Рішення від 23.09.2020 по справі 580/649/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2020 року справа № 580/649/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Білоноженко М.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Хіврич В.В.,

представника позивача - Татаринова О.В. (за ордером),

представника відповідача - Чернявського О.Л. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства “Чарз-Авто” до Виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2020р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Дочірнє підприємство «Чарз-Авто» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Черкаської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси, оформлене протоколом № 2 від 03.12.2019р., в частині недопущення Дочірнього підприємства «Чарз-Авто» до участі у конкурсі на об'єкт конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 «Вул. Кобзарська - Військкомат».

- визнати протиправними та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1499 від 24.12.2019р. «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ДП «Чарз-Авто».

- зобов'язати конкурсний комітет виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси розглянути поданий 02.12.2019р. перевізником -претендентом ДП «Чарз-Авто» пакет документів для участі в конкурсі та визнати ДП «Чарз-Авто» переможцем за об'єктом конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 «Вул. Кобзарська - Військкомат».

- зобов'язати Виконавчий комітет Черкаської міської ради подати протягом одного місяця з дати набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що ним у встановлений строк подано документи передбачені Умовами конкурсу, ст. 46 ЗУ «Про автомобільний транспорт» та п. 29 постанови Кабінету Міністрів України № 1081 від 03.12.2008р., для участі в конкурсі з перевезення пасажирів на об'єкті № 7, міський автобусний маршрут № 12 «Вул. Кобзарська-Військкомат» в м. Черкаси. Однак, рішенням конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси, Дочірнє підприємство “Чарз-Авто” не допущено до участі у конкурсі на об'єкт конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат”, оформлене протоколом № 2 від 03.12.2019р.

Приймаючи рішення про недопущення ДП «Чарз-Авто» до участі в конкурсі на автобусний маршрут загального користування № 12, відповідач посилався на підпункт 6 пункту 12 Порядку № 1081, а саме автомобільний перевізник подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендентів пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років.

У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років, (ч. 4 ст. 44 Закон України «Про автомобільний транспорт»).

Тобто, на переконання позивача конкурсний комітет, а в подальшому й організатор конкурсу протиправно не допустили ДП «Чарз-Авто» до участі в конкурсі, оскільки п.п. 6 п. 12 Порядку № 1081 передбачає недопущення перевізника-претендента лише за одночасного існування наступних умов: автомобільний перевізник подав конкурсу пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу; перевізник - претендент не подав інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років.

Отже, навіть якщо конкурсний комітет прийшов до висновку про невідповідність конкурсної пропозиції ДП «Чарз-Авто», а саме автобуси не відповідають вимогам конкурсного комітету, але останнім подано інвестиційний проект - зобов'язання, відсутні законодавчі підстави для недопущення позивача до участі у конкурсі на об'єкт конкурсу №7.

В судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, 06.03.2020р. подав до суду письмовий відзив, в якому зазначив, що позивачем подано пакет документів для участі у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті за об'єктом конкурсу № 7 на маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси. Згідно оголошення про проведення конкурсу, що 30.10.2019 було розміщено на офіційному сайті Черкаської міської ради за об'єктом конкурсу № 7 на автобусному маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси було встановлено наступні умови для учасників конкурсу: використання міських автобусів загальною пасажиромісткістю не менше 50 місць; 35% автобусів, запропонованих на об'єкт конкурсу мають бути пристосовані для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; кількість автобусів на об'єкт конкурсу 6 одиниць; 1 резервна машина. Згідно з п. 4 загальних умов проведення конкурсу до участі у ньому допускаються претенденти-перевізники, які на законних підставах використовують достатню кількість сертифікованих автобусів. Автобуси, що пропонуються для обслуговування маршруту не повинні бути в експлуатації на інших маршрутах, а рівень екологічної безпеки не може бути нижчим від ЄВРО-3. Згідно з поданими позивачем документами та відомостями про автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті, до участі у конкурсі за об'єктом конкурсу № 7 на маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси позивачем запропоновано 7 автобусів, з яких: 1 автобус (14,3% замість 35% (за умовами конкурсу)) пристосований для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, 2 автобуси із 7 відповідають конкурсній вимозі екологічної безпеки ЄВРО-3 чи вище, жоден з автобусів не відповідає конкурсним вимогам щодо пасажиромісткості не менше 50 місць.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на доводи викладенні у відзиві на позов.

