28 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/4848/20
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" (далі - ТОВ "АЗС Бочка") із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Житомирській області про відмову у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №127 від 28.02.2020;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "АЗС Бочка" ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, буд. 55а.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ "АЗС Бочка" звернулось до Головного управління ДПС у Житомирській області із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. В свою чергу, відповідач рішенням №127 від 28.02.2020 відмовив у видачі такої ліцензії. Відмова у видачі ліцензії обґрунтована тим, що заявником не було додано до заяви документів, що підтверджують прийняття всіх об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, а саме: акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним, або копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року, які передбачені Законом №481, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
В свою чергу, як зазначає позивач, при зверненні із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним було надано необхідний перелік документів, а тому рішення №127 від 28.02.2020 є незаконним та необґрунтованим.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Через відділ документального забезпечення суду 23 квітня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву №654/06-30-08-05 від 22 квітня 2020 року, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування якого зазначив, що при зверненні до податкового органу із заявою щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним з додатками, в порушення вимог ст.15 Закону №481, не надано акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно де законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року. Крім чого, позивачем подані додатки не були належним чином завіреними, а тому, виходячи з вищевикладеного, контролюючим органом правомірно відмовлено TOB "АЗС Бочка" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
У зв'язку із клопотанням представника відповідача (а.с.30) та перебуванням головуючого судді у відпустці, підготовче судове засідання відкладалось на 15.06.2020 о 10:20 та на 25.06.2020 о 10:20 відповідно.
В підготовче судове засідання, призначене на 25 червня 2020 року, з'явились представники позивача та відповідача. Протокольною ухвалою без виходу до нарадчої кімнати закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті на 09 липня 2020 року о 14:00 (а.с.47-48).
У зв'язку із клопотаннями представників сторін розгляд справи відкладався на 10.08.2020 о 14:30 (а.с.51), на 11.09.2020 об 11:00 (а.с.92) та на 05.10.2020 об 11:00 (а.с.96).
В судовому засіданні 05.10.2020 об 11:00 розпочато розгляд справи по суті.
Представник позивач підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала у повному обсязі з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.
Протокольною ухвалою суду від 05.10.2020 ухвалено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Частиною п'ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що 10.02.2020 Товариство з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" звернулось до Головного управління ДПС у Житомирській області із заявою щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (а.с.55).
Додатками до вказаної заяви зазначено: договір оренди нежитлового приміщення та земельної ділянки №1/20 від 01.02.2020, інформаційна довідка №19896737 від 04.02.2020, акт вводу об'єкта в експлуатацію від 20.11.2019, ліцензія №573871 від 30.03.2011, дозвіл №1343.12.30, дозвіл №589.18.18, договір оренди обладнання №1 від 15.08.2019, дозвіл №4312.19.32 від 05.12.2019, дозвіл №4285.19.32 від 05.12.2019, висновок експертного дослідження за результатами проведення будівельно-технічного дослідження №846/01-2020 від 10.01.2020, лист Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Житомирській області №1006-7-18/263/20 від 31.01.2020, платіжне доручення №59 від 14.01.2020.
Рішенням Головного управління ДПС у Житомирській області №127 від 28.02.2020 відмовилено у видачі позивачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (а.с.5).
Відмова у видачі ліцензії обґрунтована тим, що заявником не було додано до заяви документів, що підтверджують прийняття всіх об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, а саме: акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місця роздрібної торгівлі пальним, необхідних для роздрібної торгівлі пальним, або копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року, які передбачені Законом №481, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Також відповідачем було зазначено про невірне завірення копій поданих документів.
Вважаючи таке рішення відповідача незаконним та необґрунтованим, позивач за захистом своїх прав звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 20 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон №481) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Згідно з частинами 32, 33, 35 статті 15 Закону №481 ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального). У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
Положеннями частини 38 статті 15 Закону №481 визначено, що для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об'єкта.
Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється.
З аналізу вищевказаних норм чинного законодавства встановлено, що для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним суб'єкт господарювання подає відповідну заяву та документи, перелічені у частині 38 статті 15 Закону №481.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Зі змісту оскаржуваного рішення встановлено, що підставою для відмови у видачі ліцензії слугував наступний висновок відповідача:
- щодо ненадання позивачем ряду документів, а саме: акту вводу в експлуатацію об'єкта або акту готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікату про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним, або копії документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 01 січня 2014 року, які передбачені Законом №481, для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;
- копії поданих документів завірені неналежним чином.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач здійснює роздрібну торгівлю пальним за адресою: АДРЕСА_1 .
З наданого позивачем договору оренди нежитлового приміщення та земельної ділянки №1/20 від 01.02.2020 встановлено, що відповідно до п.1.2 ТОВ "Житомирінвест" (орендодавець) передає ТОВ "АЗС Бочка" (орендарю) склад позначений літерою В загальною площею 128,0 кв.м., який є частиною складських приміщень, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Одночасно з правом оренди приміщення орендарю надається право користування земельною ділянкою, на якій знаходиться приміщення, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до приміщення площею 0,01 га (а.с.79-82).
Також, у відповідності до п.1.1 та договору оренди обладнання №1 від 15.08.2019 орендодавець (ТОВ "Нафта-Ресурс") надає, а орендар (ТОВ "АЗС Бочка") приймає в строкове платне використання наступне майно, що належить орендодавцю на праві власності або іншого майнового права: найменування обладнання: Модуль для заправки автомобілів моторним паливом Шельф 30/1/Н100-2*2-О ТУ У 29.1-30838462-007-2010 (а.с.65-68).
