ун. № 759/9952/20
пр. № 2-о/759/618/20
24 вересня 2020 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
у складі: головуючого судді Ул'яновської О.В.,
секретаря судового засідання Гродського П.В.,
за участю: представника заявника ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи Шпортюк Л.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Святошинський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (03148, м. Київ, вул. Гната Юри, 9) про встановлення факту, що має юридичне значення,
у червні 2020 р. заявник звернувся до суду із зазначеними позовними вимогами, просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України».
Заяву обгрунтовує тим, що заявник народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Солнечногорськ Московської області, Російська Федерація і є громадянином України та на даний час має намір отримати громадянство України з підстав того, що мати заявника ОСОБА_3 народилася в селі Перга Олевському районі Житомирській області, тобто на території України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», тому на виконання вимог щодо набуття громадянства України заявник звернувся до Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, однак 26.05.2020 справа про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» №8.1-344/2020 ЦМУ ДМС України в м. Києві та Київській області була повернута до Святошинського PB ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області на доопрацювання, оскільки під час проведеної перевірки встановлено, що за даними, що містяться у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян, про державну реєстрацію народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 матері заявника, відсутня інформація про місце її народження.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 17.06.2020 відкрито провадження по справі (а.с. 26).
17.08.2020 від заінтересованої особи надійшли письмові пояснення в яких просив відмовити у задоволенні заяви, оскільки заявник при зверненні до Святошинського районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби в м. Києві та Київській області було подано документи, в яких була відсутня інформація про про місце народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 29.05.2019 заявнику було детально роз'яснено працівниками Святошинського РВ ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області засобами телефонного зв'язку та направлене письмове повідомлення про усунення недоліків №8032.12-1029/8032.2-20 від 29.05.2020, однак заявник не надав доказів про місце народження матері (а.с. 36-39).
Заявник у судовому засіданні заяву підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав зазначених у ній.
Представник заінтересованої особи у судовому засіданні проти заяви заперечував, з підстав необґрунтованості та безпідставності.
Суд, всебічно з'ясувавши обставини, на які заявник посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає встановленими такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України суд встановлює юридичні факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Судом встановлено, що згідно витягу з Державного реєстру актів стану громадян про держану реєстрацію народження відповідно ст.ст. 126, 133, 1356 СК України ОСОБА_4 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що було складено 28.07.2011 у ВДРАЦС Олевського районного управління юстиції Житомирської області, актовий запис №19 (а.с. 11).
Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_1 від 22.12.93 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 його мати записана як ОСОБА_5 , українка (а.с. 16).
24.02.1976 прізвище матері заявника було змінене з « ОСОБА_6 » на « ОСОБА_7 » у зв'язку з укладенням шлюбу ОСОБА_3 з ОСОБА_8 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб № НОМЕР_2 від 24.02.1976 (а.с. 21).
Листом Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області заявнику було повернуто заяву про отримання громадянства України на доопрацювання, оскільки під час перевірки встановлено, що за даними, що містяться у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян про держану реєстрацію народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відсутня інформація про її місце народження (а.с. 13).
У пункті 44 Порядку встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт народження особи до 24.01.1991 на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України» для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Пунктом Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Закордонна дипломатична установа, до якої подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність їх оформлення вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує належність особи до громадянства України.
Відповідно до Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 року № 215 та Закону України «Про громадянство України», визначено перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24.08.1991 року на території України, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (ровнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно пооживали на інших, територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Українсько Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.
Щодо підтвердження факту народження матері заявника до ІНФОРМАЦІЯ_3 на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України» заявник надав витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00025391253 від 29.01.2020, проте вищезазначений витяг не містить інформацію про місце народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок чого заявником не доведено факт того, що його мати народилася на території України до 24.08.1991.
Згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено Законом.
Відтак, сплачений при звернені до суду з заявою про встановлення фактів судовий збір не відшкодовується за рахунок іншої сторони.
На підставі викладеного, керуючись вимогами Закону України «Про правонаступництво України»; ст.ст. 12, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273, 315, 353 ЦПК України, -
у заяві ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Святошинський районний відділ Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області (03148, м. Київ, вул. Гната Юри, 9) про встановлення факту, що має юридичне значення відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Святошинський районний суд м. Києва до апеляційного суду у межах територіальної юрисдикції яких перебуває місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Ул'яновська
Повний текст судвого рішення складено 29.09.2020.