м. Вінниця
19 жовтня 2020 р. Справа № 120/1890/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
секретаря судового засідання: Литвина Д.С.,
за участю представника відповідача: Москаленка А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 , в інтересах малолітнього ОСОБА_2
до Міністерства оборони України,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3
про визнання протиправним та скасування пункту висновку, зобов'язання вчинити певні дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_1 , що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачка та її малолітній син являються членами сім'ї померлого ветерана війни - ОСОБА_4 . Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2019 року в адміністративній справі №120/1782/19-а позов ОСОБА_1 та інтересах ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування п.4 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум №28 від задоволено. Зобов'язано Міністерство оборони України, у місячний строк після набрання рішення законної сили, та з урахуванням висновків суду, повторно розглянути звернення позивача що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , від 15.01.2019, щодо виплати одноразової грошової допомоги як членам сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни ОСОБА_4 . Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2019 у справі № 120/1782/19-а апеляційну скаргу Міністерство оборони України залишено без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2019 - без змін. На виконання рішення суду, на картковий рахунок ОСОБА_1 було зараховано 660750,00 (шістсот шістдесят тисяч сімсот п'ятдесят) грн, що еквівалентно половині від суми, передбаченої законом. Тому, позивачка звернулась з листом до Міністерства оборони України про надання інформації щодо строків виплати суми по залишку на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду, на яку отримала відповідь у якій зазначено, що причиною невиплати ОСОБА_1 та її сину всієї суми одноразової грошової допомоги є те, що членами сім'ї померлого є, також, батьки, які мають право на отримання решти суми одноразової грошової допомоги. Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернулась до суду з даним позовом та просить зобов'язати Міністерство оборони України вчинити певні дії, шляхом виплати іншої частини одноразової грошової допомоги.
Ухвалою суду від 12.05.2020 року відкрито провадження у цій справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
04.06.2020 року на адресу суду надійшло клопотання представника відповідача про залучення до розгляду справи третіх осіб, а саме: Вінницький обласний військовий комісаріат, батьків ветерана війни - ОСОБА_4 : ОСОБА_5 та ОСОБА_3 .
12.06.2020 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача не визнає адміністративний позов, оскільки позовні вимоги, на його думку, є необґрунтованими та базуються на довільному трактуванні положень чинного законодавства. Вказує, що відповідно до статей 16-1, 16-3 Закону батьки військовослужбовця теж мають право на отримання одноразової грошової допомоги, яка призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання. Пунктом 1 статті 16-3 Закону імперативно визначено, що лише у разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 161 Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку (абзац 5 пункту 5 Порядку № 975). Водночас позивачам, як особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснена незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги батьками ОСОБА_4 , що відповідає змісту останнього речення пункту 1 статті 16-3 Закону. Матеріали справи не містять документального підтвердження факту відмови батьків ОСОБА_4 від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, тому для розподілу їхньої частки допомоги позивачам має закінчитись встановлений пунктом 8 ст. 16-3 Закону строк для реалізації ними права на призначення та отримання допомоги.
19.06.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач із запереченнями відповідача, викладеними у відзиві, не згодний та вважає їх необґрунтованими та такими, що суперечать чинним нормам закону. додатково зазначає, що відповідно до п. 14 Порядку № 975. одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати. Якщо після призначення одноразової грошової допомоги за її одержанням звертаються інші особи (члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), питання щодо розподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку. Крім того вказує, що згідно відповіді № 22852/14015-33-20/19,4.1 від 25.05.2020 року Міністерства юстиції України, за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, виявлено актовий запис про смерть ОСОБА_5 (батька ОСОБА_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 складений 27.02.1996 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Євпаторійського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим.
Відповідно до наказу Голови Вінницького окружного адміністративного суду №079-в/к в період з 13.07.2020 року по 31.07.2020 року суддя Головуючий суддя Крапівницька Н.Л. перебувала у щорічній відпустці. 01.08.2020 року та 02.08.2020 року відповідно до чинного законодавства України передбачено вихідні дні.
Ухвалою суду від 17.08.2020 року клопотання представника позивача задоволено. Ухвалено, розгляд адміністративної справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні з повідомленням сторін та призначено справу до судового розгляду на 21.09.20 року, оскільки, відповідно до наказу Голови Вінницького окружного адміністративного суду №099-в/к в період з 26.08.2020 року по 28.08.2020 і 31.08.2020 року суддя Головуючий суддя Крапівницька Н.Л. перебувала у щорічній відпустці.
21.09.2020 року протокольною ухвалою, винесеною без виходу до нарадчої кімнати, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета позову ОСОБА_3 (матір ветерана війни - ОСОБА_4 ).
З метою отримання інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи 29.04.2020 року судом здійснено "запит органу державної влади, підприємства, установи, організації, закладу щодо доступу до персональних даних" у якому, відповідно до статті 16 Закону України "Про захист персональних даних", запропоновано надати відомості про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані, що містяться в картотеці реєстраційного обліку адресно-довідкового підрозділу ГУ ДМС України у Вінницькій області, про ОСОБА_3 (відома адреса: АДРЕСА_1 , дата народження відсутня в матеріалах справи).
Відповіддю від 28.09.2020 року з вих. №2388/1555 повідомлено, що за відомостями відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Запорізькій області місце проживання ОСОБА_3 зареєстрованим/знятим з реєстрації не значиться.
