Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 жовтня 2020 р. Справа№200/7837/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення від 24.07.2020 № 2212 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за Списком № 1, зобов'язання повторно розглянути заяву від 22.07.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за списком № 1 із зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи з 28.11.1991 по 07.07.1999, з 08.07.1999 по 20.03.2001.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що рішення про відмову у призначенні пенсії є протиправним, висновки відповідача про недостатність пільгового стажу для призначення пенсії не відповідають змісту наданих позивачем документів до заяви про призначення пенсії. Так, зайнятість позивача з 28.11.1991 по 07.07.1999, з 08.07.1999 по 20.03.2001 на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах підтверджується відомостями трудової книжки, архівними довідками та документами, що свідчать про атестацію робочих місць за умовами праці.
Відповідач проти задоволення заявлених вимог заперечував, мотиви незгоди виклав в адресованому суду відзиві на позов. За змістом відзиву відповідач вважає рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років обґрунтованим та таким, що відповідає приписам чинного законодавства. Відповідач зазначив, що з наданих позивачем документів для призначення пенсії неможливо встановити занятість у період з 28.11.1991 по 07.07.1999 на роботах, що надають право на призначення пенсії зазначений період врахований лише до страхового стажу. Питання врахування до пільгового стажу позивача періоду роботи з 08.07.1999 по 20.03.2001 має вирішувати Комісія при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки підприємство, де працював позивач в цей час, припинено. Втім, до заяви про призначення пенсії позивач заяви про підтвердження пільгового стажу за цей період на комісії не надав.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.08.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Ухвалою від 28.09.2020 призначено судове засідання з розгляду справи на 16.10.2020.
Через неявку сторін до судового засідання 16.10.2020 суд, з урахуванням ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, розглядає справу в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішенням Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) від 24.07.2020, прийнятим за наслідком розгляду заяви позивача про призначення пенсії від 22.07.2020, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах через недостатність пільгового стажу. Згідно викладеного в рішенні відповідно до наданих документів страховий стаж позивача становить 17 років 10 місяць 28 днів, пільговий - 2 роки 11 місяців 17 днів.
За змістом викладеного в рішенні неможливо врахувати до пільгового стажу позивача період занятості на роботах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах у період з 28.11.1991 по 07.07.1999 через відсутність відомостей про зайнятість протягом повного робочого дня. Періоди роботи з 08.07.1999 по 08.11.1999 та з 31.07.2000 по 20.03.2001 не можуть зараховуватися до пільгового стажу з урахуванням розриву в атестації робочих місць на підприємстві, де працював в цей час позивач також. З розрахунку стажу позивача вбачається, що період його роботи з 09.11.1999 по 30.07.2001 теж не враховано до пільгового стажу, причини незарахування у рішенні відповідача від 24.07.2020 не визначені.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 24 цього Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Частинами 1, 3 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.
Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунок та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.
Підпунктом 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Згідно пункту 4.2 Порядку 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Пунктом 4.7 цього Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі за текстом Порядок № 637), також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За п. 20 цього Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за N 1231/13105.
Згідно з пунктом 1 цього порядку ним визначається механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Пунктами 3-4 цього Порядку передбачено, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, що створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
За наслідком розгляду заяв про підтвердження стажу роботи комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку (пункти 15-16 Порядку).
Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року N 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць, постанова N 442 відповідно), та розробленими на виконання постанови N 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року N 41 (далі - Методичні рекомендації) визначено порядок проведення атестації робочих місць на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності та господарювання.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку проведення атестації та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Відповідно до положень Порядку проведення атестації відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 29 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов'язаний роз'яснити працівникові його права і обов'язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору.
Частинами першою та другою статті 153 КЗпП України установлено, що на всіх підприємствах, в установах, організаціях створюються безпечні і нешкідливі умови праці. Забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці покладається на власника або уповноважений ним орган.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII “Про охорону праці” працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.
