Справа № 420/8307/20
27 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України) справу за адміністративним позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92» про зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92», в якому позивач, просить:
Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 92.
Позов вмотивовано наступним.
До надання адміністративних послуг Одеської міської ради, як органу реєстрації, звертаються фізичні особи щодо отримання довідок про реєстрацію місця проживання та відомостей про зареєстрованих осіб у житловому приміщенні/будинку за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Філатова, буд. 92, як результату отримання відповідних адміністративних послуг.
У зв'язку з тим, що за період виконання покладених на Департамент повноважень з реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб у м. Одесі, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання даних осіб не здійснювалась, відповідно у Департаменту такі дані відсутні.
Листом Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 08.04.2020 року підтверджено, що управління будинком здійснює Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92».
Листами від 01.11.2019 №01-02-17/8313, від 12.12.2019 №01-02-17/9390, від 11.03.2020 №01-22/1460, від 13.04.2020 №01-22/2561, від 15.07.2020 №01-02/3906 Департамент звертався до відповідача з вимогою передачі картотеки з питань реєстрації фізичних осіб. Відповіді на запити відповідачем на надані.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 01.09.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАСУ).
Відповідно ст. 162 КАС України відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позовну заяву.
Копію позову направлено на поштову адресу відповідача зазначену в адміністративному позові: 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, буд. 92, рекомендованим повідомленням за трек-номером 65001406922764 відповідно до списку №5246 рекомендованих листів поданих в Одеса-1.
Відповідно до інформації з офіційного сайту Укрпошта, розділ «Трекінг», відправлення за трек-номером 65001406922764 вручено 18.06.2020 року.
Ухвалу від 02.09.2020 року направлено на поштову адресу відповідача зазначену в адміністративному позові: 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, буд. 92, рекомендованим повідомленням за трек-номером 6530008724319 відповідно до реєстру рекомендованих поштових відправлень від 11.09.2020 року.
Відповідно до інформації з офіційного сайту Укрпошта, розділ «Трекінг», відправлення за трек-номером 6530008724319 16.10.2020 року повернено за зворотною адресою.
Станом на 26.10.2020 року відзив, письмові докази в обгрунтовання правової позиції Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92» суду не надані.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92» (ОСББ «Філатова, 92» - далі), є юридичною особою, код ЄДРПОУ 40504565, дата та номер запису про державну реєстрацію: 24.05.2016, 15561020000058319, основний вид діяльності (за КВЕД): 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів (основний) відповідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
18.04.2020 року за №0941/01-20 Малиновською Районною адміністрацією Одеської міської ради надано відповідь на листи Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, якою повідомлено, серед іншого, що житлові будинки знаходяться в управлінні, а саме: за адресою: вул. Академіка Філатова, 92 - житловий будинок перебуває в управлінні ОСББ «Філатова, 92», голова правління ОСОБА_1 .
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради звертався до керівника ОСББ «Філатова, 92» листами від 01.11.2019 №01-02-17/8313, віди12.12.2019 №01-02-17/9390, від 11.03.2020 №01-22/1460, від 13.04.2020 №01-22/2561, від 15.07.2020 №01-02/3906, в яких просив в найкоротший час надати за актом прийому-передачі діючу та архівну картотеку з питань реєстрації фізичних осіб: поквартирні картки (форми Б) та картки реєстрації осіб (форми А) або будинкові книги ( у випадку заведення таких замість поквартирних карток та карток реєстрації осіб) за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Філатова, буд. 92, до Департаменту за адресою: м. Одеса, вул. Косовська, буд. 2-Д.
Відповідь на листи позивача або картотека з питань реєстрації фізичних осіб «ОСББ «Філатова, 92» не надавалась.
РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ.
Суд перевіряє дії відповідача на відповідність вимогам ч.2-3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У «Науковому висновку щодо меж дискреційного повноваження суб'єкта владних повноважень та судового контролю за його реалізацією», опублікованому на офіційному сайті Верховного Суду, зазначено, що «критеріями судового контролю за реалізацією дискреційних повноважень є: критерії перевірки діяльності публічної адміністрації, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України, зокрема, мета, з якою дискреційне повноваження надано, об'єктивність дослідження доказів у справі, принцип рівності перед законом, безсторонність; публічний інтерес, задля якого дискреційне повноваження реалізується; зміст конституційних прав та свобод особи; якість викладення у дискреційному рішенні доводів, мотивів його прийняття».
Відповідно до ст. 6 Конвенції «Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
Конституція України (в редакції станом на 30.09.2016 року) містить статтю 124 «…Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.», яка визначає можливість судового захисту за наявності юридичного спору.
Юридичний спір в даній справі виник у зв'язку з ненаданням відповідачем до Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 92.
Відповідно до пунктів 2.2 та 2.3 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства житлово-комунального господарства України № 13 від 02.02.2009 року, при передачі об'єкта в управління попередній балансоутримувач чи особа, що здійснювала управління будинком, надає замовнику, а замовник передає особі, що буде здійснювати управління будинком, оригінали або належним чином завірені копії документів (у разі зберігання оригіналів документів у місцевих архівах), зокрема, щодо обліку мешканців об'єкта, а також власників, співвласників окремих приміщень об'єкта, які у ньому не мешкають. У разі відсутності документів, передбачених цим пунктом, відмітка про це робиться у акті приймання-передачі об'єкта. Відсутні документи виготовляються чи відновлюються за рахунок попереднього балансоутримувача чи особи, що здійснювала управління будинком, протягом одного місяця з моменту складення акта приймання-передачі об'єкта та передаються ним особі, що буде здійснювати управління будинком, з оформленням додатку до акту приймання-передачі.
