Рішення від 28.10.2020 по справі 380/7661/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7661/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про стягнення доплати за службу в нічний час, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту патрульної поліції, в якому просить суд стягнути з Департаменту патрульної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за 2016-2017 роки в сумі 8589,76 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 проходить службу в Управлінні патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції. Зазначає, що у період за 2016-2017 відповідачем доплата за службу у нічний час не виплачувалась. Проте відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" поліцейським виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

09.10.2020 на адресу суду надійшло клопотання представника позивача про уточнення позовних вимог (вх. № 51973), відповідно до якого просить суд стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за 2016-2017 роки в сумі 8589,76 грн.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву від 26.10.2020 (вх. № 9554 ел), зазначає, що поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць. Підстав для стягнення заборгованості з доплати за службу у нічний час за період до 07.11.2015 немає, оскільки датою державної реєстрації Департаменту патрульної поліції є 07.11.2015, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань. Окрім того, вказує, понесені витрати на професійну правничу допомогу не відповідає критерію реальності наданих послуг. Просить відмовити в задволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 проходить службу в Управлінні патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України.

Відповідно до листа Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 26.06.2020 № 413аз/41/12/03-2020 кількість нічних змін ОСОБА_1 у 2016 році складає 53 (424 год), у 2017 році - 79 (632 год).

Згідно з листом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 06.08.2020 № 14316/41/5/05-2020 доплата за службу в нічний час, зокрема поліцейському ОСОБА_1 не виплачувалась, у зв'язку із відсутністю підстав.

Позивач, вважаючи, що мав право на доплату за службу в нічний час за період з 2016-2017 роки, звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 3 п. 5 цієї Постанови визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, Міністерством внутрішніх справ України видано наказ № 260 від 06.04.2016, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Згідно п. 3 Розділу І вказаного Порядку, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку № 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Виплата одноразових додаткових видів грошового забезпечення здійснюється, якщо звернення про їх отримання надійшли до закінчення трьох років з дня виникнення права на їх отримання.

Відповідно до п. 11 Розділу II Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00.

Поліцейським, які несуть службу в нічний час, надається перерва для відпочинку та харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва для відпочинку і харчування не включається в службовий час.

Поліцейським добового наряду під час чергування почергово надаються перерви для вживання їжі та короткочасного відпочинку. Загальна тривалість такої перерви становить 4 години (2 години вдень і 2 години вночі) та не включається в службовий час.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Відповідач всупереч вимогам постанови № 988 та Порядку № 260 доплату ОСОБА_1 за службу в нічний час за період з 2016 по 2017 роки не здійснював.

Так, судом встановлено, що відповідно до листа Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 26.06.2020 № 413аз/41/12/03-2020 кількість нічних змін ОСОБА_1 у 2016 році складє 53 (424 год), у 2017 році - 79 (632 год).

З врахуванням пункту 11 Розділу ІІ Порядку №260, ОСОБА_1 до виплати належала доплата за службу в нічний час за період з 2016 по 2017 роки:

1) за 2016 рік грн 3610,07 грн.:

- за квітень: 800 грн. (посадовий оклад) / 48 фактичного часу служби у квітні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 16,67 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 16,67грн. х 16 год (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (2 нічні зміни) х- 35% = 93,33 грн.;

- за травень: 2400 грн. (посадовий оклад) /104 годин фактичного часу служби у травні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 23,08 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 23,08 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 516,92 грн.;

- за червень: 2400 грн. (посадовий оклад) /120 годин фактичного часу служби у червні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 448,00 грн.;

- за липень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 128 годин фактичного часу служби у липні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 18,75 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 18,75 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 420,00 грн.;

- за серпень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 120 годин фактичного часу служби у серпні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн. х 56 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% = 392,00 грн.;

- за вересень: 2400 грн. (посадовий оклад) /88 годин фактичного часу служби у вересні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 27,27 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 27,27 грн. х 40 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (5 нічних змін) х 35% = 381,82 грн.;

