Справа № 420/6587/20
29 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними дій Головного управління державної податкової служби в Одеській області щодо перенаправлення повідомлення регіонального сервісного центру МВС в Одеській області до Головного управління ДПС у Кіровоградській області; визнання протиправними дії Головного управління державної податкової служби в Кіровоградській області щодо формування податкових-повідомлень рішень на сплату транспортного податку; визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень форми "Ф" від 11.05.2019 р. №0027810-5208-1123, форми "Ф" від 25.03.2019 р. №0015816-5208-1123, форми "Ф" від 27.06.2018р. №013227-5204-1123, форми "Ф" від 31.12.2018р. №0154213-5208-1123; зобов'язання Головного управління державної податкової служби в Кіровоградській області скасувати нараховану пеню за прострочення сплати транспортного податку за автомобілі MERCEDES-BENZ G 63 AMG, державний номер НОМЕР_1 , 2014 року виготовлення, сірого кольору, кузов НОМЕР_2 та 31.05.2018 року, PORSCHE CAYENNE, державний номер НОМЕР_1 , 2018 року виготовлення, чорного кольору, кузов НОМЕР_3 .
Ухвалою суду від 06.08.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 30.09.2020р. закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначав, що у лютому 2020 року під час здійснення нотаріальних дій ОСОБА_1 стало відомо про наявність податкового боргу за користування машиною, який було визначено податковою службою. Позивач вказав, що з 2009 року він не змінював адреси реєстрації та проживання - АДРЕСА_1 , проте за своєю адресою не отримував податкових повідомлень-рішень про сплату податку жодного разу. Позивач вказав, що податкове повідомлення-рішення не було узгоджене із ОСОБА_1 та, на його думку, направлено ДПС в Кіровоградській області помилково або через службову недбалість. Окрім того, як зазначив позивач, він зареєстрований та проживає в Малиновському районі м.Одеси та на теперішній час, є пенсіонером і отримує пенсію, а у минулому працював державним службовцем, сплачував податки також у місті Одесі. Позивач, посилаючись на положення Податкового кодексу України, а також те, що він не заперечує проти суми транспортного податку і сплати його у місцевий бюджет м.Одеси, що з 01.01.2011р. обов'язок щодо подання контролюючим органам відомостей про зміну даних покладено на платника, однак з 2008 року ОСОБА_1 не змінював адресу реєстрації, просить суд задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
31.08.2020р. до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що позовні вимоги щодо визнання протиправними дій ГУ ДПС в Одеській області щодо перенаправлення повідомлення регіонального сервісного центру МВС в Одеській області до ГУ ДПС у Кіровоградській області є такими, що не підлягають задоволенню, оскільки Головний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ України на підставі Переліку, розміщеного на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку забезпечує формування та передачу до ДПС України інформаційних файлів з відомостями, необхідними для розрахунку та справляння транспортного податку. Відповідач вказав, що за даними інформаційної системи ОСОБА_1 були сформовані податкові повідомлення-рішення на сплату транспортного податку з фізичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області (м.Кропивницький) від 11.05.2019 №0027810-5208-1123, від 25.03.2019 №0015816-5208-1123, від 27.06.2018 №013227-5204- 1123, від 31.12.2018 №0154213-5208-1123. У зв'язку з викладеним та посилаючись на те, що фізичні особи - платники податків відповідно до п.70.7 ст. 70 ПК України зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
14.09.2020р. до суду від представника Головного управління ДПС у Кіровоградській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач, посилаючись на положення Податкового кодексу України, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
28.09.2020р. до суду від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшли пояснення у справі, згідно яких відповідач додатково наголосив на тому, що ГУ ДПС в Одеській області не направляло на адресу ГУ ДПС у Кіровоградській області повідомлень регіонального сервісного центру МВС в Одеській області.
Учасники справи повідомлялись про день та час слухання справи, однак у судове засідання їх представники не з'явились. 20.10.2020р. до суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача та його представника. Керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України судом продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
27.06.2018р. Головним управлінням ДФС у Кіровограській області прийнято податкове повідомлення - рішення №013227-5204-1123, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2018 рік у розмірі 25 000,00грн. (а.с.120).
25.03.2019р. Головним управлінням ДФС у Кіровограській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0015816-5208-1123, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2019 рік у розмірі 25 000,00грн. (а.с.121).
11.05.2019р. Головним управлінням ДФС у Кіровограській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0027810-5208-1123, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2019 рік у розмірі 2083,33грн. (а.с.122).
31.12.2019р. Головним управлінням ДФС у Кіровограській області прийнято податкове повідомлення - рішення №0154213-5208-1123, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2018 рік у розмірі 14583,33грн. (а.с.10).
Вищезазначеними податковими повідомленнями-рішеннями визначено позивачу транспортний податок з фізичних осіб за звітні 2018 та 2019 роки, за автомобілі MERCEDES-BENZ G 63 AMG, державний номер НОМЕР_1 , 2014 року виготовлення, сірого кольору, кузов НОМЕР_2 та 31.05.2018 року, PORSCHE CAYENNE, державний номер НОМЕР_1 , 2018 року виготовлення, чорного кольору, кузов НОМЕР_3 , які перебували у власності ОСОБА_1 (а.с.18-19).
