Справа № 420/5391/20
27 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» (66442, Одеська область, Ананьївський район, с. Долинське, вул. Перемоги, 8; код ЄДРПОУ 34280915) до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м. Одеса, вул. Садова, 1-А; код ЄДРПОУ 37607526), третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 13; код ЄДРПОУ 08038284) про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення виконання наказу господарського суду Одеської області від 26.03.2020р. у справі № 916/3117/19 шляхом зупинення безспірного списання коштів, зобов'язання вчинити дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса, в якій позивач, уточнивши позовні вимоги, просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо нездійснення виконання наказів господарського суду Одеської області від 24.03.2020р. та від 26.03.2020р. у справі № 916/3117/19 шляхом зупинення безспірного списання коштів до 01.01.2021р.;
зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області виконати наказ господарського суду Одеської області від 24.03.2020р. по справі № 916/3117/19 шляхом стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса на користь фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» 4 087082,16 грн. та 61306,23 грн. витрат по сплаті судового збору та наказ господарського суду Одеської області від 26.03.2020р. по справі № 916/3117/19 шляхом стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса на користь фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» 5000,00 грн. витрат на правничу допомогу.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням господарського суду Одеської області від 20.02.2020р. у справі № 916/3117/19 стягнуто з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 4 087 082,16 грн. та 61 306,23 коп. витрат по сплаті судового збору. Додатковим рішенням господарського суду Одеської області від 02.03.2020р. у справі № 916/3117/19 стягнуто з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 50 000 грн. витрат на правничу допомогу. На виконання зазначених рішень господарським судом Одеської області 24.03.2020р. та 26.03.2020р. видано накази, які фермерським господарством «Веста Юг» подано на виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області згідно п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р. Проте, відповідач повідомив про прийняття виконавчих документів до виконання, але безспірне списання коштів зупинив, посилаючись на приписи абзацу п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020р. № 553-ІХ, якими установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 1 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу, зокрема ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання зазначених наказів господарського суду Одеської області та такою, що не узгоджується з нормами чинного законодавства, суперечить принципу остаточності судових рішень та становить втручання у мирне володіння майном.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №33361/20 від 25.08.2020 р.), уточнений відзив на позовну заяву (вх. №37398/20 від 17.09.2020р.), в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, що відповідно до абзацу п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020р. № 553-ІХ установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 1 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу, зокрема ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Тобто фактично було зупинено повноваження органу казначейства здійснювати безспірне списання коштів відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р. Однак, рішенням Конституційного Суду України від 28.08.2020р. №10-р/2020 по справі №1-14/2020(230/20) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 9 п.2 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020р. №553-ІХ та втрачають чинність з дня ухвалення цього рішення Конституційним Судом України. Відтак, на теперішній час усунута обставина, що слугувала підставою для безспірного списання коштів за наявними виконавчими документами та відповідно підстава звернення до суду з цим позовом. Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області поновлено здійснення безспірного списання коштів з боржників на користь стягувачів та вживаються заходи щодо виконання наказу господарського суду Одеської області від 24.03.2020р. у справі №916/5391/20 відповідно до вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р.
Від Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса надійшли пояснення, в яких в обґрунтування правової позиції зазначено, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса є військовою державною структурою (установою), призначеною для квартирно-експлуатаційного забезпечення військових формувань Міністерства оборони України, його фінансування здійснюється виключно з Державного бюджету України, в залежності від асигнувань якого здійснюються виплати за цільовим призначенням через Державну казначейську службу України. На теперішній час у КЕВ м.Одеса відсутні вільні кошти для виконання судового рішення по справі № 916/3117/19. Згідно п. 13 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р., безспірне списання коштів може бути зупинене, зокрема, за наявності інших передбачених законом підстав. Так, відповідно до «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020р. №553-ІХвстановлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 01.01.2021р. не застосовується, зокрема ч.1 ст. 25 Бюджетного кодексу України щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Ухвалою від 26.06.2020р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); призначено судове засідання по справі на 30.06.2020 р.
Ухвалою суду від 30.06.2020р., яку занесено до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи на 13.07.2020р.
Ухвалою суду від 13.07.2020р. у задоволенні клопотання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зупинення провадження у справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів відмовлено.
Ухвалою суду від 13.07.2020р., яку занесено до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 18.08.2020р.
Ухвалою суду від 18.08.2020р. призначено проведення розгляду справи за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання; призначено підготовче засідання по справі на 15.09.2020 р., яке було перенесено на 29.09.2020р.
