Постанова від 23.10.2020 по справі 199/5461/20

Справа № 199/5461/20

Провадження № 3/401/761/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2020 року місто Світловодськ

Суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Андріянова С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції щодо притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу серії ОБ №204319 від 10 серпня 2020 року, 10 серпня 2020 року о 04 год. 00 хв. в м.Дніпро, вул.Петрозаводська буд.377, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом BMW 318i д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, нестійка хода, почервоніння шкіряного покриву обличчя. Водій від проходження медичного огляду на стан сп'яніння відмовився у встановленому законом порядку у присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.

Гр. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.

23 жовтня 2020 року захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Охріменко В.Б. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку із тим, що Законом №2617-VIII, який набрав чинності 01 липня 2020 року, виключено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані сп'яніння зі ст.130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності, суд, вирішуючи питання щодо можливості розгляду справи, дійшов наступного висновку.

За змістом ст.ст.245, 252, 280, 283 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчиненні, рішення приймається на підставі доказів, долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" №2617-VIIIвiд 22 листопада 2018 року, який набрав чинності 01 липня 2020 року, частину 1 статті 130 КУпАП викладено у наступній редакції: "Керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції".

Разом з тим даним законом внесено зміни до Кримінального кодексу України, зокрема доповнено статтею 286-1 наступного змісту: "Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. Ті самі дії, вчинені повторно караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років."

Слід також зазначити, що Законом України від 17 червня 2020 року № 720-IX, що опубліковано 03 липня 2020 року, внесено зміни до Закону України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIII, із якого виключено, зокрема у пункті 1 підпункту 4 та у пункті 2 підпункту 171, котрими були внесені зміни у статтю 130 КУпАП щодо відповідальності за керування в стані алкогольного сп'яніння лише судноводіями річкових, морських або маломірних суден, а також щодо встановлення кримінальної відповідальності для осіб, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння (ст. 286-1 КК України).

Проте, вищевказані зміни не приведені у відповідність із змістом диспозиції ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та ст.286-1 Кримінального кодексу України, які оприлюднені на офіційному веб-сайті Верховної Ради України, як станом на дату складання протоколу - 10 серпня 2020 року, так і на момент розгляду справи.

У зв'язку з цим суд бере до уваги положення Регламенту Верховної Ради України, затвердженого Законом України від 10.02.2010 року № 1861-VI (з подальшими змінами, у тому числі внесеними Законом України від 16.01.2020 року № 469-IX "Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України щодо вдосконалення електронної форми документообігу у Верховній Раді України"), зокрема, про те, що Апарат Верховної Ради забезпечує ведення бази даних нормативно-правової інформації "Законодавство України", що містить, у тому числі, еталонні електронні тексти оригіналів прийнятих Верховною Радою актів (частина п'ята статті 7 цього Регламенту). Статтею 140 "Справа закону" Регламенту Верховної Ради України визначено, що після набрання чинності законом Апарат Верховної Ради разом з відповідним головним комітетом веде справу закону в електронній та паперовій формах, яка містить серед іншого прийнятий текст закону в паперовій формі та його копію в електронній формі, а також документи, відповідні остаточні редакції тексту закону, пов'язані із зміною, втратою чинності законом (пункти 1, 5 частини першої статті 140 Регламенту).

Крім того, вказаним Законом № 720-IX не передбачено, що після набрання ним чинності (03 липня 2020 року) особи, які керують транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння, мають нести відповідальність за ст.130 КУпАП у редакції, що діяла до 01 липня 2020 року, або ж щодо них встановлено інший вид відповідальності.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 8 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Частиною 1 статті 9 КУпАП визначено, що обов'язковою умовою наявності адміністративного правопорушення (проступку) є протиправна, винна дія чи бездіяльність, за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.

Суд зазначає, що ч.1 ст.130 КУпАП, до 01 липня 2020 року, було передбачено адміністративну відповідальність, зокрема, за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.

Як встановлено судом, протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №204319 відносно гр. ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП було складено після 01 липня 2020 року, а саме 10 серпня 2020 року.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з 01 липня 2020 року і на час розгляду даної справи про адміністративне правопорушення, відсутня (скасована) норма, яка передбачає адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.

Так, заборона керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само обов'язок водія на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції прямо передбачені п.2.5 та п.2.9.а. Правил дорожнього руху України.

Відтак, в результаті внесення змін до ст.130 КУпАП, юридична відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або інші дії, була не скасована, а посилена, а саме вказані дії віднесено до кримінальних проступків та закріплено у ст.286-1 Кримінального кодексу України.

При цьому, підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП є скасування акта, який встановлює саме адміністративну відповідальність.

За таких обставин, суддя дійшов висновку, що провадження у справі про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.

Керуючись: 7, 9, 221, 245, п.6 ч. 1, ст. 247, 251, ст.ст.280, 283, 284, 287 - 290, 294 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити, у зв'язку із скасуванням акта, який встановлює адміністративну відповідальність.

Судові витрати повинні бути віднесені за рахунок державного бюджету.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Світловодського міськрайонного

суду Кіровоградської області С.М. Андріянова