Постанова від 20.10.2020 по справі 922/1722/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2020 року

м. Київ

Справа № 922/1722/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Погребняка В.Я. - головуючого, Жукова С.В., Огородніка К.М,

за участю секретаря судового засідання Сотник А.С.

учасники справи:

позивач - Харківська місцева прокуратура № 4 в інтересах держави

в особі - Управління соціального захисту населення та праці Московської районної ради

представник позивача - прокурор Офісу Генерального прокурора Косенко Д.В., посвідчення № 056654 від 08.07.2020,

відповідач - Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі"

представник відповідача - адвокат Докієн Д.Б., ордер ХВ № 30000360 від 15.10.2020,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Північно-східний офіс Державної аудиторської служби України

представники третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу

Заступника прокурора Харківської області

на рішення Господарського суду Харківської області

від 05.02.2020

у складі судді: Буракової А.М.

та на постанову Східного апеляційного господарського суду

від 19.05.2020

у складі колегії суддів: Лакіза В.В. (головуючий), Бородіна Л.І., Здоровко Л.М.,

у справі за позовом

Керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави

в особі

Управління соціального захисту населення та праці Московської районної ради,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України

до Комунального підприємства "Харківські теплові мережі"

про стягнення 11 274 235,40 грн.

ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст вимог

1. Керівник Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради звернувся до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до відповідача - Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (далі - КП "Харківські теплові мережі"), в якій просив стягнути з відповідача невикористані суми субсидій за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 та з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017 в розмірі 11 274 235,40 грн. Також, просив стягнути з відповідача судові витрати.

2. В обґрунтування позову прокурор вказував, що КП "Харківські теплові мережі" проведено розрахунок невикористаних сум субсидій мешканцями Московського району м. Харкова для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого теплопостачання станом на 01.05.2016 та централізованого теплопостачання та гарячого водопостачання станом 01.05.2017, за опалювальні сезони жовтень 2015 року - квітень 2016 року (теплопостачання) та жовтень 2016 - квітень 2017 (теплопостачання та гаряче водопостачання). Проте, в порушення п.п 3, 4 та 4-1 Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення» від 23.08.2016 № 534, який набрав чинності 30.08.2016 (далі - Порядок № 534) до вказаних актів розрахунку, що надані КП "ХТМ" до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (Управління), включені суми невикористаної субсидії не по всіх одержувачах субсидій. Всього, внаслідок недодержання вимог п.п. 3, 4, 4-1 Порядку № 534, загальна сума невикористаної субсидії за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 (опалювальний період 2015-2016 роки) та з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017, яка не включена КП "Харківські теплові мережі" до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій та, відповідно, не повернута до бюджету, становить 11 274 235 40 грн., що підтверджується Актом Держаудитслужби № 04-24/4.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

3. Рішенням Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 по справі №922/1722/18 у задоволенні позову відмовлено повністю.

4. Враховуючи висновки експертів та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що факт протиправного утримання відповідачем невикористаних сум субсидій за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 та з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017 в розмірі 11 274 235,40 грн. не підтверджується матеріалами справи.

5. Під час розгляду справи, господарським судом першої інстанції було встановлено:

Північно-східним офісом Держаудитслужби було проведено ревізію дотримання законодавства в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради за період з 01.01.2014 по 01.02.2018.

02.04.2018 Північно-східним офісом Держаудитслужби була складена довідка №04-25/22-з зустрічної звірки в КП "Харківські теплові мережі" з питання документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися з Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради за період з 01.01.2014 по 01.02.2018.

Згідно повідомлення № 74-1469 від 06.04.2018 КП "Харківські теплові мережі" повідомило Північно-східний офіс Держаудитслужби України про те, що воно підписує довідку № 04-25/22-з від 02.04.2018 із застереженнями (згідно ПКМУ № 550 від 20.04.2006 у чинній редакції), у зв'язку з наявністю заперечень.

Листом вих.№20-04-25/2573 від 12.04.2018 Північно-східний офіс Держаудитслужби повідомив КП "Харківські теплові мережі" про розгляд звернення №74-1469 від 06.04.2018, в якому зазначив, що діючим законодавством не передбачено можливості надання заперечень на довідку зустрічної звірки, яка складається органами державного фінансового контролю.