Ухвалою суду від 29.09.2020 р., яка занесена до протоколу засідання, підготовче провадження в адміністративній справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 21.10.2020р.
До судового засідання 21.10.2020р. усі учасники справи не з'явивись, явку представників не забезпечили, про дату, час та місце проведення останнього повідомлені належним чином та завчасно.
21.10.2020р. (вх. № ЕП/17941/20) від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.02.2020р. у справі № 916/3117/19 стягнуто з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 4 087 082 (чотири мільйони вісімдесят сім тисяч вісімдесят дві) грн. 16 коп. та 61 306 (шістдесят одну тисячу триста шість) грн. 23 коп. витрат по сплаті судового збору (а.с. 6-10).
24.03.2020р. господарським судом Одеської області на виконання вказаного рішення видано наказ № 916/3117/19 про стягнення з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 4 087 082 (чотири мільйони вісімдесят сім тисяч вісімдесят дві) грн. 16 коп. та 61 306 (шістдесят одну тисячу триста шість) грн. 23 коп. витрат по сплаті судового збору (а.с. 11).
Додатковим рішенням господарського суду Одеської області від 02.03.2020р. у справі № 916/3117/19 стягнуто з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. витрат на правничу допомогу (а.с. 12-14).
26.03.2020р. господарським судом Одеської області на виконання вказаного рішення видано наказ № 916/3117/19 про стягнення з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. витрат на правничу допомогу.
24.03.2020р. фермерським господарством «Веста Юг» до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області подано заяву про виконання Рішенням господарського суду Одеської області від 20.02.2020р. у справі № 916/3117/19 про стягнення з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 4 087 082 (чотири мільйони вісімдесят сім тисяч вісімдесят дві) грн. 16 коп. та 61 306 (шістдесят одну тисячу триста шість) грн. 23 коп. витрат по сплаті судового збору згідно п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р., додавши оригінал наказу № 916/3117/19 від 24.03.2020р. (а.с.15).
24.04.2020р. (вих. № 16-12-10/2815) Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській вищезазначений наказ повернуто відповідно до пп. 2 п. 9-1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р., у зв'язку з поновленням строку подання апеляційної скарги та прийняття апеляційної скарги до розгляду (а.с. 17).
27.03.2020р. фермерським господарством «Веста Юг» до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області подано заяву про виконання Рішенням господарського суду Одеської області від 20.02.2020р. у справі № 916/3117/19 про стягнення з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. витрат на правничу допомогу згідно п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р., додавши оригінал наказу № 916/3117/19 від 26.03.2020р. (а.с.16).
27.04.2020р. (вих. № 16-08-06/2849) Головним управління Державної казначейської служби України в Одеській області повідомлено фермерське господарство «Веста Юг» про повернення виконавчого документа відповідно до пп. 2 п. 9-1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р. та зазначено, що у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» тимчасово (до 01.01.2021р.) Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області не здійснюється виконання наказу господарського суду Одеської області від 26.03.2020р. у справі № 916/3117/19 (а.с.18-19).
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 27.05.2020р. рішення господарського суду Одеської області від 20.02.2020р. у справі № 916/3117/19 залишено без змін (а.с. 20-25).
10.06.2020р. після апеляційного перегляду зазначеної справи позивач знову звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області із заявою про виконання судового рішення згідно п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р., додавши оригінал наказу № 916/3117/19 від 24.03.2020р. (а.с.26).
18.06.2020р. (вих. № 16.08.06/4000) за результатами розгляду вказаної заяви Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області повідомлено, що відповідно до п. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13.04.2020р. № 553-ІХ установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 1 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу, зокрема ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. Також зазначено, що виконавчий документ відповідно до п. 6 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р., приймається до виконання, але безспірне списання коштів відповідно до пп. 4 п. 13 вказаного Порядку зупиняється (а.с. 27).
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Закон України «Про центральні органи виконавчої влади» визначає організацію, повноваження та порядок діяльності центральних органів виконавчої влади України.
Згідно з ч. 1 ст.1 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України (далі - міністерства) та інші центральні органи виконавчої влади. Система центральних органів виконавчої влади є складовою системи органів виконавчої влади, вищим органом якої є Кабінет Міністрів України.
Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», територіальні органи міністерства утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників міністерства і коштів, передбачених на утримання міністерства, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства можуть утворюватися, ліквідовуватися, реорганізовуватися міністром як структурні підрозділи апарату міністерства, що не мають статусу юридичної особи, за погодженням із Кабінетом Міністрів України. Територіальні органи міністерства утворюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про міністерство, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», міністерство у межах своїх повноважень, на основі і на виконанняКонституціїта законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує міністр.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.
Територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положень, що затверджуються керівником центрального органу виконавчої влади.
Типове положення про територіальні органи центрального органу виконавчої влади затверджується Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено цим Законом.
Наказом Міністерства фінансів України №1280 від 12.10.2011р. затверджено положення про головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі- Положення №1280).
Відповідно до п.п.1-3 Положення №1280, Головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі Головне управління Казначейства) є територіальними органами Державної казначейської служби України.
Головне управління Казначейства підпорядковане Державній казначейській службі України (далі - Казначейство).
Головне управління Казначейства у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України (далі - Міністр), його першого заступника та заступників, наказами Казначейства, дорученнями Голови Казначейства, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування.
Основним завданням Головного управління Казначейства є реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
Підпунктом 14 п. 4 Положення №1280, Головне управління Казначейства відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст.25 Бюджетного кодексу України, Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Отже, законодавством наділено органи Казначейства повноваженнями здійснювати безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів на підставі рішення суду.
Постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011р. затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів абоборжників (далі - Порядок №845).
Відповідно до п. 1 Порядку №845, цей Порядок визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно з пунктом 2 Порядку №845, у цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні: безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначеніЗаконом України Про виконавче провадження.
Стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.
Згідно п. 3 Порядку №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Відповідно до абзацу 1 п. 24 Порядку №845, стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник (відкриті рахунки), або за його місцезнаходженням документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку.
Пунктом 26 Порядку №845, передбачено, що безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
Безспірне списання коштів з рахунків бюджетних установ у частині власних надходжень здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку надходжень на відповідному рахунку за визначеним кодом економічної класифікації видатків бюджету з урахуванням вимог пункту 28 цього Порядку.
Судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування (залишки коштів на рахунках), безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.
Безспірне списання коштів з рахунків підприємств, установ, організацій здійснюється безпосередньо із загальної суми залишку коштів на рахунку.
Орган Казначейства здійснює безспірне списання коштів, що обліковуються на рахунку бюджетної установи, яка здійснює централізоване обслуговування боржника, у межах відповідних бюджетних асигнувань з урахуванням положень пункту 25 цього Порядку.
Отже, з аналізу наведених положень вбачається, що стягнення судових витрат з боржника за судовим рішенням здійснюється відповідними органами Казначейства шляхом безспірного списання коштів з рахунків боржника.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
При цьому, згідно з чч. 2, 4 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Органи та установи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, не є органами примусового виконання.
Відповідно до ч. 1 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що органи казначейства не є ані органами примусового виконання рішень, ані стороною виконавчого провадження, оскільки не здійснюють самостійних заходів з примусового виконання рішень у порядку, визначеному Законом України «Про виконавче провадження».
Враховуючи наведене, відповідач є лише встановленим Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком №845 органом, що, зокрема, здійснює безспірне списання коштів за рішеннями судів про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів в порядку та в межах повноважень встановлених законом.
Відповідно до п. 6 Порядку №845, у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка (у разі наявності - довідку банку), назви банку, його МФО та коду ЄДРПОУ, номера рахунка (поточний, транзитний, картковий), прізвища, імені, по батькові (повне найменування - для юридичної особи) власника рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для пересилання коштів через підприємства поштового зв'язку, що здійснюється за рахунок стягувача (прізвище, ім'я, по батькові адресата, його поштова адреса (найменування вулиці, номер будинку, квартири, найменування населеного пункту, поштовий індекс), реквізити банківського рахунка поштового відділення), оригінал виконавчого документа, судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності), оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету (у судових рішеннях про стягнення коштів з відповідного бюджету).
Пунктом 8 Порядку №845 передбачено, що органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку: приймають їх до розгляду та реєструють відповідно до вимог організації діловодства. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер, здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів, повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів.
Відповідно до п. 13 Порядку №845, зупинення безспірного списання коштів здійснюється у разі: зупинення судом виконання: виконавчого документа, рішення про стягнення коштів, звернення до суду із заявою про заміну особи (боржника, стягувача) правонаступником, наявності інших передбачених законом обставин.