При вирішенні питання про правомірність прийнятого відповідачем рішення суд виходить із змісту документів, що надавалися позивачем разом із заявою про призначення пенсії та які розглядалися відповідачем, оцінка правомірності рішень здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості викладених в цих рішеннях підстав неврахування певних періодів роботи у складі спеціального стажу.
Трудова книжка позивача серії НОМЕР_2 містить записи про роботу позивача:
1) у Костянтинівському металургійному заводі ім. Фрунзе
28.11.1991 прийнятий у доменний цех бункерувальником доменного цеху
11.07.1992 переведений горновим доменного цеху
01.10.1998 переведений майстром основної виробничої дільниці доменного цеху
07.07.1999 звільнений за переводом
2) у Закритому акціонерному товаристві «Радон Мет»
08.07.1999 прийнятий за переводом в доменний цех майстром основної виробничої дільниці
01.08.1999 призначений старшим майстром основної виробничої дільниці
20.03.2001 звільнений за згодою сторін.
За змістом архівної довідки виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 29.01.2020 № 05-07-07/99, що надавалась позивачем разом із заявою про призначення пенсії, в наданих на державне зберігання документах з кадрових питань (особового складу) Костянтинівського металургійного заводу імені Фрунзе (з 1994 року ВАТ «Костянтинівський металургійний завод») наявні відомості про прийняття ОСОБА_1 з 28.11.1991 до доменного цеху бункерувальником 2 розряду згідно наказу № 703 від 27.11.1991. В особовій кратці ОСОБА_1 є записи про переміщення з 11.07.1992 - доменним горновим (розпорядження № 67 від 13.07.1992), з 07.02.1994 - горновим (розпорядження № 19 від 09.02.1994) та з 01.10.1995 - майстром основної виробничої ділянки (наказ № 770 від 12.10.1998), звільнення за переводом з 07.07.1999 згідно наказу № 289 від 01.06.1999. Архівна довідка виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 29.01.2020 № 05-07-07/99 містять інформацію про проведення роботодавцем позивача атестації робочих місць за умовами праці згідно наказу № 1034 від 09.11.1994.
Згідно довідки виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 13.07.2020 (вих..№ 05-07-04/552) відомості про переведення позивача на роботу з неповним робочим днем в період з 08.07.1999 по 20.03.2001 в наданих на державне зберігання документах з кадрових питань (особового складу) Костянтинівського металургійного заводу імені Фрунзе не виявлено.
Професії бункерувальника доменної печі, горнового доменної печі та майстра зайнятого на гарячих ділянках включені до Списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою КМУ № 162 від 11.03.1994, який діяв до 16.01.2003.
Суд вважає наведені відомості в їх сукупності достатніми для висновку про наявність підстав для врахування періоду роботи позивача з 28.11.1991 по 07.07.1999 у складі пільгового стажу роботи позивача. Суд не приймає до уваги посилання відповідача на незазначення в трудовій книжці та архівній довідці про роботу позивача на зазначених роботах протягом повного робочого дня, оскільки будь-яких відомостей про роботу неповний робочий день наведені документи також не містять.
Суд також зазначає, що відповідач під час розгляду заяви позивача не скористався наданим йому п. 4.2 Порядку 22-1 та ст. 44 ЗУ № 1058 правом вимоги додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви.
У зв'язку з наведеним вимоги позивача про зобов'язання відповідача зарахування до пільгового стажу період роботи з 28.11.1991 по 07.07.1999 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Підставою відмови відповідача у зарахуванні до пільгового стажу позивача періоду його роботи з 08.07.1999 по 20.03.2001 у Закритому акціонерному товариству «Радон Мет» відповідач в оскаржуваному рішенні та відзиві на позов визначив розрив в датах атестації робочих місць на підприємстві, де працював позивач та відсутність заяви позивача про підтвердження пільгового стажу за цей період на комісії, що є необхідним, оскільки підприємство, де працював позивач в цей час, припинено.
