номер провадження справи 17/108/20
26.10.2020 Справа № 908/1805/20
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя господарського суду Запорізької області Корсун В.Л. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовною заявою: об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “СОБОРНИЙ 96”, 69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 96
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя”, 69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131В
про зобов'язання передати технічну документацію
без виклику учасників справи
15.07.20 до господарського суду Запорізької області від об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “СОБОРНИЙ 96” (далі ОСББ “СОБОРНИЙ 96”) надійшла позовна заява за вих. від 13.07.20 № 22/20 до товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (надалі ТОВ “Місто для людей Запоріжжя”) в якій позивач просить суд зобов'язати відповідача передати технічну документацію на багатоквартирні будинки за адресою м. Запоріжжя пр. Соборний, 96 та м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 87, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.18 № 176, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок, паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих а експлуатацію об'єктів будівництва, енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем, проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, документ що підтверджує приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, технічну документація на ліфти, план земельної ділянки, акт приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок. Позовні вимоги обґрунтовані ст. ст. 4, 6, 22 Законом України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, ст. ст. 162-164, 247 ГПК України.
Згідно з Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи № 908/1805/20 між суддями від 15.07.20, вказану позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 20.07.20 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1805/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (без виклику) учасників справи.
Згідно з наявними у матеріалах справи рекомендованими повідомлення про вручення поштового відправлення, представником позивача копію ухвали про відкриття провадження у цій справі отримано - 25.07.20, а представником відповідача - 28.07.20.
Таким чином, сторони належним чином повідомлені про розгляд цієї справи, предмет спору та про необхідність вчинення відповідної процесуальної дії.
Згідно з ч. 3 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
У порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті (ч. 2 ст. 247 ГПК України).
Частиною 4 ст. 250 ГПК України визначено, що якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Частинами 1-3 ст. 252 ГПК України визначено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через 30 днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи у порядку спрощеного провадження не проводиться.
Згідно частинами 5, 7 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 (із змінами) встановлено з 12.03.20 по 22.05.20 на всій території України карантин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.20 №392 (зі змінами) з 22 травня 2020 р. до 31 липня 2020 р. території АР Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя із урахуванням епідемічної ситуації в регіоні продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.20 №641, … продовжено на всій території України дію карантину до 31 серпня 2020 р.
Відповідно до п. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України (у редакції Закону України №540-IX від 30.03.20), під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, …, розгляду справи по суті, строки, на які зупиняється провадження, …, судового розгляду справи, …, подання відзиву продовжуються на строк дії такого карантину.
17.07.20 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 18.06.20 №731-IX, яким п. 4 Розділу Х "Прикінцеві положення" ГПК України викладено в наступній редакції: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином».
За приписами п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п. 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, … в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.
Відзиву на позовну заяву відповідач, не дивлячись на отримання копії ухвали суду про відкриття провадження у цій справі 28.07.20 у строк визначений чинним законодавством, а саме по 06.08.20 включно до суду не надав, заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження суду не надіслав.
Враховуючи, що провадження у цій справі відкрите 20.07.20, сторони належним чином повідомлені про розгляд справи № 908/1805/20, строк на подання відзиву на позовну заяву з урахуванням п. 4 розділу X "Прикінцеві положення" ГПК України в редакції Закону від 18.06.2020 №731-IX та відповідно до Закону України від 18.06.20 № 731-IX (набрав чинності 17.07.20) сплинув, суд вважає за можливе розглянути спір у справі № 908/1805/20 за відсутності відзиву на позовну заяву за наявними у матеріалах справи документами.
Спір у цій справі розглянуто у межах строку визначеного ст. 248 ГПК України, з урахуванням: змін до ГПК України внесених Законом України № 540-IX від 30.03.20, який набрав чинності 02.04.20; Закону України від 18.06.20 № 731-IX, який набрав чинності 17.07.20, а також постанов Кабінету Міністрів України від 11.03.20 № 211 (із змінами), від 20.05.20 № 392 (із змінами), від 22 липня 2020 р. № 641 та ін. редакцій чинних станом на 26.10.20, з урахуванням наданої Верховним Судом на офіційному веб-сайті (https://supreme.court.gov.ua/supreme/pres-centr/news/928802/) методичної інформації щодо спірних питань застосування законодавства про продовження процесуальних строків під час дії карантину.