30.07.2020р. позивачем подано заяву про зміну предмету позову, в якій виклав прохальну частину позову у наступній радакції:

- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси, оформлене протоколом № 2 від 03.12.2019р., в частині недопущення Дочірнього підприємства “Чарз-Авто” до участі у конкурсі на об'єкт конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат”.

- зобов'язати конкурсний комітет виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси розглянути поданий 02.12.2019р. перевізником-претендентом ДП “Чарз-Авто” пакет документів для участі в конкурсі та визнати ДП “Чарз-Авто” переможцем за об'єктом конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат”;

- зобов'язати Виконавчий комітет Черкаської міської ради подати протягом одного місяця з дати набрання рішенням законної сили звіт про його виконання.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 01.10.2019р. № 1089 затверджено Умови організації проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси, зокрема і на міському автобусному маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” № 12 за об'єктом конкурсу №7.

Оголошення про проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування було опубліковано у газеті «Черкаський край» випуск за 30.10.2019р. та на офіційному веб-сайті Черкаської міської ради.

Встановлено наступні умови для учасників конкурсу:

• використання міських автобусів загальною пасажиромісткістю не менше 50 місць;

• 35% автобусів, запропонованих на об'єкт конкурсу мають бути пристосовані для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; кількість автобусів на об'єкт конкурсу 6 одиниць;

• 1 резервна машина.

Згідно з п. 4 загальних умов проведення конкурсу до участі у ньому допускаються претенденти-перевізники, які на законних підставах використовують достатню кількість сертифікованих автобусів. Автобуси, що пропонуються для обслуговування маршруту не повинні бути в експлуатації на інших маршрутах, а рівень екологічної безпеки не може бути нижчим від ЄВРО-3.

Відповідно до протоколу № 2 засідання конкурсного комітету по проведенню конкурсів на перевезення пасажирів від 03.12.2019р., розглянуто пропозицію перевізника- претендента ДП «Чарз-Авто» надану у пакеті № 1, виявлено, що запропоновані автобуси не відповідають вимогам щодо рівня екологічної безпеки, пасажиромісткості та лише один автобус пристосований для перевезення осіб з інвалідністю та інших мало мобільних груп населення. Вирішили рекомендувати виконавчому комітету допустити перевізника - претендента до участі в конкурсі, проте рішення не було ухвалено.

Згідно з протоколом № 3 засідання конкурсного комітету по проведенню конкурсів з перевезення пасажирів від 12.12.2019р., на вказаному засіданні конкурсний комітет серед іншого відкрив конверт № 2 поданий ДП «Чарз-Авто» на об'єкт конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 «Вул. Кобзарська-Військкомат».

В подальшому, після відкриття пакетів всіх перевізників - претендентів, голова конкурсного комітету зазначив, що на даний час виконком не розглянув питання допущення перевізників до участі в конкурсі, тому станом на 12.12.2019р. провести конкурс не має можливості.

Рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.12.2019р. «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника - претендента ДП «Чарз-Авто» № 1499 вирішено не допустити до участі в конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси перевізника-претендента Дочірнє підприємство «Чарз-Авто» у зв'язку з тим, що запропоновані автобуси не відповідають вимогам конкурсного комітету щодо рівня екологічної безпеки, пасажиромісткості та лише один автобус пристосований для перевезення осіб з інвалідністю та інших мобільних груп населення.

В подальшому 08.07.2020р. Черкаською міською радою прийнято рішення №2-5966, згідно п.п.1,2 якого:

- скасовано рішення виконкому від 24.12.2019р. № 1499 «Про недопущення до участі у конкурсі перевізника-претендента ДП «Чарз-Авто».

