27 жовтня 2020 року справа №200/3259/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів : головуючого судді Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Міронової Г.М., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 до на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року ( повний текст складено 27 квітня 2020 року, суддя по першій інстанції Смагар С.В.) у справі № 200/3259/20-а за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення від 13 лютого 2020 року № 2273, зобов'язання вчинити певні дії, -
24 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 2273 від 13 лютого 2020 року, зобов'язання відповідача провести перерахунок та зарахувати позивачу при розрахунку коефіцієнта по заробітній платі довідку від 11 грудня 2019 року № 16/02-07-06/1781 починаючи з моменту звернення за перерахунком пенсії, а саме з 13 лютого 2020 року, зобов'язання відповідача провести перерахунок та зарахувати позивачу при розрахунку коефіцієнта по стажу пільговий стаж за списком № 1 періоди роботи з 27 грудня 1994 року по 5 березня 1997 року та з 26 жовтня 1998 року по 29 березня 1999 року, починаючи з 9 жовтня 2018 року (з наступного дня після досягнення позивачем 60 років).
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 9 жовтня 2018 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При призначенні пенсії позивачу невірно було розраховано стаж роботи за Списком № 1, а при подачі заяви про перерахунок пенсії відмовлено у прийнятті архівних довідок про заробітну плату до 1 липня 2000 року. Такі дії відповідача, впливають на розрахунок коефіцієнтів по заробітній платі та по стажу, які у свою чергу прямо впливають на розмір пенсії позивача у сторону її зменшення. 8 жовтня 2019 року відповідачем було надано відповідь № 315/Я-02-01 -15 на заяву позивача, щодо призначення йому пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати. Як вбачається з відповіді відповідача позивачу не було зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 27 грудня 1994 року по 5 березня 1997 року на шахті ім. Ізотова та з 26 жовтня 1998 року по 29 березня 1999 року на Державному підприємстві ордену трудового червоного прапору «Шахта ім. К. А. Рум'янцева». 13 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, додатково надавши архівні довідки від 22 червня 2018 року № 16.07-11/1356 та від 11 грудня 2019 року № 16/02-07-06/1781, з метою надання відомостей стосовно заробітних плат за період страхового стажу до 1 липня 2000 року. 21 лютого 2020 року відповідачем було надало позивачу рішення № 2273 від 13 лютого 2020 року про відмову в перерахунку пенсії згідно зі статтею 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 13 лютого 2020 року № 2273. Зобов'язано Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 10 жовтня 2018 року № 4685 та зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 27 грудня 1994 року по 5 березня 1997 року та з 26 жовтня 1998 року по 29 березня 1999 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено. Стягнуто з відповідача на користь позивача судові витрати.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем надано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду в частині відмови у задоволені позову та прийняти нове рішення в цій частині, а саме, зобов'язати відповідача провести перерахунок та зарахувати позивачу при розрахунку коефіцієнта по заробітній платі довідку від 11 грудня 2019 року № 16/02-07-06/1781 починаючи з моменту звернення за перерахунком пенсії, а саме з 13 лютого 2020 року.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що суд першої інстанції не прийнято до уваги, що можливість застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на території проведення антитерористичної операції, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав позивача на соціальний захист та гарантоване йому право на пенсійне забезпечення як громадянину, який працював на роботах зі шкідливими умовами праці.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 2 серпня 1995 року, РНОКПП НОМЕР_2 . Позивач перебуває на обліку у відповідача з 9 жовтня 2018 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах. Зазначений факт сторонами не заперечується.
13 лютого 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії - зміна періоду 60 місяців до 1 липня 2000 року, яку відповідач прийняв та зареєстрував за № 2273. До заяви були надані заява, копія трудової книжки, дані з реєстру застрахованих осіб.
У зв'язку з тим, що позивач не надав довідку про заробітну плату за 60 місяців до 1 липня 2000 року, згідно Закону № 1058 та Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку) пенсій № 22-1 від 25 листопада 2005 року, відповідачем було прийнято рішення від 13 лютого 2020 року № 2273, яким відмовлено в перерахунку пенсії згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У частині задоволення позовних вимог рішення суду особами, які беруть участь у справі, не оскаржуються, а тому відсутні підстави для надання правового аналізу відповідним висновкам суду у рамках даного апеляційного провадження.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-1V ( далі Закон № 1058) страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій . ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі , якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців , для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь - які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000року незалежно від перерв. Тобто незалежно від бажання пенсіонера, вся заробітна плата за період з 1 липня 2000 року враховується при розрахунку заробітної плати . Заробітна плата за будь які 60 місяців до 1 липня 2000 року може враховуватися за бажанням пенсіонера або у випадку відсутності 5 років страхового стажу після 1 липня 2000 року.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страховою стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними , що містяться в системі персоніфікованого обліку.
На підставі частини 1 статті 44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
На підставі п. п. 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року №22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно із пунктом 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Судом встановлено, що позивачем 13.02.2020 року до управління було надано заяву про перерахунок пенсії «зміна періоду 60 місяців до 01.07.2000», копію трудової книжки, дані з реєстру застрахованих осіб за період з 1999 року по 2019 року.
Зазначена обставина підтверджується копією рішення відповідача, № 2273 від 13.02.2020 року про відмову у перерахунку пенсії згідно ст. 40 Закону № 1058, копією заяви позивача від 13.02.2020 року про перерахунок пенсії «зміна періоду 60місяців до 01.07.2000», розпискою-повідомленням, згідно яких убачається, що довідка про заробітну плату до вищезазначеної заяви позивачем не надавалась.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та зарахувати позивачу при розрахунку коефіцієнта по заробітній платі довідку від 11 грудня 2019 року № 16/02-07-06/1781 починаючи з моменту звернення за перерахунком пенсії, а саме з 13 лютого 2020 року.
Крім того, колегія суддів зазначає, що позивачем не надано до суду жодного доказу надання відповідачу довідки від 11 грудня 2019 року № 16/02-07-06/1781, до заяви про перерахунок пенсії від 13.02.2020.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 до на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року у справі № 200/3259/20-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року у справі № 200/3259/20-а - залишити без змін.
Повний текст постанови складений та підписаний 27 жовтня 2020 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення окрім випадків визначених статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
Г.М. Міронова