21 жовтня 2020 року Справа № 280/3999/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощенного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, код ЄДРПОУ 39833546)
до Приватного акціонерного товариства «Запорізька кондитерська фабрика» (69063, м.Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд.7. код ЄДРПОУ 00382094)
про застосування заходів реагування, -
Головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Запорізькій області) звернулось із позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Запорізька кондитерська фабрика» (далі - відповідач, ПрАТ «ЗКФ»), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного акціонерного товариства «Запорізька кондитерська фабрика», а саме: зупинити експлуатацію зовнішніх надземних та підземних газопроводів без проведення комплексного приладового обстеження; експлуатацію ГРП без проведення поточного ремонту - до усунення порушень.
В обґрунтування позову зазначає, що під час проведення планової перевірки встановлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу для життя та здоров'я працюючих. У зв'язку з чим, просить позовні вимоги задовольнити та застосувати відповідні заходи реагування з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників відповідача.
Ухвалою судді від 18.06.2020 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/3999/20 та призначено судове засідання на 17.07.2020. Відповідачу запропоновано надати до суду протягом 15 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі відзив та документи на його обґрунтування.
13.07.2020 на адресу суду надійшов відзив відповідача за вх. 31986, у якому останній зазначив про усунення всіх порушень вимог законодавства зазначених в Приписі ПрАТ «ЗКФ» .
Ухвалою суду від 17.07.2020 провадження у справі за клопотанням сторін зупинено до 21.09.2020.
Ухвалою суду від 21.09.2020 провадження у справі поновлено.
Протокольною ухвалою від 21.09.2020 в судовому засіданні оголошена перерва до 30.09.2020.
30.09.2020 представник позивача надав до суду клопотання (вх. №45652 від 30.09.2020), відповідно до якого просить розглянути справу в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить позов задовольнити у повному обсязі.
30.09.2020 представник відповідача надав до суду клопотання (вх. №45649 від 30.09.2020), відповідно до якого просить розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
В період з 05 березня по 18 березня 2020 року відповідно до наказу Головного управління від 20 лютого 2020 року № 315 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб'єкта господарювання: Приватне акціонерне товариство «Запорізька кондитерська фабрика» (код платника податку за ЄДРПОУ 00382094), що знаходиться за адресою: вул. Святого Миколая, буд.7, м. Запоріжжя, 69063.
За результатами перевірки та у зв'язку з виявленням порушень вимог законодавства з охорони праці, відповідно до вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", посадовими особами Головного управління Держпраці у Запорізькій області складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 18 березня 2020 року № 60, який підписано керівником Приватного акціонерного товариства «Запорізька кондитерська фабрика» та отримано один примірник цього акту.
Під час проведення планової перевірки було виявлено порушення нормативно- правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:
1.Зовнішнім надземним і підземному газопроводам не проведено комплексне приладове обстеження з оформленням акту перевірки технічного стану газопроводу та паспорту технічного стану газопроводу відповідно вимог п. 5.3 р. V; п.9.4 р. IX, п.10.5 р. X «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 р. № 640, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.11.2011 р. за № 1326/20064, що є порушенням вимог п.1.15. та п.1.17. р. V, п. 3.2. р. III «Правил безпеки систем газопостачання», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 р. № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за № 674/27119 від 08.06. 2015 р. (далі- НПАОП 0.00-1.76-15);
2.Під час експлуатації ГРП не проводиться поточний ремонт (1 раз на рік), що є порушенням вимог п. 2.11 р. V НПАОП 0.00-1.76-15.
У зв'язку з виявленими порушеннями, позивач звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації зовнішніх надземних та підземних газопроводів без проведення комплексного приладового обстеження; експлуатацію ГРП без проведення поточного ремонту - до усунення порушень.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" № 2694-XII від 14.10.1992 (далі - Закон № 2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з вимогами статті 38 Закону № 2694-XII, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За приписами пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області, згідно з пунктом 1 якого Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, повноваження Головного управління поширюються на територію Запорізької області.
Згідно з підпунктом 16 пункту 4 Положення про ГУ Держпраці у Запорізькій області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
-забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
-монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
-безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
-виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
-організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України № 877-V від 05.04.2007 "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі-органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч. 5 ст. 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 4 статті 4 Закону №877-V визначено, що виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Згідно ч.1 ст.39 Закону № 2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, серед іншого:
-видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;
-забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Суд зазначає, що за змістом даної норми слідує, що право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
При цьому, виходячи з системного аналізу положень Закону України "Про охорону праці" та Закону №877-V, застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) обумовлено встановленням порушення вимог законодавства у сфері охорони праці, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.