- зобов'язано Виконавчий комітет Черкаської міської ради розглянути питання про скасування рішення конкурсного комітету щодо цього об'єкту конкурсу та винести його для повторного розгляду на наступне засідання конкурсного комітету.

Дочірнє підприємство «Чарз-Авто» вважаючи рішення конкурсного комітету, оформлене протоколом № 2 від 03.12.2019р., в частині недопущення до участі в конкурсі по об'єкту № 7 протиправним та такими, що підлягає скасуванню звернулося з даним позовом за його оскарженням та просить суд зобов'язати відповідача розглянути поданий 02.12.2019р. перевізником-претендентом ДП “Чарз-Авто” пакет документів для участі в конкурсі і визнати ДП “Чарз-Авто” переможцем за об'єктом конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат”.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт» (далі-Закон № 2344-ІІІ).

Відповідно до ч.1, ч. 5 ст. 5 Закону № 2344-ІІІ основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.

Згідно ст. 7 Закону № 2344-ІІІ забезпечення організації пасажирських перевезень, зокрема, на міських автобусних маршрутах загального користування - на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону № 2344-ІІІ відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Згідно ст. 35 Закону № 2344-ІІІ послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

Послуги з перевезення пасажирів автобусами можуть надаватися за видами режимів організації перевезень: регулярні, регулярні спеціальні, нерегулярні.

Перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Відповідно ч. 1 ст. 42 Закону № 2344-ІІІ договір про організацію перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування міському, приміському та міжміському, які не виходять за межі території області (внутрішньо обласні маршрути), укладається між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування та автомобільним перевізником і вважається укладеним з моменту його підписання сторонами.

Згідно ст. 43 Закону № 2344-ІІІ визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.

Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами.

Відповідно ст.44 Закону № 2344-ІІІ організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

До обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

Порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Процедура підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування визначена Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 (далі - Порядок №1081), який є обов'язковим до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 10 Порядку №1081 встановлено, що організатор перевезень затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону України Про автомобільний транспорт. Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 35 відсотків загальної кількості автобусів до 31 грудня 2019 р. та до 50 відсотків - з 1 січня 2020 року.

Згідно п. 8 Порядку № 1081, переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об'єкта конкурсу.

У разі коли щодо одного чи кількох об'єктів конкурсу встановлено, що рішення конкурсного комітету прийнято з порушенням законодавства, організатор перевезень приймає рішення про скасування такого рішення конкурсного комітету щодо цих об'єктів та виносить його для повторного розгляду на наступному засіданні конкурсного комітету.

Згідно п. 12 Порядку №1081, організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який:

1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;

3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";

4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень;

5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);

6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт";

7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.

Пунктом 19 Порядку №1081 передбачено, що переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Пунктом 46 Порядку №1081 визначено, що організатор перевезень визнає переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом. Організатор перевезень визнає перевізником-претендентом на конкурсі з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, який посів друге місце, того перевізника-претендента, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, підготовлених конкурсним комітетом, без урахування показника переможця конкурсу. Перевізника-претендента, визнаного переможцем конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, може бути визнано таким, лише у разі, коли набрана ним за окремим об'єктом конкурсу кількість балів вища ніж нуль.

Як встановлено судом, відповідачем проведено конкурс на право перевезення пасажирів на маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси (об'єкт конкурсу № 7).

Виконавчим комітетом Черкаської міської ради визначено умови для учасників конкурсу на об'єкті № 7 за маршрутом № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси: використання міських автобусів загальною пасажиромісткістю не менше 50 місць; 35% автобусів, запропонованих на об'єкт конкурсу мають бути пристосовані для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; кількість автобусів на об'єкт конкурсу 6 одиниць; 1 резервна машина. Згідно з п. 4 загальних умов проведення конкурсу до участі у ньому допускаються претенденти-перевізники, які на законних підставах використовують достатню кількість сертифікованих автобусів. Автобуси, що пропонуються для обслуговування маршруту не повинні бути в експлуатації на інших маршрутах, а рівень екологічної безпеки не може бути нижчим від ЄВРО-3.