Згідно пункту 3.10 зазначених Правил особа, що здійснює управління будинком, веде облік власників, співвласників (у тому числі тих, які у будинку не проживають), наймачів та орендарів житлових і нежитлових приміщень об'єкта.
Суб'єкти господарювання, що надавали послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, житлово-будівельні кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та молодіжні житлові комплекси, сільські, селищні ради відповідно до спільного листа Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.01.2013 року № 1224/Чн № 7/20-1079 забезпечували видачу громадянам довідок про склад сім'ї або зареєстрованих у певному приміщенні/будинку осіб.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг від 10.12.2015 року №888-VIII були внесені зміни, зокрема, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», який було доповнено статтею 37-1 Повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, згідно з якою до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Законом №888-VIII також внесені зміни до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», а саме у статті 3 абзац сьомий викладено в такій редакції: орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
Статтею 11 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», в редакції Закону №888-VIII від 10.12.2015 року, розмежовані повноваження органів реєстрації та державних органів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб, здійснює: узагальнення практики застосування нормативно-правових актів з питань реєстрації місця проживання, виявлення проблемних питань у сфері реєстрації місця проживання та розроблення шляхів їх вирішення; розроблення проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації місця проживання; встановлення у межах своїх повноважень вимог до програмного забезпечення реєстрів територіальних громад та стандарти обміну даними між такими реєстрами.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб: контролює дотримання органами реєстрації законодавства з питань реєстрації місця проживання; надає методологічну та технічну допомогу у забезпеченні взаємодії між реєстрами територіальних громад; вносить пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері реєстрації фізичних осіб та бере участь у розробленні проектів законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері реєстрації фізичних осіб.
Облік громадян України, які проживають за межами України, ведеться закордонними дипломатичними установами України у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Отже, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII, органам місцевого самоврядування надані повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, зокрема щодо:
- формування та ведення Реєстру територіальних громад;
- реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- передачі інформації та/або внесення у встановленому законом порядку відомостей про реєстрацію та зняття з реєстрації місця проживання/перебування до Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, за приписами пункту 3 розд. ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №888-VIII, до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
До 4 квітня 2016 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, передає відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад картотеки з питань реєстрації фізичних осіб, наявні в його територіальних органах.
Передача картотек з питань реєстрації фізичних осіб здійснюється одночасно з передачею у комунальну власність обладнання для зберігання та обробки зазначених картотек, якщо воно перебуває у державній власності.
Таким чином, у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» від 10.12.2015 року №888-VIII, у органів місцевого самоврядування виникли повноваження у сфері реєстрації місця проживання фізичних осіб, а в організацій, що забезпечували ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, обов'язок передати ці картотеки відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до загальної компетенції, сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання (ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Так, на виконання вищенаведених положень чинного законодавства, 16 березня 2016 року Одеською міською радою прийнято рішення № 421-VII «Про здійснення виконавчим органом Одеської міської ради на території міста Одеси повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». Вказаним рішенням, ухвалено, зокрема, доручити Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради вжити заходи, передбачені законом з метою створення умов для реалізації повноважень органу реєстрації, передбачених Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Рішення Одеської міської ради від 16.03.2016 року № 421-VII наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради і створюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» для виконання повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Одеської міської ради щодо надання адміністративних послуг. Департамент є самостійною юридичною особою.
27 жовтня 2016 року виконавчим комітетом Одеської міської ради прийнято рішення № 324 «Про комплексні заходи із забезпечення реалізації положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» в частині здійснення реєстрації фізичних осіб, які проживають або перебувають на території м. Одеси.
Пунктом 2 вказаного рішення Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради доручено, зокрема забезпечити приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від житлово-експлуатаційних організацій, інших підприємств, установ та організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, а також картотек центрального органу виконавчої влади, що реалізував державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, наявних в його територіальних органах на території міста Одеси (пп. 2.5).
Рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 324 від 27.10.2016 року наявне у загальному доступі на офіційному веб-сайті Одеської міської ради.
Таким чином, Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради реалізує на території м. Одеси повноваження в сфері реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, у тому числі уповноважений здійснювати приймання та сканування картотек з питань реєстрації фізичних осіб від організацій, що забезпечували або забезпечують ведення відповідних картотек, для формування та ведення Реєстру територіальних громад.
Досліджуючи матеріали справи, судом встановлена відсутність документальних підтверджень того факту, що ОСББ «Філатова, 92» передало Департаменту надання адміністративних послуг картотеку поквартирного обліку по вищевказаному будинку.
Окремо слід зазначити, що правова основа діяльності об'єднання співвласників багатоквартирного будинку визначається Законом України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», статтею 4 якого визначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Даний Закон не наділяє об'єднання співвласників багатоквартирного будинку функціями з реєстрації фізичних осіб за місцем місця проживання. Відтак, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для ненадання позивачу вищевказаної картотеки поквартирного обліку в паперовому вигляді.
З огляду на викладене, у відповідача наявний обов'язок щодо передачі Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеки поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 92.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративний позов Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92» про зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Зобов'язати Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92» передати Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради картотеку поквартирного обліку за адресою: м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 92.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Департамент надання адміністративних послуг Одеської міської ради, адреса: 65017, м. Одеса, вул.. Косівська, 2-Д, буд. 2, телефон: (048) 737 60 98, код ЄДРПОУ 38226516, електронна пошта: dnap@omr.gov.ua)
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Філатова, 92», адреса: 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, 92, код ЄДРПОУ 40504565, телефон: (066) 640 66 86
Головуючий суддя Потоцька Н.В.
.