Рішення від 22.10.2020 по справі 280/6676/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 жовтня 2020 року Справа № 280/6676/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.09.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати рішення Дніпровського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії за вислугою років в органах прокуратури протиправним та скасувати його;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати начальника відділу прокуратури Запорізької області (старшого помічника прокурора області з питань правового забезпечення) з 13 грудня 2019 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 року та довідки прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 року № 18-57вх.-20, в розмірі 90% заробітку, без обмеження максимальним розміром пенсії й виплатити різницю в пенсії за минулий час з 13 грудня 2019 року;

- стягнути на користь позивача понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку зі змінами розмірів грошового забезпечення працівників прокуратури, позивачем 17.03.2020 до Дніпровського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян м.Запоріжжя Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подана заява про перерахунок пенсії за вислугою років. До заяви доданий оригінал довідки прокуратури Запорізької області №18-57вих.-20 від 05.03.2020, отриманої відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», стосовно складових та розміру заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 року за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу прокуратури Запорізької області (старший помічник прокурора області з питань правового забезпечення). Зазначає, що листом №0800-0203-8/10633 відповідач повідомив, що відділом з питань перерахунку пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було розглянуте звернення позивача і прийнято рішення відмовити в перерахунку пенсії з наступних мотивів: «Відповідно до п. 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 положення частини 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» втрачає чинність з дня ухвалення цього рішення. Частина 20 ст. 86 цього Закону підлягає застосуванню в первинній редакції з 12.12.2019. Відповідно до ст. 58 Конституції України закони не мають зворотної дії в часі, у рішенні Конституційного Суду України від 09.12.1999 №1-рп99 визначено, що дію нормативно-правового акту у часі слід розуміти так, що вона починається з моменту набрання ним чинності та припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той нормативно-правовий акт, під час якого вони настали. За таких обставин ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що набрала чинності з 13.12.2019, не підлягає застосуванню до правовідносин (фактів підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури), які мали місце до 13.12.2019. Враховуючи викладене, згідно із Рішенням Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)2019 працівники органів прокуратури набули право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 20 ст. 86 Закону України у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після його ухвалення». Позивач, не погодившись з прийнятим відповідачем рішенням, звернувся до суду з даним адміністративним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 22.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №280/6676/20. Повідомлено сторін про розгляд справи одноособово суддею Лазаренком Максимом Сергійовичем за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без участі, повідомлення та виклику сторін протягом тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши 12.10.2020 до суду відзив на адміністративний позов (вх.№48287), в якому зазначає, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VI зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України відповідного рішення 13.12.2019. За таких обставин, частина двадцята статті 86 вказаного Закону, в редакції, що набрала чинності 13.12.2019 не підлягає застосуванню до правовідносин (фактів підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури), які мали до 13.12.2019, тобто тим пенсіонерам, пенсії яким призначені до 13.12.2019. Позивачу пенсія призначена у 2007 році. Враховуючи викладене, на думку відповідача, у відповідності до Рішення Конституційного Суду України працівники органів прокуратури набули право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VI у зв'язку із підвищенням заробітної плати після його ухвалення, натомість позивачем була надана довідка, видана прокуратурою Запорізької області від 05.03.2020 року № 18-57вх.-20 про розмір заробітної плати станом на 06.09.2017, а тому підстав для задоволення позовних вимог немає. При цьому, звертає увагу, що підстави для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача проводити виплату пенсії без обмеження максимального розміру також відсутні, адже перерахунок пенсійної виплати наразі не проведено. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області з 2007 року та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру».

17.03.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням заробітної плати згідно Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки від 05.03.2020 № 18-57вих.-20, виданої Прокуратурою Запорізької області про розмір заробітної плати на посаді начальника відділу прокуратури Запорізької області (старший помічник прокурора області з питань правового забезпечення) станом на 06 вересня 2017 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Рішенням відділу з питань перерахунку пенсій №2 управління застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оформленим у вигляді повідомлення від 19.03.2020 №0800-0203-8/10633, сповіщено позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Позивач, не погодившись з прийнятим відповідачем рішенням про відмову у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років в органах прокуратури, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII, окрім положень частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої статті 50-1, втратив чинність на підставі Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, який діє з 15.07.2015.