Дослідивши матеріали справи, суд
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.17 № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя» згідно із Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:
- призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Запоріжжі, згідно з додатком №2 до цього рішення, за об'єктом конкурсу (група будинків) № 2 товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя», ідентифікаційний код юридичної особи у єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 41279924 (п. 2 рішення);
- департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради спільно з департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради доручено підготувати проект договору з надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Запоріжжя, що має бути укладений від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу уповноваженою особою виконавчого комітету Запорізької міської ради, строком на один рік, з обов'язком управителя розпочати надання послуг з управління багатоквартирними будинками з 01 листопада 2017 року (п. 5 рішення);
- уповноважено заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Бородая О.М. укласти договір з надання послуг з управління багатоквартирними будинками міста Запоріжжя від імені власників багатоквартирних будинків з переможцями конкурсу (п.6 рішення);
- департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя, з яким укладено договір, шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Запорізької міської влади та в кожному конкретному будинку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах будинків та біля них, відповідного оголошення, що має містити інформацію про повне найменування управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги (п.7 рішення);
- комунальному підприємству «Наше місто» Запорізької міської ради до 31 жовтня 2017 р. здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 2 лютого 2009 року № 13 (п. 8 рішення).
Згідно з Додатком № 2 до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.17 № 520 «Перелік багатоквартирних будинків об'єкту конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків міста Запоріжжя (група будинків) №2 за якими управителем призначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Місто для людей Запоріжжя», код ЄДРПОУ 41279924», ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя» призначено, зокрема, управителем багатоквартирних будинків № 87 по вул. Олександрівський у м. Запоріжжя та № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя.
На виконання рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.17 № 520 у відповідності до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:
- 06.09.17 між ТОВ «КК «Мрія» (Управителем) та співвласниками багатоквартирного будинку № 96 по проспект Соборному у м. Запоріжжя, від імені яких діяв заступник голови Запорізької міської ради Бородай О.М. (Замовник), укладено договір № 06/09/17-1024 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі договір № 06/09/17-1024);
- 06.09.17 між ТОВ «КК «Мрія» (Управителем) та співвласниками багатоквартирного будинку № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжя, від імені яких діяв заступник голови Запорізької міської ради Бородай О.М. (Замовник), укладено договір № 06/09/17-867 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (далі договір № 06/09/17-867).
Згідно з п. 1 договорів № 06/09/17-1024 та №06/09/17-867, Управитель зобов'язується надавати Замовникові послуги з управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд та об'єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі - об'єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень (далі - мешканці об'єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі - послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов'язані з управлінням об'єктом, у разі, коли управитель отримав на такі витрати письмову згоду замовника.
Загальні відомості про об'єкт зазначаються у додатку 1 до цього договору, який є його невід'ємною частиною (п. 2 договорів № 06/09/17-1024 та № 06/09/17-867).
В управління передається майно об'єкта, що належить власникам (співвласникам) окремих приміщень на праві спільної власності (п. 3 договорів № 06/09/17-1024 та № 06/09/17-867).
Згідно з п. 18 договорів № 06/09/17-1024 та № 06/09/17-867, договір набирає чинності з дати його підписання і діє до 05.09.18.
Пунктом 23 договорів № 06/09/17-1024 та № 06/09/17-867 передбачено, що правовідносини, що виникають у зв'язку із виконанням умов цього договору і не врегульовані ним, регулюються відповідно до законодавства.
Пунктом 24 договорів № 06/09/17-1024 та № 06/09/17-867 визначено, що у разі припинення дії цього договору об'єкт передається замовникові із складенням акта прийняття-передачі.
19.01.20 установчими зборами об'єднання співвласників багатоквартирних будинків № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя № 87 по вул. Олександрівській у м. Запоріжжі прийнято рішення, яке оформлено «Протоколом від 19.01.20 установчих зборів об'єднання співвласників багатоквартирних будинків № 96 про пр. Соборному у м. Запоріжжя № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжі», зокрема про: створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Соборний 96»; затвердження статуту ОСББ «Соборний 96»; затвердження Статуту ОСББ «Соборний 96»; обрано сім членів правління ОСББ «Соборний 96»; доручено Божку О.М. провести державну реєстрацію ОСББ «Соборний 96» у відповідності до норм діючого законодавства.
19.01.20 проведено збори правління ОСББ «Соборний 96» на яких, зокрема, прийнято рішення (оформлено Протоколом №1 зборів правління ОСББ «Соборний 96» від 19.01.20) про обрання головою правління ОСББ «Соборний 96» Божко О.М.
07.02.20 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію юридичної особи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Соборний 96» ідентифікаційний код юридичної особи 43498738 (позивач у справі), керівник (підписант) - ОСОБА_1 .
15.03.20 відбулись загальні збори ОСББ «Соборний 96» на яких, зокрема, прийнято рішення (оформлено протоколом № 1 від 15.03.20) про передачу функцій з управління багатоквартирним будинком ОСББ «Соборний 96» з 01.06.20.