За результатами ревізії дотримання законодавства в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради за період з 01.01.2014 по 01.02.2018 Північно-східним офісом Держаудитслужби було складено Акт № 04-24/4 від 13.04.2018.

У Акті № 04-24/4 від 13.04.2018 Північно-східним офісом Держаудитслужби було зазначено про те, що під час зустрічної звірки в КП "Харківські теплові мережі" отримано інформацію щодо фактично наданих послуг з централізованого опалення та гарячого водопостачання, сум субсидій, різниці між сумою наданих субсидій та сумою фактично спожитих послуг, сум заборгованості, а також сум, що повернуті до бюджету станом на 01.05.2016 (теплопостачання) та на 01.05.2017 (теплопостачання та гаряче водопостачання) в розрізі кожного споживача. Співставленням вищезазначеної інформації з розрахунками невикористаних сум субсидій станом на 01.05.2016 та 01.05.2017 встановлено, що до актів розрахунку, що надані Підприємством до Управління, включені суми невикористаної субсидії не по всіх одержувачах субсидій, у яких на особовому рахунку станом на 01.01.2016 та 01.05.2017 обліковується переплата за послугу, як це передбачено п.3, п.4 та 4-1 Порядку № 534. Зокрема, не проведено розрахунок по одержувачах субсидій, які станом на 01.05.2016 (опалювальний період 2015-2016 роки) та станом на 01.05.2017 (опалювальний період 2016-2017 роки) мали заборгованість за послуги з теплопостачання (опалювальний сезон 2015-2016 та 2016-2017 років) та гарячого водопостачання (опалювальний сезон 2016-2017 року) внаслідок особистої несплати споживачем за спожиті послуги. Також, до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій станом на 01.05.2017 не в повному обсязі включено невикористані суми субсидій одержувачів, а саме: включено в розмірах обмежених сумою переплати, яка утворилась у споживачів (одержувачів субсидій) станом 01.05.2017 року. Крім того, розрахунок невикористаних сум субсидій за послуги гарячого водопостачання проведено за опалювальний період з жовтня 2016 по квітень 2017 року, а не за останній період отримання субсидії з 11.05.2016 по 30.04.2017, як це передбачено пунктом 4-1 Порядку № 534 із змінами внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 300 від 26.04.2017. Дія попередньо призначеної субсидії закінчилась 30.04.2016, а з 01.05.2016 діють знов призначені субсидії (з дати звернення), які закінчилися 30.04.2017 року. Тобто, КП "Харківські теплові мережі" при визначенні невикористаних сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання гарячої води не враховано період з 01.05.2016 по 30.09.2016, що призвело до внесення недостовірних даних до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, наданих КП "Харківські теплові мережі" до Управління у травні 2017 року. З огляду на вищезазначене, на підставі наданої в ході зустрічної звірки інформації, розрахунковим шляхом встановлено, що загальна сума невикористаної субсидії за послуги з централізованого теплопостачання за опалювальний період 2015-2016 року по всіх особових справах, що розрахована відповідно до вимог п.п. 3 та 4 Порядку № 534, становить 5734718,05 грн., тоді як до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій КП "ХТМ" включено 4482414,88 грн. або на 1252303,17 грн. менше. За опалювальний період 2016-2017 року загальна сума невикористаної субсидії за послуги з централізованого теплопостачання, що розрахована відповідно до вимог п.п. 3, 4 Порядку № 534, складає 21650049,23 грн., до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій КП "Харківські теплові мережі" включено 14822747,97 грн. або на 6827301,26 грн. менше. Таким чином, загальна сума невикористаної субсидії за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 (опалювальний період 2015-2016 роки) та станом на 01.05.2017 (опалювальний період 2016-2017 роки), яка з вищевказаних причин не включена КП "ХТМ" до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, становить 8079604,43 грн. На підставі інформації КП "Харківські теплові мережі" щодо обсягів спожитих послуг з централізованого постачання гарячої води та сум субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання гарячої води за травень 2016 - квітень 2017 року розрахунковим шляхом встановлено, що загальна сума невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання гарячої води по всіх особових справах, що розрахована відповідно до вимог п.п. 3, 4 Порядку та з урахуванням вищезазначеного, за період з 01.05.2016 по 30.04.2017 (останній період отримання субсидії) становить 9267298,37 грн., до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій КП "ХТМ" включено 6072667,40 грн. або на 3194630,97 грн. менше, яка також не включена до актів розрахунку невикористаних сум субсидій з усіх вищезазначених причин, в тому числі внаслідок не вірного визначення КП "Харківські теплові мережі" періоду для розрахунку обсягу невикористаних сум субсидій на оплату послуг постачання гарячої води - 2087470,43 грн. А всього, внаслідок недодержання вимог п.п. 3, 4, 4-1 Порядку № 534, загальна сума невикористаної субсидії за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 (опалювальний період 2015-2016 роки) та з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017, яка з вищевказаних причин не включена КП "Харківські теплові мережі" до актів розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій та, відповідно, не повернута до бюджету, становить 11 274 235,40 грн. (листи 20 - 22 Акту № 04-24/4 від 13.04.2018)

Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради були подані письмові заперечення № 01-5386 від 19.04.2018 на Акт № 04-24/4 від 13.04.2018, в яких Управління вказувало, що висновки у акті ревізії стосовно проведення Управлінням оплати за фактично ненадані послуги та внесення недостовірних даних до бухгалтерської звітності щодо неповернутих сум невикористаної субсидії є такими, що не підтверджені нормами законодавства та є не доведеними.

У відповідності до листа № 20-04-25/2843 від 24.04.2018 "Про розгляд заперечень" Північно-східним офісом Держаудитслужби були розглянуті заперечення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради № 01-5386 від 19.04.2018, повідомлено Управління, що висновки, які викладено в акті, підтверджено, та направлено Управлінню висновки на заперечення, які є невід'ємною частиною Акта ревізії від 13.04.2018 № 04-24/04.

02.05.2018 Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради на адресу КП "Харківські теплові мережі" було направлено лист № 06-5788, згідно якого Управління наполягало на поверненні невикористаних сум субсидій.

На лист Управління № 06-5788 від 02.05.2018 КП "Харківські теплові мережі" було надано відповідь № 74-2044 від 11.05.2018, в якій вказувалося, що висловлені у листі вимоги КП "Харківські теплові мережі" вважає безпідставними та такими, що суперечать чинному законодавству.

Вищевказані обставини стали підставою для звернення Керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до КП "Харківські теплові мережі".

Під час розгляду справи судом першої інстанції неодноразово призначались судові економічні експертизи, метою яких було здійснення перевірки правильності розрахунків та встановлення інших обставин, які входять до предмету доказування у справі.

Короткий зміст постанови суду апеляційної інстанції

6. Постановою Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020 апеляційну скаргу прокуратури Харківської області залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 у справі №922/1722/18 залишено без змін.

7. При цьому, суд апеляційної інстанції погодився з висновками суду першої інстанції, щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до КП "Харківські теплові мережі" про стягнення невикористаних сум субсидій в розмірі 11 274 235,40 грн.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

8. Не погоджуючись з рішенням Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постановою Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020, Заступник прокурора Харківської області звернувся з касаційною скаргою про скасування оскаржених судових рішень, з вимогою прийняти нове рішення, яким задовольнити позов прокурора.

КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ

9. Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 922/1722/18 було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Погребняк В.Я., суддя - Жуков С.В., суддя - Огороднік К.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.07.2020.

10. Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного господарського суду Погребняка В.Я. від 20.07.2020 касаційну скаргу заступника прокурора Харківської області рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020 у справі № 922/1722/18 залишено без руху. Надано заступнику прокурора Харківської області строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали. Роз'яснено заступнику прокурора Харківської області, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційну скаргу буде повернуто.

11. Прокуратурою Харківської області 14.08.2020 здано до відділення зв'язку для направлення на адресу Касаційного господарського суду клопотання про усунення недоліків разом з доказами сплати судового збору за подання касаційної скарги в сумі 338 227, 06 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1823 від 06.08.2020.

12. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Погребняка В.Я. - головуючого, судді - Жукова С.В., судді - Огородніка К.М. від 09.09.2020 у справі №922/1722/18 відкрито касаційне провадження у справі № 922/1722/18 за касаційною скаргою Заступника прокурора Харківської області на рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020. Повідомлено учасників справи, що розгляд касаційної скарги Заступника прокурора Харківської області відбудеться 20.10.2020. Надано учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу до 29.09.2020. Звернуто увагу учасників справи на тимчасовий характер вжитих судом процесуальних заходів для запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 серед учасників відкритих судових засідань. Доведено до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов'язковою. Звернуто увагу учасників справи на можливість розгляду касаційної скарги за відсутності їх представників за наявними у справі матеріалами у разі подання відповідного клопотання. Повідомлено учасників справи про можливість подати процесуальні документи (заяви, клопотання, скарги, відзиви тощо), письмові та електронні докази на електронну адресу суду, поштою, факсом або дистанційні засоби зв'язку, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису. Рекомендовано учасникам справи ознайомлення з матеріалами справи, за наявності такої технічної можливості, здійснювати в дистанційному режимі, шляхом надсилання сканкопій матеріалів судової справи на електронну адресу, зазначену у відповідній заяві, яку подавати через дистанційні засоби зв'язку. Повідомлено, що інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://supreme.court.gov.ua.

13. Від КП "Харківські теплові мережі" надійшов відзив на касаційну скаргу Заступника прокурора Харківської області на рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020, в якому з доводами касаційної скарги не погоджується та просить відмовити в її задоволенні, а рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020 залишити без змін.

14. В судове засідання 20.10.2020 з'явилися прокурор Офісу Генерального прокурора та представник відповідача КП "Харківські теплові мережі", які надали пояснення у справі.

15. Інші учасники справи явку повноважних представників у судове засідання не забезпечили, про час та дату судового засідання були сповіщені належним чином.

16. Колегією суддів Касаційного господарського суду враховано, що постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2020 № 760 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 01.08.2020 до 31.10.2020 на території Автономної Республіки Крим, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Київської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, м. Києва, м. Севастополя (далі - регіони) установлено карантин, продовживши на всій території України дію карантину, встановленого з 12.03.2020 постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

17. В той же час судом враховано, що за приписами ст. 129 Конституції України, ст. 2 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.

Об'єктом касаційного оскарження у цій справі є рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанова Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020, справа відповідно до ГПК України має розглядатися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

З метою дотримання принципу розумності строків розгляду справи, необхідності забезпечення захисту здоров'я учасників судового процесу і співробітників суду та з урахуванням наведених рекомендацій уповноважених суб'єктів щодо запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, колегія суддів дійшла висновку про здійснення розгляду касаційної скарги з урахуванням раніше визначеної дати 20.10.2020.

Суд констатує, що до визначеної дати проведення судового засідання - 20.10.2020 - від учасників справи не надійшло заяв, клопотань пов'язаних з рухом касаційної скарги, в т.ч. про перерву чи відкладення розгляду справи, що унеможливило б розгляд справи у судовому засіданні 20.10.2020.

Оскільки, явка представників сторін не була визнана обов'язковою, колегія суддів Касаційного господарського суду дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю повноважних представників інших учасників справи.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

Доводи скаржника

(Заступника прокурора Харківської області)

18. В обґрунтування заявлених вимог скаржник вказує на те, що рішення суду першої інстанції та постанова суду апеляційної інстанції винесені з неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а також при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, що призвело до неправильного її вирішення.

19. Зокрема, зазначає, що суди попередніх інстанцій в порушення норм ст. 86 ГПК України, не надали належної оцінки доводам прокурора та Північно-Східного офісу Держаудитслужби, доданим на їх підтвердження доказам, а поклали в основу рішень виключно висновки експертів, не перевіривши викладені у них доводи на предмет відповідності обставинам справи.

