Рішення від 12.10.2020 по справі 911/1325/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" жовтня 2020 р. м. Київ Справа № 911/1325/20

Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Мірошніченко В.В. розглянув у судовому засіданні

позовну заяву Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ

до Комунального підприємства теплових мереж «Бориспільтепломережа», м. Бориспіль Київської області

про стягнення грошових коштів

У судове засідання представники сторін не з'явились

1. Стислий виклад позицій учасників справи (заяви по суті справи)

1.1. 14.05.2020 Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - позивач, АТ «Нафтогаз України») звернулось до Господарського суду Київської області (далі - суд) із позовною заявою до Комунального підприємства теплових мереж «Бориспільтепломережа» (далі - відповідач, КП «Бориспільтепломережа») про стягнення з останнього, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог №14/4-3944-20 від 17.06.2020 (вх.№12941/20 від 26.06.2020), заборгованості у розмірі 831 555,77грн, з яких: 664 315,61грн пені, 21 582,42грн інфляційні втрати та 145 657,74грн - 3% річних. Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 12 473,34грн сплаченого судового збору.

Позовну заяву обґрунтовує ст.ст. 20, 173-175, 193, 216-217, 230, 264-265 Господарського кодексу України (далі - ГК України), ст.ст. 11-16, 509, 525-526, 530, 549, 610-612, 625, 629, 655, 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) та вказує на неналежне виконання відповідачем умов договору постачання природного газу №2152/1718-ТЕ-17 від 19.09.2017 в частині вчасної оплати за поставлений газ, у зв'язку із чим позивач вправі вимагати від відповідача сплати пені, 3% річних та інфляційних втрат.

1.2. Відповідач скористався правом, передбаченим ст. 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що у відповідача відсутній перед позивачем основний борг на час звернення АТ «НАК «Нафтогаз України» до суду. Вказує, що позивач на ринку постачання природного газу займає монопольне становище, користуючись яким, укладає відповідні договори, які суперечать типовій формі договору, затвердженій постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №35 від 22.01.2015. Зокрема, зазначене стосується п. 10.3 умов договору постачання природного газу №2152/1718-ТЕ-17 від 19.09.2017 щодо збільшення строку позовної давності. Вказує на те, що розрахунок пені за листопад 2017 року - жовтень 2018 року здійснений поза межами позовної давності в 1 рік, оскільки позивач звернувся із позовом лише в квітні 2020 року. Вказує, що погашення основного боргу здійснювалось із рахунку зі спеціальним режимом використання та шляхом підписання відповідних спільних протокольних рішень, а відтак, позивачем безпідставно нараховані штрафні та фінансові санкцій. За таких обставин, просить суд зменшити розмір пені на 100% та відмовити у задоволенні позову в частині стягнення інфляційних втрат та 3% річних.

1.3. Позивач заперечив проти обставин, викладених у відзиві, про що зазначив у відповіді на відзив. Зокрема, щодо посилання відповідача про сплив позовної давності вказав, що сторони у відповідному договорі визначили строк, у межах якого сторони можуть звернутись до суду із вимогою про захист своїх прав, а тому відповідне твердження відповідача є необґрунтованим. Нарахування відповідних штрафних та фінансових санкцій не здійснювалось позивачем на суми, які були сплачені на підставі спільних протокольних рішень, а лише на ті, які були сплачені КП «Бориспільтепломережа» власними коштами. Таким чином, просить суд задовольнити позовні вимоги.

1.4. Відповідач, скористався правом передбаченим ст. 167 ГПК України та подав заперечення, які за своїм змістом є аналогічними відзиву на позовну заяву.

2. Заяви та клопотання учасників справи з процесуальних питань, результати їх вирішення

2.1. 15.06.2020 під час підготовчого засідання представником позивача заявлено усне клопотання про оголошення перерви у засіданні, з метою уточнення позовних вимог, яке протокольною ухвалою суду від 15.06.2020 задоволено (протокол судового засідання від 15.06.2020).

2.2. 12.10.2020 на електронну пошту суду від представника позивача надійшло клопотання №39/5-2426-20 від 12.10.2020 (вх. №22028/20), в якому просив суд здійснювати розгляд цієї справи за його відсутності.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 42 ГПК України, учасники справи мають право, зокрема, брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом.

Ураховуючи те, що явка учасників справи це право, а не обов'язок, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення відповідного клопотання, у зв'язку із чим судове засідання провести без участі представника АТ «НАК «Нафтогаз України».

2.3. 09.10.2020 через канцелярію суду директором КП «Бориспільтепломережа» подано клопотання №01-08/505 від 09.10.2020 (вх. №22004/20) про відкладення розгляду справи, у зв'язку із перебуванням представника відповідача на лікарняному.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Проте, відповідачем не було долучено до свого клопотання відповідних доказів на підтвердження викладених у ньому обставин, а відтак, правових підстав для задоволення вказаного у суду немає.

3. Процесуальні дії у справі

3.1. Ухвалою суду від 15.05.2020, зокрема, відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати її розгляд у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 15.06.2020 та запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

3.2. На підставі ст. 183 ГПК України у підготовчому засіданні оголошувалась перерва до 06.07.2020 та до 27.07.2020 відповідно.

3.3. За результатами підготовчого засідання 27.07.2020 судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 31.08.2020.

3.4. На підставі ст. 216 ГПК України та ч. 4 розділу Х «Прикінцеві положення» ГПК України, у зв'язку із введенням на території України постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №211 від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України короновірусу COVID-19» карантину, у судовому засіданні неодноразово оголошувалась перерва. Чергове засідання призначено на 12.10.2020.

3.5. За результатами судового засідання 12.10.2020 судом ухвалено рішення.

4. Фактичні обставини, встановлені судом, із посиланням на докази

24.07.2014 між Публічним акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» (банк; далі - ПАТ «Ощадбанк») та КП «Бориспільтепломережа» (клієнт), на виконання постанови КМУ від 18.06.2017 №217 «Про затвердження Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальним природного газу» (Постанова), укладено типовий договір банківського рахунку №18 (далі - Договір №18).

Відповідно до п. 1.1 Договору №18 за цим договором, відповідно до законодавства України, в т.ч. Закону України «Про теплопостачання» (Закон), Постанови, нормативно-правових актів Національного банку України банк відкриває клієнту поточні рахунки зі спеціальним режимом використання на балансовому рахунку 2603 «Розподільчі рахунки суб'єктів господарювання», зокрема, для зарахування коштів, що надходять за спожиту теплову енергію від категорії споживачів «населення» та з відповідних поточних рахунків із спеціальним режимом використання структурних підрозділів теплопостачальних організацій, рахунок № НОМЕР_1 .

Клієнт доручає, а банк зобов'язується здійснювати договірне списання (перерахування) коштів з рахунку(ів) клієнта в термін та порядку, визначеному п. 3.1.5 цього договору (п. 1.3 Договору №18).

Відповідно до п. 3.1.5 Договору №18 банк зобов'язується до 12 години кожного банківського дня здійснювати: розподіл коштів, що надійшли за попередній день відповідно до затверджених Комісією реєстрів нормативів перерахування коштів, що надходять як плата за теплову енергію; договірне списання (перерахування) коштів, розподілених згідно реєстрів, зокрема, з рахунку «населення» на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання гарантованого постачальника НАК «Нафтогаз України», код ЄДРПОУ 20077720, № НОМЕР_2 , відкритий в АТ «Ощадбанк», код банку 300465.

У полі «Призначення платежу» платіжного документу, на перерахування коштів вказується: «Розподіл коштів за теплову енергію на виконання п. КМУ від 18.06.2014 №217, Реєстру від _____ №____ в т.ч. ПДВ» та додатково вказується «… номер та дата договору» з гарантованим постачальником.

Цей договір набуває чинності з дати підписання та діє протягом дії Постанови (п. 7.1 Договору №18).

19.09.2017 між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (постачальник) та КП «Бориспільтепломережа» (споживач) укладено договір постачання природного газу №2152/1718-ТЕ-17 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1 якого постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2017-2018 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (т. 1 а.с. 22-31).

Природний газ, що постачається за цим договором, використовується споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню (п. 1.2 Договору).

Приймання-передача природного газу, переданого постачальником споживачі у відповідному місяці постачання оформлюється актом приймання-передачі (п. 3.7 Договору).

У п. 6.1 Договору сторони домовились, що оплата за природний газ здійснюється споживачем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати протягом місяця поставки природного газу.

