справа № 380/7446/20
26 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області щодо ненадання інформації про розмір щомісячних страхових виплат чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., на день його смерті, а також інформації щодо відкорегованого розміру середньомісячної заробітної плати чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., для розрахунку страхових виплат на день його смерті;
- зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області надати ОСОБА_1 , інформацію про розмір щомісячних страхових виплат чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н. на день його смерті, а також інформації щодо відкорегованого розміру середньомісячної заробітної плати чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., для розрахунку страхових виплат на день його смерті.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24.06.2020 на підставі Закону України «Про інформацію», ОСОБА_1 звернулась із інформаційним запитом від 23.06.2020 до Червоноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області, в якому просила надати інформацію про розмір щомісячних страхових виплат чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н. на день його смерті, а також інформацію щодо відкоригованого розміру середньомісячної заробітної плати її чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., для розрахунку страхових виплат на день його смерті. Однак, згідно з відповіддю Червоноградського відділення управління виконавчої дирекції Фонду у Львівській області Фонду соціального страхування України від 25.06.2020 № 30.01-12-997, відмовлено у наданні вказаної інформації у зв'язку з тим, що вказана інформація є конфіденційною і може поширюватись за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов. У подальшому звернулась до відповідача із скаргою, оскільки згоду покійного чоловіка, спадкоємцем прав і обов'язків якого є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , аж ніяк не може отримати, з очевидних причин.
Ухвалою від 21.09.2020 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач подав відив на позовну заяву від 26.10.2020 (вх. № 55348), у якому зазначає, що частиною другою статті 11 Закону України «Про інформацію» встановлено, що не допускаються збирання, зберігання, використання і та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. Разом з тим, відповідно до частин 1 та 2 статті 13 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998 №16/98-ВР інформація у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування використовується з дотриманням вимог, передбачених законодавством про інформацію. Забороняється розголошувати без згоди застрахованої особи відомості про страховий стаж, страхові випадки, результати медичних обстежень, суми одержуваних виплат тощо, крім випадків, встановлених законом. Стверджує, що у заяві про надання інформації від 23.06.2020 було прохання надати інформацію, яка за своїм змістом є конфіденційною, запитувана інформація не пов'язана з правом позивача та її сина на призначення страхових виплат у разі смерті потерпілого. Вважає, що у відповідача не було правових підстав для надання позивачу запитуваної у заяві від 23.06.2020 інформації. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Позивач з 18.09.1971 перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб.
Згідно з свідоцтвом про народження НОМЕР_1 ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , батько ОСОБА_3 , мати - ОСОБА_1 .
Відповідно до рішення Червоноградського міського суду Львівської області від 12.10.2004 у справі № 2-2812 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано недієздатним; призначено недієздатному ОСОБА_2 опікуна ОСОБА_1 . Рішення набрало законної сили 13.11.2004.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 ОСОБА_3 помер 04.10.2015.
ОСОБА_1 в інтересах недієздатного сина ОСОБА_2 звернулась до Червоноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області з заявою від 23.06.2020 про надання інформації, у якій просила на підставі Закону України «Про інформацію» надати:
- розрахунок та розмір щомісячних страхових виплат покійного чоловіка ОСОБА_3 , 1949 р.н. на день його смерті;
- інформацію щодо відкоригованого розміру середньомісячної заробітної плати покійного чоловіка ОСОБА_3 , 1949 р.н., для розрахунку страхових виплат на день його смерті.
Листом від 25.06.2020 № 30.01-12-997 Червоноградське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області у відповідь на запит повідомило що у запиті, є прохання надати інформацію, яка за своїм змістом є конфіденційною, стосовно ОСОБА_3 , який є суб'єктом персональних даних. У зв'язку з чим відділення фонду не може надати зазначену у запиті інформацію.
Позивач вважаючи відмову у наданні інформації за запитом необґрунтованою звернулася до суду з позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулюються Законом України «Про інформацію» від 02.10.1992 № 2657-XII.
Статтею 1 Закону визначено, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Згідно з статтею 5 вказаного Закону кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Відповідно до статті 7 вказаного Закону право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.
Згідно з статтею 11 Закону № 2657-XII інформація про фізичну особу (персональні дані) це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.
Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Суд встановив, що позивачем було запитано у відповідача розрахунок та розмір щомісячних страхових виплат покійного чоловіка позивача ОСОБА_3 , 1949 р.н. на день його смерті та інформацію щодо відкоригованого розміру середньомісячної заробітної плати покійного чоловіка позивача ОСОБА_3 , 1949 р.н. для розрахунку страхових виплат на день його смерті.
Однак, відповідач на запит позивача надав лист від 25.06.2020 № 30.01-12-997, у якому з посиланням на ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію» зазначив, що запитувана інформація стосовно ОСОБА_3 є конфіденційною.
Згідно з ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті.
Такими непрацездатними особами є:
1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання, - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років;
2) особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо вони не працюють;
3) особи з інвалідністю - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності;
4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти;
5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право.
Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 і син ОСОБА_2 (інвалід першої групи з дитинства) знаходилися на утриманні ОСОБА_3 та з 16.10.2015 отримували пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Підставою для звернення ОСОБА_1 до Червоноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області є необхідність отримання інформації про покійного чоловіка позивача ОСОБА_3 , яка необхідна для вирішення питання про отримання виплат по втраті годувальника.
Тобто, ОСОБА_1 звернулася до відповідача з запитом про отримання інформації, яка безпосередньо стосується її прав та прав недієздатного сина ОСОБА_2 .
Отже суд вважає протиправними дії відповідача щодо ненадання запитуваної інформації.
Підсумовуючи наведене, беручи до уваги, що у ОСОБА_1 залишився син ОСОБА_2 (інвалід першої групи з дитинства), а отримання відповідної інформації обумовлюється реалізацією прав для вирішення питання про отримання виплат по втраті годувальника, суд вважає вмотивованими аргументи позивача щодо зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області надати ОСОБА_1 , інформацію про розмір щомісячних страхових виплат чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н. на день його смерті, а також інформації щодо відкорегованого розміру середньомісячної заробітної плати чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., для розрахунку страхових виплат на день його смерті.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області (вул. Героїв УПА, 73, корпус 8, м. Львів, 79041, ЄДРПОУ 41322361) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області в особі Червоноградського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області щодо ненадання інформації про розмір щомісячних страхових виплат чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., на день його смерті, а також інформації щодо відкорегованого розміру середньомісячної заробітної плати чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н.
3. Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Львівській області надати ОСОБА_1 інформацію про розмір щомісячних страхових виплат чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н. на день його смерті, а також інформації щодо відкорегованого розміру середньомісячної заробітної плати чоловіка - покійного ОСОБА_3 , 1949 р.н., для розрахунку страхових виплат на день його смерті.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складений 29.10.2020.
Суддя Кедик М.В.