Рішення від 22.10.2020 по справі 400/3432/20

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 жовтня 2020 р. № 400/3432/20

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до:Вітовської районної ради, пр-т Богоявленський, 306,Миколаїв,54050

про:визнання протиправними та скасування рішення від 03.04.2020 № 1, № 3 і розпорядження; зобов'язання вчинити певні дії; поновлення на посаді з 15.06.2020; стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу в розмірі 31 383,44 грн.,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила 1) визнати протиправними та скасувати рішення Вітовської районної ради від 03.04.2020 № 1 "Про внесення змін до Регламенту Вітовської районної ради сьомого скликання", № 3 "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради"; 2) визнати протиправним та скасуввати розпорядження голови Вітовської районної ради "Про звільнення з посади ОСОБА_1 "; 3) зобов'язати Вітовську районну раду поновити у штатному розписі посаду начальника відділу з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями виконавчого апарату районної ради та поновити ОСОБА_1 на цій посаді у зв'язку з незаконним звільненням з 15.06.2020 року; 4) стягнути на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 31383,44 грн з Вітовської районної ради.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обгрунтувала тим, що на підставі розпорядження голови Вітовської районної ради її звільнено з посади начальника відділу у зв'язку із ліквідацією відділу з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями. Вказане розпорядження винесено на підставі рішення Вітовської районної ради від 03.04.2020 "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради", яке є незаконним, оскільки прийнято із порушенням встановленого законом порядку, прийнято під час проведення сесії в дистанційному режимі. Тому і звільнення позивача з посади є незаконним.

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, у якому просив в позові відмовити. Свою позицію аргументував тим, що рішення від 03.04.2020 "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради" прийнято законно. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату та її виконавчих органів, витрат на їх утримання є виключною компетенцією сільської, селищної, міської ради. Пропозиції щодо зазначених питань вносить голова відповідної ради, а затверджуються вони на пленарних засіданнях. Таким чином, органи місцевого самоврядування мають право розробляти та затверджувати свої штати, виходячи з власних потреб та можливостей. Крім того, доцільність прийнятого рішення про проведення сесії Вітовської районної ради підтверджена вимогами Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби" від 30.03.2020, якими внесено зміни в Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та якими передбачено проведення пленарних засідань рад в режимі відеоконференції або аудіоконференції. За таких обставин, рішення прийнято законно та відповідачем вжито всіх необхідних заходів щодо правомірності звільнення ОСОБА_1 із займаної посади.

В судовому засіданні 13.10.2020 представник позивача та відповідача підтримали свої позиції, викладені у процесуальних заявах по суті.

Суд розглянув справу 22.10.2020 в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, відповідно до визначених строків в ухвалі про відкриття провадження в адміністративній справі, оскільки клопотань від сторін про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін, від сторін не надходило.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

02.12.2005 ОСОБА_1 прийнято на роботу до Жовтневої районної ради на посаду провідного спеціаліста організаційно - контрольного відділу виконавчого апарату районної ради.

25.12.2008 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями.

06.07.2016 Жовтневу районну раду перейменовано на Вітовську районну раду.

03.04.2020 Вітовською районною радою прийнято рішення "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради". Відповідно до прийнятого рішення вирішено, крім іншого, ліквідувати відділ з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями виконавчого апарату районної ради з 15.06.2020 року та скоротити посаду начальника відділу з з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями виконавчого апарату районної ради.

10.04.2020 Вітовською районною радою винесено попередження ОСОБА_1 про скорочення посади, яку вона займає, а також про відсутність вакантних посад для її подальшого працевлаштування. Попередження отримано ОСОБА_1 14.04.2020.

09.06.2020 Вітовською районною радою винесено розпорядження про звільнення ОСОБА_1 із займаної посади у зв'язку із ліквідацією відділу, скороченням чисельності та штату працівників виконавчого апарату районної ради з 15.06.2020 року, з яким її ознайомлено 09.06.2020.

Відповідно до до п. 5 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату та її виконавчих органів, витрат на їх утримання є виключною компетенцією сільської, селищної, міської ради.

Частиною 1 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Згідно з ч. 8 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" організація роботи постійної комісії ради покладається на голову комісії. Голова комісії скликає і веде засідання комісії, дає доручення членам комісії, представляє комісію у відносинах з іншими органами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями, а також громадянами, організує роботу по реалізації висновків і рекомендацій комісії. У разі відсутності голови комісії або неможливості ним виконувати свої повноваження з інших причин його функції здійснює заступник голови комісії або секретар комісії.

Також, ст. 16 Положення про постійні комісії районної ради, затвердженого рішенням Жовтневої районної ради від 27.11.2015 № 2 передбачено, що засідання постійної комісії відповідно до затвердженого нею плану роботи або за дорученням районної ради, президії районної ради, голови районної ради чи за власною ініціативою скликає голова постійної комісії. Статтею 17 Положення визначено, що при проведенні спільних засідань постійних комісій рішення приймаються більшістю голосів від загального складу кожної комісії.

Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Так, на виконання доручення голови Вітовської районної державної адміністрації про надання пропозиції щодо оптимізації видатків на утримання Вітовської районної ради проведено аналіз структури видатків районної ради та у зв'язку з обмеженим фінансуванням районної ради на 2020 рік, для забезпечення економії бюджетних коштів, а також тим, що видатки на оплату праці працівників районної ради затверджені Кошторисом на 2020 рік з урахуванням можливого скорочення 4 штаних одиниць, Вітовською районною радою прийнято рішення про скороченню відділу з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями.

Під час підготовки проекту порядку денного ХХХІХ сесії районної ради депутатам запропоновано до розгляду питання "Про внесення змін до структури виконавчого апарату районної ради". В ході підготовки рішення щодо структури виконавчого апарату, враховуючи кількість внесених змін, в пояснювальній записці Голові Вітовської районної ради запропоновано депутатам до розгляду остаточний проект рішення "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради" відповідно до Регламенту роботи районної ради сьомого скликання.

01.04.2020 проведено спільне засідання постійних комісій районної ради, на якому вирішено, зокрема, винести на розгляд чергової сесії районної ради питання про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради.

03.04.2020 Вітовською районною радою прийнято рішення "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради", яким вирішено ліквідувати відділ з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями виконавчого апарату районної ради.

Враховуючи вищевикладене, вказане рішення прийнято в межах своєї компетенції, з дотриманням порядку та вимог чинного законодавства, відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування України".

Щодо доводів позивача про те, що порядок проведення сесій в дистанційному режимі не передбачений жодним нормативно - правовим актом, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 “Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19” на усій території України з 12 березня встановлено карантин.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби" від 30.03.2020, якими внесено зміни в Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що в період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) пленарні засідання місцевих рад, засідання виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, постійних депутатських комісій можуть проводитися в режимі відеоконференції або аудіоконференції (дистанційне засідання), крім питань, що потребують таємного голосування.

Крім того, відповідно до рішення Вітовської районної ради від 03.04.2020 внесено зміни до Регламенту Вітовської районної ради та передбачено, що на період введення карантину проводити засідання сессії районної ради в дистанційному режимі, здійснюючи підрахунок голосів за допомогою аудіозапису. Результати поіменного голосування по кожному питанню засвідчує лічильна комісія зі складу депутатів, що виявили бажання бути присутніми на засіданні.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що проведення сесій Вітовської районної ради в дистанційному режимі є цілком правомірним, оскільки здійснюється з дотримання вимог чинного законодавства та Регламенту Вітовської районної ради. Відповідно до протоколу спільного засідання постійних комісій районної ради сьомого скликання № 37 від 01.04.2020 проведено голосування, за підсумками голосування вирішено внести зміни до Регламенту Вітовської районної ради та проводити засідання сессії районної ради в дистанційному режимі, проголосувало 27 - за, проти - 0, утримались - 0.

Після прийняття рішення жоден з депутатів не висловив зауважень, що його волевиявлення було спотворено, тому суд не вбачає підстав, що рішення, прийняті на ХХХІХ сесії Вітовської ради від 03.04.2020 "Про внесення змін до Регламенту Вітовської районної ради", "Про упорядкування структури виконавчого апарату районної ради" є незаконними.

На виконання рішення Вітовської районної ради від 03.04.2020 винесено розпорядження від 09.06.2020 про звільнення з посади ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1. ч. 1 ст 40 Кодесу законів про працю України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Частиною 1 ст. 42 КЗпП України передбачено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Частиною 2 вказаної статті передбачено перелік осіб, яким надається перевага в залишенні на роботі при рівних умовах продуктивності праці. Разом з цим, ОСОБА_1 не підпадає під перелік осіб, зазначених у ч. 2 ст. 42 КЗпП України.

Згідно з ст. 49-2 КЗпП України про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством.

Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Як вбачається з матеріалів справи, попередження про скорочення посади, яку займає позивач, вручено ОСОБА_1 14.04.2020, а звільнено її з посади у зв'язку з ліквідацією відділу з питань депутатської діяльності, зв'язків з політичними партіями та громадськими організаціями з 15.06.2020. Отже, позивача про звільнення з посади попереджено за 2 місяці, як того вимагає чинне законодавство. Крім того, позивача повідомлено, що на даний момент у виконавчому апараті Вітовської районної ради відсутні вакантні посди, що могли б бути запропоновані для подальшого працевлаштування.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем під час винесення розпорядження про звільнення ОСОБА_1 з посади дотримано всіх умов, передбачених законодавством, тому розпорядження є правомірним.

В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Вітовської районної ради (пр-т Богоявленський, 306,Миколаїв,54050 24787097) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 27.10.2020.