Доводи відповідача

(КП "Харківські теплові мережі")

20. Відповідач у відзиві на касаційну скаргу вказує на те, що вимоги позивача не підлягають задоволенню у повному обсязі, а рішення судів попередніх інстанцій є законними та ухвалені відповідно до норм матеріального права та із дотриманням норм процесуального права.

21. Зокрема, зазначає про те, що суд апеляційної інстанції не обмежувався посиланням на висновки експертів, а самостійно здійснив перевірку правильності та методики розрахунку невикористаних сум субсидій з централізованого опалення та гарячого водопостачання.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

22. Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції

Відповідно до ст. 300 ГПК України (в редакції Закону № 460-IX від 15.01.2020), переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.

У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається.

Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, передбачені п. п. 1, 3, 4, 8 ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 цього Кодексу, а також у разі необхідності врахування висновку щодо застосування норм права, викладеного у постанові Верховного Суду після подання касаційної скарги (ч. 4 ст. 300 ГПК України в редакції Закону № 460-IX від 15.01.2020).

23. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій

Ч. 2 ст. 4 ГПК України встановлено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.

Водночас згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п. п. 2, 7 ч. 1 ст. 4 цього ж Кодексу публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій. Суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватися суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.

Вказана правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 904/3098/18.

Предметом позову в даній справі є стягнення невикористаних сум субсидій за послуги з теплопостачання станом на 01.05.2016 (опалювальний сезон 2015-2016) та з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017 (опалювальний сезон 2016-2017) в розмірі 11 274 235,40 грн.

Враховуючи зміст спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін цього спору, його вирішення належить до юрисдикції господарських судів.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21.10.1995 № 848 (в редакцій чинній на момент виникнення спірних правовідносин) затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення).

Вищевказаним Положенням визначено умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно з п.14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Відповідно до абз. 3 п. 15 Положення громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. У разі коли вартість фактично використаної послуги менша ніж обов'язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість. Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки виконавців/виробників житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.

Згідно абз. 4-5 п. 15 Положення після закінчення опалювального сезону: невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) повертається виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу.

Розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. (абз. 7 п.15 Положення)

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення» від 23.08.2016 № 534 було затверджено Порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, який набрав чинності 30.08.2016.

Цей Порядок № 534 визначає механізм розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (далі - субсидія), що перевищують вартість (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартість 150 кВтг електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) (п.1 Порядку).

Згідно п. 2. Порядку № 534 розрахунок невикористаних сум субсидії проводиться виробниками/виконавцями послуг з централізованого опалення (теплопостачання), газо- та електропостачання у разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення (далі - надавачі послуг) станом на 1 травня нового неопалювального сезону за особовим рахунком споживача - громадянина, якому призначено субсидію на опалювальний сезон, що закінчився (далі - одержувач субсидії).

Пунктом 3 Порядку № 534 передбачено, що розрахунок невикористаної суми субсидії проводиться надавачем послуг у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону, а також станом на 01.05.2016 обліковується переплата за послугу.

Згідно п. 4. Порядку № 534 розрахунок невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон за особовим рахунком кожного одержувача субсидії визначається за такою формулою:

Nт = Cт - Hт,

де Nт - невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон, гривень;

Cт - загальна сума нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон, гривень;

Hт - загальна фактична вартість послуги з централізованого опалення (теплопостачання) за опалювальний сезон, гривень.

Відповідно до п. 7 Порядку № 534 якщо після проведення розрахунку за формулами, зазначеними у пунктах 4 - 6 цього Порядку, невикористана сума субсидії за опалювальний сезон має від'ємне значення, розрахунок за таким особовим рахунком невикористаної суми субсидії не проводиться.

Переплата за особовим рахунком одержувача субсидії (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) зменшується на розраховану відповідно до пунктів 4 - 6 цього Порядку невикористану суму субсидії за опалювальний сезон.

Загальний обсяг невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, визначається кожним надавачем послуг шляхом додавання невикористаних сум субсидії за опалювальний сезон за особовими рахунками всіх одержувачів субсидії.