Остаточний розрахунок за фактично переданий природний газ здійснюється до 25 числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Сторони погодили, що з урахуванням п. 11.3 цього договору укладення договору про організацію взаєморозрахунків, а також підписання сторонами відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005 №5 «Про затвердження Порядку перерахуванням деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг субсидій та компенсацій» спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ за теплопостачання, не змінює строків та умов розрахунків за цим договором.

11.01.2018 сторонами внесено зміни до абз. 3 п. 6.1 Договору, шляхом укладення додаткової угоди №1, виклавши його у такій редакції: «Сторони погодили, що з урахуванням п. 11.3 цього договору укладення договору про організацію взаєморозрахунків, а також підписання споживачів будь-яких документів (актів, розрахунків, протоколів тощо) щодо нарахованих (оформлений) та не профінансованих пільг і житлових субсидій населенню згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою КМУ від 04.03.2002 №256, не змінює строків та умов розрахунку за цим договором» (т. 1 а.с. 32-33).

Відповідно до п. 6.3 Договору, оплата за природний газ здійснюється таким чином:

споживач перераховує на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника кожного банківського дня розрахункового місяця кошти згідно з нормативами перерахування, затвердженими в установленому порядку, які зараховуються як оплата за природний газ, поставлений постачальником споживачеві, в порядку, визначеному законодавством, - у разі коли на споживача станом на 30.09.2015 поширювалась дія ст. 191 Закону України «Про теплопостачання»;

в будь-якому випадку, споживач зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі розрахуватися за поставлений природний газ відповідно до п. 6.1 цього договору - в разі коли на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання споживача надходить недостатньо коштів для своєчасної оплати використаного природного газу;

з поточного рахунка споживача кошти перераховуються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника та зараховуються як оплатити за природний газ, поставлений постачальником споживачеві у визначеному законодавством порядку, - у разі коли на споживача станом на 30.09.2015 не поширювалась дія ст. 191 Закону України «Про теплопостачання» в частині відкриття поточного рахунка зі спеціальним режимом використання;

шляхом зарахування постачальником коштів, що надійшли від споживача як погашення заборгованості за природний газ, поставлений в минулі періоди згідно з договором, у порядку календарної черговості виникнення заборгованості - за наявності заборгованості у споживача за цим договором. Кошти, які надійшли від споживача, зараховуються як передоплата за умови відсутності заборгованості за цим договором;

оплата інших платежів (пені, штрафів, судових зборів, інфляційних нарахувань тощо) крім суми основної заборгованості, здійснюються споживачем на поточний рахунок постачальника.

Згідно п. 8.2 Договору у разі прострочення споживачем оплати згідно п. 6.1 він зобов'язується сплатити постачальнику пеню в розмірі 16% річних, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховану від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Нарахування пені не здійснюється постачальником на суми оплат, проведені споживачем відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005 №20.

У п. 8.3 Договору сторони погодили, що з урахуванням п. 11.3 цього договору укладення договорів про організацію взаєморозрахунків, а також підписання сторонами відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005 №20 спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання не звільняє споживача від обов'язку сплатити на користь постачальника платежі відповідно до ст. 625 ЦК України, нараховані на всю суму заборгованості за цим договором.

11.01.2018 сторонами внесено зміни до п. 8.2 та 8.3 Договору, шляхом укладення додаткової угоди №1, виклавши їх у наступній редакції:

п. 8.2 - у разі прострочення споживачем оплати згідно п. 6.1 цього договору він зобов'язується сплатити постачальнику пеню в розмірі 15,3% річних, але не більше подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період за який нараховується пеня, розраховану від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Нарахування пені не здійснюється постачальником на суми оплат, проведені споживачем відповідно до постанови КМУ від 04.03.2002 №256;

п. 8.3 - сторони погодили, що з урахуванням п. 11.3 цього договору, підписання споживачем будь-яких документів (актів, розрахунків, протоколів тощо) щодо нарахованих (оформлених) та не профінансованих пільг і житлових субсидій населенню згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затверджених постановою КМУ від 04.02.2002 №256 не звільняє споживача від обов'язку сплатити на користь постачальника платежі відповідно до ст. 625 ЦК України, нараховані на всю суму заборгованості за цим договором (т. 1 а.с. 32-33).

Строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних становить п'ять років (п. 10.3 Договору).

Пунктом 12.1 Договору, у редакції додаткової угоди №2, передбачено, що договір набирає чинності за дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення підпису постачальника початковою, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2017 по 31.05.2018, а в частині проведення розрахунків - до поновного їх здійснення (т. 1 а.с. 34).