Позивачем для участі в конкурсі разом із анкетою від 02.12.2019р. подано відомості про 7 автобусів в тому числі 1 резервний, що мали використовуватися на маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси, у яких значаться 1 автобус АТАМАН А092G6 (загальна пасажиромісткість - 42, кількість місць для сидіння - 19) категорії Євро-4 і з переліком елементів доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення; 1 автобус АТАМАН А092G9 (загальна пасажиромісткість - 40, кількість місць для сидіння - 28) категорії Євро-4. Інші 5 автобусів в тому числі резервний автобус марки БОГДАН А09202 не відповідають категорії Євро-3.

Тобто згідно з поданими позивачем документами та відомостями про автобуси, які мали використовуватися на автобусному маршруті № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат” в м. Черкаси позивачем запропоновано 7 автобусів, з яких: 1 автобус (14,3% замість 35% (за умовами конкурсу)) пристосований для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, 2 автобуси із 7 відповідають конкурсній вимогі екологічної безпеки ЄВРО-3 чи вище, жоден з автобусів не відповідає конкурсним вимогам щодо пасажиромісткості не менше 50 місць.

Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендентів пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років.

У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов'язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п'яти років, (ч. 4 ст. 44 Закон України «Про автомобільний транспорт»).

З наведеного слідує, що врахування інвестиційних проектів-зобов'язань можливе лише за іншими параметрами, крім показників безпеки, в тому числі екологічної та квоти автобусів пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, що вимагає наявності у претендента автобусів, які відповідають вимогам ЄВРО-3 та квоті автобусів, пристосованих для перевезення у тому числі осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Тому безпідставними є твердження позивача, що відповідач не допускаючи ДП «Чарз-Авто» до участі в конкурсі, діяв протиправно, оскільки п.п. 6 п. 12 Порядку № 1081 передбачає недопущення перевізника-претендента лише за одночасного існування наступних умов: автомобільний перевізник подав конкурсу пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу; перевізник - претендент не подав інвестиційний проект-зобов'язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п'яти років.

Крім того, під час розгляду справи судом встановлено, що рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1499 від 24.12.2019р. «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника - претендента ДП «Чарз-Авто», скасоване рішенням Черкаської міської ради від 08.07.2020р. №2-5966. Також вказаним рішенням від 08.07.2020 зобов'язано виконавчий комітет Черкаської міської ради розглянути питання про скасування рішення конкурсного комітету щодо цього об'єкту конкурсу та винести його для повторного розгляду на наступне засідання конкурсного комітету.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника - претендента ДП «Чарз-Авто скасоване, а позивачем подано конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, тому не підлягають задоволенню вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси, в частині недопущення Дочірнього підприємства “Чарз-Авто” до участі у конкурсі на об'єкт конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат”, оформлене протоколом № 2 від 03.12.2019р.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача розглянути поданий 02.12.2019р. перевізником-претендентом ДП “Чарз-Авто” пакет документів для участі в конкурсі та визнати ДП “Чарз-Авто” переможцем за об'єктом конкурсу № 7 міський автобусний маршрут № 12 “Вул. Кобзарська - Військкомат”, то слід зазначити, що оскільки в ході розгляду даної справи доводи позивача протиправного недопущення його до участі у конкурсі не підтвердилися, то і підстави для такого зобов'язання відповідача до таких дій, про які просить позивач, відсутні.

З урахуванням викладеного в сукупності правових підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає.

Так, частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Із системного аналізу вище викладених норм та з'ясованих судом обставин вбачається, що позивачем не надано належних, переконливих та обґрунтованих доказів на підтвердження заявлених позовних вимог.

Згідно ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Також суд звертає увагу сторін, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського Суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03, від 28.10.2010).

З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивачеві не відшкодовуються.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 241-246, 255, 263, 295, КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень, частини 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Білоноженко

Повний текст рішення складено 23.10.2020р.