61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
22.10.2020р. Справа № 905/1237/20
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Демідової П.В., при помічнику судді Харченко Ю.С., у судовому засіданні, розглянувши матеріали справи №905/1237/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПУЛЬС-2008”, м. Маріуполь Донецької області,
до Державного підприємства “Донецька залізниця”, м. Донецьк,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство "Українська залізниця", м.Київ
про стягнення суми 3% річних та інфляційних витрат,
Представники сторін
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
від третьої особи: не з'явився.
Суть справи:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “ІМПУЛЬС-2008”, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Державного підприємства “Донецька залізниця” про стягнення суми 3% річних у розмірі 168 487, 12 грн. та інфляційних витрат у розмірі 181 861, 60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем умов договору №Д/Т15563/НЮ від 07.12.2015 року, а також рішень Господарського суду Донецької області по справах №905/1532/17 від 19.09.2017 року, №905/2999/17 від 22.03.2018 року та №905/1987/18 від 23.01.2020 року.
Ухвалою суду від 06.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, призначено підготовче засідання на 05.08.2020 об 11:45год.
04.08.2020р. до суду від зацікавленої у справі особи АТ "Українська залізниця" надійшло заперечення №2022/1082 від 30.07.2020р. на позовну заяву, в якому останній в повному обсязі висловився щодо позовних вимог та зазначив, що позов впливає на його права та обов'язки.
Судом встановлено, що у позивної заяві позовній заяві Товариство з обмеженою відповідальністю “Імпульс-2008” визначило відповідачем - Державне підприємство “Донецька залізниця”.
Згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державне підприємство “Донецька залізниця” знаходиться за адресою: 83000, м.Донецьк, вул.Артема, 68 та перебуває в стані припинення з 25.11.2014.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 року №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», прийнятою відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», вирішено утворити публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, у тому числі на базі Державного підприємства “Донецька залізниця” згідно додатку №1.
Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з ч.3 ст.3 Закону України “Про акціонерні товариства” акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство. Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ч.15 ст.37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (в редакції, яка діяла на дату реєстрації Акціонерного товариства “Укрзалізниця”) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Законом України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” визначено правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, управління і розпорядження його майном та цей Закон спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.
Відповідно до ч.ч.3, 6, 7, 9 ст.2 вказаного Закону:
- товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття;
- товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту;
- оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання;
- одночасно з прийняттям рішення про утворення товариства Кабінет Міністрів України формує комісію з утворення товариства, до складу якої входять представники Кабінету Міністрів України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, Державної адміністрації залізничного транспорту України, Фонду державного майна України, центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, профспілок, що діють у галузі;
- комісія у чотиримісячний строк з дня затвердження її складу подає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, для затвердження у місячний строк зведений передавальний акт, зведений акт оцінки майна залізничного транспорту загального користування, а також проект статуту товариства для подання Кабінету Міністрів України;
- зведені передавальний акт та акт оцінки складаються на основі узагальнених даних передавальних актів та актів оцінки, складених стосовно цілісного майнового комплексу кожного підприємства залізничного транспорту;
- розмір статутного капіталу товариства визначається під час його утворення згідно зі зведеним актом оцінки майна залізничного транспорту загального користування.
Пунктом 2 розділу ІІІ “Перехідні та прикінцеві положення” цього Закону встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно зі статутом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, Акціонерне товариство «Укрзалізниця» є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, серед яких ДП “Донецька залізниця”. Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.
21.10. 2015 року в Єдиному державному реєстрі проведено державну реєстрацію ПАТ Українська залізниця. Державне підприємство “Донецька залізниця” реорганізовано шляхом злиття у регіональну філію “Донецька залізниця” публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов'язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов'язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов'язків, а усієї їх сукупності.
У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов'язки державних підприємств, які припиняються, переходять до правонаступника. Держава не має права вилучити якусь частину майна, зокрема ту, що знаходиться на неконтрольованій території, і не передати її (частину) правонаступнику.
Законом “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, постановами Кабінету Міністрів України №200 та №604, а також статутом передбачено, що товариство володіє майном на двох режимах:
- на праві власності (майно передане до статутного капіталу);
- на праві повного господарського відання (майно, що знаходиться на тимчасово окупованих територіях та в зоні проведення антитерористичної операції, тобто майно, яке вибуло із фактичного володіння держави; майно, що залишається у державній власності і щодо якого встановлені певні обмеження щодо розпорядження для Акціонерного товариства “Українська залізниця”).