На виконання умов Договору, постачальником у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року поставлено споживачу природний газ на загальну суму 76 474 470,96грн, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу, підписаними сторонами без зауважень та скріплені їх підписи печатками: від 31.10.2017 на суму 4 885 866,79грн; від 30.11.2017 на суму 11 056 044,72; від 31.12.2017 на суму 13 225 426,55грн; від 31.01.2018 на суму 16 341 881,40грн; від 28.02.2018 на суму 14 865 110,99грн; від 31.03.2018 на суму 14 302 612,55грн; від 30.04.2018 на суму 1 797 527,96грн (т. 1 а.с. 35-41).

У свою чергу, споживачем було оплачено частину вартості поставленого постачальником газу шляхом підписання 16.11.2017 між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київської області (сторона №1), Департаментом фінансів Київської обласної держадміністрації (сторона №2), КП «Бориспільтепломережа» (сторона №3) та АТ «НАК «Нафтогаз України» (сторона остання) спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу №3936 за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України (далі - СПР №3936, т. 1 а.с. 52-55).

Відповідно до п. 1 СПР №3936 предметом цього протокольного рішення є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005 №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

У розділі 2 СПР №3936 сторони погодили порядок проведення взаєморозрахунків, а саме:

Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України стороні №1 у сумі 1 799 300 грн, з приміткою «постанова Уряду від 11.05.2005 №20» (п. 2.2);

Сторона №1 перераховує на рахунок сторони №2 кошти у сумі 1 799 300грн із записом у графі «призначення платежу»: «за жовтень місяць 2017 року «П» 0грн»; за жовтень місяць 2017 року «С» 1 799 300грн» Постанова Уряду від 11.01.2005 №20» (п. 2.3);

Сторона №2 перераховує кошти стороні №3 через рахунки обліку доходів районних/міських бюджетів та реєстраційні рахунки управлінь соціального захисту населення РДА/МВК пільги та субсидії у сумі 1 799 300грн із записом у графі «призначення платежу»: «за жовтень місяць 2017 року «П» 0грн»; за жовтень місяць 2017 року «С» 1 799 300грн» Постанова Уряду від 11.01.2005 №20» (п. 2.4);

Сторона №3 перераховують стороні останній кошти у сумі 1 799 300грн у тому числі ПДВ 299 883,33грн за природний газ 2017 рік згідно з договором від 19.09.2017 №2152/1718-ТЕ-17, із записом в графі «призначення платежу»: «постанова Уряду від 11.01.2005 №20, за природний газ 2017 рік, договір від 19.09.2017 №2152/1718-ТЕ-17, у тому числі ПДВ 299 883,33грн» (п. 2.5).

Це спільне протокольне рішення набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим спільним протокольним рішенням (п. 5.2 СПР №3936).

Разом з цим, 15.12.2017 між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Київської області (сторона №1), Департаментом фінансів Київської обласної держадміністрації (сторона №2), КП «Бориспільтепломережа» (сторона №3) та АТ «НАК «Нафтогаз України» (сторона остання) спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу №4365 за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України (далі - СПР №4365, т. 1 а.с. 56-59)

Відповідно до п. 1 СПР №4365 предметом цього протокольного рішення є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови КМУ від 11.01.2005 №20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.

У розділі 2 СПР №4365 сторони погодили порядок проведення взаєморозрахунків, а саме:

Державна казначейська служба України перераховує кошти загального фонду Державного бюджету України стороні №1 у сумі 3 718 600 грн, з приміткою «постанова Уряду від 11.05.2005 №20» (п. 2.2);

Сторона №1 перераховує на рахунок сторони №2 кошти у сумі 3 718 600грн із записом у графі «призначення платежу»: «за листопад місяць 2017 року «П» 1 583 000грн»; за листопад місяць 2017 року «С» 2 135 600грн» Постанова Уряду від 11.01.2005 №20» (п. 2.3);

Сторона №2 перераховує кошти стороні №3 через рахунки обліку доходів районних/міських бюджетів та реєстраційні рахунки управлінь соціального захисту населення РДА/МВК пільги та субсидії у сумі 3 718 600грн із записом у графі «призначення платежу»: «за листопад місяць 2017 року «П» 1 583 000грн»; за листопад місяць 2017 року «С» 2 135 600грн» Постанова Уряду від 11.01.2005 №20» (п. 2.4);

Сторона №3 перераховують стороні останній кошти у сумі 3 718 600грн у тому числі ПДВ 619 766,67грн за природний газ 2017 рік згідно з договором від 19.09.2017 №2152/1718-ТЕ-17, із записом в графі «призначення платежу»: «постанова Уряду від 11.01.2005 №20, за природний газ 2017 рік, договір від 19.09.2017 №2152/1718-ТЕ-17, у тому числі ПДВ 619 766,67грн» (п. 2.5).