У разі ж, якщо такі порушення не створюють загрозу життю та здоров'ю людей, орган Держпраці зобов'язаний самостійно вжити заходів реагування шляхом видання відповідного розпорядчого документа, який спрямований на усунення підконтрольним суб'єктом виявлених порушень.
При цьому, право на звернення до суду виникає у органу державного нагляду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, та за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Суд зауважує, що в адміністративних справах щодо застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) суд має встановити наявність підстав для застосування таких заходів на момент постановлення судового рішення, зокрема, наявність не усунутих суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, які дійсно створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Крім того, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) полягає в убезпеченні працівників підприємства та його відвідувачів від можливої небезпеки. Разом з тим, форма такого захисту повинна бути розумною, не порушувати прав відповідача і не повинна перешкоджати власнику (користувачу) вживати заходів до усунення виявлених порушень. До того ж, захід реагування у вигляді повного зупинення виконання робіт (виробництва) є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
За таких обставин, під час розгляду даної адміністративної справи необхідно встановити, чи є виявлені позивачем порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та відповідно чи наявні підстави для застосування судом заходів реагування у сфері державного нагляду.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні порушення, а саме:
- зовнішнім надземним і підземним газопроводам не проведено комплексне приладове обстеження з оформленням акту перевірки технічного стану газопроводу відповідно вимог п.5.3 р V; п.9.4. р IX, п 10.5. р.Х «Порядку технічного огляду, обстеження, оцінки та паспортизації технічного стану, здійснення запобіжних заходів для безаварійного експлуатування систем газопостачання», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 24.10.2011 р № 640, зареєстрованого в міністерстві юстиції в Україні від 21.11.2011 р. за № 1326/20064, що є порушенням вимог п.1.15 та п.1.17 р.У, п.3.2. р.III «Правил безпеки системи газопостачання», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України за№ 374/27119 від 08.06.2015;
- під час експлуатації ГРП не проводиться поточний ремонт (1 раз на рік), що с порушенням вимог п.2.11 р. V НПАОП 0.00-1.76-15.
Як встановлено під час розгляду адміністративної справи та не заперечується сторонами, на виконання припису ПрАТ «ЗКФ» звернулося до АТ «Запоріжгаз»: Заявка на укладання договору на обслуговування систем газопостачання була подана 24 березня 2020 року. Через введення карантину на всій території України договір на обслуговування систем газопостачання був укладений лише 16 червня 2020 року. Згідно умов договору було проведено технічне обслуговування систем газопостачання Відповідача складено Акти перевірки технічного стану газопроводу та паспорти технічного стану газопроводу. Згідно актів перевірки технічного стану газопроводу: «газопровід знаходиться в технічно задовільному стані, витоків газу не має, до подальшої експлуатації придатен.»
Поточні ремонти ГРП проводяться регулярно, що підтверджується затвердженим графіком планово-попереджувальних ремонтів та оглядів газового господарства, витягами з журналів, які постійно ведуться у відповідача (журнал агрегатний, журнал перевірки стану запірної арматури журнал реєстрації нарядів-допусків на виконання газонебезпечних робіт).
У період з 09.06.2020 по 10.06.2020 ГУ Держпраці у Запорізькій області була проведена перевірка усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства, за результатами якої складено Акт від 10 червня 2020 року за № 118/4, в якому встановлено, що ПрАТ «ЗКФ» не усунуті зауваження № 45, 50 акту перевірки від 18.03.2020 № 60.
У період з 25.08.2020 по 25.08.2020 ГУ Держпраці у Запорізькій області була проведена перевірка усунення суб'єктом господарювання порушень вимог законодавства. За результатами перевірки складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) №299/3 від 25.08.2020, в якому встановлено, що ПрАТ «ЗКФ» усунуті зауваження № 45, 50 акту перевірки від 18.03.2020 № 60.
Отже, судом встановлено, що відповідачем самостійно у повному обсязі усунено виявлені під час перевірки порушення, які були підставою для звернення до суду із вказаним позовом, а тому на даному етапі відсутня загроза життю та здоров'ю людей, у зв'язку з чим підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ПрАТ «ЗКФ» відсутні.
Суд звертає увагу, що позивач не скористався своїм правом на відмову від позову внаслідок задоволення його відповідачем після подання позовної заяви, у зв'язку з чим суд вирішує справу по суті заявлених позовних вимог.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на викладене, зважаючи на той факт, що відповідачем усунені всі порушення вимог законодавства з охорони праці, які становили загрожу життю та здоров'ю людей, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Підстави для розподілу судових витрат в порядку ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст.ст. 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
В задоволенні позовної заяви Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, код ЄДРПОУ 39833546) до Приватного акціонерного товариства «Запорізька кондитерська фабрика» (69063, м.Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд.7. код ЄДРПОУ 00382094) про застосування заходів реагування, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 21.10.2020.
Суддя Л.Я. Максименко