Справа № 560/4104/20
іменем України
23 жовтня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з позовом від 28.07.2020, в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача - Хмельницького обласного військового комісаріату Міністерства оборони України, щодо визначення розмірів окладів за посадою та військовим званням, які були зазначені у довідці про розміри грошового забезпечення та надані в березні 2018 року до ГУ ПФУ в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії позивача; 2) зобов'язати відповідача (Хмельницький обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України) скласти та надати до ГУ ПФУ у Хмельницькій області довідки про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 , для проведення перерахунку відповідно: з 01.01.2018, 01.01.2019, 01.01.2020 основного розміру пенсії, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з 50 відсотків розмірів мінімальної заробітної плати, встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2018 рік», «Про державний бюджет України на 2019 рік», «Про державний бюджет України на 2020 рік» та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, у відповідності з положеннями, визначеними в примітках до додатків 1 та 14 Постанови КМУ № 704; 3) стягнути з відповідача (Хмельницький обласний військовий комісаріат Міністерства оборони України) моральну (немайнову) шкоду, що була вчинена бездіяльністю та систематичними протиправними діями посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 41959,05 грн; 4) зобов'язати відповідача (ГУ ПФУ у Хмельницькій області) на підставі довідок, виданих Хмельницьким обласним військовим комісаріатом Міністерства оборони України, перерахувати та виплатити пенсію з 01.01.2018 виходячи з розмірів грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом відповідно: на 01.01.2018, на 01.01.2019, на 01.01.2020, і з урахуванням раніше виплачених сум, а також з урахуванням перерахованої пенсії на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.12.2019 у справі № 560/675/19.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що посадовий оклад та оклад за військовим званням має визначатися згідно приміток до Додатків 1,14 Постанови КМУ №704 виходячи із 50% розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 01 січня календарного року. Неправильне визначення відповідачем розміру його посадового окладу за військовим званням також призвело до неправильного визначення розміру надбавки за вислугу років, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Відповідно до ухвали від 03.08.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
10.08.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Хмельницький обласний військовий комісаріат вказує, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року (від 12.03.2018 № ХС51312), була надіслана ІНФОРМАЦІЯ_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103, із наступного розрахунку: посадовий оклад - 8030 грн 00 коп., оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн 00 коп. та надбавка за вислугу років (50%) - 4755 грн 00 коп., всього грошове забезпечення - 14265 грн 00 коп. Зазначена сума була врахована під час складання довідки для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства (арк. спр. 40-41).
17.08.2020 до суду поступила відповідь на відзив ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій позивач вказує, що на Відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від Відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача (арк. спр. 49-50).
19.08.2020 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області вказує, що позивачу перерахунок пенсії проведено відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ якою передбачено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Перерахунок та виплата пенсії позивачу проводиться головним управлінням у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. Також просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 58-61).
21.08.2020 до суду поступила відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій позивач вказує, що у своєму Відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також підтверджує, що основним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ, проте практично всі обгрунтування Відзиву грунтуються в більшості на посилання на Постанови КМ України, які повністю або частково відмінені рішеннями судів (арк. спр. 65-66).
Ухвалою суду від 08.05.2020 у задоволенні клопотань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/4104/20 з викликом (повідомленням) сторін, про залишення позовної заяви без розгляду та про зупинення провадження у справі, відмовлено (арк. спр. 73-75).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.
12.03.2018 Хмельницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку №ХС51312 про розмір грошового забезпечення позивача, який станом на 01.03.2018 складав: посадовий оклад 8030 грн 00 коп., оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн 00 коп. та надбавка за вислугу років (50%) - 4755 грн 00 коп., всього грошове забезпечення - 14265 грн 00 коп. (арк. спр. 19).
18.07.2020 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просив підготувати довідку про його грошове забезпечення станом на 01.01.2018, на 01.01.2019, на 01.01.2020 з урахуванням 50% від мінімальної заробітної плати та направити їх в Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для перерахунку його пенсії.
27.07.2020 відповідач листом №14/3633 повідомив позивача про відсутність підстав для складання нових довідок про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зазначена норма статті 43 Закону міститься в розділі V “Обчислення пенсії”, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” затвердив Порядок № 45 (далі - Порядок № 45).
Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, п. 1 Постанови № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.
Додатки 1 та 14 до Постанови № 704, в яких у вигляді таблиці зазначені відповідні тарифні коефіцієнти, мають примітки пояснюючого характеру. Зокрема, у цих примітках наведена інформація щодо арифметичної дії (множення), яка застосовується при обчисленні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням, в залежності від відповідних тарифних коефіцієнтів, та наведені правила округлення розрахунків. У цих примітках норми права не містяться.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" вирішено у Постанові №704 внести зміни, а саме установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14. Тобто, змінено умову розрахунку із 50% розміру мінімальної зарплати, встановленого законом на 1 січня календарного року на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.
Проте зміст приміток до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не був приведений у відповідність з нормою пункту 4 цієї ж постанови.
При цьому, потрібно враховувати, що пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017 (далі - Закон №1774-VIII), установлено, що після набрання чинності цим Законом мінімальна заробітна плата не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.
Отже, з урахуванням вимог Закону №1774-VIII, у тому числі, і у Постанові №704, розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням, як складових грошового забезпечення військовослужбовців, що проходять військову службу, є стала величина - розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а мінімальна заробітна плата (чи її частина) для розрахунків розмірів цих окладів не застосовується. Такі ж правила діють при визначенні грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби.
Також, потрібно враховувати, що оскільки Додатки 1 і 14 до Постанови № 704 затверджені 30.08.2017, а пункт 4 цієї ж постанови змінено 21.02.2018 на підставі Постанови № 103, то пріоритетним в цьому випадку є положення саме пункту 4 Постанови № 704.
Таким чином, доводи позивача щодо необхідності застосування при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням, що враховуються для перерахунку його пенсії, такої розрахункової величини як мінімальна заробітна плата на переконання суду першої інстанції обгрунтовано не взяті відповідачем до уваги, оскільки примітки до Додатків 1 та 14 до Постанови №704 не узгоджуються з пунктом 3 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, що є визначальним у цьому випадку.
Підсумовуючи зазначене, суд приходить до висновку, що відповідач, складаючи довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018, правильно розрахував розмір посадового окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою з урахуванням вимог Закону №1774-VIII і Постанові №704.
Отже, немає законних підстав для зобов'язання Хмельницького обласного військового комісаріату скласти нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, як і інших вимог позову, які є похідними з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкти владних повноважень, які заперечують проти позову довели, що діяли у порядку і спосіб передбачені Конституцією України та законами, що підтверджено доказами перевіреними судом, тому позов не задовольняється.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 жовтня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідачі:Хмельницький обласний військовий комісаріат ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 ) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя А.І. Петричкович