За результатами розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій, що підлягає поверненню до бюджету, надавач послуги складає акт розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій у трьох примірниках, один з яких залишає у себе, а два інших подає до 1 вересня до структурного підрозділу з питань фінансів та до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі їх створення) ради (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) (п.8 Порядку).

Згідно п. 12 Порядку № 534 відповідальність за правильність розрахунку невикористаних сум субсидії за опалювальний сезон за кожним особовим рахунком одержувача субсидії та повноту відображення їх в актах розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидій покладається на надавачів послуг в особі їх керівників та посадових осіб, що проводили такий розрахунок.

Аналіз вищевказаних положень Порядку № 534 свідчить, що розрахунок невикористаних сум субсидій, що підлягають поверненню до бюджету, проводиться надавачем послуг виключно у разі, коли на особовому рахунку одержувача субсидії станом на 1 травня нового неопалювального сезону, а також станом на 01.05.2016, обліковується переплата за послугу.

Поверненню до бюджету підлягають суми невикористаних субсидій, в разі якщо невикористана сума субсидії має позитивне значення, а на особовому рахунку одержувача субсидії наявна переплата, у випадку коли на особовому рахунку значиться заборгованість, то такий розмір субсидії не підлягає поверненню до державного бюджету.

При цьому, якщо після проведення розрахунку невикористана сума субсидії має від'ємне значення, розрахунок за таким особовим рахунком невикористаної суми субсидії не проводиться незалежно від наявності переплати чи заборгованості на особовому рахунку одержувача субсидії.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в матеріалах справи в друкованому вигляді та на електронному носії наявна Довідка про обсяги фактично наданих КП «Харківські теплові мережі» послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води мешканцям житлових будинків Московського району та сум субсидій, отриманих від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, на оплату послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води за опалювальний сезон жовтень 2015 - квітень 2016 по Московській філії «Харківські теплові мережі», в якій відображені дані по особових рахунках споживачів послуг, згідно якої:

- нараховано за послуги з централізованого опалення 111 316 420,09 грн.;

- нараховано за послуги з постачання гарячої води 31 781 505,28 грн.;

- отримано субсидії на оплату послуг з централізованого опалення 92 485 840,05 грн.;

- отримано субсидії на оплату послуг постачання гарячої води 17 626 560,84 грн.;

- сальдо по розрахунках станом на 01.05.2016 - 21 280 766,66 грн.;

- різниця між сумою наданих субсидії та сумою фактичного споживання послуг з централізованого опалення 18 830 580,04 грн., у тому числі: плюсове значення 5 734 718,05 грн., від'ємне значення 24 565 298,09 грн.;

- повернуто до бюджету по централізованому опаленню 4 482 414,88 грн.

Обсяг невикористаних субсидій з централізованого опалення відображено КП «Харківські теплові мережі» у відповідних актах розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій станом на відповідний місяць.

Як вбачається з матеріалів справи, судом апеляційної інстанції була здійснена перевірка правильності та методики розрахунку невикористаних сум субсидій з централізованого опалення в розмірі 4 482 414,88 грн. за період 2015-2016, які підлягають поверненню до бюджету, за результатами якої встановлено, що останній відповідає вимогам Порядку, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2016 № 534 та Положення, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848.

Стосовно стягнення невикористаних сум субсидій за послуги з теплопостачання та гарячого водопостачання станом на 01.05.2017 (опалювальний сезон 2016-2017) судом апеляційної інстанції було встановлено наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» було внесено зміни до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива які набрали чинності 01.05.2017.

Абзаци 3-7 пункту 15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива замінено абзацами такого змісту:

Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 (Офіційний вісник України, 2005 р., № 30, ст. 1811), коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов'язкову частку платежу). Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди. Підприємство - виробник/виконавець послуги зобов'язане зазначати суму переплати за послугу у платіжних документах одержувачам субсидії.

Після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення, послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення) повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії.

Частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, що в еквіваленті не перевищує вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВтг електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв'язку ПАТ Укрпошта на підставі списків таких осіб, які подаються до 1 червня поточного року підприємствами - виробниками/виконавцями послуг з газо-, електропостачання в паперовому та електронному вигляді структурному підрозділу з питань соціального захисту населення та в яких зазначається сума невикористаної субсидії. Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв'язку ПАТ Укрпошта здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє одержувачу субсидії про необхідність подання зазначеної заяви.