06 жовтня 2020 року за №120/1890/20-а /3271/20 судом, відповідно до положень статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, здійснено виклик (повідомлення) ОСОБА_3 , як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору в адміністративній справі №120/1890/20-а про виклик у судове засідання, яке відбудеться 19 жовтня 2020 року о 10:00 год. у залі судового засідання №4 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
У судове засідання 19.10.2020 року позивач та його представник не з'явились, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду справи. Проте подали до суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності, додатково вказавши що позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 19.10.2020 року проти позову заперечував із мотивів та підстав зазначених у відзиві на позовну заяву, просив суд відмовити у задоволенні позову.
У судове засідання 19.10.2020 року третя особа не з'явилась, хоча належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду справи. Належного представника в судове засідання не направила. Також не повідомила суд про причини неявки в судове засідання.
За вказаних обставин та керуючись ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.
Заслухавши думку сторін, розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 та її син, ОСОБА_2 , є членами сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни ОСОБА_4 (посвідчення серії і № НОМЕР_1 від 20.06.2018, довідка №6174 від 10.10.2018).
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2019 року в адміністративній справі № 120/1782/19-а позов ОСОБА_1 та інтересах ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправним та скасування п.4 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 28 від 01.03.2019 року задоволено. Зобов'язано Міністерство оборони України, у місячний строк після набрання рішення законної сили, та з урахуванням висновків суду, повторно розглянути звернення позивача що діє в інтересах малолітнього ОСОБА_2 , від 15.01.2019, щодо виплати одноразової грошової допомоги як членам сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни ОСОБА_4 .
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 17.10.2019 року в адміністративній справі №120/1782/19-а апеляційну скаргу Міністерство оборони України залишено без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2019 - без змін.
26.12.2019 року на виконання рішення суду, на картковий рахунок ОСОБА_1 було зараховано 660750,00 (шістсот шістдесят тисяч сімсот п'ятдесят) грн, що еквівалентно половині від суми, передбаченої законом.
20.01.2020 року позивачка звернулась з листом до Міністерства оборони України про надання інформації щодо строків виплати суми по залишку на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.08.2019 року в адміністративній справі № 120/1782/19-а.
25.02.2020 року на адресу позивачки надійшла відповідь Міністерства оборони України від 04.02.2020 року №116/14/2/237/л, у якій зазначено, що причиною невиплати ОСОБА_1 та її сину всієї суми одноразової грошової допомоги є те, що членами сім'ї померлого є, також, батьки, які мають право на отримання решти суми одноразової грошової допомоги.
Адвокатським запитом №б/н від 01.04.2020 року витребувано документи, що стали підставою для виплати позивачці одноразової грошової допомоги.
23.04.2020 року на адвокатський запит надійшла відповідь №248/2875 від 10.04.2020 з додатком - витягом з протоколу №179 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразовою грошової допомоги та компенсаційних сум (далі - комісія МОУ) від 13.12.2019 року (далі - Витяг з протоколу №179).
Відповідно до абз.2 п.2 Витягу з протоколу №179 від 13.12.2019 року одноразову грошову допомогу дружині та сину померлого ОСОБА_4 призначено в розмірі 1/2 частини від 750 - кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом на день смерті в сумі 660750,00 (шістсот шістдесят тисяч сімсот п'ятдесят гривень 00 копійок) грн, у рівних долях кожному.
З таким Рішенням комісії МОУ, оформленого протоколом №179 від 13.12.2019 року позивачка категорично не згодна, вважає частково протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому звернулась до суду за захистом своїх прав та прав свого малолітнього сина.
Даючи правову оцінку такому висновку, суд виходить з наступного.
Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон), який відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Частинами 1, 2. статті 16 Закону, передбачено, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема у разі: 1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; 2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби; 3) загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.
Відповідно до Стаття 16-1, у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З урахування зазначеного батьки військовослужбовця теж мають право на отримання одноразової грошової допомоги, яка призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання.
Пунктом 1 статті 16-3 Закону визначено, що одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку (абзац 5 пункту 5 Порядку № 975).
Водночас позивачам, як особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснена незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги батьками ОСОБА_4 , що відповідає змісту пункту 1 статті 16-3 Закону.
Суд зазначає, що матеріали справи не містять документального підтвердження факту відмови матері ОСОБА_4 від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, тому для розподілу частки допомоги позивачам має закінчитись встановлений пунктом 8 ст. 16-3 Закону строк для реалізації права на призначення та отримання допомоги. Такий строк відраховується від дати смерті ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та спливає 15.05.2021 року.
Відтак, у разі не реалізації матір'ю ОСОБА_4 права на призначення та отримання допомоги до 15.05.2021 року, її частка допомоги буде розподілена позивачам.
Недотримання встановленого законодавством порядку дій в такій ситуації може призвести до подвійних виплат одноразової грошової допомоги, адже пункт 14 Порядку, на який посилаються позивачі, передбачає можливість розподілу суми допомоги за взаємною згодою або в судовому порядку у часовий проміжок між призначенням допомоги та її фактичною виплатою.
Таким чином, оскільки встановлений пунктом 8 ст. 16-3 Закону строк для реалізації права на призначення та отримання допомоги батьками (матір'ю) ОСОБА_4 не закінчився, тому підстави для звернення до суду із цим позовом на даний час відсутні.
Суд зауважує, що позивач не позбавлена права звернутись до суду після спливу зазначеного вище строку (15.05.2021 року), якщо інша частина одноразової допомоги протиправно не буде їй виплачена.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, з огляду на заявлені позовні вимоги, системний аналіз положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування висновку, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 тел. НОМЕР_3 ) в інтересах малолітнього ОСОБА_2 .
Відповідач - Міністерство оборони України (Код за ЄДРПОУ-00034022, Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ-168, 03168 тел. (044) 226-20-15, ел. адреса: admou@mil.gov.ua)
Суддя підпис Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом
Суддя
Секретар