- за жовтень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 24 годин фактичного часу служби у жовтні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 100,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 100,00 грн. х 8 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (І нічна зміна) х 35% = 280,00 грн.;

- за листопад: 2400 грн. (посадовий оклад) / 64 годин фактичного часу служби у листопаді 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 37,5 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 37,5 грн. х 48 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% = 630,00 грн.;

- за грудень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 120 годин фактичного часу служби у грудні 2016 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 448,00 грн.;

2) за 2017 рік - 4979,69 грн:

- за січень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 120 годин фактичного часу служби у січні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн.. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 448,00 грн.;

- за лютий: 2400 грн. (посадовий оклад) /104 годин фактичного часу служби у лютому 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 23,08 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 23,08 грн. х 48 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% = 387,69 грн.;

- за березень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 120 годин фактичного часу служби у березні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 448,00 грн.;

- за квітень: 800 грн. (посадовий оклад) / 120 фактичного часу служби у квітні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн... х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 448,00 грн.;

- за травень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 120 фактичного часу служби у травні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 20,00 грн.. (годинна ставка за службу в нічний час); 20,00 грн. х 56 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (7 нічних змін) х 35% = 392,00 грн.;

- за червень: 2400 грн. (посадовий оклад) /112 годин фактичного часу служби у червні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 21,43 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 21,43 грн. х 48 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% = 360,00 грн.;

- за липень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 128 годин фактичного часу служби у липні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 18,75 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 18,75 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 420,00 грн.;

- за серпень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 40 годин фактичного часу служби у серпні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 60,00 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 60,00 грн. х 16 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (2 нічні зміни) х 35% = 336,00 грн.;

- за вересень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 112 годин фактичного часу служби у вересні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 21,43 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 21,43 грн, х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 480,00 грн.;

- за жовтень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 128 годин фактичного часу служби у жовтні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 18,75 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 18,75 грн. х 64 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (8 нічних змін) х 35% = 420,00 грн.;

- за листопад: 2400 грн, (посадовий оклад) / 56 годин фактичного часу служби у листопаді 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 42,86 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 42,86 грн. х 32 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% = 480,00 грн.;

- за грудень: 2400 грн. (посадовий оклад) / 112 годин фактичного часу служби у грудні 2017 року при 40-годинному робочому тижні = 21,43 грн. (годинна ставка за службу в нічний час); 21,43 грн. х 48 год. (кількість годин фактичного часу служби в нічний час (6 нічних змін) х 35% = 360,00 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 2016 по 2017 роки становить 8589,76 грн.

На підставі наведеного, з метою порушених прав позивача суд вважає за необхідне стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за 2016-2017 роки в сумі 8589,76 грн.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України "Про судовий збір", відсутні підстави для стягнення судового збору з відповідача відповідно до ст. 139 КАС України.

Суд зазначає, що пунктом 1 частини 3 статті 132 КАС визначено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 134 КАС України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Згідно ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 має право на зайняття адвокатською діяльністю.

Адвокат Струк Н.З. надавала позивачу правову допомогу на підставі договору від 05.06.2020 № 425 про надання правової допомоги та ордеру від 18.09.2020 серії ВС № 1037791.

Відповідно до акту виконаних робіт від 16.09.2020 розмір витрат на оплату правничої допомоги становить 1500,00 грн за 3 години надання адвокатом правової попомоги, а саме: оформлення адвокатського запиту в інтересах клієнта, оформлення заяви щодо нарахування та виплати доплати за службу в нічний час, складення та оформлення позовної заяви.

Відтак, суд дійшов висновку, що відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати на надання правової допомоги в розмірі 1500,00 грн. Вказана сума є співмірною із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, ціною позову та значенням справи для сторони.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242- 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Департаменту патрульної поліції (вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, код ЄДРПОУ 40108646) про стягнення доплати за службу в нічний час - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь ОСОБА_1 заборгованість у вигляді доплати за службу в нічний час за 2016-2017 роки в сумі 8589,76 грн.

3. Витрати на надання правової допомоги в розмірі 1500,00 грн стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 28.10.2020.

Суддя Костецький Н.В.