Розрахунок та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), постачання холодної та гарячої води і водовідведення та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення здійснюються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, вищевказаною постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 внесено зміни до Порядку розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії для відшкодування витрат на оплату послуги з централізованого опалення (теплопостачання), послуг з газо- та електропостачання для індивідуального опалення, затвердженого Постановою КМУ від 23.08.2016 №534.

Зокрема, вищевказаною постановою було доповнено Порядок пунктом 4-1 такого змісту:

4-1. Розрахунок невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення за особовим рахунком кожного одержувача субсидії визначається за такою формулою:

Nв = Cв - Hв,

де Nв - невикористана сума субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання холодної води (гарячої води, водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень;

Cв - загальна сума нарахованої субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого постачання холодної води (гарячої води, водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень;

Hв - загальна вартість спожитих послуг з централізованого постачання холодної води (гарячої води, водовідведення) за останній період отримання субсидії, гривень.

Зміни у вищевказаних нормативно-правових актах на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300, були обумовлені прийняттям органами державної влади рішення про необхідність повернення до бюджету невикористаних сум субсидій не тільки за послуги з теплопостачання, а і, зокрема, за послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води і водовідведення.

Вищевказаний порядок розрахунку та повернення до бюджету невикористаних сум субсидії з відшкодування витрат на оплату послуг з постачання гарячої води почав діяти з 01.05.2017. В свою чергу, розрахунок невикористаної суми субсидії для централізованого теплопостачання на опалювальний сезон жовтень 2016 - квітень 2017 змінено не було.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, згідно наявної в матеріалах справи в друкованому вигляді та на електронному носії Довідки про обсяги фактично наданих КП «Харківські теплові мережі» послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води мешканцям житлових будинків Московського району та сум субсидій, отриманих від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, на оплату послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води за опалювальний сезон жовтень 2016-квітень 2017 по Московській філії «Харківські теплові мережі» в якій відображені дані по особових рахунках споживачів послуг, згідно якої:

- нараховано за послуги з централізованого опалення 274 572 885,56 грн.;

- нараховано за послуги з постачання гарячої води 79 649 258,05 грн.;

- отримано субсидії на оплату послуг з централізованого опалення 253 301 358,65 грн.;

- отримано субсидії на оплату послуг постачання гарячої води 50 326 884,67 грн.;

- сальдо по розрахунках станом на 01.05.2017 2 064 248,20 грн.;

- різниця між сумою наданих субсидії та сумою фактичного споживання послуг з централізованого опалення, у тому числі: плюсове значення 21 650 049,23 грн., від'ємне значення 42 921 576,14 грн.;

- різниця між сумою наданих субсидії та сумою фактичного споживання послуг з гарячого водопостачання, у тому числі: плюсове значення 7 179 827,94 грн., від'ємне значення 36 502 201,32 грн.

- повернуто до бюджету 20 895 415,37 грн. (14 822 747,97 грн. за послуги з централізованого опалення та 6 072 667,40 грн. за послуги з гарячого водопостачання).

В матеріалах справи наявна Довідка про обсяги фактично наданих КП «Харківські теплові мережі» послуг з постачання гарячої води мешканцям житлових будинків Московського району та сум субсидій, отриманих від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, на оплату послуг з постачання гарячої води за період 01.05.2016 - 30.04.2017 в якій відображені дані по особових рахунках споживачів послуг, згідно якої: нараховано за послуги з постачання гарячої води в місяці надання субсидій в періоді з 01.05.2016 по 30.04.2017 - 102 794 070,36 грн.; сума субсидії на оплату послуг постачання гарячої води 65 693 731,33 грн.

Обсяг невикористаних субсидій з централізованого опалення та гарячого водопостачання відображено КП «Харківські теплові мережі» у відповідних актах розрахунку загального обсягу невикористаних субсидій станом на відповідний місяць.