Це спільне протокольне рішення набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за цим спільним протокольним рішенням (п. 5.2 СПР №4365).

Таким чином, шляхом підписання вищевказаних СПР, КП «Бориспільтепломережа» сплачено АТ «НАК «Нафтогаз України» 5 517 900,00грн за поставлений у жовтні-листопаді 2017 року природний газ, що підтверджується платіжними дорученнями №53 від 24.11.2017 на суму 1 799 300,00грн та №55 від 18.12.2017 на суму 3 718 600,00грн (т. 4 а.с. 94).

Крім того, споживачем було оплачено поставлений постачальником природний газ за період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року на суму 10 212 684,61грн, що підтверджується платіжними дорученнями (т. 4 а.с. 95-97): №1 від 31.01.2018 на суму 785 000,00грн; №9 від 27.02.2018 на суму 525 725,00грн; №13 від 26.03.2018 на суму 5 468 679,77грн; №15 від 26.04.2018 на суму 2 162 892,89грн; №16 від 02.05.2018 на суму 100 000,00грн; №18 від 04.06.2018 на суму 798 411,95грн; №21 від 29.08.2018 на суму 371 975,00грн. У графі «призначення платежу» в указаних платіжних дорученнях зазначено «постанова КМУ №04.03.2002 №256 «теплопостачання» за природний газ за 2018р. зг. договору від 19.09.2017 №2152/1718-ТЕ-17».

До того ж, на виконання умов Договору, КП «Бориспільтепломережа» у період з жовтня 2017 року по жовтень 2018 року сплачено АТ «НАК «Нафтогаз України» 60 743 886,35грн за поставлений останнім природний газ споживачу у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, що підтверджується відповідними банківськими виписками, в яких міститься призначення платежу «розподіл коштів за теплову енергію на виконання п.КМУ №217 від 18.06.2014 Реєстр, затв.п.НКРЕП від 28.09.2018р. №1132, зг.дог.2152/1718-ТЕ-17 від 19.09.17» (т. 1 а.с. 68-182, т. 2 а.с. 1-251, т. 3 а.с. 1-251, т. 4 а.с. 1-51).

Доказів, які б вказували на протилежне учасниками справи надано не було.

5. Щодо порушеного права

Ураховуючи те, що відповідач здійснив оплату поставленого природного газу у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року несвоєчасно, АТ «НАК «Нафтогаз України» нарахував КП «Бориспільтепломережа» пеню, 3% річних та інфляційні втрати, та звернувся із даним позовом до суду.

6. Висновки суду із посиланням на норми права, які застосовано

6.1. Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України (ч. 1 ст. 175 ГК України).

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України, зокрема, з договорів та інших правочинів (угод).

Судом встановлено, що укладений між сторонами Договір за своєю правовою природою є договором поставки, який недійсним у судовому порядку не визнавався, у зв'язку з чим, у силу ст. 629 ЦК України, він є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. Із наведеною нормою узгоджується ч. 1 ст. 265 ГК України.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).

Так, ч. 1 ст. 691 ЦК України передбачено, зокрема, що покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Статтею 530 ЦК України встановлено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст.ст. 526, 625 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином. Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Аналогічне положення стосовно господарських зобов'язань міститься у ст. 193 ГК України.

На виконання умов Договору, постачальником було поставлено споживачу природний газ у період з жовтня 2017 року по квітень 2018 року на загальну суму 76 474 470,96грн, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу, а споживачем прийнято вказаний природний газ та оплачено його вартість, що підтверджується відповідними СПР №3936 та №4365, платіжними дорученнями та банківськими виписками.