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19.06.2019р. №537 постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2, зокрема реорганізовано Головне управлінням ДФС у Кіровоградській області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39393501) з 02.08.2019р. перебуває в стані припинення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 682-р "Питання Державної податкової служби" вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку з вищевикладеним, правонаступником Головного управління ДФС у Кіровоградській області з забезпечення здійснення повноважень щодо реалізації державної податкової політики є Головне управління ДПС у Кіровоградській області.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України від 28.12.2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон №71-VIII) було запроваджено новий місцевий податок, а саме податок на майно, який складається з трьох різновидів: транспортний податок, податок на майно, відмінне від земельної ділянки та плата за землю.
Згідно із пунктом 10.2 статті 10 Податкового кодексу України, в редакції Закону №71-VIII, місцеві ради обов'язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Відповідно до пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом за перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Згідно із п.п. 267.1.1. п. 267.1. ст.267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Відповідно до п.п. 267.6.3. п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України органи внутрішніх справ зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами. З 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.
Згідно із п.п.267.6.1. п. 267.6 ст.267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Таким чином, транспортний податок - є місцевим податком, який сплачується до місцевого бюджету за місцем реєстрації платника податку.
Під час з'ясування офіційних обставин справи судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 18.09.2009р., про що свідчить відмітка про місце проживання у паспорті громадянина України ОСОБА_1 № НОМЕР_4 , виданого 24.11.2010р. Малиновським РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області (а.с.95-96). Доказів того, що ОСОБА_1 правомірно перебував на податковому обліку у Головному управлінні ДФС у Кіровоградській області відповідачем до суду не надано.
При цьому, оскаржені позивачем податкові повідомлення - рішення форми "Ф" від 11.05.2019р. №0027810-5208-1123, форми "Ф" від 25.03.2019 р. №0015816-5208-1123, форми "Ф" від 27.06.2018 р. №013227-5204-1123, форми "Ф" від 31.12.2018 р. №0154213-5208-1123 складені та направлені не за місцем його реєстрації, а за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно положень п. 45.1. ст.45 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків - фізична особа зобов'язаний визначити свою податкову адресу. Податковою адресою платника податків - фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Платник податків - фізична особа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.
Відповідно до положень п.70.7 ст. 70 Податкового кодексу України фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому, враховуючи те, що Податковий кодекс України, що містить обов'язок платника податку повідомити про зміну місця реєстрації (проживання), набрав чинності 01.01.2011р., а ОСОБА_1 з 18.09.2009р. проживає у м.Одесі, суд приходить до висновку про помилковість посилання відповідачів на недотримання позивачем ст. 70 Податкового кодексу України.
Враховуючи вищевикладене та те, що транспортний податок - є місцевим податком, який сплачується до місцевого бюджету за місцем реєстрації платника податку, суд приходить до висновку, що оскаржені податкові повідомлення - рішення прийнято з порушенням порядку його прийняття.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Головного управління державної податкової служби в Кіровоградській області щодо формування податкових-повідомлень рішень на сплату транспортного податку та визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень форми "Ф" від 11.05.2019 р. №0027810-5208-1123, форми "Ф" від 25.03.2019 р. №0015816-5208-1123, форми "Ф" від 27.06.2018р. №013227-5204-1123, форми "Ф" від 31.12.2018 р. №0154213-5208-1123 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Поряд з тим, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Головного управління державної податкової служби в Кіровоградській області скасувати нараховану пеню за прострочення сплати транспортного податку за автомобілі MERCEDES-BENZ G 63 AMG, державний номер НОМЕР_1 , 2014 року виготовлення, сірого кольору, кузов НОМЕР_2 та 31.05.2018 року, PORSCHE CAYENNE, державний номер НОМЕР_1 , 2018 року виготовлення, чорного кольору, кузов НОМЕР_3 , оскільки матеріалами справи не підтверджено нарахування пені за прострочення сплати транспортного податку. В той же час з інтегрованої картки платника транспортного податку з фізичних осіб ОСОБА_1 вбачається, що пеня платнику податку не нарахована (а.с.104).
Також, не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області, щодо перенаправлення повідомлення регіонального сервісного центру МВС в Одеській області до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, оскільки позивачем не доведено, а матеріалами справи не підтверджено факт перенаправлення повідомлення регіонального сервісного центру МВС в Одеській області до Головного управління ДПС у Кіровоградській області.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Частиною 3 ст.139 КАС України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , суд вважає за можливе стягнути пропорційно до розміру задоволених позовних вимог з Головного управління ДПС у Кіровоградській області (правонаступника Головного управління ДФС у Кіровоградській області(код ЄДРПОУ 39393501), який згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 02.08.2019р. перебуває в стані припинення), за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 1681,60 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Кіровоградській області щодо формування податкових повідомлень - рішень на сплату транспортного податку форми "Ф" від 11.05.2019 р. №0027810-5208-1123, форми "Ф" від 25.03.2019 р. №0015816-5208-1123, форми "Ф" від 27.06.2018 р. №013227-5204-1123, форми "Ф" від 31.12.2018р. №0154213-5208-1123.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області форми "Ф" від 11.05.2019 р. №0027810-5208-1123, форми "Ф" від 25.03.2019 р. №0015816-5208-1123, форми "Ф" від 27.06.2018р. №013227-5204-1123, форми "Ф" від 31.12.2018 р. №0154213-5208-1123.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стянути з Головного управління ДПС в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43142606, м.Кропивницький, вул. Глинки 2) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня шістдесят копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.