Здійснивши перевірку правильності та методики розрахунку невикористаних сум субсидій з централізованого опалення та гарячого водопостачання в розмірі 20 895 415,37 грн. за період 2016-2017, які підлягають поверненню до бюджету, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що останній відповідає вимогам Порядку, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2016 № 534 та Положення, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 із відповідними змінами, внесеними постановою КМУ від 26.04.2017 №300.

Факт правильності повернення КП «Харківські теплові мережі» невикористаних сум субсидій з централізованого опалення в розмірі 4 482 414,88 грн. за період 2015-2016 та з централізованого опалення та гарячого водопостачання в розмірі 20 895 415,37 грн. за період 2016-2017, також підтверджується висновком експерта № 23667/23668/19-71/33272-33275/19-71 від 11.12.2019, який було складено за результатами проведення повторної судової економічної експертизи Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз.

При цьому, висновком експерта № 23667/23668/19-71/33272-33275/19-71 від 11.12.2019, який був оцінений апеляційним господарським судом в сукупності із іншими доказами, наявними в матеріалах справи, було встановлено безпідставність та необґрунтованість висновків Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України, зазначених в акті ревізії від 13.04.2018 №04-24/4, щодо необхідності повернення КП «Харківські теплові мережі» до бюджету додаткової суми невикористаних субсидій з централізованого опалення та гарячого водопостачання в розмірі 11 274 235,40 грн., яка була заявлена до стягнення прокурором під час вирішення спору в даній справі.

В свою чергу, скаржник не спростував правильність висновку експерта №23667/23668/19-71/33272-33275/19-71 від 11.12.2019, не навів обставин, наявність яких викликає сумніви у його достовірності, неузгодженості із наявними в матеріалах справи документами та положеннями законодавства, яке здійснює правове регулювання відповідних правовідносин у спірний період.

Стосовно доводів прокурора, що акт ревізії від 13.04.2018 №04-24/4 є чинним та не оскаржувався жодною особою, суд апеляційної інстанції вказав на те, що вказаний акт був складений Північно-східним офісом Державної аудиторської служби України стосовно Управління соціального захисту населення та праці Московської районної ради, а не КП "Харківські теплові мережі", у зв'язку із чим відповідач не мав процесуальної можливості оскаржити в судовому порядку акт ревізії від 13.04.2018 №04-24/4.

Зважаючи на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог керівника Харківської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради до КП "Харківські теплові мережі" про стягнення невикористаних сум субсидій в розмірі 11 274 235,40 грн.

24. Щодо суті касаційної скарги

Доводи скаржника відносно порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права та норм процесуального права не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи в суді касаційної інстанції та спростовуються матеріалами справи.

Доводи скаржника про порушення норм процесуального права щодо неповноти встановлення обставин справи та оцінки наданих скаржником доказів Верховним Судом до уваги не приймаються, оскільки зводяться до необхідності іншої оцінки судом касаційної інстанції доказів, ніж та, що була зроблена судами попередніх інстанцій та встановлення інших обставин справи, що відповідно до ст. 300 ГПК України виходить за межі повноважень суду касаційної інстанції.

25. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 (заява №3236/03), «Рябих проти Росії» від 03.12.2003 (заява №52854/99), «Нєлюбін проти Росії» від 02.11.2006 (заява №14502/04)), повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 308 ГПК України за результатами розгляду касаційної скарги суд касаційної інстанції має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.

Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених ст. 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права (ч. 1 ст. 309 ГПК України в редакції Закону № 460-IX від 15.01.2020).

Згідно з ч. 2 ст. 309 ГПК України не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги Заступника прокурора Харківської області та залишення рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанови Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020 у справі № 922/1722/18 без змін.

26. Судові витрати

У зв'язку з відмовою у задоволенні касаційної скарги та залишенні без змін рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції, витрати зі сплати судового збору за подання касаційної скарги покладаються на скаржника.

Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 315 ГПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Заступника прокурора Харківської області залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Харківської області від 05.02.2020 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 19.05.2020 у справі № 922/1722/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий В.Я. Погребняк

Судді С.В. Жуков

К.М. Огороднік