У своїй позовній заяві позивач стверджує, що КП «Бориспільтепломережа» несвоєчасно було оплачено поставлений АТ «НАК «Нафтогаз України» природний газ, у зв'язку із чим відповідач порушив п. 6.1 Договору, а відтак зобов'язаний сплатити позивачу пеню, 3% річних та інфляційні втрати. Вказує на те, що відповідні нарахування були здійснені на заборгованість, яка була сплачена відповідачем за рахунок власних коштів, а саме: нарахування 3% річних та інфляційних втрат здійснювалось на заборгованість сплачену відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ №256 від 04.03.2002; нарахування пені, 3% річних та інфляційних втрат здійснювалось на заборгованість сплачену відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ №217 від 18.06.2014.

6.2. Водночас, щодо відповідних нарахувань АТ «НАК «Нафтогаз України» на заборгованість сплачену КП «Бориспільтепломережа» відповідно до Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 № 256 суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ГК України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності. Основними засобами регулюючого впливу держави на діяльність суб'єктів господарювання, зокрема, є: застосування нормативів та лімітів; регулювання цін і тарифів; надання інвестиційних, податкових та інших пільг; надання дотацій, компенсацій, цільових інновацій та субсидій. Умови, обсяги, сфери та порядок застосування окремих видів засобів державного регулювання господарської діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами, а також програмами економічного і соціального розвитку. Встановлення та скасування пільг і переваг у господарській діяльності окремих категорій суб'єктів господарювання здійснюються відповідно до цього Кодексу та інших законів.

Так, одним із засобів державного регулювання господарської діяльності є визначення механізму перерахування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок надходження до загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування природного газу і за природний газ, що видобувається в Україні.

Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу за рахунок субвенцій з державного бюджету визначено Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою КМУ від 04.03.2002 № 256 (надалі - Порядок).

Згідно з п. 4 Порядку перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державною казначейською службою згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій і допомоги населенню.

Аналіз змісту цього Порядку вказує на те, що держава взяла на себе бюджетне зобов'язання щодо відшкодування частини витрат підприємств паливно-енергетичного комплексу, пов'язаних з газопостачанням населення, яке використовує субсидії та має пільги з оплати комунальних послуг, а саме - витрат на придбання природного газу, його транспортування магістральними та переміщення розподільчими газопроводами.

Запроваджуючи механізм взаємних розрахунків між підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначений Порядком, держава забезпечує відшкодування частини витрат підприємств паливно-енергетичного комплексу, пов'язаних із газопостачанням населенню, яке використовує житлові субсидії та має пільги з оплати комунальних послуг. Тобто, держава офіційно визнає неспроможність підприємств паливно-енергетичного комплексу забезпечити вчасні розрахунки в цій частині (залежно від рівня наданих пільг і субсидій, отриманих населенням на відповідній ліцензованій території діяльності).

Визнаючи неможливість розрахунків у цій частині підприємствами паливно-енергетичного комплексу, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює характер регулювання відповідних правовідносин, що склалися між сторонами на підставі укладених між ними договорів.

Таким чином, правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами в цій частині (у розмірі наданих пільг і субсидій, отриманих населенням на відповідній території діяльності відповідача) зазнають імперативного регулятивного впливу держави, яка приймає законодавчі акти щодо виділення відповідних субвенцій на фінансування пільг та субсидій; соціального захисту відповідних категорій громадян та їх гарантій.

А тому на виконання таких законодавчих актів державою в особі відповідних державних органів приймаються підзаконні нормативні акти, зокрема, постанова КМУ від 04.03.2002 № 256.

Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку, що незалежно від того, чи правовідносини між сторонами виникли на підставі господарського договору, грошові зобов'язання між сторонами договору в частині, яку держава компенсує за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, зокрема, адміністративного (бюджетного), і застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачали сторони у договорі відповідні умови.

При цьому, положення норм наведеної постанови КМУ є обов'язковим для учасників розрахунків, виходячи з їх змісту, а відтак, строки та порядок здійснення розрахунків за поставлений природний газ визначаються саме нормами такої постанови.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №906/278/18, від 10.07.2019 у справі №913/334/18, від 24.09.2019 у справі №927/894/18, від 13.02.2020 у справі №917/536/19, від 05.03.2020 у справі №926/19/19, від 18.06.2020 у справі №916/2070/19.

