Рішення від 28.10.2020 по справі 140/11956/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/11956/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Нафто торгова фірма "Укр-Петроль" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "Нафто торгова фірма "Укр-Петроль" (далі - позивач, ПП "НТФ "Укр-Петроль", підприємство) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Рівненській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019 про застосування штрафу у розмірі 250 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведення фактичної перевірки, де здійснює господарську діяльність позивач, контролюючим органом складено акт перевірки від 24.10.2019 №123/17-00-32-01/32215743, яким встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР.

На підставі вказаного акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019, якими до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 250 000,00 грн за факт роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії.

Позивач вважає зазначене рішення про застосування фінансових санкцій таким, що суперечить нормам чинного законодавства, а відтак є протиправним та підлягає скасуванню.

Зокрема, вказує, що на винесення податкового повідомлення-рішення у податкового органу є 15 днів з моменту вручення акта перевірки платнику податків, однак акт фактичної перевірки від 24.10.2019, що вказаний у оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, на позивачем не отриманий.

Позивач зазначив, що оскільки Законом №481/95-ВР чітко не врегульовано відносин щодо органу, який видає ліцензії на роздрібну торгівлю пальним, а ДФС України лише 30.05.2019 направила лист №17014/7/99-99-12-01-01-17 із розпорядженням про видачу ліцензій головними управліннями в областях з 01.07.2019, то держава штучно створила для добросовісних платників перешкоди в господарюванні, що призвело до накладення штрафу на ПП «НТФ «Укр-Петроль». Вказав, що оскільки ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним повинна бути видана органом, визначеним Кабінетом Міністрів України, не пізніше 20 календарних днів з дня одержання визначених статтею 15 Закону №481/95-ВР документів, тому навіть за умови подання заяви на отримання ліцензії 01.07.2019, суб'єкт господарювання позбавлений права отримати ліцензію в день подання заяви.

Звертає увагу, що відповідно до абзацу четвертого пункту 4 частини першої статті 3 Закону №222-VIII діє принцип державної політики у сфері ліцензування, згідно з яким у разі внесення змін до нормативно-правових актів у сфері ліцензування, передбачається достатній для реалізації цих змін строк, але не менш як два місяці. Вказаний строк визначений законом як для держави, з метою унормування змін у правовідносинах або при запровадженні нових видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, так і для суб'єктів господарювання, які мають забезпечити виконання вимог закону, пов'язаних із запровадженими змінами. Наведений двомісячний строк встановлений законом саме для додержання балансу у спірних правовідносинах між державою та суб'єктом господарювання (до 01.09.2019). Таким чином, з набуттям 01.07.2019 змін до Законів №481/95-ВР та №222-VIIІ, та не встановлення для суб'єкта господарювання строку для приведення діяльності у відповідність до вимог закону, позивач вважає порушеним вищевказаний баланс та допущення непропорційності. Позивач вказав, що виконав свій обов'язок та у межах вищевказаного строку отримав ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.

З наведених підстав просив адміністративний позов задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві від 18.09.2020 представник відповідача заперечив проти позову та в обґрунтування правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019 про застосування фінансових санкцій зазначив, що в під час проведення фактичної перевірки АЗС, яка належать суб'єкту господарювання ПП "НТФ "Укр-Петроль", контролюючим органом встановлено факти роздрібної торгівлі пальним без наявності відповідної ліцензії, чим порушено вимоги ст.15 Закону №481/95-ВР, що тягне за собою застосування штрафу в сумі 250000,00 грн, а тому воно винесене відповідно до вимог абз. 9 част. 2 ст. 17 Закону №481/95-ВР.

Вказав, що Законом України від 23.11.2018 №2628-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" внесено зміни до Закону №481/95-ВР, зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Зазначені зміни набирають чинності з 1 липня 2019 року.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12. 2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби. Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227 (далі - постанова №227), ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Листом від 30.05.2019 №17014/7/99-99-12-01-01-17 ДПС України надала роз'яснення щодо порядку видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, відповідно до якого ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним видається заявнику не пізніше 20 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів (стаття 15 Закону №481/95-ВР). Суб'єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії (на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем розташування місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним) починаючи з 12.06.2019. При цьому головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання починаючи з 01.07.2019.

Враховуючи вищевикладене, ПП «НТФ «Укр- Петроль» всупереч змін, які відбулися 23.11.2018 та набрали чинності з 01.07. 2019 не отримало ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено вимоги ст. 15 Закону №481/95-ВР.

Крім цього, дія Закону України від 02.03.2015 №222 «Про ліцензування видів господарської діяльності» відповідно до частини 2 статті 2 не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності як виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами і пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Господарська діяльність підприємством з продажу пального з 01.07.2019 не припинялась, знаючи про те, що у ПП «НТФ «Укр-Петроль» станом на 01.07.2019 відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним, а тому воно діє в супереч ст. 15 Закону України №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Водночас, суб'єкт господарювання, який реалізує пальне без відповідної ліцензії, повинен нести відповідальність, передбачену приписами статті 17 Закону №481/95- ВР. Жодних виключень чи застережень зазначена норма Закону не містить.

Таким чином, ГУ ДПС у Рівненській області в межах компетенції проведено фактичну перевірку з питань дотримання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів ПП «НТФ «Укр-Петроль», за наслідками якої правомірно та обгрунтовано винесене податкове повідомлення-рішення від 14.11.2019 №0002383200.

Враховуючи наведене, ГУ ДПС у Рівненській області вважає вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв'язку доказів у їхній сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що посадовими особами ГУ ДПС у Рівненській області на підставі наказу від 22.10.2019 №439 та направлень на перевірку від 22.10.2019 №55 та №56, 24.10.2019 проведено фактичну перевірку суб'єкта господарювання - ПП "НТФ "Укр-Петроль" з питань додержання вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів на АЗС №6 з магазином за адресою: вул. 17 Вересня, 39, с. Панталія, Дубенський район, Рівненської область.

Перевірка проведена в присутності та за участю оператора АЗС ОСОБА_1 . Перевіряючими були пред'явлені службові посвідчення, направлення та копію наказу на проведення перевірки, про що було зроблено відповідний запис в направленнях на перевірку №55 та №56 від 22.10.2019.

ПП «НТФ «Укр-Петроль» на момент перевірки мало ліцензію №17040314201900168 на право роздрібної торгівлі пальним за вказаною адресою: термін дії з 18.07.2019 по 18.07.2024.

Під час фактичної перевірки встановлено факт реалізації пального на АЗС №6 з магазином за адресою вул. 17 Вересня, 39, с. Панталія, Дубенський район, Рівненської область в період з 01.07.2019 по 17.07.2019 без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, чим порушено вимоги ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

За результатами фактичної перевірки складено акт перевірки від 24.10.2019 №123/17-00-32-01/32215743, яким встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме - факт роздрібної торгівлі пальним без наявності відповідної ліцензії.

На підставі вказаного акту фактичної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) в розмірі 250 000,00 грн (а.с.6).

Позивач, вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як визначено підпунктом 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України, контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Згідно з підпунктом 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб'єктами господарювання установлених законодавством обов'язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

При цьому згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до ст. 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, як: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів; письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, касових операцій, патентування або ліцензування; у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Згідно із п. 80.4 ст. 80 ПК України перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі пп. 20.1.10 п. 20.1 ст. 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Відповідно до ст. 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу.

Отже, ГУ ДПС у Рівненській області як контролюючий орган має повноваження на здійснення перевірок суб'єктів господарювання щодо наявності ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Як встановлено судом, на підставі акту фактичної перевірки від 24.10.2019 №123/17-00-32-01/32215743 встановлено порушення ПП "НТФ "Укр-Петроль" вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", а саме - факт роздрібної торгівлі пальним без наявності відповідної ліцензії в період з 01.07.2019 по 17.07.2019.

ГУ ДПС у Рівненській області прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення та застосовано до ПП "НТФ "Укр-Петроль" фінансові санкції у вигляді штрафу за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії в розмірі 250 000,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем не заперечувався факт відсутності ліцензії на роздрібну торгівлю пальним в період з 01.07.2019 по 17.07.2019. Перевіряючи доводи сторін по суті виявлених перевірками порушень, суд зазначає наступне.

23.11.2018 Верховною Радою України ухвалено Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», яким серед іншого внесено зміни до Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Закон №481/95).

Відповідно до пояснювальної записки до проекту Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів" від 23.11.2018 №2628-VIII (далі - Закон №2628-VIII) закон має на меті запровадити ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, які здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним. Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2628-VIII встановлено, що зміни до Закону №481/95-BP набирають чинності з 01.07.2019.

Відповідно до абзацу першого преамбули Закону №481/95-ВР (в редакції Закону України від 23.11.2018 №2628-VIII) цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюних виробів та пального на території України.

Таким чином, відповідно до ст. 15 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР«Про державне оврегулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» із змінами, внесеними Законом України від 23.11.2018 № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчи актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і хзборів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.

Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на п'ять років.

Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

Суб'єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

Відповідно до частин першої, другої статті 17 Закону №481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії у розмірі 250 000,00 гривень.

Із аналізу вказаних вище норм слідує, що у разі роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії застосовується штраф.

Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, визначення виключного переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлення уніфікованого порядку їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності врегульовані Законом України №222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі Закон №222-VIII).

До 01.07.2019 пункт 3 частини другої статті 2 Закону №222-VIII передбачав, що дія цього Закону не поширюється на порядок видачі, переоформлення та анулювання ліцензій на здійснення таких видів господарської діяльності, як виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

З 01 липня 2019 року, із врахуванням змін, внесених Законом №2628-VIII, пункт 3 частини другої статті 2 Закону №222-VIII, викладено у редакції, відповідно до якої дія цього Закону не поширюється і на ліцензування таких видів господарської діяльності як, зокрема, торгівля пальним, зберігання пального, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Законом України від 02.10.2019 №139-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності" (далі - Закон №139-ІХ, набрав чинності 18.12.2019) до абзацу першого частини другої статті 2 Закону №222-VIII внесено зміни та визначено, що дія цього Закону не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності, як, зокрема, торгівля пальним, що здійснюється відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Частиною третьою статті 2 Закону №222-VIII (в редакції Закону №139-ІХ), встановлено, що суб'єкт господарювання може здійснювати види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, з дня внесення відомостей до ліцензійного реєстру щодо рішення органу ліцензування про видачу йому ліцензії.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 7 "Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню" Закону №222-VIII (в редакції з 01.07.2019) ліцензуванню підлягають також такі види господарської діяльності як виробництво і торгівля пальним, зберігання пального, яка ліцензується відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".