Також 15.03.20 зборами співвласників багатоквартирного будинку № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя та № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжя прийнято рішення (оформлені відповідними протоколами зборів співвласників багатоквартирного буднику від 15.03.20), згідно з якими прийнято рішення про відкликання управителя ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та розірвання з ним договору з 01.06.20 та обрано уповноважену особу співвласників для розрівняння договору з управителем будинку № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжя - ОСОБА_2 та з управителем будинку № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя - ОСОБА_1 .
Листом від 30.03.20 №1/20 ОСББ «Соборний 96» повідомило ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” про створення та реєстрацію співвласниками двох багатоквартирних будинків, розташованих за адресами м. Запоріжжя, пр. Соборний, 96 та м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 87 об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Соборний 96». Посилаючись на положення ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ «Соборний 96» у своєму листі просив відповідача забезпечити передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж. Також вказаним листом позивач повідомив відповідача про відкликання управителя ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” та розірвання з ним договору з 01.06.20 вказавши, що уповноваженими особами для розрівняння договору визначені у буд. АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 у буд. № 96 по пр. Соборному - ОСОБА_1 .
Листом від 01.06.20 №13/20 ОСББ «Соборний 96» запропоновано відповідачу повідомити час та дату отримання примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинки у м. Запоріжжя по пр. Соборному, 96 та по вул. Олександрівська, 87.
Наявними у матеріалах справи доказами підтверджується отримання відповідачем від позивача листів від 30.03.20 №1/20 та від 01.06.20 №13/20.
Спір виник у зв'язку з наявністю/відсутністю підстав для передання відповідачем позивачеві у строк, визначений ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», документації на багатоквартирні будинки за адресою м. Запоріжжя пр. Соборний, 96 та м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 87, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.18 № 176.
Предметом спору є вимоги позивача про виконання відповідачем зобов'язання з передання ОСББ «Соборний 96» документації на багатоквартирні будинки за адресою м. Запоріжжя пр. Соборний, 96 та м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 87.
Вирішуючи спір у цій справі по суті спору суд виходить з наступного.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України (ЦК України), ст. 20 Господарського кодексу України (ГК України) закріплено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб та в порядку, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
01.07.15 набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.15 № 417-VIII (далі Закон № 417-VIII), який визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов'язані з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Відповідно до ч. ч. 1, 7, 8 ст. 1 Закону № 417-VIII: багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 417-VIII, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Частиною 1 ст. 10 Закону № 417-VIII закріплено, що співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об'єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Положеннями абз. 1 п. 5 ст. 13 Закону № 417-VIII визначено, що у разі, якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Згідно із абз. 4 п. 5 ст. 13 Закону № 417-VIII, якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. (ч. 1 ст. 11 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
Спеціальним законом, який регулює діяльність об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку є Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 29.11.01 № 2866-III (далі Закон № 2866-III, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2866-III, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Об'єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації. (ч. ч. 1, 14 ст. 6 Закону № 2866-III).
Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, 07.02.20 зареєстровано юридичну особу - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Соборний 96» (ідентифікаційний код юридичної особи 43498738), номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 1 103 102 0000 048785.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Приписами частин 5 та 6 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати паспорт об'єкта будівництва та один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, паспорт об'єкта будівництва та примірник технічної документації на будинок передаються управителю, якщо його обрано відповідно до закону (ч.5). У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку. У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю (ч.6).
Частиною 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» закріплено, що колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечує передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок (ч. 19 т. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку»).
Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок затв. наказом
Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.18 № 176 (за реєстр. в Міністерстві юстиції України 16.08.18 за № 930/32382), який набрав чинності 14.09.18.
До технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з вказаним Переліком належить: 1. Технічний паспорт на багатоквартирний будинок. 2. Паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва. 3. Енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем. 4. Проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем. 5. Документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів. 6. Технічна документація обладнання котелень. 7. Технічна документація на ліфти. 8. План земельної ділянки. 9. Акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок. 10. Паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Статтями 13, 14, 526 ЦК України визначено, що цивільні права і обов'язки здійснюються та виконуються у межах, наданих договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватись від дій, які могли б порушити права інших осіб, не допускається зловживання правами. Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як підтверджено матеріалами цієї справи, після державної реєстрації ОСББ «Соборний 96» (до якого ввійшли співвласники багатоквартирних будинків № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя та № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжя), позивач листом від 30.03.20 № 1/20 повідомив відповідача про реєстрацію ОСББ «Соборний 96» 07.02.20 та просив передати голові правління Божко О.М. документи визначені ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку». Також вказаним листом, позивачем повідомлено про прийняття рішень про відкликання управителя ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя» та розірвання з ним договору з 01.06.20.