З 18 квітня 2020 року набрав чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", відповідно до абз. 9 пункту 2 розділу II «Прикінцевих положень» якого установлено, що тимчасово, з дня набрання чинності цим Законом до 1 січня 2021 року, не застосовуються такі норми Бюджетного кодексу України, зокрема ч.1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Таким чином, з моменту набрання чинності вказаним законом законодавець тимчасово зупинив повноваження органів казначейської служби щодо здійснення безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Отже, враховуючи висновки суду щодо того, що на момент звернення позивачем до відповідача з відповідними виконавчими документами щодо примусового виконання рішення суду, останній тимчасово позбавлений можливості щодо його виконання, на підставі абз. 9 статті 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
При цьому суд зазначає, що в даному випадку зупинення повноважень відповідача щодо безспірного списання коштів, не скасовує виконання рішення суду, а лише відстрочує його на певний строк.
З урахуванням наведеного, відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо нездійснення виконання наказів господарського суду Одеської області від 24.03.2020р. та від 26.03.2020р. у справі № 916/3117/19 шляхом зупинення безспірного списання коштів до 01.01.2021р., в зв'язку з чим суд відмовляє у вказаній частині позову.
Разом з тим, суд враховує, що рішенням Конституційного Суду України від 28.08.2020р. №10-р/2020 по справі №1-14/2020(230/20) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу дев'ятого пункту 2 розділу II „Прикінцеві положення“ Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX.
Положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік“ від 14 листопада 2019 року № 294-IX зі змінами, Закону України «Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 13 квітня 2020 року № 553-IX, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, з 28.08.2020р. відпали обставини, що слугували підставою для зупинення безспірного списання коштів на підставі наданих позивачем наказів господарського суду Одеської області, відтак у Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області повинно вчинити визначені Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядком Порядку №845 дії щодо виконання поданих фермерським господарством «ВЕСТА-ЮГ» наказів господарського суду Одеської області шляхом безспірного списання коштів. Проте до суду доказів вчинення таких дій після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 28.08.2020 р. №10-р/2020 по справі №1-14/2020(230/20) відповідач не надав.
За приписами п. 14 Порядку №845 після усунення обставин, що були підставою для зупинення безспірного списання коштів і їх перерахування стягувачам, виконавчий документ виконується відповідно до цього Порядку в порядку черговості, що утворилася на момент усунення таких обставин.
На підставі вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області виконати наказ господарського суду Одеської області від 24.03.2020р. по справі № 916/3117/19 відповідно до вимог Порядку №845.
При цьому, суд вважає безпідставними позовні вимоги в частині щодо зобов'язання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області виконати наказ господарського суду Одеської області від 26.03.2020р. по справі № 916/3117/19 шляхом стягнення з Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса на користь фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» 50000,00 грн. витрат на правничу допомогу, оскільки, як встановлено судом, 07.09.2020р. (вих. № 3703) Квартирно-експлуатаційним відділом м. Одеса повідомлено Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про сплату в добровільному порядку на користь фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» коштів у розмірі 50000,00 грн. на виконання наказу господарського суду Одеської області від 26.03.2020р. у справі № 916/3117/19 про стягнення з квартирно-експлуатаційного відділу міста Одеса на користь фермерського господарства «Веста Юг» 50 000 (п'ятдесят тисяч) грн. витрат на правничу допомогу, на підтвердження чого надано копію платіжного доручення №491 від 02.09.2020р. на суму 50000,00 грн. (а.с. 130-131). Тому, враховуючи добровільне виконання рішення у вказаній частині, у вказаній частині позовних вимог слід відмовити.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене та оцінюючи наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» підлягають частковому задоволенню.
Згідно ч.ч.1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд -
Позову фермерського господарства «ВЕСТА-ЮГ» (66442, Одеська область, Ананьївський район, с. Долинське, вул. Перемоги, 8; код ЄДРПОУ 34280915) до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м. Одеса, вул. Садова, 1-А; код ЄДРПОУ 37607526), третя особа Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса (65014, м. Одеса, вул. Єврейська, 13; код ЄДРПОУ 08038284) про визнання протиправною бездіяльності щодо нездійснення виконання наказу господарського суду Одеської області від 26.03.2020р. у справі № 916/3117/19 шляхом зупинення безспірного списання коштів, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області виконати наказ господарського суду Одеської області від 24.03.2020р. по справі № 916/3117/19 відповідно до вимог Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011р.
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.