Таким чином, з 18.12.2019 змінами до абзацу першого частини другої статті 2 Закону №222-VIII визначено, що дія Закону №222-VIII не поширюється на ліцензування таких видів господарської діяльності, як торгівля пальним. При цьому статтею 7 Закону №222-VIII до переліку видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, віднесена торгівля пальним.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу шляхом реорганізації Державної фіскальної служби. Згідно з підпунктом 27 пункту 4 Положення про Державну податкову службу України (ДПС), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03. 2019 №227, ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Листом від 30.05.2019 №17014/7/99-99-12-01-01-17 ДПС України надала роз'яснення щодо порядку видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним, відповідно до якого ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним видається заявнику не пізніше 20 календарних днів з дня одержання зазначених у цьому Законі документів (стаття 15 Закону №481/95-ВР). Суб'єкти господарювання можуть подати документи на розгляд до органу ліцензування для отримання відповідних ліцензії (на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем розташування місць зберігання та роздрібної торгівлі пальним) починаючи з 12.06.2019. При цьому головні управління ДФС у областях та м. Києві мають видавати зазначені ліцензії суб'єктам господарювання починаючи з 01.07.2019.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №545 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка набирає чинності з дня її опублікування, але не раніше 01.07.2019, внесено зміни до пункту 6 Переліку органів ліцензування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2015 №609 (далі - Перелік органів ліцензування), згідно з яким територіальні органи ДФС є органом ліцензування виду господарської діяльності - роздрібна торгівля пальним.

При цьому за приписами статті 15 Закону №481/95-BP ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів.

Таким чином, оскільки згідно з п. 1 розділу ІІ «Перехідні та прикінцеві положення Закону від 23.11.2018 №2628-VIII» зміни до ст.15 Закону №481/95-ВР набрали чинності 01.07.2019, право на роздрібну торгівлю пальним з 01.07.2019 мають суб'єкти господарювання, які отримали відповідні ліцензії.

Як вбачається з матеріалів справи ПП «НТФ «Укр-Петроль» ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на АЗС №6 з магазином за адресою: вул. 17 Вересня, 39, с. Панталія, Дубенський район, Рівненської область позивач отримав 18.07.2020 за реєстраційним №17040314201900168 з терміном дії з 18.07.2019 по 18.07.2024 (а.с.7-8).

При цьому, позивачем не зазначено, що вказана ліцензія видана відповідачем з порушенням визначеного частиною 44 ст. 15 Закону № 481/95-ВР 20-ти денного строку з дня подання підприємством відповідної заяви з необхідними документами.

Суд звертає увагу на те, що Закон України від 23.11.2018 №2628-VIII «"Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів", яким фактично запроваджено ліцензування діяльності із роздрібної торгівлі пальним був опублікований у офіційних виданнях до 01.01.2019 (Відомості Верховної Ради України 12.12.2018, Голос України 12.12.2018), а тому відповідні суб'єкти господарювання мали змогу завчасно ознайомитись з запровадженими змінами та звернутися до органів ДФС з питання отримання відповідних ліцензій з 01.07.2019.

Також, Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95 не містить жодних обмежень щодо дати початку подання заяв про отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, а відповідно суб'єкти господарювання мали право починаючи з 01.01.2019 подавати відповідні заяви.

Позивач по суті не заперечує та не спростовує факту продажу пального у період з 01.07.2019 по дату отримання ліцензії, а лише вказує на певні процедурні порушення. Разом з тим, суд не приймає до уваги пояснення позивача з приводу того, що акт фактичної перевірки від 24.10.2019 ним не отриманий, оскільки в самому акті зазначено, що під час перевірки від суб'єкта господарювання був присутній оператор ОСОБА_1 , який ознайомлений з актом та отримав його примірник про що свідчить підпис останнього.

Таким чином, порушення позивачем правил роздрібної торгівлі пальним в період з 01.07.2019 по 17.07.2019 без відповідної ліцензії підтверджуються письмовими доказами, які містяться в матеріалах справи та не спростовані позивачем, а тому суд дійшов висновку, що накладення відповідачем санкцій за виявлені порушення відбулось обґрунтовано та у відповідності до чинного законодавства, тому податкове повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019 про застосування штрафу у розмірі 250 000,00 грн є правомірним та не підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019, відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог приватного підприємства "Нафто торгова фірма "Укр-Петроль".

Керуючись статтями 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову приватного підприємства "Нафто торгова фірма "Укр-Петроль" до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002383200 від 14.11.2019, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Головуючий-суддя Т.М. Димарчук