22 жовтня 2020 року справа № 580/2538/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенcійного фонду України в Черкаській області про зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; далі - позивач) із позовною заявою до Головного управління Пенcійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23; далі - відповідач), в якій просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області (протокол № 233050003012 від 27.05.2020 року) про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 з урахуванням пільгових довідок щодо підтвердження роботи на шахті ім. Ілліча з видобутку вугілля, як трудового стажу на період роботи за Списком № 1 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позов мотивовано тим, що звернувшись до відповідача з заявою щодо призначення пенсії за віком по Списку № 1 відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», останнім протиправно прийняте рішення про відмову у зарахуванні стажу роботи на шахті ім. Ілліча по видобутку вугілля, як роботи з шкідливими умовами праці та відповідно у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач вважає, що робота з шкідливими та небезпечними умовами праці на шахті ім. Ілліча в м. Стаханов підтверджується записами в трудовій книжці, довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії та довідками про заробітну плату для обчислення пенсії. Таким чином, спірне рішення Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області (протокол № 233050003012 від 27.05.2020 року) про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 підлягає до скасування.
Представником відповідача до суду відзив на адміністративний позов не подано.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
25.05.2020 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку№1 відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 12.06.2020 вих. №2300-0302-8/27563 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило заявнику про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та прийняте протокольне рішення № 233050003012 від 27.05.2020 року.
Як вбачається з копії трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 виданої 28.07.1983, останній працював на шахті ім. Ілліча:
-з 16.07.1986 по 19.07.1986 учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті;
-з 20.08.1986 по 12.11.1986 учнем підземного гірника з повним робочим днем;
-з12.11.1986 по 09.01.1987 учнем підземного гірника очисного вибою з повним робочим днем в шахті;
-з 09.01.1987 по 12.01.1990 підземним гірником з повним робочим днем в шахті;
-з 12.01.1990 по 12.02.1990 учнем підземного гірника з повним робочим днем в шахті;
-з 12.02.1990 по 25.10.1996 підземний гірник 3 розряду з повним робочим днем в шахті.
Отже, стаж позивача на шахті ім. Ілліча згідно записів у трудовій книжці становить 10 років. 2 місяці 8 днів.
При цьому, загальний страховий стаж становить 13 років 10 місяців 5 днів, що і не заперечується відповідачем.
Суд звернув увагу, що ОСОБА_1 подано копії довідок про підтввердження трудового стажу виданих ДП «Луганськвугілля», однак останні суд не враховує в наслідок відсутності необхідних реквізитів (дати номеру і т.д.) хоча згідно останніх позивач перебував на легкій праці 2 місяці 18 днів, які не включаються до роботи з шкідливими та небезпечними умовами праці, а також не містять підтвердження всього періоду роботи в шахті.
Судом також встановлено, що позивачу виповнилося 55 років (паспорт серії НОМЕР_2 ).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У силу вимог ст. 1 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Так, у відповідності до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Згідно ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок (ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»)
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах враховується не тільки стаж роботи з шкідливими та небезпечними умовами праці, а й загальний стаж роботи.
Як встановлено судом, позивач не набув достатнього загального стажу роботи встановленого ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, відповідно до ст. 48 КЗпП України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону № 1788-XII, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном.
Суд зазначає, що позивачем як до суду так і до відповідача подані довідки які не врахувуються судом в наслідок їх неоформлення належним чином, а наявна копія трудової книжки не містить повних відомостей про характер роботи.
Суд вказує, що додатком №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, чітко визначені обов'язкові реквізити, які не містяться на уточнюючих довідках поданих позивачем.
При цьому, судом враховано щодо відсутності даних про ліквідацію підприємства без правонаступництва.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено суду правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.
Згідно з вимогами ст. 139 КАС України, судові витрати підлягають до відшкодування.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя П.Г. Паламар