Суд зазначає, що в архівній довідці виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 29.01.2020 № 05-07-07/103, яка надавалась відповідачу, зазначено, що ОСОБА_1 зарахований на роботу з 08.07.1999 до Закритого акціонерного товариства «РадонМЕт» (з 2000 року - ЗАТ «Костянтинівський чавуноливарний завод») в доменний цех майстром основної виробничої ділянки згідно наказу № 157 від 08.07.1999. В особовій картці ОСОБА_2 є записи про переміщення з 01.08.1999 доменним старшим майстром виробничої ділянки з 01.08.1999 та звільнення з 20.03.2001 відповідно до наказу № 86 від 21.03.2001.
Професія майстра зайнятого на гарячих ділянках входить до Списку N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Постановою КМУ № 162 від 11.03.1994, який діяв до 16.01.2003.
Атестація робочих місць за умовами праці проведена роботодавцем -ЗАТ «РадонМет» у липні 2000 року, що підтверджено наказом № 15 від 31.07.2000, копія якого наявна в матеріалах справи. Відомості про застраховану особу форми ОК-5 містять інформацію про пільговий стаж позивача на ЗАТ «Костянтинівський чавуноливарний завод» 5 місяців 24 дні у 1999 році та 12 місяців 2000 року, код підстави обліку спец стаж - ЗПЗ013А1.
Суд не приймає доводи відповідача про несвоєчасність проведення атестації робочих місць на підприємстві в обґрунтування неврахування у складі стажу періоду роботи позивача з 08.07.1999 по 20.03.2001 та зауважує на тому, що відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списками № 1 та № 2, мають право на зарахування періодів роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у разі не проведення або невчасного проведення атестації робочого місця з вини власника на таких підприємствах.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Щодо доводів відповідача про припинення ЗАТ «Радон Мет» та необхідність позивачу у такому випадку звертатись до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при головному управлінні Пенсійного фонду України суд зауважує таке.
Відповідно до преамбули Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зазначений порядок прийнятий відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначені особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу.
Отже, підтвердження пільгових періодів роботи у разі відсутності правонаступника підприємства - роботодавця на умовах порядку № 18-1 відбувається у разі недостатності відомостей трудової книжки для підтвердження зайнятості особи на роботах, що надають право на призначення пенсії на особливих умовах.
В оскаржуваному позивачем рішенні відповідач не визначив відомостей, яких недостатньо для підтвердження пільгового стажу роботи позивача з 08.07.1999 по 20.03.2001 у Закритому акціонерному товариству «РадонМет», у зв'язку з чим судом не приймаються до уваги твердження відповідача про необхідність звернення для зарахування цього періоду до комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
До цього ж, зазначені доводи не зазначалися відповідачем в оскаржуваному рішенні про відмову в призначенні пенсії, не є підставою його прийняття, а відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в таких справах покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу період роботи з 08.07.1999 по 20.03.2001 у Закритому акціонерному товариству «Радон Мет».
Оскільки під час судового розгляду справи судом дійдено висновку про безпідставність неврахування спірних періодів роботи у складі пільгового (спеціального) стажу, що призвело до невірного визначення спеціального стажу позивача, рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії від 24.07.2020 підлягає є протиправним та скасуванню, а заява позивача від 22.07.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” за списком № 1 повторному розгляду.
Із врахуванням викладеного вище, заявлений позивачем позов підлягає задоволенню повністю.
Згідно з частиною першою статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні суду. Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
З огляду на таке, сплачений позивачем судовий збір у сумі 840,80 грн. при зверненні до суду підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 24.07.2020 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.07.2020 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та зарахувати до пільгового стажу періодів роботи з 28.11.1991 по 07.07.1999, з 08.07.1999 по 20.03.2001.
Стягнути з бюджетних асигнувань Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;
Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) - код ЄДРПОУ 42171400, адреса: 85113, Донецька обл., м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, буд. 25.
Суддя А.С. Михайлик