Справа №: 398/3770/20
Провадження №: 2-а/398/111/20
Іменем України
"23" жовтня 2020 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області, у складі головуючого судді Коліуш Г.В., з участю секретаря судового засідання Замкової Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Олександрії адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії №350754 територіального виборчого округу №103, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Відділ ведення державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області про уточнення списку виборців
22.10.2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Дільничної виборчої комісії №350754 Територіального виборчого округу №103, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Відділ ведення державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області про уточнення та включення її до списку виборців по Дільничній виборчій комісії №350754 Територіального виборчого округу №103 та допустити рішення до негайного виконання.
Позовна заява мотивована тим, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ознайомившись зі списком виборців на виборчій дільниці №350754 Територіального округу №103 дізналася, що відсутня в списках виборців.
Позивач в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала.
Представник Дільничної виборчої комісії №350754 Територіального виборчого округу №103 в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.
Представник Відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про час, місце та дату судового засідання повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без участі представника, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
В зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, відповідно до положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до наступного.
Відповідно до ст.274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд при розгляді цього позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно. Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Згідно зі ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України ( ID карта № НОМЕР_1 , видана351204.04.2016 року).
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року № 795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року № 160 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів , та постановою від 14 серпня 2020 року № 176 призначила на неділю, 25 жовтня 2020 року, перші вибори депутатів районних рад.
Виборчий кодекс України відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.
Згідно з ч.1 ст. 2 Виборчого кодексу України підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.
Відповідно до ст. 7 Виборчого кодексу України, вибори в Україні є загальними. Право голосу мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці відповідно до цього Кодексу. Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів сільської, селищної, міської ради територіальної громади та сільського, селищного, міського голови мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідної територіальної громади. Право голосу на виборах депутатів районної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідного району. Право голосу на виборах депутатів обласної ради мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території однієї з територіальних громад відповідної області. Право голосу на виборах депутатів районної у місті ради (у місті з районним поділом, де утворені районні у місті ради) мають виборці, виборча адреса яких віднесена до території відповідного району в місті. Належність громадянина до відповідної територіальної громади та проживання його на відповідній території визначаються його виборчою адресою (крім випадків, передбачених законом).
Відповідно до ст. 39 Виборчого кодексу України для підготовки та проведення голосування на виборах орган ведення Державного реєстру виборців для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, складає на основі відомостей Державного реєстру виборців попередні списки виборців.
Виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.
Виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця пересуватися самостійно Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. (ст. 42 Виборчого кодексу України).
Статтею 43 Виборчого кодексу України передбачено, що орган ведення Державного реєстру виборців на підставі відомостей, поданих відповідно до Закону України "Про Державний реєстр виборців", рішень відповідних виборчих комісій щодо утворення дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць (у частині включення членів дільничних виборчих комісій до списків виборців на відповідній спеціальній виборчій дільниці), за наслідками розгляду заяв виборців, повідомлень дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць про включення виборців до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, на підставі заяв членів окружних та дільничних виборчих комісій, поданих відповідно до частини другої цієї статті, а також рішень судів, отриманих не пізніш як за п'ять днів до дня голосування, виготовляє уточнений список виборців.
Уточнені списки виборців передаються відповідним виборчим комісіям не пізніш як за два дні до дня голосування у порядку, встановленому цим Кодексом для передачі попередніх списків виборців на звичайних виборчих дільницях.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
З довідки про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 №1756 від 10.02.2020 року вбачається, що зареєстрованою адресою її проживання є АДРЕСА_1 .
З листа голови дільничної виборчої комісії №350754 від 22.10.2020 року №1 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка віднесена до виборчої дільниці №350754 та буде включена до уточненого списку виборців виборчої дільниці №35750 тільки на підставі рішення суду про включення до списків виборців.
За інформацією з відділу ведення Державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області станом на 22.10.2020 року відомості про ОСОБА_1 відсутні.
Приписами ч. 3 ст. 21 Загальної декларації прав людини 1948 року встановлено, що воля народу повинна бути основою влади уряду; ця воля повинна виявлятися у періодичних і нефальсифікованих виборах, які повинні проводитись при загальному і рівному виборчому праві шляхом таємного голосування або ж через інші рівнозначні форми, що забезпечують свободу голосування.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що громадянка України ОСОБА_1 підлягає внесенню до списків виборців виборчої дільниці № 350754 Територіального виборчого округу №103 та набуває прав виборця на чергових місцевих виборах, які відбудуться 25 жовтня 2020 року.
Враховуючи вищезазначене та з метою забезпечення можливості реалізації конституційного права позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та включення ОСОБА_1 до списку виборців виборчої дільниці №350754 Територіального виборчого округу №103.
Керуючись ст. 70 Конституції України,ст. 274 КАС України,Законами України «Про місцеві вибори», «Про Державний реєстр виборців», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 Дільничної виборчої комісії №350754 Територіального виборчого округу №103, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Відділ ведення державного реєстру виборців Олександрійської міської ради Кіровоградської області про уточнення списку виборців - задовольнити
Зобов'язати Дільничну виборчу комісію №350754 Територіального виборчого округу №103 включити до уточненого списку виборців ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Олександрії (паспорт громадянина України -ID карта № НОМЕР_1 , видана351204.04.2016 року), зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , до списку виборців виборчої дільниці №350754 Територіального виборчого округу №103 для голосування на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2020 року участі .
Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Відповідно до ч. 2 ст. 278 КАС України апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 цього Кодексу, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування, до Третього апеляційного адміністративного через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Коліуш Г.В.