Отже, як встановлено судом, КП «Бориспільтепломережа» було здійснено оплату поставлено АТ «НАК «Нафтогаз України» природного газу, зокрема на суму 10 212 684,61грн у спосіб визначений постановою КМУ 04.03.2002 № 256, а відтак, суд дійшов висновку, що сторонами було змінено порядок і строки виконання відповідачем грошових зобов'язань, які зазначені у договорі, а тому підстав для застосування до відповідача відповідальності, визначеної у ст. 625 ЦК України у суду немає.

Підсумовуючи викладене, твердження позивача про те, що останнім здійснені відповідні нарахування у відповідності до п. 8.3 Договору та чинного законодавства спростовуються вищевказаними обставинами.

6.3. Крім того, щодо відповідних нарахувань АТ «НАК «Нафтогаз України» на заборгованість сплачену КП «Бориспільтепломережа» відповідно до Порядку розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки, затвердженого постановою КМУ №217 від 18.06.2014 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 191 Закону України «Про теплопостачання» оплата теплової енергії, для виробництва якої повністю або частково постачається природний газ гарантованим постачальником, здійснюється споживачами теплової енергії та теплопостачальними організаціями, які купують теплову енергію для її подальшого постачання споживачам, шляхом перерахування коштів на рахунки із спеціальним режимом використання, які відкривають теплопостачальні та теплогенеруючі організації для зарахування коштів, у тому числі від теплопостачальних організацій, які отримують теплову енергію для її подальшого постачання споживачам, в уповноваженому банку. Оплата теплової енергії шляхом перерахування коштів на інші рахунки забороняється.

Оплата споживачем теплової енергії шляхом перерахування коштів на рахунок із спеціальним режимом використання є обов'язковою умовою договору на постачання теплової енергії, укладеного між теплопостачальною організацією та споживачем теплової енергії.

Кошти, що надійшли на рахунки із спеціальним режимом використання, перераховуються банками згідно з порядком розподілу коштів, затвердженим КМУ, виключно на рахунок: гарантованого постачальника; теплогенеруючої організації; теплопостачальної організації; теплотранспортуючої організації.

Так, 18.06.2014 постановою КМУ №217 затверджений Порядок розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з постачальником природного газу, на якого покладено спеціальні обов'язки» (далі - Порядок № 217), яким визначено механізм розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання для проведення розрахунків з гарантованим постачальником природного газу (далі - спеціальні рахунки).

Для цілей цього Порядку під постачальником природного газу із спеціальними обов'язками також розуміється постачальник природного газу, який до 01.10.2015 був визначений гарантованим постачальником відповідно до законодавства (абз. 5 п. 2 Порядку №217) .

Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 25.07.2012 №705 «Про визначення гарантованих постачальників природного газу» (втратила чинність 04.12.2019), гарантованим постачальником природного газу для промислових споживачів, річний обсяг споживання природного газу яких перевищує 3 млн. куб. метрів, та підприємств, що здійснюють виробництво теплової енергії, є НАК «Нафтогаз України», що в установленому порядку отримала ліцензію на постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

Згідно п. 3 Порядку №217 теплопостачальні організації, що здійснюють продаж теплової енергії та/або надання комунальних послуг з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води, для виробництва яких повністю або частково використовується природний газ, куплений у постачальника природного газу із спеціальними обов'язками такими теплопостачальними організаціями або теплогенеруючими організаціями, в яких теплопостачальні організації купують теплову енергію, та їх структурні підрозділи відкривають у місячний строк з дня набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в уповноваженому банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять за спожиту теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води за категоріями споживачів «населення», «релігійні організації», «бюджетні установи», «інші споживачі» (далі - спеціальні рахунки, відкриті теплопостачальними організаціями).

Згідно з п. 9 Порядку №217 уповноважений банк здійснює перерахування коштів, що надходять на спеціальні рахунки, відкриті теплопостачальними і теплогенеруючими організаціями, згідно з реєстром нормативів перерахування коштів, що надходять як плата за теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води від усіх категорій споживачів та як плата теплопостачальних організацій за вироблену теплогенеруючими організаціями теплову енергію (далі - реєстр нормативів), що затверджується Комісією.

