23 жовтня 2020 року справа № 580/2499/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Паламаря П.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенcійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; далі - позивач) із позовною заявою до Головного управління Пенcійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; далі - відповідач), в якій просить:
- зобов'язати відповідача, визнавши його дії протиправними, здійснити перерахунок пенсії позивача відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, починаючи з 20.08.2018 по 28.02.2019;
- зобов'язати відповідача виплатити позивачу донараховану суму пенсії, відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку, що становить 19803 грн. 00 коп. за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, тобто за 20 років, за період з 20.08.2018 по 28.02.2019 з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 580/658/19 відповідачем здійснено перерахунок в частині розміру пенсії по віку проте протиправно не перерахував пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж 15 років за період з 20.08.2018 по 28.02.2019. Крім того, в обґрунтування позову позивач посилається на рішення від 18.04.2018, окрему ухвалу від 15.01.2019 Черкаського окружного адміністративного суду по справі № 694/24/18, та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 26.02.2020 по справі № 580/2965/19.
Відповідач надав до суду відзив, у якому заперечував проти задоволення позову зазначивши, що на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 580/658/19 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із урахуванням коефіцієнту заробітної плати 5,26060 та на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2018, окремої ухвали від 15.01.2019 по справі № 694/24/18 проведено перерахунок та встановлено доплату за стаж понад 15 років. У наслідок перерахунку з 20.08.2018 загальний розмір пенсії позивача склав 10607,14 грн., у тому числі: основний розмір пенсії - 6964,12грн., доплата за понаднормовий стаж - 3742,20 грн., додаткова пенсія інвалідам 3 гр. з числа потерпілих ЧАЕС - 170,82 грн. з огляду на викладене відповідач вважає, що діяв відповідно до чинного законодавства України, в межах повноважень покладених на органи Пенсійного фонду України.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
ОСОБА_1 є особою, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого Черкаською обласною державною адміністрацією 22.05.2019.
З 11.02.2008 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
При призначенні пенсії позивачці визначено стаж роботи, необхідний для призначення пенсії, 20 років та нараховано 1% заробітку за кожен рік роботи за 15 років понад мінімальний стаж роботи 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі № 694/24/18, яке набрало законної сили 18.06.2019, визнано протиправною бездіяльність Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991, починаючи з 04 жовтня 2017 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, яке є правонаступником Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років.
Окремою ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі № 694/24/18 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі № 694/24/18; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виконати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі № 694/24/18 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень частини другої статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, із врахуванням при обчисленні і перерахунку розміру пенсії правових висновків та резолютивної частини рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі № 694/24/18.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 580/658/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 20.08.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 5,26060.
На виконання судових рішень, відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 20.08.2018 внаслідок чого розмір пенсії позивача становив 10607,14грн., у тому числі:
6964,12 грн. - розмір пенсії за віком, обчислений з урахуванням стажу та заробітку (3764,40 грн. (показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки) х 5,26060 х 0,35167 (коефіцієнт страхового стажу));
3472,20 грн. - доплата за стаж понад 15 років згідно з окремою ухвалою Черкаського, окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі №694/24/18 (17361,00 грн. (заробітна плата станом на 04.10.2017) х 20%);
170,82 грн. - додаткова пенсія особі з інвалідністю 3 групи, потерпілій внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Не погодившись із проведеним розрахунком, ОСОБА_1 25.05.2020 звернулась до відповідача щодо здійснення доплати за понаднормативний стаж за період з 20.08.2018 по 28.02.2019.
Листом від 04.06.2020 № 1803-2037/Б-03/20 відповідач повідомив, що проведено перерахунки з 04.10.2017 з доплатою за стаж понад 15 років згідно з окремою ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 у справі № 694/24/18 (17361,00 грн. (заробітна плата станом на04.10.2017 ) х 20%).
Вважаючи, дії відповідача протиправними в частині неправильного розрахунку її пенсії під час здійснення перерахунку, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.
Крім того суд звернув увагу, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 580/2965/19 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Черкаської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку, визначеного відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, тобто за 20 років, починаючи з 01.03.2019.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV), Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 (далі - Закон №796-ХІІ).
Частиною 2 ст. 27 Закону № 1058-IV встановлено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Пунктом 13 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону № 1058-IV встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами..
Законом № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.
Статтею 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII (в редакції чинній на час призначення, перерахунку за судовими рішеннями пенсії позивача) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Разом з тим, порядок перерахунку пенсій Законом № 796-XII не визначений, а тому за аналогією закону застосовуються положення Закону № 1058-ІV.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дана розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
При цьому, суд зазначає що з 01.01.2004, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону № 796-ХІІ без врахування положень Закону № 1058-IV є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону № 1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону № 796-ХІІ.
З вищевикладеного вбачається, що заробіток зазначений в ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII повинен визначатися відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-XII, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Вказане узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України у постанові від 7 липня 2015 року № 21-727а15 та Верховним Судом у постанові від 06 лютого 2018 року № К/9901/684/17.
Обставини справи свідчать про те, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Крім того, судовими рішеннями підтверджено право особи на перерахунок пенсії відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 20 років, але не вище 75% заробітку.
Відповідно до ст. 57 Закону № 796-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Пенсія по віку ОСОБА_1 призначена з 11.02.2008 і судовими рішеннями підтверджено її право отримувати пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, але не вище 75 % заробітку.
Посилання відповідача на те, що з 04.10.2017 (дата з якої проведено перерахунок на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 у справі № 694/24/18) встановлено збільшення за понаднормовий стаж 20 років виходячи із заробітної плати для обчислення пенсії станом на 04.10.2017 (17361,00 грн) без подальших змін розміру цього підвищення є безпідставним, оскільки особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками розгляду справи, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтується його відмова у перерахунку пенсії.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України не здійснювався.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України Черкаської області щодо неперерахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, починаючи з 20.08.2018 по 28.02.2019;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Черкаської області(ЄДРПОУ 21366538) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку, визначеного відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за кожний рік роботи понад встановлений стаж 15 років, тобто за 20 років, починаючи з 01.03.2019.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар