Провадження № 3/679/581/2020
Справа № 679/1148/20
21 жовтня 2020 року м.Нетішин
Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Стасюк Р.М., розглянувши справу про адміністративні правопорушення, що надійшла з Нетішинського ВП Славутського ВП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , непрацюючого, направлену за ч.1 ст.130 КУпАП, -
До Нетішинського міського суду Хмельницької області надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №485915 від 29.08.2020 року, того ж дня о 19 год. 17 хв. в с.Старий Кривин по вул.Перемоги,41 ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Honda Dio», державний номер НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився за згоди водія на місці у встановленому законом порядку в присутності двох свідків за допомогою алкотеста «Драгер», результат 0,48 проміле. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п.2.9(а) Правил дорожнього руху України, тобто вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника, який просив провадження в справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
01.07.2020 набрав чинності Закон України від 22.11.2018 № 2617-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», відповідно до якого відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані сп'яніння було виключено з частин першої та третьої статті 130 КУпАП та закріплено уст. 286-1 КК України.
Законом України від 17.06.2020 № 720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень»(далі - Закон № 720-IX) внесені нові зміни до Закону № 2617-VIIІ, зокрема згідно з вимогами пункту 117 Розділу І Закону № 720-IX у пункті 1 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 4, який, запровадивши нову редакціюст.130 КУпАП, виключав адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння; у пункті 2Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 171, який, доповнивши КК України ст.286-1, криміналізував відповідальність за керування транспортними засобами особами у стані сп'яніння.
Відповідно до вимог статті 2 КУпАП зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
Cтаттею 3 КК України також передбачено, що зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Натомість норми матеріального права, зокрема ст. 286-1 КК України та змінена редакція ст. 130 КУпАП почали діяти з 01.07.2020, а тому п.4 ч.1 розділу І та п.171 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», якими змінювалась редакція ст.130 КУпАП та введена в дію ст.286-1 КК України, були реалізовані внаслідок їх виконання, та з цих підстав Закон №720-IX не може їх змінювати чи вилучати.
У порушення вимог ст. 256 КУпАП суть правопорушення, зазначена в протоколі ДПР18 №485915 від 29.08.2020, не відповідає диспозиції, визначеній ч.1 ст. 130 КУпАП, яка станом на момент складання протоколу (29.08.2020) та на теперішній час (21.10.2020) викладена в Кодексі України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до ч.2 ст. 284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З врахуванням вказаних обставин суд вважає за необхідне направити вказані матеріали прокурору для вирішення питання щодо організації проведення досудового розслідування з метою притягнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.286-1 КК України, а провадження у даній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягає закриттю.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 253, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити.
Матеріали справи щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП направити керівнику Нетішинського відділу Шепетівської місцевої прокуратури для організації проведення досудового розслідування з метою притягнення останнього до кримінальної відповідальності за ч. 1 ст.286-1 КК України.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Р.М. Стасюк