На підставі п. 13 Порядку №217 уповноважений банк згідно з умовами договору банківського рахунка здійснює перерахування коштів за спожиту теплову енергію та/або надані комунальні послуги з централізованого опалення, централізованого постачання гарячої води із спеціальних рахунків, відкритих структурними підрозділами теплопостачальних і теплогенеруючих організацій, на спеціальні рахунки теплопостачальних і теплогенеруючих організацій двічі на день, а саме: до 10-ї години - залишок коштів на початок операційного дня; до 17-ї години - кошти, що надійшли протягом операційного дня на спеціальні рахунки, відкриті структурними підрозділами теплопостачальних і теплогенеруючих організацій. Уповноважений банк до 12-ї години операційного дня здійснює відповідно до реєстру нормативів розподіл коштів, що надійшли за попередній день від структурних підрозділів теплопостачальних і теплогенеруючих організацій та споживачів, і перерахування коштів на рахунки з урахуванням вимог пунктів 14-26 цього Порядку.

У п. 6.3 Договору, сторони, зокрема, домовились, що споживач перераховує на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання постачальника кошти згідно з нормативами перерахування, затвердженими в установленому порядку, які зараховуються як оплата за природний газ, поставлений постачальником споживачеві, в порядку, визначеному законодавством, - у разі коли на споживача станом на 30.09.2015 поширювалась дія ст. 191 Закону України «Про теплопостачання».

Так, судом встановлено, що 24.07.2017 між ПАТ «Ощадбанк» та КП «Бориспільтепломережа» укладено Договір №18 згідно умов якого банк зобов'язується здійснювати договірне списання (перерахування) коштів, розподілених згідно реєстрів, зокрема, з рахунку «населення» на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання гарантованого постачальника НАК «Нафтогаз України». Разом з цим, із матеріалів справи вбачається, що кошти з оплати отриманого відповідачем природного газу було перераховано позивачу на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання з посиланням у призначенні платежу на постанову КМУ №217 від 18.06.2014, про що свідчать відповідні банківські виписки в яких зазначено призначення платежу «розподіл коштів за теплову енергію на виконання п.КМУ №217 від 18.06.2014Реєстр, затв.п.НКРЕП від 28.09.2018р. №1132, зг.дог.2152/1718-ТЕ-17 від 19.09.17». Усього на виконання вказаної постанови на рахунок позивача було проведено перерахування коштів в загальній сумі 60 743 886,35грн.

Ураховуючи зазначене та те, що КП «Бориспільтепломережа» перераховані кошти АТ «НАК «Нафтогаз України» на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання у відповідності до вимог Порядку №217, суд дійшов висновку, що відповідач у даному випадку позбавлений можливості самостійно впливати на своєчасність розрахунків, оскільки державою фактично визначено спеціальний режим проведення розрахунків за поставлений природний газ, що, по суті, усуває відповідача від процесу розподілу отриманих від споживачів грошових коштів на свій розсуд та полягає у автоматичному перерахуванні зі спеціальних рахунків грошових коштів на рахунки позивача за визначеними нормативами (аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 09.07.2019 у справі №924/297/18; від 24.07.2019 у справі №918/553/18; від 31.03.2020 у справі №917/530/19; від 18.03.2020 у справі №908/2304/18; від 20.02.2020 у справі № 924/235/19).

Отже, зважаючи на те, що оплата за спожитий природний газ здійснювалась у порядку та на умовах, визначених Порядком № 217 на підставі нормативів перерахування коштів, прийнятих на підставі постанов НКРЕКП у відповідності до умов п. 6.3. Договору, на які відповідач не міг вплинути, підстави для нарахування відповідачу пені, 3% річних та інфляційних втрат у зв'язку з порушенням п. 6.1. Договору відсутні.

За таких обставин, позовні вимоги АТ «НАК «Нафтогаз України» задоволенню не підлягають, а відтак клопотання КП «Бориспільтепломережа» про зменшення розміру пені на 100% та заява про сплив позовної давності залишаються судом без розгляду.

7. Щодо судових витрат.

Відповідно до положень ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, то судовий збір у даній справі покладається на АТ «НАК «Нафтогаз України».

Керуючись ст.ст. 7, 20, 42, 46, 73-74, 77-80, 86, 129, 236-238, 240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Комунального підприємства теплових мереж «Бориспільтепломережа» про стягнення грошових коштів відмовити повністю.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення до Північного апеляційного господарського суду у порядку, визначеному ст. 257 та з урахуванням п.17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.

Суддя О.С. Янюк

Повний текст рішення складений та підписаний 28.10.2020.

Станом на 28.10.2020 рішення законної сили не набрало.