Так, позивачем у позовній заяві наголошено, що оскільки, модуль заправки автомобілів моторним паливом, який змонтований за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 55-а є рухомим майном, а тому, відповідно, на нього не можуть бути надані акт готовності об'єкта до експлуатації та сертифікат про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.
Відповідно до системного аналізу положень ст.15 Закону України №481 слідує, що законодавством передбачено, що об'єктом ліцензування при здійсненні роздрібної торгівлі пальним може бути не тільки споруда, тобто об'єкт нерухомого майна або об'єкт завершеного будівництва, але й обладнання, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування, а також ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі на праві власності або користування.
Відповідно до частини 3 статті 18 Закону №481 тимчасово, до 1 січня 2022 року, суб'єкти господарювання можуть отримувати ліцензію на право виробництва пального, право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального на відповідне місце здійснення такої діяльності без подання акта вводу в експлуатацію об'єкта або акта готовності об'єкта до експлуатації, або сертифіката про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інших документів, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо об'єктів, необхідних для здійснення відповідної діяльності, за умови подання копій документів, що підтверджують право власності на такі об'єкти нерухомого майна, виданих у встановленому законодавством порядку до 1 січня 2014 року.
Згідно висновку експертного дослідження за результатами проведення будівельно- технічного дослідження №846/01-2020 від 10.01.2020 встановлено, що досліджуваний об'єкт - модуль заправки автомобілів моторним паливом, який змонтований за адресою: м. Житомир, проспект Незалежності, 55-а за своїми характерними ознаками не є об'єктом нерухомого майна, оскільки може бути переміщене без руйнації, значного знецінення і зміни цільового призначення та може бути вільно переміщений у просторі без заподіяння йому шкоди, тобто є рухомим майном (а.с.10).
Листом від 31.01.2020 №1006-7-18/263/20 управління державної архітектурно- будівельної інспекції у Житомирській області повідомило позивача про відсутність підстав для реагування на заяву TOB "АЗС Бочка" щодо здійснення перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності при розміщенні обладнання для зберігання та реалізації пального за адресою: проспект Незалежності, 55, м. Житомир, тому що такі об'єкти не є нерухомим майном (а.с.9).
З огляду на викладене, встановлена автозаправна станція (модульний заправник) є пересувним виробом заводського виготовлення, що встановлюється без фундаменту, отже, не є об'єктом нерухомості, оскільки нерухомим майном (нерухомістю) є земельна ділянка без поліпшень або земельна ділянка з поліпшеннями, які з нею нерозривно пов'язані, будівлі, споруди, їх частини, а також інше майно, що згідно із законодавством належить до нерухомого майна.
Модульні заправники є рухомим майном, тобто матеріальним об'єктом, який може бути переміщеним без заподіяння йому шкоди.
Дані об'єкти не підпадають під визначення об'єктів завершеного будівництва в зв'язку з тим, що будь-яких будівельних робіт щодо їх створення не здійснювалось.
Таким чином, розміщення модульних заправників автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, установка та монтаж (зборка) яких проводилась без здійснення будівельних робіт та без улаштування фундаменту, не потребують документів, що дають право на їх виконання, а такі модульні заправники автомобілів моторним паливом та зрідженим газом, після закінчення робіт по їх установці та монтажу (зборці) не підлягають прийняттю в експлуатацію в розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI.
Також, суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на той факт, що ТОВ "АЗС Бочка" при подачі заяви про видачу ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним не завірило належним чином копії документів з огляду на таке.
Представником відповідача на вимогу суду було надано заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ "АЗС Бочка" від 10.02.2020 з копіями доданого пакету документів, з яким позивач звернувся до Головного управління ДПС у Житомирській області (а.с. 55-84).
Так, з досліджених копій встановлено, що всі вони мають відмітку "згідно з оригіналом" або "відповідає оригіналу", проставлено підпис уповноваженої особи та скріплено відбитком печатки товариства.
Згідно з вимогами Закону №481 для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним разом із заявою полаються завірені заявником копії визначені цим Законом документів.
В свою чергу, Законом №481 не передбачено як саме мають бути завірені вказані копії.
А тому, з огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 28.02.2020 № 127, яким відмовлено ТОВ "АЗС Бочка" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 , не відповідає критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, а тому суд визнає його протиправним та скасовує.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління ДПС у Житомирській області видати Товариству з обмеженою відповідальністю "АЗС Бочка" ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.
Як зазначалось раніше, ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію. У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального). Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
Тобто, бажана ліценція видається уповноваженим органом після дослідження наданої заяви із додатками.
А тому, з огляду на викладене, суд вважає, що належним способом захисту прав позивача є саме зобов'язання Головного управління ДПС у Житомирській області повторно розглянути заяву щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 , разом із додатково поданими документами та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
Покладення такого обов'язку на відповідача не є перебиранням функцій іншого суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язанням його приймати рішення, які входять до його компетенції чи до компетенції іншого органу, з огляду на обов'язковість ефективного механізму захисту порушеного права.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" (пров. Геофізиків, буд. 12, офіс, 17, Київ 88, 02088. РНОКПП/ЄДРПОУ: 42808017) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 43142501) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 28.02.2020 №127 про відмову Товариству з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" у видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Головне управління ДПС у Житомирській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" щодо видачі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: АДРЕСА_1 , разом із поданими документами та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 43142501) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальність "АЗС Бочка" (пров. Геофізиків, буд. 12, офіс, 17, Київ 88, 02088. РНОКПП/ЄДРПОУ: 42808017) 2 102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 28 жовтня 2020 року.
Суддя Л.А.Шуляк