Справа № 569/17215/20
про залишення позовної заяви без руху
27 жовтня 2020 року місто Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі судді Левчука О.В., перевіривши виконання вимог ст.160, 161 КАС України по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області про повернення безпідставно сплачених коштів, -
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області про повернення безпідставно сплачених коштів.
Відповідно до вимог частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
При прийнятті справи до розгляду суддею виявлені обставини, які перешкоджають відкриттю провадження по справі.
Згідно з п.3 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві повинне бути зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Пункт 6 ч.5 ст.160 КАС України вказує вимогу щодо наявності у позовній заяві відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
У п.8 ч.5 ст.160 КАС України вказано вимогу щодо наявності у позовній заяві переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно з п. 9 ч.5 ст.160 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - у позовній заяві повинне міститись обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Відповідно до п.11 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Як вбачається з позовної заяви, позивачка не зазначила ціну позову та обґрунтований розрахунок суми, що стягується, в порушення вимог п.6 ч.5 ст.160 КАС України не вказала у позовній заяві відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору, долучила лиш копію відповіді з Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області від 18.09.2020 на своє письмове звернення, проте не завірену належним чином. Крім того, позивачка не вказала у позовній заяві переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивачки або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. Також позивачка не зазначила у позовній заяві обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю її прав, свобод, інтересів, не вказала власного письмового підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Проте, позивачем до позовної заяви не додано документа, що підтверджує сплату судового збору чи документа, що підтверджує підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з ч.2 ст.132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI).
Статтею 2 Закону №3674-VI встановлено, що платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до абз.4 ст.7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу у сумі 2102,00грн.
За змістом приписів ч.3 ст.4 Закону №3674-VI, ставка судового збору за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову майнового характеру складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто, позивачка мала б сплатити судовий збір у розмірі 840,80 грн. та долучити до позовної заяви квитанцію про сплату судового збору, або надати для суду документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Усе вищезазначене дає підстави для висновку, що позовна заява не відповідає вимогам закону, а тому підлягає залишенню без руху з наданням строків на їх усунення.
На підставі ст. 160, 161, 169, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Рівненській області про повернення безпідставно сплачених коштів - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної зави протягом десяти днів з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме:
- зазначити ціну позову та обґрунтований розрахунок суми, що стягується;
- вказати у позовній заяві відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору;
- зазначити у позовній заяві перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви;
- зазначити докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначити щодо наявності у позивачки або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- вказати у позовній заяві обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю відповідача її прав, свобод, інтересів;
- вказати власне письмове підтвердження про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- до позовної заяви додати документ про сплату судового збору у розмірі 840, 80 грн., або документи, які підтверджують підстави звільнення її від сплати судового збору відповідно до закону.
Розяснити ОСОБА_1 , що відповідно до пункту першого частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Копію даної ухвали надіслати ОСОБА_1 .
Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Левчук О.В.