Передача майна не у власність Акціонерному товариству “Укрзалізниця”, а у повне господарське відання, не означає, що це майно залишилося в повному господарському віданні державних підприємств залізничної галузі, які припиняються, або те, що реорганізація не відбулась чи призупинена.
За змістом п.п.4, 5 постанови №200 від 25.06.2014р. комісія з утворення Акціонерного товариства “Укрзалізниця” мала у чотиримісячний строк з дати затвердження її персонального складу подати Міністерству інфраструктури: зведений акт оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу товариства; зведені передавальні акти майна, земельних ділянок; проект статуту товариства. Міністерство інфраструктури мало, серед іншого забезпечити проведення інвентаризації, затвердити переліки та зведені акти інвентаризації майна (зокрема Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств, зазначених у додатку 1); затвердити зведений акт оцінки, зведені перелік і передавальний акт майна; подати в установленому порядку Кабінетом Міністрів України на затвердження проект статуту товариства; вжити до 31.12.2015р. заходів для припинення Державної адміністрації залізничного транспорту та підприємств, зазначених у додатку.
Пунктами 1, 2 постанови №604 від 12.11.2014р. Кабінету Міністрів України “Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції” установлено, що майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за Акціонерним товариством “Українська залізниця” на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до п.2 цієї постанови. Під час проведення інвентаризації та оцінки майна мають бути сформовані окремі акти обліку активів, власного капіталу і зобов'язань державних підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, за даними фінансової звітності за видами активів, власного капіталу та зобов'язань у розрізі статей балансу на останню дату, на яку надавалася фінансова звітність;сформовані окремі акти обліку активів, які розміщені на тимчасово окупованій території і обліковуються на балансах підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на іншій території України; після завершення тимчасової окупації та завершення проведення антитерористичної операції має бути проведена інвентаризація та оцінка майна і за результатами подані пропозиції щодо зміни статутного капіталу Акціонерного товариства “Українська залізниця” згідно із законодавством.
Вказані положення наведених вище постанов Кабінету Міністрів України взагалі не регулюють питання правонаступництва, не призупиняють реорганізацію і не визначають те, що певне майно чи зобов'язання не переходить до Акціонерного товариства “Українська залізниця”; вони лише описують порядок обліку такого майна - за якою вартістю воно обліковується, відображається в балансі чи обліковується на позабалансових рахунках.
Водночас, відповідно до ч.15 ст.37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” (в редакції, що діяла станом на 21.10.2015р. - дату реєстрації Акціонерного товариства “Укрзалізниця”) злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.
Законом України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, постановою №200 від 25.06.2014р. Кабінету Міністрів України утворено Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” передбачено наступні етапи проведення реорганізації: 1) інвентаризація майна юридичних осіб, які підлягають злиттю, та складення передавального акта, 2) затвердження статуту нової юридичної особи (Акціонерного товариства “Укрзалізниця”), 3) державна реєстрація Акціонерного товариства “Укрзалізниця”; 4) припинення державних підприємств залізничного транспорту.
Відповідно до ч.6 ст.2 Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов'язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, а кредиторам не надавалося право вимагати дострокового виконання вимог у порядку, передбаченому ст.107 Цивільного кодексу України, тобто всі їхні вимоги перейшли в повному обсязі до Акціонерного товариства “Укрзалізниця”, датою виникнення універсального правонаступництва Акціонерного товариства “Укрзалізниця” щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації - 21.10.2015р., з якої воно є правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця”.
Пунктами 51, 52 розділу ІІІ “Перехідні та прикінцеві положення” зазначеного Закону України зі змінами, внесеними згідно із Законами №1787-VIII від 20.12.2016р. “Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розташоване на території проведення антитерористичної операції” та №2604-VIII від 18.10.2018р. “Про внесення змін до деяких законів України щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене в районі відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, проведення антитерористичної операції”, встановлено, що до проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству як правонаступнику прав і обов'язків зазначених підприємств встановити мораторій на звернення стягнення на активи Товариства за зобов'язаннями таких підприємств. Мораторій на звернення стягнення на активи Товариства, встановлений згідно з пунктом 5-1 цього розділу, втрачає чинність після проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству, але не пізніше ніж через шість місяців з дня припинення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та відновлення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Ці норми також свідчать про перехід майна (прав та обов'язків) підприємств залізничного транспорту, розміщених на території проведення антитерористичної операції, до Акціонерного товариства “Укрзалізниця”. Якщо вважати, що обов'язки таких підприємств не перейшли до акціонерного товариства, то введення мораторію позбавлене юридичного змісту.
