, що станом на вказану дату в архіві реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційна справа на ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , відсутня.

Отже, внаслідок відсутності в архіві реєстраційної справи суд позбавлений можливості перевірити обставини державної реєстрації підприємницької діяльності ОСОБА_1 в 1997 році та вчинення державним реєстратором Тростянецького районного управління юстиції в 2014 році реєстраційної дії щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця позивача з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог у частині щодо визнання такої реєстраційної дії протиправною.

Водночас, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги про її скасування, оскільки в матеріалах справи відсутні докази як того, що 21.05.1997р. позивач подав державному реєстратору заповнену реєстраційну картку, яка одночасно була заявою про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності, так і того, що в подальшому він не звертався до державного реєстратора для включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру у строк, визначений Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Так, з 01.07.2004 набрав чинності Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", який регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців.

Згідно із статтею 4 цього Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

За визначенням, наведеним у статі 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Згідно з частиною 1 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного Державного Реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" реєстраційна картка - документ встановленого зразка, який підтверджує волевиявлення особи щодо внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Верховною Радою України 01.07.2010 за №2390 прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання».

Згідно з пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2390 усі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 01.07.2004, зобов'язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов'язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру

З системного аналізу вищевикладених норм законодавства вбачається, що включення відомостей про діючих юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які були створені та зареєстровані до 01.07.2004р., повинно було відбуватись виключно на підставі поданих реєстраційних карток юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Із матеріалів справи неможливо встановити, чи звертався позивач у визначений законом строк до державного реєстратора з реєстраційною карткою для включення відомостей про фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання» від 01.07.2010 №2390 цей Закон набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2390 передбачено, що процес включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01.07.2004, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Отже, Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 01.07.2010 №2390 набрав чинності 03.03.2011, а процес включення до ЄДР відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності закону, тобто мав тривати до 03.03.2012.

Крім того, пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» щодо спрощення механізму державної реєстрації припинення суб'єктів господарювання» від 01.07.2010 №2390 передбачено, що спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 01.07.2004, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи), які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб - підприємців.

Уповноважені органи протягом місяця з дня отримання від спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, проводять звірення даних реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), що ведуться ними, з даними Єдиного державного реєстру. За результатами звірення уповноважені органи подають спеціально уповноваженому органу з питань державної реєстрації відомості з відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо) про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру.

За результатами проведеного звірення уповноважені органи оприлюднюють у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації та/або на відомчих веб-сайтах відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, відомості про яких на дату завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осі-підприємців не включені до Єдиного державного реєстру.

Після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 01.07.2004, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру.

На підставі вищевикладених норм законодавства, суд дійшов висновку, що слід скасувати вчинену 16.01.2014р. державним реєстратором Тростянецького районного управління юстиції реєстраційну дію щодо включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним, оскільки не доведено, що на момент внесення такого запису до реєстру перевірилися обставини щодо реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця та щодо наявності підстав для припинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.

Згідно з частиною 5 статті 25 Закону України Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" суб'єкт державної реєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання судового рішення, передбаченого пунктом 2 частини першої цієї статті: проводить відповідну реєстраційну дію шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру та формує виписку для її оприлюднення на порталі електронних сервісів - у разі зміни відомостей, що містяться у виписці.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Сумській області слід стягнути здійснені ним судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, що становить 384грн. 20коп.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії - задовольнити частково.

Скасувати реєстраційну дію державного реєстратора Немченко Олени Іванівни Тростянецького районного управління юстиції у Сумській області від 16.01.2014 року №26241750000002132, проведену відносно ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про фізичну особу - підприємця з відміткою про те, що свідоцтво про її державну реєстрацію вважається недійсним.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного територіальне управління юстиції у Сумській області (40003, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва,28, код ЄДРПОУ 34933040) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 384грн.20коп. (триста вісімдест чотири грн. двадцять коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27 жовтня 2020 року

Суддя О.О. Осіпова