Так, статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII врегульовано питання щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

Частиною першою вказаної статті Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII визначено право прокурора на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення відповідної вислуги років.

За правилами частини другої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Згідно із частиною тринадцятою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (в редакції, яка діяла до 01.01.2015) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

З 01.01.2015, а саме в редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII, частину двадцяту статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII визначає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

«20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Водночас, суд враховує, що відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Вказані положення Основного Закону кореспондуються із приписами статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 №2136-VIII.

Отже, Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 змінило законодавче регулювання для правовідносин, що мають місце з дати його ухвалення.

Разом з цим, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.

Враховуючи посадові оклади встановлені вищезазначеною постановою ОСОБА_1 видано довідку від 05.03.2020 № 18-57вх.-20.

Оскільки положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII підлягають застосуванню в первинній редакції на підставі Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 починаючи з 13.12.2019, при цьому посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам підвищено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657, суд зробив висновок про виникнення на законодавчому рівні підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури за новими окладами починаючи з 13.12.2019.

При цьому, суд вважає помилковими посилання відповідача на те, що позивач набуде право на перерахунок пенсії лише після вирішення з 13.12.2019 на законодавчому рівні питання щодо підвищення посадових окладів та надбавок прокурорсько-слідчим працівникам, оскільки розмір складових заробітної плати позивача з якої обраховано розмір пенсії позивача, є менший, ніж розмір визначений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

Щодо вимог позивача в частині здійснення перерахунку пенсії позивача в розмірі 90 відсотків від заробітної плати та без обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту. Однак, обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.

Відповідно, дії суб'єкта владних повноважень є такими, що порушують права і свободи особи в тому разі, якщо: по-перше, такі дії вчинені владним суб'єктом поза межами визначеної законом компетенції і по-друге, оспорювані дії є юридично значимими, тобто такими, що мають безпосередній вплив на суб'єктивні права та обов'язки особи шляхом позбавлення можливості реалізувати належне цій особі право або шляхом покладення на цю особу будь-якого обов'язку.

Враховуючи те, що відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, як наслідок питання щодо обмеження виплати перерахованої пенсії та зміни відсоткового розміру пенсії відповідачем не вирішувалося, суд зробив висновок щодо передчасності цих позовних вимог, оскільки в адміністративному судочинстві захисту підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.

Щодо дати, з якої слід здійснити перерахунок пенсії позивача, суд зазначає, що реалізація права на перерахунок та виплату пенсії здійснюється не автоматично, а передбачає виконання ряду процедурних дій, пов'язаних з її перерахунком, оскільки органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування виключно на підставі наданих їм довідок про розмір заробітної плати прокурорським працівникам, який враховується для перерахунку пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки прокуратури Запорізької області № 18-57вх.-20 від 05.03.2020 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області 17.03.2020, а тому суд зробив висновок щодо протиправності дій відповідача в частині відмови позивачу здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі поданої довідки починаючи з 17.03.2020 та наявності підстав для поновлення порушеного права позивача починаючи з 17.03.2020.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є таким, що підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частинами першою та другою статті 77 КАС України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 840,80 грн. У зв'язку з частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, відповідно до задоволеної частини позовних вимог, а саме у сумі 420,40 грн.

Керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років в органах прокуратури, викладене у повідомленні від 19.03.2020 №0800-0203-8/10633.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплатити пенсію ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати начальника відділу прокуратури Запорізької області (старшого помічника прокурора області з питань правового забезпечення) з 17.03.2020, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 та довідки прокуратури Запорізької області від 05.03.2020 № 18-57вх.-20, з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 420,40 (чотириста двадцять гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення

Рішення у повному обсязі складено та підписано 22.10.2020.

Суддя М.С. Лазаренко