Таким чином, правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця” є Акціонерне товариство “Українська залізниця”, і позиція, яка наведена судом вище базується на правової позиції Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17.
Судом враховане, що деякий час судова практика у питанні правонаступництва Донецької залізниці складалася полярно, у зв'язку з чим учасники реорганізації (ДП та АТ "Українська залізниця" ) та контрагенти цих учасників перебували у стані невизначеності щодо дієздатності по зобов'язаннях державних підприємств та створеного на їх базі акціонерного товариства.
Дослідивши характер відносин сторін за договором, суд зазначає, що укладаючи договір з ДП "Донецька залізниця", сторони фактично діяли в межах інтересів залізниці, як здійснює свою діяльність на підконтрольній Української владі території. АТ "Українська залізниця" є державним монополістом у сфері залізничних перевезень, яка поглинула всі державні залізничні підприємства та є єдиним підприємством, яке здійснює свою діяльність у сфері залізничного транспорту та використовує всі активи ДП.
Сформований правовий підхід до питання правонаступництва державних підприємств залізничного транспорту та об'єктивна справедливість у вирішенні питання виконання зобов'язань підприємств, які наразі знаходяться в стані припинення та обліковуються в ЄДР тільки у зв'язку з тим , що завершуються процедури з припинення, дають підстави суду застосувати ст.52 ГПК України та здійснити заміну відповідача на його правонаступника АТ "Українська залізниця" на стадії розгляду справи по суті.
До того ж, згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Господарського суду Донецької області від 16.07.2020 у справі №905/1532/17, яку залишено в силі постановою Східного апеляційного господарського суду від 02.09.2020 заяву б/н б/д Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпульс-2008» про заміну сторони виконавчого провадження задоволено; замінено сторону виконавчого провадження №55506004 по виконанню наказу господарського суду Донецької області від 06.10.2017р. у справі №905/1532/17 про стягнення з Державного підприємства «Донецька залізниця» (ідентифікаційний код 01074957) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпульс-2008» (ідентифікаційний код 35751643) 7956445,49 грн., а саме: боржника - Державне підприємство «Донецька залізниця» (ідентифікаційний код 01074957) його правонаступником - Акціонерним товариством «Українська залізниця» (ідентифікаційний код 40075815).
З огляду на зазначене, суд у справі № 905/1532/17 встановив факт правонаступництва по договору, за яким в межах цієї справи стягуються три відсотки річних та інфляційні витрати.
Таким чином, наразі по основному зобов'язанню відповідає саме АТ "Українська залізниця".
Відповідно до ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом
З матеріалів справи вбачається, що Акціонерне товариство «Українська залізниця» залучено до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача. АТ «Українська залізниця» висловила свою позицію у справі шляхом надання заперечень щодо заявлених позивачем вимог,у тому числі,щодо суті вимог.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, наявність на час розгляду справи по суті, викладеної в запереченнях позиції АТ «Українська залізниця», заміну боржника в основному зобов'язанні, суд визнає за можливе здійснити процесуальне правонаступництво та замінити відповідача у справі - Державне підприємство «Донецька залізниця» на його правонаступника - Акціонерне товариство «Українська залізниця» на стадії розгляду справи по суті.
Керуючись ст.ст.3, 12, 52, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
Замінити відповідача у справі №905/1237/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПУЛЬС-2008”, м. Маріуполь Донецької області до Державного підприємства “Донецька залізниця”, м. Донецьк, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство "Українська залізниця", м.Київ, про стягнення суми 3% річних та інфляційних витрат, а саме: Державне підприємство “Донецька залізниця” (код ЄДРПОУ 01074957), м. Донецьк на його правонаступника - Акціонерне товариство "Українська залізниця" (код ЄДРПОУ 40075815), м.Київ.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в Східний апеляційний господарський суд протягом десяти днів в порядку передбаченому розділом IV ГПК України з урахуванням приписів п.4 Прикінцевих та п.17 Перехідних положень.
Суддя П.В. Демідова
Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).