25.10.2020
Провадження №2-а/389/84/20
ЄУН 389/3023/20
25 жовтня 2020 року місто Знам'янка
Суддя Знам'янського міськрайонного суду Кіровоградської області Український В.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 350734 Відділу ведення державного реєстру виборців Знам'янської міської ради Кіровоградської області про включення до списку виборців,
ОСОБА_1 25 жовтня 2020 року звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить включити її до списку виборців дільничної виборчої комісії №350734 для голосування на виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року.
Свої позовні вимоги обґрунтувала тим, що вона є громадянкою України, з березня 2019 року постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 та за віком має право голосу за місцем реєстрації. Однак, до списку виборців дільничної виборчої комісії №350734 не включена, що і стало приводом для звернення до суду з даною позовною заявою на підставі ст. 274 КАС України.
Частиною 1 статті 70 Конституції України гарантовано, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Виборчий кодекс України (надалі ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до ч.1 ст.2 ВК України підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.
Відповідно до ст.7 ВК України, вибори в Україні є загальними. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу.
Згідно зі ст.1 Закону «Про державний реєстр виборців» для забезпечення державного обліку громадян, які мають право голосу відповідно до ст.70 Конституції України створюється Державний реєстр виборців.
Виборчим кодексом України затверджено порядок складання та уточнення списків виборців при проведенні виборів.
Відповідно до ч.3-5 ст. 42 ВК України виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно.
Виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо виборець з порушенням здоров'я (у зв'язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров'я, віком) не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за зверненням такого виборця зобов'язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб. Така заява до органу ведення Державного реєстру виборців може бути подана також за допомогою електронних сервісів у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.
Заява, зазначена у частині третій цієї статті, може бути подана не пізніш як за п'ять днів до дня голосування і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду.
Відповідно до ч.10-11 ст. 45 ВК України. Виборець має право особисто звернутися із заявою до дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці або безпосередньо до суду щодо уточнення списку виборців. Заява, зазначена у частині десятій цієї статті, може бути подана до відповідної дільничної виборчої комісії не пізніш як за два дні до дня голосування. Така заява розглядається виборчою комісією невідкладно. За результатом розгляду заяви дільнична виборча комісія зобов'язана прийняти рішення про внесення зміни до списку виборців або мотивоване рішення про відмову у задоволенні заяви. Копія рішення видається виборцю у день його прийняття. Заява, подана до виборчої комісії після зазначеного строку, залишається без розгляду. Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду у порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Особливості провадження у справах щодо уточнення списку виборців передбачені статтею 274 КАС України. Згідно з ч.1 ст.274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Відповідно до ч.3 ст.274 КАС України, позовну заяву про уточнення списку виборців може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Особливості обчислення процесуальних строків в адміністративних справах щодо уточнення списку виборців передбачені статтею 270 КАС України, відповідно до якої на обчислення строків, встановлених статтями 273 - 277, 280 - 283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу. Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події. Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Позовна заява ОСОБА_1 подана до суду 25.10.2020, у день голосування, тобто з пропуском, встановленого ст.274 КАС України, строку.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду з позовом після закінчення встановленого законом строку, суддя вважає за необхідне позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.270,274,278,295 КАС України, суддя,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії № 350734 Відділу ведення державного реєстру виборців Знам'янської міської ради Кіровоградської області про включення до списку виборців залишити без розгляду.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Апеляційна скарга подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області В.В. Український