Листом від 01.06.20 № 13/20 ОСББ «Соборний 96» повторно звернувся до відповідача з проханням повідомити час та дату отримання примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинки № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя та № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжя.
Судом враховано, що згідно з положеннями ч. 18 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», передбачений зазначеною нормою обов'язок попереднього балансоутримувача будинку або особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання з передачі документації на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку виникає у нього (неї) з дня державної реєстрації об'єднання та підлягає виконанню без будь-яких інших додаткових умов, оскільки жодних інших підстав, крім державної реєстрації об'єднання, для передачі документації від попереднього балансоутримувача/особи, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання Законом не визначено.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 910/6167/18 від 05.07.19, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 917/1208/18 від 13.11.19, № 921/753/16-г/11 від 11.06.19.
Також судом прийнято до уваги, що обставини фактичної наявності або відсутності такої документації у відповідача не мають істотного значення для вирішення цієї категорії спорів, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» така документація повинна була бути передана замовником будівництва або попереднім власником будинку відповідачу, а у випадку відсутності документації на багатоквартирний будинок він відповідно до вимог ч. 19 ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» зобов'язаний відновити її за власний рахунок.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 05.07.2019 у справі №910/6167/18, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду № 917/1208/18 від 13.11.19, № 921/753/16-г/11 від 11.06.19.
Відповідачем до суду відзиву на позовну заяву не подано, незгоду з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги не висловлено, доводи позивача не спростовано.
Враховуючи викладене, зважаючи на спеціальні норми законодавства, які регулюють правовідносини, що мають місце між сторонами у справі та за наявності у сукупності встановлених судом фактів щодо:
- створення та реєстрації 07.02.20 юридичної особи - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Соборний 96» (до якого входять будинки № 96 по пр. Соборному у м. Запоріжжя та № 87 по вул. Олександрівська у м. Запоріжжя;
- прийняття загальними зборами співвласників багатоквартирних будинків у м. Запоріжжя по пр. Соборному, 96 та по вул. Олександрівська, 87 рішення (по кожному будинку окремо) про відкликання управителя ТОВ «КК «Місто для людей Запоріжжя» та розірвання з ним договору;
- додержання позивачем вимог щодо повідомлення управителя про реєстрацію ОСББ «Соборний 96», про його відкликання та розірвання з ним договорів,
- ухилення відповідача від розірвання договорів та передачі позивачу технічної документації на будинки,
- не оспорювання стороною відповідача переліку витребуваних позивачем для передачі ОСББ «Соборний 96» документів (технічну документацію),
- чинності станом на час виникнення спірних правовідносин у цій справі Переліку технічної документації на багатоквартирний будинок затв. наказом
Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.18 № 176 (за реєстр. в Міністерстві юстиції України 16.08.18 за № 930/32382), який набрав чинності 14.09.18,
- а також враховуючи те, що строк виконання відповідачем свого обов'язку щодо передання позивачеві спірної документації є таким, що настав, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСББ “СОБОРНИЙ 96” до ТОВ “Місто для людей Запоріжжя” щодо передачі позивачу технічної документації на багатоквартирні будинки за адресою м. Запоріжжя пр. Соборний, 96 та м. Запоріжжя, вул. Олександрівська, 87, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.18 № 176, а саме: технічного паспорту на багатоквартирний будинок, паспорту об'єкта, складеного за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем, проектної документації зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, документу що підтверджує приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, технічної документації на ліфти, план земельної ділянки, акту приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору у сумі 2102 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 73-80, 81, 86, 91, 129, 236-238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131В, код ЄДРПОУ 41279924) передати об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку “СОБОРНИЙ 96” (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 96, код ЄДРПОУ 43498738) технічну документацію на багатоквартирні будинки за адресою м. Запоріжжя, пр. Соборний, 96 та м. Запоріжжя, вул. Олександрівська 87, перелік якої затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.06.18 № 176, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Місто для людей Запоріжжя” (69035, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 131В, код ЄДРПОУ 41279924) на користь об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “СОБОРНИЙ 96” (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 96, код ЄДРПОУ 43498738) - 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України та пп. 17.5. п. 1 Розділу XI “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ” та п. 4 розділу X “ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ”ГПК України.
У зв'язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи судом підписано рішення без його проголошення (ч. 4 ст. 240 ГПК України).
Дата підписання рішення 26.10.20.
Суддя В.Л. Корсун