Постанова від 27.10.2020 по справі 640/24658/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6apladm.ki.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Аверкова В.В.

Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2020 року Справа № 640/24658/19

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Губської Л.В., Карпушової О.В.,

за участю секретаря Лісник Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2020 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач) про зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві зобов'язати відповідача провести розрахунок пенсії позивача з урахуванням заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за останні три роки, що передують даті його звернення до пенсійного органу.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2020 року позов задоволено повністю.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції виходив з того, що отримуючи пенсію за вислугою років, позивач не користувався жодним із видів пенсій, передбачених Законом № 1058-ІV, а тому, звернувшись у вересні 2019 року до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком, позивач реалізував своє право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону № 1058-ІV вперше, тому при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії позивача застосовуванню підлягає середня заробітна плата в Україні за 2016-2018 роки.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване судове рішення та відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що пенсія особі призначається лише один раз, а після цього особа має право перейти з одного виду пенсії на інший, а також, що при проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», середньомісячний заробіток для обчислення його пенсії розраховувався із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, а страховий стаж було обчислено на підставі наданих позивачем документів.

З цих та інших підстав апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин та з порушенням норм матеріального і процесуального права.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

З 1998 року позивач отримував пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

З 19.09.2019 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки.

Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про застосування середньої заробітної плати за 2016-2018 роки, посилаючись на те, що з 19.09.2019 він отримує пенсію за іншим законом та з інших підстав, а тому, на його думку, у даному випадку пенсія призначається вперше, а не відбувається перехід з одного виду на інший.

Листом від 29.11.2019 № 290808/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про відмову у перерахунку його пенсії у зв'язку з тим, що відбувся перехід позивача з одного виду пенсії на інший, а тому, на переконання відповідача, підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати, який було враховано при призначенні позивачу попереднього виду пенсії.

Позивач, вважаючи своє право на перерахунок пенсії порушеним, звернувся до суду з цим позовом.

Нормативно-правове обґрунтування.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом № 1058-IV.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Абзацом двадцять другим частини статті 1 Закону № 1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV у солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-ІV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Висновки суду апеляційної інстанції.

Системний аналіз наведених правових норм дозволяє стверджувати, що переведення з одного виду пенсії на інший, у розумінні Закону № 1058-ІV, застосовується лише до пенсій, які передбачені саме цим Законом № 1058-ІV.

Разом з тим, перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що до призначення пенсії за Законом України № 1058-ІV та, відповідно, виникнення спірних правовідносин, позивач отримував пенсію за вислугу років за іншим Законом України - «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яким передбачено інші підстави та порядок призначення пенсії.

Таким чином, отримуючи пенсію за вислугою років за вказаним Законом, позивач не користувався жодним із видів пенсій, передбачених Законом № 1058-ІV, а тому, звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону № 1058-ІV вперше.

Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що оскільки позивач уперше звернувся до органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у вересні 2019 року, то при розрахунку заробітної плати для обчислення його пенсії необхідно застосовувати середню заробітну плату в Україні за 2016-2018 роки.

Тож, доводи апелянта щодо правомірності його дій при перерахунку пенсії позивача, а також посилання апелянта на те, що позивачу не було здійснено призначення пенсії, а було переведено позивача на інший вид пенсії, є необґрунтованими та безпідставними.

Твердження апелянта про те, що при проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», середньомісячний заробіток для обчислення його пенсії розраховувався із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, а страховий стаж було обчислено на підставі наданих позивачем документів, апеляційний суд відхиляє, оскільки такі доводи є неконкретизованими, містять загальні судження, які жодним чином не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

Надаючи оцінку всім доводам апелянта, судова колегія приймає до уваги рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».

Відповідно до ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» висновки ЄСПЛ є джерелом права.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності достатніх правових підстав для задоволення позову в цій справі та вважає, що судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Отже, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві підлягає залишенню без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2020 року - без змін.

Розподіл судових витрат.

Судом апеляційної інстанції не здійснено зміни або скасування рішення суду, а тому, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2020 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 27 жовтня 2020 року.

Головуючий суддя

Судді: